Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Tarifele la energie electrica au fost umflate in ultimii ani. Consumatorii trebuie sa-si recupereze prejudiciile

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
52 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Ce o să mai crească cu 8%? Tarifele?   :huh:

#20
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
cît timp media de rahat difuzează rahaturi despre pomenirile morţilor, nu se va întîmpla nimic
companiile străine ce facturează curentul tăntălăilor vîndut lor, ştiu exact nivelul de prostie şi se pot juca cum doresc cu preţurile, cît şpăguiesc aneree cum trebuie!
altfel, nu văd cum s-ar forma un cartel să prostească proştii!
bine, că şi tăntălăii se bucură la creşterile de preţuri şi tăieri de venituri!

Edited by sarac.lipit, 19 April 2018 - 19:42.


#21
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,104
  • Înscris: 04.08.2007

View Postdjl, on 19 aprilie 2018 - 19:41, said:

Ce o să mai crească cu 8%? Tarifele?   :huh:
Da, ce credeai?

#22
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postdjl, on 19 aprilie 2018 - 19:41, said:

Ce o să mai crească cu 8%? Tarifele?   Posted Image

în ultimul timp probabil n-ai sesizat, dar 5 procente urcă la fiecare facturare... unii zic că e puţin...
dacă în marile lanţuri de magazine ioropiene e gratis încărcarea, de ce la prostalani să nu-l dublezi în 1 an? nimeni nu ripostează...cît de fraier să fii să nu-i beleşti ca pe tăntălăi????
oricîtă economie vei face, factura sub 100 lei nu scade.
chiar de consumi 5w, abonamentul, rezervarea, taxele verzi, vor face factura normală100. că au cu cine, e simplu!

Edited by sarac.lipit, 19 April 2018 - 19:55.


#23
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,104
  • Înscris: 04.08.2007

View Postsarac.lipit, on 19 aprilie 2018 - 19:51, said:



Ăźn ultimul timp probabil n-ai sesizat, dar 5 procente urcă la fiecare facturare... unii zic că e puțin...
dacă Ăźn marile lanțuri de magazine ioropiene e gratis Ăźncărcarea, de ce la prostalani să nu-l dublezi Ăźn 1 an? nimeni nu ripostează...cĂźt de fraier să fii să nu-i belești ca pe tăntălăi????
oricĂźtă economie vei face, factura sub 100 lei nu scade.
chiar de consumi 5w, abonamentul, rezervarea, taxele verzi, vor face factura normală100. că au cu cine, e simplu!
Acum vreo 2 ani am schimbat toate becurile si spoturile din casa pe led. Atunci s-a simtit la factura insa incet incet am depasit ce plateam cand nu aveam led.
oricum, pe factura e plin de tot felul de accize comerciale, necomerciale, taxe verzi, gri, cacanii, rezervari, abonamente, etc.

Edited by remvirg, 19 April 2018 - 20:01.


#24
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
sincer, sunt curios cine-i animalul de se ocupă cu cartelurile energetice în ţara proştilor răsare. ce salar are, pot anticipa....şi avere.

Edited by sarac.lipit, 19 April 2018 - 20:17.


#25
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View Postsarac.lipit, on 19 aprilie 2018 - 19:51, said:

în ultimul timp probabil n-ai sesizat, dar 5 procente urcă la fiecare facturare... unii zic că e puţin...
dacă în marile lanţuri de magazine ioropiene e gratis încărcarea, de ce la prostalani să nu-l dublezi în 1 an? nimeni nu ripostează...cît de fraier să fii să nu-i beleşti ca pe tăntălăi????
oricîtă economie vei face, factura sub 100 lei nu scade.
chiar de consumi 5w, abonamentul, rezervarea, taxele verzi, vor face factura normală100. că au cu cine, e simplu!
de fapt, daca facem abstractie de mail-urile primite de la stapini, putem observa ca Romania are printre cele mai mici preturi finale la energie electrica din europa! in conditiile in care multe produse (unele din ele fiind realizate in fabricile unde prestam si noi, dar alea ''nu se pune'') sint mai scumpe ca media europeana.
nu are rost sa pun link-uri, toata lumea stie ca avem printre cele mai mici preturi la energia electrica, dar ordinul e sa se latre, citiva mai slabi la minte vor pune botu' la gulguta!

View Postromangx, on 19 aprilie 2018 - 16:02, said:

Unde se depun cererile sa ne primim banii furati de ei?

La ANRE?
fa te rog un efort si spune-ne si noua cit ar fi si cum ai calculat acel prejudiciu!!1

#26
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,209
  • Înscris: 06.01.2007
Bai.. deci sa-i f. in limba ca si eu am observat chestia. Mi-a crescut consumul lunar destul de mult, din pct meu de vedere nejustificat, chiar ma gandeam sa ma apuc sa fac niste masuratori sa vad de unde mama naibii.

#27
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Posttytysor, on 19 aprilie 2018 - 21:28, said:

de fapt, daca facem abstractie de mail-urile primite de la stapini, putem observa ca Romania are printre cele mai mici preturi finale la energie electrica din europa! in conditiile in care multe produse (unele din ele fiind realizate in fabricile unde prestam si noi, dar alea ''nu se pune'') sint mai scumpe ca media europeana.
nu are rost sa pun link-uri, toata lumea stie ca avem printre cele mai mici preturi la energia electrica, dar ordinul e sa se latre, citiva mai slabi la minte vor pune botu' la gulguta!
fa te rog un efort si spune-ne si noua cit ar fi si cum ai calculat acel prejudiciu!!1
Europa cu e mare ! ... este cel mai mic continent de pe planeta Terra !
fata de Belgia sunt 5,27% mai mici ! ... "aproximativ" la fel cu diferenta intre salarii ! ... Posted Image

Edited by realduc, 20 April 2018 - 01:26.


#28
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Posttytysor, on 19 aprilie 2018 - 21:28, said:

Romania are printre cele mai mici preturi finale la energie electrica din europa! in conditiile in care multe produse (unele din ele fiind realizate in fabricile unde prestam si noi, dar alea ''nu se pune'') sint mai scumpe ca media europeana.

Prețuri mici raportate la ce?
Dacã producem peste media ioropianã la curent eftin, presupun, și salariile sunt pe mãsurã! Cã ce bou produce scump cu salar mic?

Referitor la prețul energiei...cel final, desigur, sigur e cel mai mic? Nemții de sãrbãtori dau gratis.
la un salar de 23o ioro cît e kw'ul la ei?

Edited by sarac.lipit, 20 April 2018 - 05:08.


#29
Htngf

Htngf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 27.11.2017
Panouri solare homemade, asta până nu pun taxe și pe alea.

#30
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Posttytysor, on 19 aprilie 2018 - 19:00, said:

cred ca nu ai citit atent (facind abstractie de aiureala cu consumul mai mare), acuzatiile au fost de cu totul alta natura. Deci posibil sa nu fie nici un prejudiciu pentru clientii care nu pun botu la toate prostiile citite pe internet!
Bine ca pui tu "botul" la aiurelile cu acel consum ridicat.
Si mai domol cu tonul, nu esti la coada la carne.

Edited by sonnydellmarco, 20 April 2018 - 11:59.


#31
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015

View Postremvirg, on 19 aprilie 2018 - 20:00, said:


Acum vreo 2 ani am schimbat toate becurile si spoturile din casa pe led. Atunci s-a simtit la factura insa incet incet am depasit ce plateam cand nu aveam led.
oricum, pe factura e plin de tot felul de accize comerciale, necomerciale, taxe verzi, gri, cacanii, rezervari, abonamente, etc.
Ma îndoiesc ca ati simțit ceva la factura în primii doi ani, în condițiile în care investiția propriu-zisă în iluminatul cu becuri led se amortizează cam în 4 ani, asta luând în considerare preturile de acum care sunt sensibil mai reduse  pentru un bec de 1521 lumeni fata de anul 2016 când ați renunțat dumneavoastra la incandescente. Iar din câte știu eu, iluminatul are un imoact situat între 20%-30% din costul facturii lunare în rezidențial.

Edited by doxan, 21 April 2018 - 08:32.


#32
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Normal ca a simtit "la factura" scadere...
Ce spui tu e alta treaba... ce treaba are factura cu pretul becurilor... crezi ca a cumparat becurile cu plata in rate pe factura de electricitate? Normal ca factura a scazut

#33
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,104
  • Înscris: 04.08.2007

View Postdoxan, on 21 aprilie 2018 - 08:14, said:


Ma îndoiesc ca ati simțit ceva la factura în primii doi ani, în condițiile în care investiția propriu-zisă în iluminatul cu becuri led se amortizează cam în 4 ani, asta luând în considerare preturile de acum care sunt sensibil mai reduse  pentru un bec de 1521 lumeni fata de anul 2016 când ați renunțat dumneavoastra la incandescente. Iar din câte știu eu, iluminatul are un imoact situat între 20%-30% din costul facturii lunare în rezidențial.
Si tie 20-30 % nu ti se pare relevant? Gandeste un pic, iluminam o camera mai marisoara cu mai mult 200w iar una mai mica cu 100-150. Acum in loc de 200-300w am 35-50w. Spoturile halogen de 35w inlocuite cu led de 4w.
Cum sa nu se simt diferenta?
Referitor la cei 2 ani. Ce treaba are costul becurilor cu factura de energie?

Edited by remvirg, 21 April 2018 - 10:19.


#34
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
intrebare: stie careva cat este factura cu consum "zero" ? ...
adica, pleci de acasa fo' 6 luni ! ... bineiteles nici un consumator conectat !

#35
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,104
  • Înscris: 04.08.2007

View Postrealduc, on 21 aprilie 2018 - 10:32, said:

intrebare: stie careva cat este factura cu consum "zero" ? ...
adica, pleci de acasa fo' 6 luni ! ... bineiteles nici un consumator conectat !
Zero la eon. Inainte venea taxa tv si radio.

Edited by remvirg, 21 April 2018 - 10:35.


#36
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postremvirg, on 21 aprilie 2018 - 10:34, said:

Zero la eon. Inainte venea taxa tv si radio.
În general au grafice de consum, cînd fac regularizarea deja ai tãiat curentul câ nu ai plãtit 2 luni.
Abonamentul, rezervarea se plãtesc la consum zero, probabil taxele verzi la cota aia lunarã. Unde poți transmite indexul, nu știu...cã aici nu se poate, [...]
Normal anunți cã nu vei consuma 6 luni și ți se va aprinde becul roșu pe contor.

Edited by Naoto, 21 April 2018 - 13:05.
eliminat flame


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate