Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

mileage = km?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
O iei așa doar după tabelul ăla ?

Vezi că are buba.
E lovită puțin mai rău. Gen "A căzut de pe munte. În prăpastie. Dar iese la polish."

Mai bine cauți altceva.
Vezi că se pricep colegii la recomandări.

Urmează arhi bine cunoscuta întrebare:

"Da' Logan nou ce are ?"

Edited by exceswater, 19 April 2018 - 16:13.


#20
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postshadow_x3x, on 19 aprilie 2018 - 15:01, said:


Etimologia cuvantului mileage o gasiti aici:
https://www.etymonli...om/word/mileage

mile + -age
nu stiu ce sens avea cuvantul prin 1800, dar acum poate fi tradus prin "rulaj". este un termen generic, la fel ca si "kilometraj" (care poate fi si in mile :) )



View Postbusiness11, on 19 aprilie 2018 - 14:12, said:

Mileage inseamna distanta parcursa pana acum si da este in MILES.
am gasit fisierul excel pe site-ul kbccarsales.be, iar daca setezi acolo limba engleza si mergi la lista de vehicule o sa vezi un filtru "Mileage to" care are optiuni de genul "To 6.000 Km", "To 7.000 Km" etc. deci eu cred ca acel Mileage din fisier este in km, nu in mile.

#21
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
@offtopic  interesanta intrebarea despre ' mileage ' : cuvinte ca asta si alte expresii gen ' what's the story bud? ' fac diferenta intre engleza invatata acasa si cea de pe strada din UK, US sau de aiurea

@ontopic : mileage e rulajul masinii , majoritatea site-urilor exprima rulajul masinii in km, chiar daca masina a fost folosita in uk si ire si e pe system vechi, cu vitezometrul si rulajul exprimat in mile ( 1 mila = aprox 1.6km )
Dar de vreo 8-10 ani si astea de pe insula au vitezometrul cu 2 randuri de inscriptii - mile si km , iar cele de cativa ani vechime au doar in km.

Edited by marmota_vasi, 19 April 2018 - 17:53.


#22
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Mileage e rulajul masinii.
In cazul nostru fiind din BE rulajul este in km.

...nu pare sa ai f multi km masina aia chiar daca e din 2012.

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmarmota_vasi, on 19 aprilie 2018 - 17:50, said:

@offtopic  interesanta intrebarea despre ' mileage ' : cuvinte ca asta si alte expresii gen ' what's the story bud? ' fac diferenta intre engleza invatata acasa si cea de pe strada din UK, US sau de aiurea
Încă puţin pe arătură: asta mi-a adus aminte de momentul în care am auzit pentru prima dată expresia "house with two stories" şi mă întrebam: cum naiba vine asta, "casă cu două poveşti"?

#24
alexandru_77

alexandru_77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 26.03.2014
pai si ptr unul care stie engleza cat sa nu l doara mainile, ce inseamna? :)

#25
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008

View PostPSC, on 20 aprilie 2018 - 10:33, said:

Încă puţin pe arătură: asta mi-a adus aminte de momentul în care am auzit pentru prima dată expresia "house with two stories" şi mă întrebam: cum naiba vine asta, "casă cu două poveşti"?
Favorita mea : Two storey house  over garden level , all amenities on your doorstep ( chemist  around the corner ) rent paid fortnightly  = casa cu 2 etaje si demisol, magazine, banca, baruri la 5 min de mers, farmacia e la 10 min de mers, chiria se plateste la fiecare 2 saptamani

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate