Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Pareri zona Eroii Revolutiei

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,061
  • Înscris: 30.07.2006

 PSC, on 19 aprilie 2018 - 12:35, said:

Dai prea puţine detalii.
Zona Eroii Revoluţiei nu-mi place,

T.igania de pe lume, zona Piata Progresu.
Mai bine lipsa

Edited by marius.bunu, 19 April 2018 - 13:53.


#20
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Zona e excelenta, dar trebuie vazut bine care sunt vecinii pentru ca e plin de colorati in zona. Tu oricum nu vei sta la colt de strada ca majoritatea locuitorilor de acolo spargand samanta si discutand combinatii, dar trebuie vazut cum arata blocul si cu cine stai pe acolo. Vezi ca ciorile in general nu se impiedica de plata la asociatie si diverse utilitati care nu pot fi taiate, asa ca daca vezi in bloc datorii mari asteapta-te la fauna diversa.

#21
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
@spooky51
Diferente intre zonele din Bucuresti nu prea sunt. Unde au fost primari mai buni se vad mai multe schimbari in spatiul public, de aceea sectorul 6 (Dr. Taberei, Militari, Crangasi) e un pic ramas in urma.
Referitor la discutia initiala colorati sunt peste tot, mai multi sau mai putini. Chiar in blocul nou, "de lux" in care stau sunt cateva familii, chiriasi la proprietarii apartamentelor.
Zona Eroii Revolutiei e pe undeva medie, eu m-as feri de blocul din 65 care aproape sigur e clasa 2 de risc seismic chiar daca nu a fost expertizat. In plus e o cladire inalta si veche, lift vechi, instalatii vechi, etc.
Dar daca doar atat iti permite bugetul nu e dracul chiar asa de negru. Conteaza mai mult sa ai vecini linistiti si buni platnici pe scara ca nu stai in "zona" ci intr-un bloc, ma doare fix in centru daca aia se cearta sau pun manele noaptea la 2 strazi distanta.

 cald, on 19 aprilie 2018 - 13:39, said:

Rahova e BOMBA sociala pe langa Viilor (nu Pieptanari).
Zona de blocuri de anii 80 mi se pare destul de OK si in Rahova. Nu vorbesc de blocurile ghetou de pe Amurgului.

#22
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,689
  • Înscris: 22.11.2007
costa vreo 55.000 2 camere pe la blocurile de la strada de la eroii revolutiei, deci nu e chiar "atat iti permiti". practic platesti f mult zona si in special apropierea de metrou, 15 minute pe jos pana in oricare dintre parcurile Carol sau Tineretului si faptul ca esti totusi la 15 minute pe cea mai crunta aglomeratie cu masina pana la Unirii de ex.

nu stiu exact in care dintre blocuri a gasit, dar in blocurile de la strada nu locuiesc rromi, ele sunt blocuri in special de pensionari (de unde vei vedea f multe usi d-alea de lemn vechi, scara mai neamenajata, lifturile neschimbate) si nici la scara vreunui bloc nu se strange lume ca prin cartierele gen titan, dr taberei etc.
rromii se strang in parcul scolii 114 sau pe la pariuri vis a vis de statia de tramvai, unde sunt farmaciile alea. (locuiesc in zona de 20 de ani)...

plus ca zona de la stradaa este foarte foarte tranzitata nu e vreo zona unde sa iti fie frica sa mergi. ciorile locuiesc pe strazi mult in spate pe pieptanari, dupa pompieri.

Edited by bossake, 19 April 2018 - 14:32.


#23
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017

 bossake, on 19 aprilie 2018 - 13:44, said:

wtf, are metroul la cateva minute, 2 statii de unirii si tu ii recomanzi la sebastian unde ca sa ajungi in centru trebuie sa mergi cu cel mai jegos mjloc de transport din istoria bucurestiului - tramvaiul 32? Posted Image))

mai era unul care ii recomanda sa ia la piata progresul. deci cum frate, la eroii revolutiei e nasol dar la progresul e bine? Posted Image))

zona este buna per total, excelenta ca acces la mijloace de transport,cel putin decenta dpdv al tyganiei din zona dar si preturile sunt cam pe masura.  blocurile despre care vorbesti intr-adevar sunt foarte mici ca suprafata interioara, singurul avantaj fiind ca este decomandat. scarile imi aduc aminte ca nu arata prea frumos. intr-adevar lifturi vechi, usor sinistre. fiind si la strada e cam nasol cu zgomotul de la tramvaie, salvari, masini, motociclete.

eu stau tot in zona, dar la casa, la 2 minute de metrou in spate la Flanco. tot 2 camere (semidecomandate) vreo 45m2 apartamentul si 150mp2 curtea. este un apartament pe strada la mine de vanzare, pretul ar trebui sa fie vreo 60.000 (cam asa s-au vandut in trecut pe aici), doar ca casele sunt tot vechi (fara risc seismic dar facute prin 1955). avantajele nu mi se par de neglijat fata de bloc, centrala termica, CURTE, beci, pod, loc parcare etc.

am pus un link cu strada de care ziceam, apartamentul are un anunt cu nr de telefon daca esti interesat.
https://www.google.r...!7i13312!8i6656

https://www.google.r...!7i13312!8i6656

E frumoasa foc zona ta, cu case tip muncitoresti. Un aer al Bucurestiului de alta data. Strazi frumoase, pomi batrani. Unde e anuntul ala cu apartamentul?

Edited by FronT, 19 April 2018 - 14:15.


#24
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,689
  • Înscris: 22.11.2007
undeva la numarul 5 este anuntul. in poza de pe google maps evident nu apare, poza fiind din 2014.

Edited by bossake, 19 April 2018 - 14:32.


#25
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,566
  • Înscris: 13.06.2004
Mai sunt şi blocurile de pe Gh. Şincai care-s mai noi.

#26
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008

 Drdolittle, on 19 aprilie 2018 - 12:47, said:

Da, este intr-un bloc din 65, la capatul strazii, cam la 5 minute de metrou

Vezi ca o parte erau clasate cu risc seismic.Cel putin eu asa stiu de cand m-am interesat de-un ap pe acolo.,
Zona e cum ti-au zis si colegii, so-so

Nu stiu ce-ai gasit, ce-mi atrasese mie atentia era un 2 camere decomandat la 45K (si ultimul etaj). Asta anul trecut si cred ca era sub pretul "pietei", l-a dat repede.

 bossake, on 19 aprilie 2018 - 13:44, said:

eu stau tot in zona, dar la casa, la 2 minute de metrou in spate la Flanco. tot 2 camere (semidecomandate) vreo 45m2 apartamentul si 150mp2 curtea. este un apartament pe strada la mine de vanzare, pretul ar trebui sa fie vreo 60.000 (cam asa s-au vandut in trecut pe aici), doar ca casele sunt tot vechi (fara risc seismic dar facute prin 1955). avantajele nu mi se par de neglijat fata de bloc, centrala termica, CURTE, beci, pod, loc parcare etc.

Scuze, nu inteleg - e apartament in casa? curte comuna?

Edited by vlad1102, 19 April 2018 - 15:58.


#27
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Nu as (mai) sta in zona Eroii Revolutiei, nici mort.

Eventual, zona Spitalului Marius Nasta (pneumo) - vis-a-vis. Daca mergi spre str. Ritoride, iarasi e jale. Sunt 2-3 blocuri vis-a-vis de Nasta, pe care le cunosc.

De la Eroii Revolutiei cand urci de la metrou nu am sa uit niciodata: Avem tigari, avem tigari, avem tigaaaaari.

Tyganie level 99.

Zone ok (parerea mea):
Cart. Berceni:  Zona Tineretului, Brancoveanu (pana la Budimex), Piata Sudului (spre Brancoveanu, zona aceea din Sos. Oltenitei).
Cart. Vitan (cu exceptii), Cart. Titan, zonele Iancului, Muncii, Dristor - ok.
Cart. Militari: Lujerului (o parte dintre Lujerului si Gorjului). Exclus Drumul Taberei (pana nu exista metrou...)
Exclus: Giulesti, Rahova, Ferentari, Romprim, Republica-Pantelimon
De exceptie: Zona Nord + semicentrale (Stefan cel Mare, Aviatorilor && Company).

Edited by Rhesus, 19 April 2018 - 16:55.


#28
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005
nu mai sunt aia cu tigarile, de ani de zile.
s-a curatat destul de mult.

problema e ca metroul se simte in blocurile din fata, la fel si tramvaiul.

#29
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,689
  • Înscris: 22.11.2007

 vlad1102, on 19 aprilie 2018 - 15:52, said:

Vezi ca o parte erau clasate cu risc seismic.Cel putin eu asa stiu de cand m-am interesat de-un ap pe acolo.,
Zona e cum ti-au zis si colegii, so-so




Scuze, nu inteleg - e apartament in casa? curte comuna?
uita-te in acele poze si vei vedea o casa patrata. cand intrii in ea e identica ca o scara de bloc. etajul 1 si parter.. 2 apartamente la parter doua la etajul1.

curtea este impartita in mod egal, fiecare si-a pus gard sau ce a vrut pe terenul lui. comuna este doar aleea de langa casa, ca sa poata ajunge si ala care are curtea in spate in curtea lui.

Edited by bossake, 19 April 2018 - 17:30.


#30
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,547
  • Înscris: 09.09.2017

 Drdolittle, on 19 aprilie 2018 - 12:47, said:

Da, este intr-un bloc din 65, la capatul strazii, cam la 5 minute de metrou

Daca ai un dram de minte, fugi de blocurile dinainte de 77 ca dracu de tamaie!! Sau vrei sa mori sub daramaturi la urmatorul seism?
Blocul are peste jumate de secol, e iesit din garantie, e construit dupa norme seismice gresite, ce astepti, sa iti fie cavou?

#31
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Sagrada familia. O vor termina de construit in vreo 10 ani. Au inceput sa lucre la ea amu mai bine 100.
Ma intreb cu sta treaba cu garantia...

#32
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,547
  • Înscris: 09.09.2017

 Drdolittle, on 19 aprilie 2018 - 13:08, said:

Da, nu este cu risc seismic

Vezi ca multe nu sunt expertizate. Faptul ca nu apare pe lista primariei nu inseamna nimic.
Dar nu e prost ala care cere....
Cred ca proprietarul da acatiste ca a gasit un naiv sa-i cumpere cocioaba. La cutremur va fi praf si pulbere. Dai banii pe moloz, treaba ta.

 argentum, on 19 aprilie 2018 - 18:48, said:

Sagrada familia. O vor termina de construit in vreo 10 ani. Au inceput sa lucre la ea amu mai bine 100.
Ma intreb cu sta treaba cu garantia...

Sagrada Familia nu e in zona de risc seismic!!!

#33
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Zici?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate