Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pompa submersibila

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
adrianyva

adrianyva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 18.10.2006
Am si eu o intrebare legata de pompele submersibile! Pot monta un robinet sau un sistem de reglare a debitului apei la capatul furtunului? Pompa mea scoate apa cu presiune destul de mare pentru udat gradina si as vrea sa o mai reglez putin! Eventual sa montez la capatul furtului ceva de reglare sau un fel de stropitoare care sa imi pulverizeze apa! Poate defecta pompa aceste sisteme de oprire a debitului?

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Unde iese furtunul din put montezi un T cu un robinet liber (apa se intoarce in put), pe care-l deschizi cam cat ai nevoie pentru ce-ti doresti la capatul cu care uzi.
Asta ca sa nu "fortezi" pompa in nici un fel.

Edited by keta, 19 April 2018 - 09:46.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Robinet nu, stropitoare poate ar merge.
Mai bine cumperi un vas de expansiune si un presostat si rezolvi elegant treaba.

#4
adrianyva

adrianyva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 18.10.2006
Multumesc de sfat dar nu am loc sa ma intind cu vase de expansiune! Vreau sa stiu sigur daca afecteaza pomapa robinetii sau stropitorile!

#5
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View Postadrianyva, on 19 aprilie 2018 - 09:47, said:

Multumesc de sfat dar nu am loc sa ma intind cu vase de expansiune! Vreau sa stiu sigur daca afecteaza pomapa robinetii sau stropitorile!
In principiu aceasta va merge mai fortat, dar daca iti creste presiunea pe furtun mai mult decat trebuie , acesta din urma va face POC.

#6
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016
Normal ca poti monta robinet chiar pe furtun. Sunt la Dedeman tot felul de robineti care se aplica direct pe furtun si care-ti regleaza debitul. Pompa nu se defecteaza decat daca o blochezi complet, daca uiti spre exemplu robinetul inchis si pompa fuctioneaza. Si eu am tot pompa submersibila si de vreo 5 ani montez pe ea tot felul de robineti si stropitori dupa necesitatile din gradina.

Edited by Testosteron, 19 April 2018 - 12:52.


#7
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
De ce sa se defecteze o pompa submersibila daca robinetul e inchis? Inteleg sa se arda cand ramane pe uscat, dar altfel nu vad nici un motiv. Nu e bormasina sa se intepeneasca burghiul in material...

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdanvlas, on 19 aprilie 2018 - 13:51, said:

Nu e bormasina sa se intepeneasca burghiul in material...
E cam acelasi lucru.

#9
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Nu cred. Una e sa invarti un rotor intr-un fluid care se va invarti odata cu rotorul, dar fara sa inainteze si alta e sa blochezi un burghiu (solidar cu rotorul) intr-un mediu solid, astfel incat bobinele sa se suprasolicite si sa se arda.
LE: daca intre axul rotorului si mandrina pui un rulment de presiune (cu burghiul blocat in material) si impingi in bormasina obtii cam acelasi efect ca la pompa care consuma curent degeaba.

Edited by danvlas, 19 April 2018 - 14:30.


#10
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Este exact principiul care strica pompele submersibile, sau altele prin functionarea cu presostat electronic. Fortezi pompa fara sens. In loc sa lucreze la modul lejer spre mediu va lucra la maxim. Se stie ca datele de producator furnizate sunt la maxim, dar in exploatare trebuie sa mergi pe mediu. Curentul luat de motorul pompei va fi maxim, chiar daca acea pompa este in regim scufundat si are racire cu ulei motorul, asta nu presupune ca trebuie stresata zilnic in acest fel. Si doamne fereste sa se dilate uleiul de calitate , uneori indoielnica, si sa-l regasesti in put/ fantana, ca e mare belea sa mai faci ceva .....

Edited by keta, 19 April 2018 - 22:27.


#11
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Este logic că dacă închizi robinetul în timp ce merge pompa aceasta va fi suprasolicitată și nu-i va prii pe termen lung.
Nici o pompă nu a fost proiectată pt așa ceva.
Folosești una din soluțiile prezentate mai sus.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate