Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Recomandare centrala casa parter 124 MP

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
soryn20

soryn20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 30.05.2014
va rog sa ma ajutati in alegerea unui sistem de incalzire adecvat casei de 124 mp , casa este numai parter , izolatia vata bazaltica , 3 camere , living , bucatarie , baie . Doresc sa fac si incalzire in pardoseala numai living , hol, bucatarie ,
nu pot sa ma hotarasc ce sistem sa folosesc in zona nu exista gaz, sisteme :
- centrala pe peleti - 16kw
- centrala electrica
- pompa sol - apa

care din cele enumerate sint mai economice si mai fiabile ?????

multumesc

#2
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Pe curent electric cea mai rentabila(si ieftina) IPAT toata casa și pompă Aer-Apa.Din ce am urmărit si discutat cu cine comercializează, daca mergi doar pe încalzire iarna(fara racire vara) compresorul unui Mitsh...shi duce cam 25 ani viata.

Sau varianta cu AC invertere in camere.

Edited by MKdens24kw, 19 April 2018 - 08:39.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Problema este in cat timp se amortizeaza investitiile SF.

Toate sursele de energie cresc accelerat ca pret Posted Image

Pompa sol-apa necesita investitii mari si instalatie solara (pt regenerare caldura sol).

Inteleg ca nu ai gaze, deci pentru IPAT ai nevoie de un puffer de acumulare, pentru ca IPAT merge la temperatura joasa.

#4
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
acum cea mai ieftina energie e pe gaze, apoi lemn, apoi peleti si cea mai scumpa energie e electrica

ca investitie eu as incepe cu puffer, tuburi solare vidate macar de ACM vara si cazan pe lemne cu gazeificare

inverter cu COP 3 - 4 functioneaza cu performante din ce in ce mai proaste pe masura ce e mai frig, adica acest COP scade exact cand ai nevoie de mai multa caldura, si la -20 .. -25 grade decupleaza complet, pe hartie suna ok, dar poate doar primavara si toamna, si un aparat iti ajunge ca la 0 grade afara ai nevoie de jumatate din energia necesara la -20 grade

centrala electrica coste prea mult, mai bine calorifere cu ulei in camere

#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
O varianta ingenioasa folosita de inginerul comunei Spineni este centrala pe gaz cu rezervor GPL in curte, dar nu stiu cat costa achizitia.

#6
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 soryn20, on 19 aprilie 2018 - 08:21, said:

Doresc sa fac si incalzire in pardoseala numai living , hol, bucatarie ,

si dupa ce te muti, vei regreta ca nu ai facut peste tot

#7
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

 Neaceasca85, on 19 aprilie 2018 - 09:07, said:

O varianta ingenioasa folosita de inginerul comunei Spineni este centrala pe gaz cu rezervor GPL in curte, dar nu stiu cat costa achizitia.
nu e deloc ingenioasa, te costa la fel ca pe corent.

#8
DANPOP

DANPOP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 10.04.2007
Cea mai buna solutie ar fi sa te incalzesti cu peleti ( ai nevoie de un puffer de minim 1000 l). Daca nu te deranjeaza sa te lupti cu lemnele poti alege varianta unui cazan cu lemne. Recomand un cazan cat mai simplu. Desi nu am vazut mi s-a parut interesant principiul de functionare al cazanelor Candel si Stropuva. De asemeni vei avea nevoie de un puffer.

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Pe ACM e bine sa existe puffer (boiler atasat centralei) indiferent de tipul centralei, eu am de 200 L la centrala pe gaz(in mod normal centrala Buderus nu prepara apa calda noaptea, doar daca o mut eu pe Permanent Zi). Se intampla ceva, iti termini baia, nu ramai cu sapunul pe tine sau doar cu apa rece, asta doar daca nu se opreste apa.

 rich1974, on 19 aprilie 2018 - 09:32, said:

nu e deloc ingenioasa, te costa la fel ca pe corent.
Probabil nu au acceptat sa-i bage trifazic si de aia a recurs la GPL. Vecinul meu de la Spineni stabilit in Bucuresti, a montat parintilor sai centrala pe lemne si a construit 2 case mai mici in curte, sa se retraga la pensie acolo.

Edited by Neaceasca85, 19 April 2018 - 10:02.


#10
soryn20

soryn20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 30.05.2014
multumesc ptr sugestii sint perfecte deci ar fi bine o varianta :

- centrala pe peleti + ACM + puffer + panou solar ptr apa menajera vara ????

am inteles ca mai inati trebuie sa fac masuratori ptr a determina ce fel de acm si puffer sa cumpar

o alta varianta ????? ma intereseaza sa instalez ceva de calitate sa nu am probleme cu caldura si apa menajera si sa am o solutie cit mai economica

#11
kenzokent

kenzokent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.03.2008

 soryn20, on 19 aprilie 2018 - 08:21, said:

va rog sa ma ajutati in alegerea unui sistem de incalzire adecvat casei de 124 mp , casa este numai parter , izolatia vata bazaltica , 3 camere , living , bucatarie , baie . Doresc sa fac si incalzire in pardoseala numai living , hol, bucatarie ,
nu pot sa ma hotarasc ce sistem sa folosesc in zona nu exista gaz, sisteme :
- centrala pe peleti - 16kw
- centrala electrica
- pompa sol - apa

care din cele enumerate sint mai economice si mai fiabile ?????

multumesc
Obligatoriu sa pui si in baie..

#12
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Cel mai economic ar fi cu lemne in functie de unde stai, sunt localitati unde pretul lemnelor este prohibitiv. Ca si investitie, urmatoarea solutie pe lista ar fi cazan pe peleti, chiar si un termo semineu. Cu pompa iesi mai scump ca si investitie si ajungi sa platesti exploatarea cam cat dai pe lemne, dar castigi confort. Electric e cel mai simplu, investitia minima, insa daca luam grosier un 50w/mp in plina iarna, ai sanse sa prinzi o luna cu factura si de 2000+ron la curent.
Poti insa sa le combini, daca permite bugetul. Poti instala o pompa Aer-Apa pentru cand afara sunt temperaturi decente care sa iti permita un cop de macar 2.5, si cand e ger sa dai drumu la peleti. In felul asta poti sa imparti pufferul sa se foloseasca ambele sisteme.
In cazul unei pompe sol-apa, daca folosesti foraj in adancime, iti cam trebuie doua foraje de 100m ca sa fii sigur ca iti pastrezi un COP bun. Sau poate ai noroc si pana la 100m treci prin doua panze freatice si asa poate scapi cu un singur foraj. Daca ai curte, mai ai varianta de serpentina orizontala pentru pompa sol apa, dar aici o sa ai de suferit pe masura ce trece iarna si pamantul se raceste.
Nici cu AC-uri prin casa nu ar fi rau, insa cele bune costa destul de mult si ajungi sa dai cat ai fi dat pe doua pompe aer-apa, iar cele mediocre le pui mai mult de panoplie.

Daca stii ca ai pierderi de caldura peste medie, si nu ai izolat podeaua si/sau podul corespunzator, personal ti-as recomanda un cazan pe lemne cu gazeificare/sau fara cu o camera de incarcare destul de mare sa iti permita o autonomie de 12 ore la -15 afara

#13
soryn20

soryn20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 30.05.2014
multumesc victor intradevar ai dreptate ... in legatura cu cazane pe lemne cand trebuie incarcate si curatate fata de peleti ? este diferenta la intretinerere intre cele doua , si ma gandesc si la depozitare nu prea am loc ptr depozitare lemne . "" Cu pompa iesi mai scump ca si investitie si ajungi sa platesti exploatarea cam cat dai pe lemne, dar castigi confort "" ce fel de pompa nu am inteles ideea este vorba despre alt sistem?
- incalzirea in pardoseala va fi si in baie  - ideea buna

ma gandesc si la panou solar vara ptr apa menajera mai am un pic de economie si aici ....trebuie sa ma gandesc cum voi plati la pensie toate cheltuielile ....

#14
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Ma refeream la pompa de caldura sol apa.
Cat despre intretinerea cazanului pe lemne, avand si eu unul, cenusa cam la o saptamana si in spate la schimbator cam la 30-40 zile. Se poate si mai des, nu sunt din categoria celor harnici. E un pic de munca, dar nu titanica. Insa trebuie sa iei in considerare ca 180 de zile pe an asta o sa faci. Pana iesi la pensie poate ne incalzim cu uraniu in curte.

#15
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 soryn20, on 19 aprilie 2018 - 08:21, said:

va rog sa ma ajutati in alegerea unui sistem de incalzire adecvat casei de 124 mp , casa este numai parter , izolatia vata bazaltica , 3 camere , living , bucatarie , baie .
Vata e de 5 sau de 15?
Casa este la Miercurea Ciuc sau la Constanta?
Planseul casei cum este izolat?
Pardoseala cum este izolata?

Este locuita de o familie de 3 sau de 6 persoane?

Edited by kolfleading, 20 April 2018 - 08:16.


#16
soryn20

soryn20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 30.05.2014

 kolfleading, on 20 aprilie 2018 - 08:16, said:

Vata e de 5 sau de 15?
Casa este la Miercurea Ciuc sau la Constanta?
Planseul casei cum este izolat?
Pardoseala cum este izolata?

Este locuita de o familie de 3 sau de 6 persoane?

vata este de 15 , casa este in suceava ,planseu si pardoseala acum se lucreaza izolata , locuita 3 pers.

#17
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 soryn20, on 20 aprilie 2018 - 10:24, said:

planseu si pardoseala acum se lucreaza izolata
La asa raspuns, zau ca nu mai am nici o tragere sa mai zic ceva...

#18
soryn20

soryn20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 30.05.2014

 kolfleading, on 22 aprilie 2018 - 09:41, said:

La asa raspuns, zau ca nu mai am nici o tragere sa mai zic ceva...

multumesc , ca idee voi merge pe discutiile anterioare care mau ajutat cit de cat .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate