Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Incarcător pentru iPad 3 gen wifi

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Buna ziua. Pot folosi un incarcator non-apple de 5vcc/4A in locul celui original? Cu unul de Samsung de 2 amperi consumul la incărcare nu trece de 500mA. Știe cineva care este consumul cu un încărcător original Apple?  Pe site-ul Apple este trcut la alimentatorul original 5,2v/2,4A
Mulțumesc.

Edited by orlandobarbulescu, 19 April 2018 - 08:28.


#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Incearca sa vezi.
Frate-meu foloseste unul de la Celly cu iPad 4th gen si merge fara probleme. Chiar daca are amperaj mai mare decat cel original, stie sa ia cat ii trebuie.

Edited by Hider141, 19 April 2018 - 08:43.


#3
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 15.05.2010
tu cam confunzi consumul de energie cu puterea....in A (amperi) se masoara intensitatea
fizica spune P=UxI

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Merge cu orice incarcator USB.
USB = standard 5V si amperaj in fct de buget.
Cu cat scoate mai multi amperi, cu atat merge incarca mai repede.
Multe incarcatoare sustin ca scot 2.1A, dar putine chinezarii o si fac.

#5
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008

View Postpupama, on 19 aprilie 2018 - 08:43, said:

tu cam confunzi consumul de energie cu puterea....in A (amperi) se masoara intensitatea
fizica spune P=UxI


Nu confund.  Nu te ingrijora. Pe site este dat curentul instantaneu de incărcare 2,1A, iar pentru energie se foloseste o altă unitate de măsură, ( nu puterea) ce se exprimă prin produsul dintre puterea electrică ( in watt) / unitatea de timp ( in ore)   Adică watt x h  Puterea electrică este o mărime electrică care indică viteza de transfer a energiei electrice într-un circuit electric. Ea este direct proporționala cu curentul electric printr-un conductor, tensiunea electrică la borne si invers proporțională cu rezistența acelui conductor.
Am trecut clasa?

@adm. Am un incărcător de samsung C9 pro de 2A dar nu poate furniza decât 0,5A. Este fast charge, la telefon incarca cu 1,8-2A, la Ipad nu. Probabil că e de la rezistențele din interiorul incărcătorului. Dacă nu recunoaște funcția de fast charge nu dă drumul la un curent mai mare. Am găsit însa unul de la Belkin ce are 4A si acum nu mai sunt probleme. Curentul de incărcare a scăzut progresiv de la 2A la 1,8...acum la 1,5.

Mulțumesc pentru răspunsuri.

Edited by orlandobarbulescu, 19 April 2018 - 11:23.


#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
cablul este original apple? eu am mai avut probleme si cu cablul. oricum, am un feeling ca doar cu incarcator si cablu originale apple se va incarca asa cum trebuie. altfel... mai incet    :)

#7
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Da e original. Am rezolvat intre timp misterul. Era incărcătorul. Acum curentul de încărcare, la 40% din capacitatea bateriei, este la 1,5A

#8
giuli

giuli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.09.2004
Ipad 3 20% battery, charger 2,1A,, cablu Belkin

Attached Files



#9
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Mulțumesc pentru răspuns

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate