Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Împrumut persoane fizice

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Andrei121323

Andrei121323

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.01.2018
Buna ziua , am o întrebare am un apartament prin contract de vanzare cumpărare prin donație de fonduri , se poate lăsa gaj , sau ce variante alternative ar mai fi ?
Vreau sa mentionez că pe contract mai scrie că nu am cum sa îl înstrăinez pe perioada veietii unei persoane
"Eu .... pun in sarcina cumpărătorului interdicția înstrăinării imobilului pe perioada vieții mele"
Va multumeac

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu cred si nici nu vad de ce ai vrea sa faci altfel.

Edited by pasilla, 18 April 2018 - 22:18.


#3
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Nu cred ca se poate lasa gaj, pentru ca in eventualitatea neplatii imprumutului, banca il poate recupera. N-ai decat sa astepti sa moara cel/cea de la care l-ai cumparat :naughty:

#4
Andrei121323

Andrei121323

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.01.2018
Pentru că am nevoie de o sumă mai mare de bani și o persoana apropiata mie e dispusa sa mă imprumute

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Multumeste celui/celei care a cerut ca sa fie stipulat:
"Eu .... pun in sarcina cumpărătorului interdicția înstrăinării imobilului pe perioada vieții mele"

Se pare ca a stiut ce face.

Edited by pasilla, 18 April 2018 - 22:29.


#6
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
si eu sunt dispus sa te ajut.
ai cu ce gaja ?

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostAndrei121323, on 18 aprilie 2018 - 22:25, said:

Pentru că am nevoie de o sumă mai mare de bani și o persoana apropiata mie e dispusa sa mă imprumute
Persoana apropiată ție știe ce scrie în contract?

#8
sebannu1

sebannu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 09.01.2010
Gajul nu e totuna cu înstrăinarea, poți pune ipoteca pe el dacă nu e interzis în mod expres.

#9
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 09.08.2006
Nu sunt de meserie, dar, dupa parerea mea de inginer, gajul nu exclude posibilitatea instrainarii.
Daca in acte nu exista aceasta posibilitate (a instrainarii), nu cred ca poti gira un imprumut cu acel imobil. Parerea mea.

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postsebannu1, on 19 aprilie 2018 - 20:29, said:

Gajul nu e totuna cu înstrăinarea, poți pune ipoteca pe el dacă nu e interzis în mod expres.
Nu se poate pune gaj un apartament pentru că apartamentul nu poate fi mișcat din loc, e bun imobil.
Se poate gaja doar cu bunuri mobile (mașină, frigider etc.): cel care împrumută îi dă împrumutătorului bunul până la restituirea banilor, iar dacă nu achită rămâne fără el. Așa funcționează casele de amanet.  

Referitor la ipotecă:  ipoteca dă drept de executare silită în caz că nu se restituie banii. În cazul ăsta degeaba s-ar pune ipotecă (presupunând că s-ar putea face asta, clauza din contract nu permite să se noteze în CF ipoteca) pentru că nu poate executa, deci împrumutătorul nu-și poate recupera banii dacă nu i se restituie împrumutul.
De-aia am întrebat dacă persoana știe de clauza de inalienabilitate: practic inițiatorul nu poate garanta împrumutul cu apartamentul. Dacă fac chitanță de mână, ghinion pentru împrumutător.


Art. 629 NCC
(3) Nu pot fi supuse urmăririi bunurile pentru care s-a stipulat inalienabilitatea, cât timp clauza produce efecte, dacă prin lege nu se prevede altfel.

View PostAndrei121323, on 18 aprilie 2018 - 22:10, said:

am un apartament prin contract de vanzare cumpărare prin donație de fonduri , se poate lăsa gaj   ...  ?
Pe scurt: Nu.

Edited by althea, 20 April 2018 - 14:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate