Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recomandare AC pt AP 3cam @60m2

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsandy76, on 29 aprilie 2018 - 07:25, said:

Nu te complica sa cumperi de la unii si sa faci montajul cu altii!Posted Image
Cumperi de la unu care tot el instaleaza, daca se intampla ceva nu poate sa dea vina pe altu!Posted Image
ai dreptate, cand ai de unde sa alegi, mai ales sa fii din bucuresti

dar in constanta, magazinele online le numeri pe degetele de la o singura mana
iar diferenta de pret (comparativ cu alte magazine)... este de vreo 200+ de RON (hai 150 ron ca sa includem si transportul din tara)

Edited by MembruAnonim, 29 April 2018 - 22:50.


#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
l-am gasit pe quickshop.ro la pretul magazinelor CEL si garantia producatorului (3/10)

Detalii exacte despre modelul LG PC12SQ am gasit doar in catalog @ https://issuu.com/ma...catalog_produse ; pentru ca pe site-urile CEL / quickshop / emag toate aveau cate o greseala/functie "deluxe" strecurata (probabil copy+paste dintr-o descriere la un model mai scump)

aparatul va ajunge azi cu fan curier... si instalarea este recomandata sa fie facuta cu "Cris Vent" [colaborator LG acreditat @Constanta]

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
mai vreau inca un AC in dormitor (cel "mare")

As incerca un Midea MA-12NXD0 pentru ca (cu tot cu instalare) intra in banii de achizitie al unui alt LG PC12SQ.
Are wifi / R32 / inverter / mod "silentios"

Sigurul lucru e ca difera "specificatiile" pe site-urile care vand aparatul
sau itgalaxy imi arata in descriere "autocuratare" si in specificatii spune "Nu"

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
am gasit pe site-ul din uk fluturasul pentru seria "Blanc"

in rest... sa vedem cine e "agreat" pentru instalare in Romania / CT

#23
asincancu

asincancu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,221
  • Înscris: 27.02.2011

View PostMembruAnonim, on 17 februarie 2019 - 10:33, said:

am gasit pe site-ul din uk fluturasul pentru seria "Blanc"

in rest... sa vedem cine e "agreat" pentru instalare in Romania / CT
Am achizitionat eu 3 bucati de curand pentru incalzire.

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postasincancu, on 17 februarie 2019 - 13:34, said:

Am achizitionat eu 3 bucati de curand pentru incalzire.

au fost la oferta ? sau ai suprafata mare de ... incalzit ?

daca este amabil, impartasesti cu noi si ceva pareri pro / contra despre model ? (vanzator / pret / instalator / aplicatia wifi / cum se comporta la cerintele sau asteptarile tale)

Edited by MembruAnonim, 17 February 2019 - 16:12.


#25
asincancu

asincancu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,221
  • Înscris: 27.02.2011

View PostMembruAnonim, on 17 februarie 2019 - 16:07, said:



au fost la oferta ? sau ai suprafata mare de ... incalzit ?

daca este amabil, impartasesti cu noi si ceva pareri pro / contra despre model ? (vanzator / pret / instalator / aplicatia wifi / cum se comporta la cerintele sau asteptarile tale)
Am vro 90 mp amprenta ,aproximativ 75/80 utili. Le am achizitiont de pe eclima.ro 1600 aparatul si 350 montajul . Aplicatia wi fi merge ok ,nici nu foloseac telecomanda. Ziua am in jur de 20/21 grade,iar seara doua le setez la 18 grade. Consumul in medie 25kw/zi in ultimele doua saptamani aici fiind inclus si consumul casei( boiler,hidrofor,masina spalat,frigider.etc etc).nu am cu ce sa le compar pt a putea spune cat de fiabile sau economice sunt.

#26
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

View Postasincancu, on 17 februarie 2019 - 13:34, said:

Am achizitionat eu 3 bucati de curand pentru incalzire.
Esti multumit de Midea Blanc pt incalzire?
Eu mai uitam de Midea Ultimate, dar e diferenta mare de pret intre ele iar randamentul nu prea justifica pretul de la simplu la aproape dublu.
Nu prea iau in calcul temperaturi de -20-25grdC.
Un -10grdC e rezonabil pt Bucuresti.

Ce poti sa spui de zgomotul unitatii interioare?

Nu luasesi in calcul si varianta Midea Ultimate?

#27
asincancu

asincancu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,221
  • Înscris: 27.02.2011

View PostTheWarrior, on 18 februarie 2019 - 10:03, said:


Esti multumit de Midea Blanc pt incalzire?
Eu mai uitam de Midea Ultimate, dar e diferenta mare de pret intre ele iar randamentul nu prea justifica pretul de la simplu la aproape dublu.
Nu prea iau in calcul temperaturi de -20-25grdC.
Un -10grdC e rezonabil pt Bucuresti.

Ce poti sa spui de zgomotul unitatii interioare?

Nu luasesi in calcul si varianta Midea Ultimate?
Momentan isi fac treaba,nu au apucat perioade cu multe grade pe minus de cand le am, cam -6/7 au prins noaptea,pe zi cel mai scazut cam vro doua grade.Diferenta de putere intre cele doua indicate de tine nu justifica pretul. Acum D zeu stie caracteristicile tehnice reale. Chiar la Midea pe site scrie ca Blanc are maxim 1440 btu pe incalzire ,dar pe placuta de pe UI scrie 13000. Sunt multe lucruri care arata frumos doar in descriere. Ca zgomot pe mine nu ma deranjeaza, le am setate pe AUto, se aude ventilatorul din UI dar nu mi se pare deranjant.

#28
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

View Postasincancu, on 18 februarie 2019 - 13:20, said:

Ca zgomot pe mine nu ma deranjeaza, le am setate pe AUto, se aude ventilatorul din UI dar nu mi se pare deranjant.
Ma refeream la prima treapta de ventilatie, pe silent, daca se poate dormi cu el la cap.
In documentatie scrie frumos - nivel presiune sonora 21dB, cat Daikin-ul aproape.
Midea Ultimate are 19.5dB.
Gree Lomo are 28dB.

Asa, cam tot ce scrie si in certificatul eurovent, pare tentant,
ca pret nu mai vorbim.

#29
asincancu

asincancu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,221
  • Înscris: 27.02.2011

View PostTheWarrior, on 18 februarie 2019 - 14:57, said:


Ma refeream la prima treapta de ventilatie, pe silent, daca se poate dormi cu el la cap.
In documentatie scrie frumos - nivel presiune sonora 21dB, cat Daikin-ul aproape.
Midea Ultimate are 19.5dB.
Gree Lomo are 28dB.

Asa, cam tot ce scrie si in certificatul eurovent, pare tentant,
ca pret nu mai vorbim.
Dorm cu el in dormitor,nu  deranjeaza nici pe mine,sotia sau copilu de un an jumate.  Acum fiecare cat de sensibil este. Si nu l tin pe treapta cea mai mica de viteza. E Auto isi alege singur in functie de caldura necesara.

De dormit cu el la cap,nu cred ca doarme nimeni.

#30
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

View Postasincancu, on 18 februarie 2019 - 15:27, said:

De dormit cu el la cap,nu cred ca doarme nimeni.
Inseamna ca e silentios.
Corect, pe Auto isi alege o treapta corespunzatoare setarii de temperatura si conditiilor din interior.

In cazul meu, montajul ar presupune cam deasupra capului in lateral (marginea lui ar veni cam la marginea patului - patul fiind de mijloc).
Distanta ar fi sub 2m. La asta ma refeream.

Ok, multumesc mult pentru informatii.

#31
asincancu

asincancu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,221
  • Înscris: 27.02.2011

View PostTheWarrior, on 18 februarie 2019 - 15:45, said:


Inseamna ca e silentios.
Corect, pe Auto isi alege o treapta corespunzatoare setarii de temperatura si conditiilor din interior.

In cazul meu, montajul ar presupune cam deasupra capului in lateral (marginea lui ar veni cam la marginea patului - patul fiind de mijloc).
Distanta ar fi sub 2m. La asta ma refeream.

Ok, multumesc mult pentru informatii.
O sa simtiti briza de la el si nu va fi confortabil, cand va baga aer cald este acceptabil,dar cand va merge doar UI pentru omogenizarea aerului o sa vi se para aer rece,nu cred ca este o idee buna dar cum credeti. Daca se poate sa i prelungiti traseu pana intr o  zona in care nu sufla spre dv (spre pat)

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postasincancu, on 17 februarie 2019 - 18:43, said:

Am vro 90 mp amprenta ,aproximativ 75/80 utili. Le am achizitiont de pe eclima.ro 1600 aparatul si 350 montajul . Aplicatia wi fi merge ok ,nici nu foloseac telecomanda. Ziua am in jur de 20/21 grade,iar seara doua le setez la 18 grade. Consumul in medie 25kw/zi in ultimele doua saptamani aici fiind inclus si consumul casei( boiler,hidrofor,masina spalat,frigider.etc etc).nu am cu ce sa le compar pt a putea spune cat de fiabile sau economice sunt.

o fi Constanta mai cu speciala, dar am primit 2 cotatii de pret (Cris Vent si Instal Villa srl) si totalul este 2100 RON (aparat 1650/1700 + montaj 450/400)

Edited by MembruAnonim, 18 February 2019 - 17:37.


#33
asincancu

asincancu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,221
  • Înscris: 27.02.2011

View PostMembruAnonim, on 18 februarie 2019 - 17:34, said:



o fi Constanta mai cu speciala, dar am primit 2 cotatii de pret (Cris Vent si Instal Villa srl) si totalul este 2100 RON (aparat 1650/1700 + montaj 450/400)
Grea alegere 2100 vs 2100 ,vedeti poate la montaj difera ceva la serviciile oferite.

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postasincancu, on 18 februarie 2019 - 20:52, said:

Grea alegere 2100 vs 2100 ,vedeti poate la montaj difera ceva la serviciile oferite.

Pai in cotatia "profi" (Instal Vila) mentioneaza pret manopera si pretul setului de "console" (ce vor fi folosite)
Cotatia secunda a fost discutie deschisa pe whatsapp si a mentionat "daca folosesc materialele mele costa 450 RON montajul" (facand referinta la ac-urile care nu au kit de instalare).

Totusi, am recontactat Midea sa mi trimita lista actualizata de instalatori. Din ce discutasem cu "Cris Vent" omul a zis ca e colaborator direct cu importatorul, dar nu aparea pe prima lista (si chiar mi s-a parut ca nu avea interes sa minta doar pentru o instalare). Acum trebuie doar sa aleg o firma, aparatul avand pret (minim) impus de Midea.

Edited by MembruAnonim, 23 February 2019 - 13:22.


#35
diaconuserban58

diaconuserban58

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 04.04.2014
Buna ziua! Va rog  sa mi spuneti daca merita cumparat acest aparat  https://www.eclima.r...yhkf12xeebmh-rx, care are niste specificatii f. bune, are certificat eurovent (dar eu nu l gasesc) si vreau sa l montez intrun ap. de 3 cam unde mai am  un Westinghaus de 12000 in sufragerie? Trebuie sa ma grabesc cu achizitia sa nu ma prinda scumpirile de vara! Multumesc anticipat! Stima!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate