Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Recomandare AC pt AP 3cam @60m2

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Buna seara,

Doresc sa instalez un aparat de aer conditionat intr-un apartament de 60 m2 din CT.

Initial ma gandeam sa instalez inca un aer conditionat pe hol, la intrarea dormitoarelor, desi nu mi placea idea unui traseu lung care sa treaca prin unul din dormitoare. Dar momentan, consider ca este suficient sa instalez doar unul in sufragerie. Apartamentul este totusi la etajul 1/4 si sunt cativa pompi care umbresc latura cu sufrageri / balcon / dormitor.

Asadar, rugamintea mea pentru dvs este, Instalez un aer conditionat in sufragerie :
de 12000 BTU in sufragerie si sacrific termperatura din dormitoare ?
de 18000 BTU si usile de la dormitoare raman deschise peste noapte ? in considerand ca aerul conditionat face fata si "aerul racoros" ajunge pana in dormitoare ?

[attachment=2057448:60mp.jpg]

Va multumesc pentru timpul acordat.

PS. Bugetul (aparat + montaj) este de ~2500 RON.

Edited by MembruAnonim, 18 April 2018 - 21:48.


#2
instabilu

instabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.07.2007
La un apartament cu 2 camere am un ac de 9000 btu racoreste foarte bine.
La casa, P+1 am un ac de 12000 btu la etaj pe  casa scarii. Incredibil cum reuseste sa raceasca o suprafata de 180m2, aerul rece coboara si la parter. Merge in forta cam 1 ora dupa care merge pe  un consum minim, abia se simte un jet  de aer rece, de ajuns cat sa mentina temperatura setata.
Cred ca unul de 12000 btu e suficient, fara sa sacrifici dormitoarele.
La banii astia gasesti Daikin, Fujitsu, Mitsubishi, Hitachi.
Eu l-as instala in dreapta jos a schitei apartamentului, daca nu te deranjeaza un traseu lung al tevilor. Astfel  aerul rece ar ajunge cu usurinta pe  hol si in dormitoare. Pt. priza nu-i problema, pui un cablu mai lung pana la priza cu impamantare.
https://www.compari....ax=2/?orderby=1

Edited by instabilu, 18 April 2018 - 22:31.


#3
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,908
  • Înscris: 03.12.2005
Fara orientarea fatadei nu putem decat specula. Daca ai orientare S sau V nici nu are rost sa speri. Mai ales cu balconul ala inchis apoi deschis catre living.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsebulbus, on 18 aprilie 2018 - 23:00, said:

Fara orientarea fatadei nu putem decat specula. Daca ai orientare S sau V nici nu are rost sa speri. Mai ales cu balconul ala inchis apoi deschis catre living.

Balconul este "inchis" atat spre exterior cu structura de pvc/termopan; cat si la interior spre sufragerie (usa termopan cu 1/2 geam sablat) si bucatarie (usa glisanta cu 1/2 g s)
Apartamentul (latura cu sufragerie / balcon / dormitor) este orientat catre nord-vest. Blocul (intrarea principala) este orientat(a) catre N-E, scara mea avand doar cate 2 apartamente pe etaj.

View Postinstabilu, on 18 aprilie 2018 - 22:08, said:

La un apartament cu 2 camere am un ac de 9000 btu racoreste foarte bine.

Cred ca unul de 12000 btu e suficient, fara sa sacrifici dormitoarele.
La banii astia gasesti Daikin, Fujitsu, Mitsubishi, Hitachi.
Eu l-as instala in dreapta jos a schitei apartamentului, daca nu te deranjeaza un traseu lung al tevilor. Astfel  aerul rece ar ajunge cu usurinta pe  hol si in dormitoare. Pt. priza nu-i problema, pui un cablu mai lung pana la priza cu impamantare.
https://www.compari....ax=2/?orderby=1
N-ai specificat suprafata aparatamentului, si forma lui (decomandat / semi / vagon / etc)

Din brandurile mentionate (in bugetul meu) Inclin spre Fujitsu sau Hitachi, pentru garantia de 5 ani. Ar mai fi Gree Bora R32 sau Inventor Life / Omnia.

Edited by MembruAnonim, 18 April 2018 - 23:46.


#5
instabilu

instabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.07.2007

View PostMembruAnonim, on 18 aprilie 2018 - 23:33, said:

Balconul este "inchis" atat spre exterior cu structura de pvc/termopan; cat si la interior spre sufragerie (usa termopan cu 1/2 geam sablat) si bucatarie (usa glisanta cu 1/2 g s)
Apartamentul (latura cu sufragerie / balcon / dormitor) este orientat catre nord-vest. Blocul (intrarea principala) este orientat(a) catre N-E, scara mea avand doar cate 2 apartamente pe etaj.


N-ai specificat suprafata aparatamentului, si forma lui (decomandat / semi / vagon / etc)

Din brandurile mentionate (in bugetul meu) Inclin spre Fujitsu sau Hitachi, pentru garantia de 5 ani. Ar mai fi Gree Bora R32 sau Inventor Life / Omnia.
42 m2,  decomandat, ac instalat in sufragerie, orientare S-V, nu e vagon, e oarecum  compact. Producatorii spun ca un ac de 12000 btu este pt. maxim 35 m2 pt. ca ei au tot interesul sa vanda cat mai mult. Am un prieten care sta la casa, 120 m2 si vara raceste casa cu un ac de 12000btu, iar pt iarna foloseste  2 ac de 12000 btu Fujitsu. Daca  se  lua dupa producatori ii trebuia cel putin 3 ac de 12000 btu. Ideea este sa cumperi un ac bun, nu vreo porcnitoare.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postinstabilu, on 19 aprilie 2018 - 05:41, said:

42 m2,  decomandat, ac instalat in sufragerie, orientare S-V, nu e vagon, e oarecum  compact. Producatorii spun ca un ac de 12000 btu este pt. maxim 35 m2 pt. ca ei au tot interesul sa vanda cat mai mult. Am un prieten care sta la casa, 120 m2 si vara raceste casa cu un ac de 12000btu, iar pt iarna foloseste  2 ac de 12000 btu Fujitsu. Daca  se  lua dupa producatori ii trebuia cel putin 3 ac de 12000 btu. Ideea este sa cumperi un ac bun, nu vreo porcnitoare.

Gree (model R32 + 5ani garantie) = pocnitoare ? (intreb, nu declar)
"vara raceste casa (120m2) cu un ac de 12000btu" : la ce temperatura (setata) ambientala ? e mai friguros sau mai calduros, de fel ?

variante ar fi :
  • FUJITSU INVERTER SERIA LLCE 12.000BTU ASYG12LLCE+AOYG12LLCE @ 2050 RON (5 ani garantie) @aerexpress
  • SKYWORTH PREMIUM INVERTER 12.000BTU SMVH12B-3A1A1NC @ 2000 RON (5 ani garantie) @aerexpress
+ inca 4-500 ron montajul = ma incadrez in buget

#7
instabilu

instabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.07.2007

View PostMembruAnonim, on 19 aprilie 2018 - 17:57, said:


Gree (model R32 + 5ani garantie) = pocnitoare ? (intreb, nu declar)
"vara raceste casa (120m2) cu un ac de 12000btu" : la ce temperatura (setata) ambientala ? e mai friguros sau mai calduros, de fel ?

variante ar fi :
  • FUJITSU INVERTER SERIA LLCE 12.000BTU ASYG12LLCE+AOYG12LLCE @ 2050 RON (5 ani garantie) @aerexpress
  • SKYWORTH PREMIUM INVERTER 12.000BTU SMVH12B-3A1A1NC @ 2000 RON (5 ani garantie) @aerexpress
+ inca 4-500 ron montajul = ma incacacacadrez in buget

Gree  este cel mai mare producator mondial de ac si face ac-uri foarte bune. La apartament am Gree  on/off  cam de 10 ani si merge  ca in prima zi.
Eu zic ca uiti de Skyworth, esteeste marca oem.
Din cele 3 as alege Fujitsu. Am 2 prieteni care au modelul indicat de tine si sunt foarte  multumiti, aparatul este silentios. Ce e drept, ei le-au luat in toamna si le-au folosit pana acum pt  caldura, insa sunt sigur ca se descurca foarte  bine  si pe rece.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
am gasit si mai ieftin de la
  • SKYWORTH STANDARD INVERTER 12.000BTU SMVH12B-2A2A1NF @ 1500 RON (5 ani garantie) @ aerexpress
  • Inventor Life L3VI-12WiFiR/L3VO-12 12000 BTU, Wi-Fi inclus, Ionizator cu Plasma, A++ @ 1500 RON (5ani garantie) @ prompt-service
iar optiunea ecofriendly:
  • GREE BORA INVERTER (R32) 12.000BTU MODEL GRS-121EI/JBR1-N3 @ 1700 RON (5 ani garantie) - desi este importat doar de aerexpress
+ varianta high end :
  • Fujitsu ASYG12LLCE 12000 BTU @ 1900 RON (5 ani garantie) @ pcgarage / domo

Edited by MembruAnonim, 19 April 2018 - 20:39.


#9
instabilu

instabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.07.2007
Vad  ca esti atras de garantia de 5 ani oferita de unii producatori. Este de inteles dar nu cunosti prea bine partea asta. Ai intrebat cine ofera acea garantie? Importatoru? Vanzatorul? Montatorul?
Gandeste-de ca marci de renume ca Mitsubishi si Daikin ofera 2 sau 3 ani garantie. Inseamna asta  ca ei produc aparate mai slabe calitativ?  Nicidecum. In cazul acestor marci garantia este data de importator, ea, garantia, nu este lasata pe seama unui magazin sau montator care azi exista iar maine poate sa dea faliment, ori montatorul sa se reprofileze si sa monteze parchet ca, de, asta se cere.
Asadar acea  garantie de 5 ani poate sa fie egala cu zero.
Cel  mai  bine este ca cel ce vinde ac-ul sa il si monteze, iar ac-ul sa fie de o marca de renume.
Alegerea iti apartine.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din "studiul" meu de pe internet exista :
  • Garantie pe aparat : oferita de comerciant (in concordanta cu instructiunile importatorului sau furnizorului sau) de la 24,36,60 luni pentru UI, pana la 120 luni pentru UE (sau exclusiv mentionat doar pt compresor)
  • Garantie pe montaj : oferita de instalator sau firma de montaj (in concordanta cu specificatiile materialelor folosite; de exemplu suportul unitatii exterioare) de obicei doar 6-12 luni

Interesant este ca garantia aparatului (UI+UE) este valida doar daca montajul se efectueaza doar de catre un instalator (sau firma) autorizat(a). Desi acest lucru se contrazice cu
Garantia unui aparat de aer conditionat este acordata de importatorul marcii respective, conform legislatiei europene si nu este conditionata de cine efectueaza instalarea. In cazul achizitionarii unui aparat fara serviciul de instalare garantia aparatului nu este afectata. @ blog post

Ma atrage "garantie de 5 ani" pentru ca implica (pentru mine)
  • faptul ca brandul (nou / vechi / renumit sau nu) are "increderea" ca produsul sau va functiona (in regimul si parametrii mentionati in manual) pentru o perioada de x luni
  • reparatia stricaciunilor aparute (in conditiile utilizarii corecte) de dupa >3 ani si inainte de <5 ani se face gratuit

Edited by MembruAnonim, 19 April 2018 - 22:35.


#11
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,908
  • Înscris: 03.12.2005

View PostMembruAnonim, on 18 aprilie 2018 - 23:33, said:

Apartamentul (latura cu sufragerie / balcon / dormitor) este orientat catre nord-vest.


Pentru partea asta te-ar putea satisface un aparat montat pe peretele lung al livingului, opus usii catre hol. O parte din clapetele de dirijare orizontala le indrepti in lateral ca sa iti imparta din aer spre living, restul se duce spre hol. Ia cel putin un 12000 ca sa poata impinge aerul pe holul ala de 6m (atat cat poate), si obisnuieste-te cu ideea ca va trebui sa il setezi manual cu ventilatorul pe high ca sa favorizezi distributia catre dormitoare.

Problema e celalalt dormitor, care fac pariu ca e de departe cel mai calduros, fiind orientat S-E, si cred ca cea mai deranjanta perioada e primavara-toamna dpdv caldura/lumina excesiva. Vara soarele e mai sus pe cer, mai ales in perioada cand ai insorire directa.
Daca nu ii poti monta un aparat dedicat gandeste-te la rulouri exterioare, un pachet de sticle corespunzator pentru tamplarii, eventual draperii blackout.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsebulbus, on 20 aprilie 2018 - 18:43, said:

Pentru partea asta te-ar putea satisface un aparat montat pe peretele lung al livingului, opus usii catre hol. Ia cel putin un 12000 ca sa poata impinge aerul pe holul ala de 6m (atat cat poate)

Problema e celalalt dormitor, care fac pariu ca e de departe cel mai calduros, fiind orientat S-E.

Ok. Am inteles ideea, 12000 BTU sa bata direct spre hol.
Nu m-am orientat acolo, de prima data, pentru ca daca montez in acel colt ar insemna sa pun UE fix la fatada blocului (si cam deasupra intrarii principale). Iar condensul sa balteasca la intrare.
Dar voi mai face niste poze la fatada sa vad daca as fi singurul "roman" caruia sa nu i pese de fatada blocului.

Doar dormitorul de pe NV are parte de lumina naturala (dupa amiaza). Cel de pe SE, desi suntem la "marginea cartierului", este orientat spre spatele blocului si soarele nu bate in el deloc. Mai ales ca sunt la etajul 1 din 4.

Edited by MembruAnonim, 20 April 2018 - 22:28.


#13
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

View PostMembruAnonim, on 19 aprilie 2018 - 22:31, said:

Din "studiul" meu de pe internet exista :
  • Garantie pe aparat : oferita de comerciant (in concordanta cu instructiunile importatorului sau furnizorului sau) de la 24,36,60 luni pentru UI, pana la 120 luni pentru UE (sau exclusiv mentionat doar pt compresor)
  • Garantie pe montaj : oferita de instalator sau firma de montaj (in concordanta cu specificatiile materialelor folosite; de exemplu suportul unitatii exterioare) de obicei doar 6-12 luni
Interesant este ca garantia aparatului (UI+UE) este valida doar daca montajul se efectueaza doar de catre un instalator (sau firma) autorizat(a). Desi acest lucru se contrazice cu
Garantia unui aparat de aer conditionat este acordata de importatorul marcii respective, conform legislatiei europene si nu este conditionata de cine efectueaza instalarea. In cazul achizitionarii unui aparat fara serviciul de instalare garantia aparatului nu este afectata. @ blog post

Ma atrage "garantie de 5 ani" pentru ca implica (pentru mine)
  • faptul ca brandul (nou / vechi / renumit sau nu) are "increderea" ca produsul sau va functiona (in regimul si parametrii mentionati in manual) pentru o perioada de x luni
  • reparatia stricaciunilor aparute (in conditiile utilizarii corecte) de dupa >3 ani si inainte de <5 ani se face gratuit

Mai important ar fi sa citesti si ce este scris in litere mici in aceste contracte de garantie.
De obicei garantia de 5 ani este data doar pentru compresorul unitatii exterioare care la anumite aparate OEM este acelasi care se monteaza pe aparate de top.
Din nefericire nu doar compresorul se poate strica, de fapt se strica alte componente inaintea compresorului.
Asadar degeaba cumpar un aparat prost care imi ofera o garantie de 5 ani.
Prefer sa cumpar un aparat de calitate cu o garantie de 2 ani.
Si foarte mult conteaza timpul de reactie/rezolvare a problemelor. Degeaba cel care iti ofera 5 ani iti repara aparatul in doua luni de la aviz ca a trecut vara si pana anul urmator nu mai ai nevoie de AC. Asta se poate intampla din lipsa stoc piese de schimb, sau personal insuficient desbordat de numarul de avize.

In ceea ce priveste modelele bazice de la Daikin sau Mitsubieshi Electric nu sunt chiar atat de laudat. Daca vorbim de aparatele de nivel superior se schimba treaba. Cu toate astea este de preferat un Daikin sau Mitsubishi bazic in locul unui OEM.
Fujitsu, este un aparat bun chiar si in modelul de baza, practic dintre modelele de baza, Daikin, Mitsubishi Electric, Fujitsu, aleg Fujitsu fara indoiala.

Despre validarea sau nevalidarea garantiei in functie de cine monteaza aparatul pot spune doar ca nu este corect numit un instalador "autorizat", ci agreat.
Un instalador agreat nu are nimic in comun cu un instalador autorizat.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postteknotronik, on 22 aprilie 2018 - 15:50, said:

In ceea ce priveste modelele bazice de la Daikin sau Mitsubieshi Electric nu sunt chiar atat de laudat. Daca vorbim de aparatele de nivel superior se schimba treaba. Cu toate astea este de preferat un Daikin sau Mitsubishi bazic in locul unui OEM.
Fujitsu, este un aparat bun chiar si in modelul de baza, practic dintre modelele de baza, Daikin, Mitsubishi Electric, Fujitsu, aleg Fujitsu fara indoiala.

Despre validarea sau nevalidarea garantiei in functie de cine monteaza aparatul pot spune doar ca nu este corect numit un instalador "autorizat", ci agreat.
Un instalador agreat nu are nimic in comun cu un instalador autorizat.
  • Coincidenta sau nu, Fujitsu are garantie de 5 ani. Toate magazinele online de AC specifica garantie de 5 ani, pentru modelul ASYG12LLCE, fara sa faca referire exacta (cum ca s-ar aplica doar pentru compresor). Ce nu ma incanta la el e faptul ca are timer doar de 12h si pe viitor nu ii pot adauga modul wifi... pentru ca nu e wifi-ready.

  • O mica problema ar fi cu instalatorul "agreat"... sunt doar 3 pentru Constanta. Si aici vorbesc de aceeasi 3 instalatori listati pentru Hitachi / Fujitstu / Gree / Daikin.
shortlist :
Daikin FTX35J3-RX35K @ 2000 RON @ domo (best specs)
Gree   GRS-121EI/JBR1-N3 @ 1700 RON @ae

Edited by MembruAnonim, 22 April 2018 - 19:49.


#15
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Pai atunci poti doar sa intrebi pe cei de pe online daca in cei 5 ani este inclusa garantia totala sau doar pe anumite componente.
Daca iti asigura garantie totala este foarte bine.
Curios este ca in Spania orice produs are 2 ani de garantie, si sunt aceleasi care se vand si in Romania unde unele au 5 ani.

Intre cele 2 si tinand cont ca este vorba de 300 de RONI poti cumpara Daikin.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am dat comanda miercuri de GRS-121EI/JBR1-N3 @ 1700 RON @aerexpress... si cica nu l mai au in stoc, desi el figureaza pe site ca fiind pe stoc (atat cand am dat comanda, cat si cand am fost contactat sau chiar si in acest moment) ...
Au zis ca dupa 1 mai aduc stoc nou, dar pana atunci nevasta zice ca cei de la montaj nu vor mai fi de gasit si ar fi bine sa anulam comanda daca avem alternative "pe stoc".

To be continued...

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
OK. Am anulat comanda pentru Gree.

Acum am in vizor LG PC12SQ : dar il gasesc doar pe magazinele cel.ro (cu garantie 2 ani) sau pe aerexpress (3 + 10compressor) sau emag (3 ani)
Stiti cumva si alte magazine online care sa l aiba in stoc ?

Edited by MembruAnonim, 29 April 2018 - 02:59.


#18
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Nu te complica sa cumperi de la unii si sa faci montajul cu altii!Posted Image
Cumperi de la unu care tot el instaleaza, daca se intampla ceva nu poate sa dea vina pe altu!Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate