Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Topic pentru incepatori

- - - - -
  • Please log in to reply
1155 replies to this topic

#1135
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 15.07.2017

 zvonacfirst, on 25 octombrie 2018 - 14:10, said:

ma interesez daca au vreo valoare.
Mai mult de 10 lei pe bucată nu cred să scoți.
Dar nu vei găsi cumpărător la toate cele 30 de bucăți.

Edited by Rubin1977, 25 October 2018 - 17:50.


#1136
DrLexic

DrLexic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 01.08.2010
Salut! Sunt in cautarea unor neoane fluorescente (micute, max 40cm, de birou) care se aprind in functie de zgomotul din camera. Ma puteti indruma catre un site?

Edited by DrLexic, 28 October 2018 - 04:13.


#1137
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 15.07.2017

 DrLexic, on 28 octombrie 2018 - 04:13, said:

care se aprind in functie de zgomotul din camera.
Uite o dulie cu senzor de zgomot: http://www.fanelectr...-la-zgomot.html

#1138
JulianK

JulianK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.03.2011
Buna ziua,

Am rugamintea daca se poate sa ma indrumati catre o persona care ma poate ajuta cu depanarea unei lampi led confectionata in regim diy. Nu reusesc sa dau de persoana care a creat aceasta lampa si ma vad nevoit sa solicit ajutorul altei persoane.

Motivul pentru care lampa nu mai functioneaza este ca, cablul de alimentare a facut scurt cu mufa de incarcare. Din acest motiv banuiesc ca placa electronica (controller led presupun ca ii spune) a avut de suferit. Din pacate pe placa nu se regaseste nici un cod de identificare pentru a putea comanda alta. Am sa atasez acestui post cateva imagini pentru a va putea face o idee despre ce tip de proiect  este si pentru a ma indruma catre persoana potrivita care ma poate ajuta sa repun in functiune aceasta lampa.

Va stau la dispozitie cu orice alte informatii.

Va multumesc!


Link galerie imagini lampa

Edited by JulianK, 29 October 2018 - 12:50.


#1139
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Poti cauta driver led x W. Unde x este puterea ledului, spre exemplu 20, 30W .

#1140
JulianK

JulianK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.03.2011

 meshgheru_andu, on 29 octombrie 2018 - 13:26, said:

Poti cauta driver led x W. Unde x este puterea ledului, spre exemplu 20, 30W .

Din pacate cunostintele mele de electronica sunt limitate in sensul ca as prefera sa apelez la cineva care se pricepe in schimbul platii serviciului. De aceea am solicitat ajutorul pentru a putea fi indrumat catre o persoana competenta in a ma ajuta. Daca nu am postat in categoria corespunzatoare am rugamintea sa ma redirectionati. Va multumesc!

#1141
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Completeaza-ti locatia la profil ca sa stim de unde esti si eventual cine te-ar putea ajuta .

#1142
JulianK

JulianK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.03.2011

 Niuu, on 30 octombrie 2018 - 15:56, said:

Completeaza-ti locatia la profil ca sa stim de unde esti si eventual cine te-ar putea ajuta .

O remarca cat se poate de logica, multumesc pentru sfat. Locuiesc in Bucuresti si m-as putea deplasa oriunde pe raza municipiului. Am completat de asemenea si in profil.

Multumesc pentru suport!

#1143
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Am un motor cu reductor și encoder.
Știți cumva la ce tensiune trebuie alimentat ?

Attached Files



#1144
Bianca95

Bianca95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 13.12.2013
Nu reusesc sa imperechez un encoder rotativ cu PC-ul unui utilaj. Imi da erori de masurare.
Ma poate ajuta cineva ?

#1145
Nek13

Nek13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.06.2018
Buna colegi,  imi cer scuze daca postez in sectiunea gresita,  

am un  calculator motor de Mitsubishi Space Star si il banuiesc defect,  am descoperit  falori diferite intre 2 tranzistori mosfet K2414 iam dezlipit si masurat separat.

Cum pe net nu gasesc nimic care sa fie compatibil cu K2414   mam gandit sa va cer ajutorul vostru, deoare ce eu nu sunt competent pentru a descoperi unul compatibil

va multumesc si Duminica polacuta!

#1146
ciprake

ciprake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 01.06.2011
http://pdf1.alldatas...EC/2SK2414.html

#1147
Nek13

Nek13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.06.2018

 ciprake, on 12 noiembrie 2018 - 16:35, said:


Multumesc pentru indrumare,

Am inlocuit cei 2 mosfeti si e ok doar ca pe ambalaj scria codul dar pe componenti nimic , important ca am rezolvat.

#1148
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 02.06.2008
Salutare! Am nevoie de un sfat, inainte de a cere ajutor specific, pentru a nu va irosi timpul degeaba. Am instalat acasa pentru centrala un AVR cu servomotor, asa cum am inteles ca e mai bine. Ei bine, AVR-ul asta al meu poate sa aiba in spate o baterie, transformandu-se astfel in UPS. Eu am la munca 2 UPS APC care nu sunt in cea mai buna stare (tehnic ei, efectiv, bateriile sunt OK) si vreau sa folosesc bateriile din ei pentru a crea o baterie mai mare, care la nevoie sa imi poata da energia pentru a avea cateva ore de caldura in plus in casa. Se poate face asa ceva? Este recomandat?
Multumesc!

#1149
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,145
  • Înscris: 24.11.2006
UPS-urile livreaza o sinusoida modificata, s-ar putea ca respectivei centrale termice sa nu-i convina asa ceva. Pana la urma unde este problema: fluctuatii de tensiune sau pur si simplu "cade" curentul electric? Daca e vorba doar de fluctuatii de tensiune eu unul nu vad rostul unui UPS.
Incerc sa fiu cat mai explicit, sa-mi fie iertat limbajul total netehnic, daca mi se permite exprimarea.

Edited by un_el, 30 December 2018 - 14:01.


#1150
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 02.06.2008
Salutare si la multi ani!
Ideea este ca AVR-ul asta livreaza o sinusoidala pura, asa cum trebuie, iar cu baterie in spate devine si UPS, in aceleasi conditii. Baterii vreau sa ii pun pentru ca mai pica curentul in zona, nu mult timp, dar daca te prinde in dus nu e prea placut.

#1151
adymaxu

adymaxu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 03.06.2016
Salut ,
se da un amplificator audio ce are condesatorii de filtraj Elna 10.000 uf 82 V  , iar unul e o idee umflat , foarte putin e ridicat capacelul si ma gandeam sa-i inlocuiesc pe amandoi , dar din ce-am cautat n-am gasit Elna de 82 V ci doar de 80 V , este vreo problema daca pun de 80 V ? Am gasit pe Aliexpress 2 buc la vreo 12 $ , or fi fake de-s asa ieftini ?

#1152
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 15.07.2017
Măsoară tensiunea din montaj. Teoretic, cei 2V se încadrează în eroarea admisă.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate