Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

Topic pentru incepatori

- - - - -
  • Please log in to reply
1155 replies to this topic

#1081
sanhan

sanhan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 27.02.2018
Amice, esti cam insistent în a susține o prostie mare cât Casa Poporului. Încă o dovadă a faptului că ești total paralel cu subiectul.
"extraordinara"  schemă recomandată de tine pentru studiu didactic nu are nici măcar valoare didactică, fiind lipsită în totalitate de orice astfel de valoare, căci este profund greșită, nefolosind 317 decât ca referință de tensiune, adică mai nimic din capabilitățile acestuia. Ce ai recomandat tu acolo (o topologie concepută de un idiot și considerată ca fiind viabilă de unii din aceeași categorie) este tot aia cu asta:
Attached File  index.jpg   6.45K   11 downloads
care nu îndeplinește nici măcar criteriile elementare cerute în acest caz, adică  stabilizare în funcție de consum=0, protecție la scurt=0.
E cazul sa te pui la punct cu cunoștințele înainte de a mai poza în "profesor" pe aici.
De fapt ce pretenții pot avea privitor la IQ-ul care, în câțiva zeci de ani de viață, nici măcar nu reușește să deslușească câteva reguli gramaticale elementare ale limbii pe care o scrie, citește, aude și vorbește zilnic!Posted Image

LE
Cum observ ca ai o mare apetență în a-ți împrăștia întunericul izvorât din preaplinul puțului gândirii mătăluță, ia deschide un topic în care să putem discuta despre, electronica elementară, conceperea diverselor tipologii de scheme, folosirea simulatoarelor, nu de alta dar ar trebui totuși ca toți cei ce pun întrebări pe aici să știe cam care e credibilitatea, derivată din nivelul de cunoștințe in domeniu, a unor nulități ce dau sfaturi pe aici, dar sunt exact la același nivel cu cei ce întreabă.

LLE
Sau, mai bine, continuă să-ți postezi inepțiile si platitudinile în Poiana lui Iocan, că acolo este locul specialiștilor în nimic din categoria ta. Aici este o arie tehnică, în concluzie sunt îndreptățiți să dea sfaturi doar cei ce posedă bagajul de cunoștințe cerut în acest caz.

Edited by sanhan, 26 May 2018 - 09:14.


#1082
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Acuma am inteles, te-am faultat prin poiana si ai venit aici sa plangi. Totusi, inainte sa aruncam cuvinte grele (care fara indoiala au efect terapeutic pentru tine) hai sa vedem despre ce-i vorba. Omu' a vrut un proiect simplu (deoarece a scris clar ca nu se pricepe) pe care sa-l faca in OrCad. In primu' rand, singuru' motiv pentru care nu i-am facut eu proiectu' (10 minute, corect inginereste & shit) ii ca nu mai am OrCad-u' instalat pe calculator. In al doilea rand, nu i-am sugerat un proiect cu un stabilitor ce scoate 3A+ (gen LM338 sau ceva in comutatie) deoarece nu gaseste piesa in OrCad. Nu i-am sugerat nici o varianta cu LM723 (asta il gaseste in OrCad) deoarece trebuie sa modifice configuratia pinilor. Un 317 si un 3055 + cateva pasive le gaseste usor in Orcad si nu are nimic de modificat. Ti-am mai spus, nu as folosi niciodata varianta asta sau oricare varianta ce implica un stabilizator din gama asta si un tranzistor extern, iar omu' nu-si construieste o sursa de laborator ci are de facut un proiect minimal in OrCad pentru scoala, fara protectii care sa-l incurce si alte nebunii. Omu' a multumit frumos si s-a retras. Da' nu frate, trebuiau sa vina injinerii de pe forum sa ma faca de cacao, etaland invective grele pentru ca i-am dat omului fix ce-a cerut. Am cateva sute de posturi pe aria asta, ia-le la rand, poate mai gasesti ceva. Sau pe alte forumuri, cine stie...

#1083
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Gata, aici incheiem!

#1084
adrian_postovaru

adrian_postovaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 03.03.2014
Salut.

Va rog sa ma ajutati in cateva probleme:
  • Acumulatorul de NI-Cd de 12 V si 1.2 A, de la o bormasina functionabila nu mai are aceiasi putere ca la inceput. Am achizitionat un acumulator stationar avand caracteristicile de 12 V si 14 A. Firma care mi-a vandut acumulatorul m-a sfatuit: "Pragul minim al tensiunii in sarcina, ar fi recomandat sa fie 11V, astfel incat sa protejati bateria de eventualele deteriorari." Am vazut pe internet ca se pot face montaje care in momentul cand tensiunea atinge punctul critic inferior, adica tensiunea minima de utilizare, sa intrerupa legatura cu acumulatorul, reconectandu-se cand tensiunea va ajunge iar in parametrii normali avand in componenta si un display led/lcd petru afisarea valori tensiunii, sper sa nu fac o afirmatie eronata. 1.1 Acumulatorul de NI-Cd avand caracteristicile 12 V si 1.2 A, credeti ca este NECESAR sa atasez la iesirea PLUS si/sau MINUS, acest montaj de protectie a bateriei, mentionand ca am deja am utilizat noul acumulator legat la bormasina si functioneaza? Ma puteti ajuta cu sfaturi sau in orice mod de a creea acest montaj? 1.2 Am montat la iesirea bornei PLUS un soclu siguranta auto maxi pe fir, impreuna cu o siguranta auto de 5 A, care s-a ars in momentul in care am fortat-o, protejandu-mi unealta, este NECEAR sa mentin acest soclu si de ce? Care sunt parerile voastre?


  • Am cumparat o surubelnita electrica, marca BUFFALO TOOLS, avand caracteristicile 3.6 V 250 RPM. Fotografii atasate. Fiind cumparata fara incarcatorul ei, am desfacut-o sa vad ce tip de acumulator foloseste. Am observat ca o rezistenta este afumata-arsa. 2.1 Ma puteti ajuta sa-mi dau seama ce capacitate avea acea rezistenta, mentionand ca foloseste 3 acumulatori Ni-Cd de 700 mA? 2.2 Ce tip de incarcator imi recomandati sa folosesc pentru a incarca unelata utilizand acumulatorii Ni-Cd originali? 2.3 Pentru a trece-o pe acumulator Li-Ion ce este necesar inafara de acumulator, acumulatorul avandu-l? 2.4 Am gasit o rezistenta de 2,8 ohm, credeti ca este compatibila cu cea originala? 2.5 Care credeti ca a fost cauza pentru care s-a ars acea rezistenta?

Attached Files



#1085
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Îl rugăm pe amicul Sanhan să-ți răspundă primul.

#1086
Nek13

Nek13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.06.2018
Salut circular pentru toti colegii,

Lucrez in domeniul auto, mai exact "electrician auto"  zi de zi ma lovesc de probleme legate de electronica pura.. as dori totusi sa invat sa repar o piesa (modul) nu sa-l inlocuiesc..
De aceea am ales sa fac parte din aceasta comunitate, am citit cam jumate din acest topic , sunt raspunsuri cam pentru tot ce ma intereseaza initial...
Sper sa fiu indrumat spre strada cea corecta...
Va multumesc pentru sfaturi !

#1087
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View PostNek13, on 17 iunie 2018 - 21:18, said:

Sper sa fiu indrumat spre strada cea corecta...
Cine știe cât de departe e strada pe care o cauți...
Hai să citim cartea asta:                                                           și asta:

Attached Files


Edited by Mircel, 17 June 2018 - 21:40.


#1088
Nek13

Nek13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.06.2018
Multumesc   Mircel !

#1089
15RBY

15RBY

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.07.2010

View PostMircel, on 25 mai 2018 - 13:20, said:

60x4=240W
U=230V
I=1A
Sunt suficiente 2 cabluri de 1,5mmp cel mult 75m.
Nu trebuie cablu de împământare dar trebuie să găsești corpuri de iluminat ptr. exterior (protejate împotriva umidității)
Eu îți recomand becuri cu LED 230V/18W  cel puțin 2000 lumeni comandate de un senzor crepuscular.
http://www.iluminat-...e-260-grade-18W
Sau și mai bine proiectoare de 30W: http://m.iluminat-ie...-SMD-tablet-30W

Citește și aici: https://forum.softpe...entru-exterior/

Multumesc pentru informatii si scuze ca iti scriu cu intarziere!!

#1090
nicuni

nicuni

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.07.2015
Ma poate ajuta cineva cu schema electica de la un etaj final de alarma auto in care sirena este in colectorul tranzistorului final

#1091
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Inspira-te de aici si spune ce doresti mai exact sa faci:
http://www.talkingel...Projects18.html

#1092
adrian_postovaru

adrian_postovaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 03.03.2014
Salutare.

Pentru o surubelnita electrica de 3,6 V marca Black & Decker KC460LN H1, am nevoie de un incarcator caruia ii corespunde valorile: V int=220 ac, V out=9  DC V, A out=100 mA.
Am cumparat un transformator care are la iesire V out=9 AC V, A out=100mA.

1). Cum si cu ajutorul caror piese electronice/montaj(e) se poate transforma din V out=9  AC V, A out=100 mA in V out=9  DC V, A out=100 mA???

2). Am gasit un transformator care scoate 9 V dc si 500 mA. Se poate sa limitez amperajul la 100 mA??? Daca DA cum?

3). Are vreo importanta daca alimentez unealta cu un transformator care scoate acelasi voltaj dar amperaj mai mare? Am citit pe un forum din strainatate, ca daca amperajul este mai mare, cu atat i se scurteaza viata uneltei.

Orice idee este bine venita.

#1093
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postadrian_postovaru, on 13 august 2018 - 18:10, said:

1). Cum si cu ajutorul caror piese electronice/montaj(e) se poate transforma din V out=9  AC V, A out=100 mA in V out=9  DC V, A out=100 mA???
O punte redresoare 12V/1A

View Postadrian_postovaru, on 13 august 2018 - 18:10, said:

2). Am gasit un transformator care scoate 9 V dc si 500 mA. Se poate sa limitez amperajul la 100 mA??? Daca DA cum?
Nu este necesară nici o limitare

View Postadrian_postovaru, on 13 august 2018 - 18:10, said:

3). Are vreo importanta daca alimentez unealta cu un transformator care scoate acelasi voltaj dar amperaj mai mare? Am citit pe un forum din strainatate, ca daca amperajul este mai mare, cu atat i se scurteaza viata uneltei.
Nu unealta ci acumulatorul. El va lua din sursă doar cât îi trebuie. Nu se întâmplă nimic nici dacă sursa oferă 10-100-1000A.
Dacă vrei să alimentezi unealta se schimbă datele problemei.
Punte redresoare: https://www.google.r..._boEErkI1yCWgM:

Attached Files


Edited by Mircel, 13 August 2018 - 18:29.


#1094
oscarsaxa

oscarsaxa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 05.02.2016
cum se leaga intrerupatorul de la o bormasina cu trecerea stanga - dreapta

#1095
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Fă-i o poză!
Caută cu gugle.com:
Schimbare sens motor cc

Edited by Mircel, 26 August 2018 - 13:47.


#1096
catavencuadelin

catavencuadelin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 07.10.2012
Salutare! Cum fac diferența dintre o sârmă de oțel normală și o sârmă rezistivă (nichelina)?
Testul cu magnetul este in?

#1097
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Măsori cu ohmetrul 100m din fiecare. Cea mai mare rezistență o are nichelina.

#1098
catavencuadelin

catavencuadelin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 07.10.2012
Cam greu să fac asta. Am achiziționat niște rezistențe și materialul este foarte ciudat. Are o culoare închisă, e ușor abraziv și nu seamănă cu nichelina cunoscută de mine. Producătorul susține că este important Rusia și că are mai mult Cu în compoziție. Mi-e teamă să le folosesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate