Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

Lumini bord alb - E46

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
imasnake

imasnake

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.04.2018
Sssalutare,
Am si eu o problema de o natura foarte mare, ma supara culoarea standard al E46-ului, acel portocaliu-rosiatic.
Trecand peste gluma, as vrea si eu sa stiu la cat ma ajunge sa inlocuiesc becurile led din bord cu unele de culoare alba, un pret aproximativ daca se poate, caci, evident variaza de service si maestru.
De asemenea, este necesar sa vin eu cu led-urile sau se vor ocupa ei?Ar trebui sa le aduc eu sa scap de o eventuala marire de pret sau sa nu fiu furat?
Cam cat dureaza intreaga operatiune de schimbare, cam cat lipseste masina de acasa?Vorbim despre ore bune sau zile?
Scuzati daca am postat in sectiunea gresita, mi-a fost foarte greu sa gasesc locatia fiind nou pe forum.
Multumesssc!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nici nu conteaza ca aia care au proiectat masina sunt niste idioti ca au pus la bord LED de culoare "portocaliu-rosiatic" in loc de alb. :)

Edited by pasilla, 18 April 2018 - 19:49.


#3
imasnake

imasnake

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.04.2018
Este doar o preferinta de a mea, imi pare rau ca nu avem aceleasi gusturi.Nu toti ne-am nascut cu gusturi bune.

Edited by Dany_Darke, 18 April 2018 - 20:02.
nu mai cita postarea imediat anterioara


#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 imasnake, on 18 aprilie 2018 - 19:45, said:

Rezuma-te la ce te-am intrebat te rog, daca ai vreo idee despre una din intrebari.
De ce nu faci tu operațiunea asta?
Găsesti tutoriale pe youtube cu demontatul bordului.
Sau e prea greu? Iți prinzi urechile?

#5
imasnake

imasnake

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.04.2018
Voi merge zilele astea, doar ca nu-mi prea permite programul la facultate si voiam sa stiu niste informatii in avans.

@ericmario - Sincer, prea greu, nu am experienta in domeniu la modul in care nu mi-am bagat coada de sarpe in nicio operatiune cu privire la autoturism si nu vreau sa dereglez ceva pe acolo.

Edited by Dany_Darke, 18 April 2018 - 20:03.
nu mai cita postarea imediat anterioara


#6
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,099
  • Înscris: 24.05.2009
Cauta pe youtube. E plin de tutoriale. O sa iti trebuiasca un electronist bun dar ca timp nu ar trebui sa dureze nici macar jumatate de zi. Totusi...cum ti s-a zis, nu degeaba au luminile culoarea aia, ca te supara e una, sa vezi ce o sa te supere albul, mai ales noaptea la drum lung ;)

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 imasnake, on 18 aprilie 2018 - 19:54, said:

Sincer, prea greu, nu am experienta in domeniu la modul in care nu mi-am bagat coada de sarpe in nicio operatiune cu privire la autoturism si nu vreau sa dereglez ceva pe acolo.
Eee, hai că nu-i fizică nucleară.
Începi cu vizionatul, pe parcurs îți faci o idee dacă te-ai descurca și singur, iar la final vei fi cel caștigător!

ps. Parcă vad un scenariu la service: Toată noaptea am muncit la ea. Te costa 500 lei. Dacă era Logan scapai mai ieftin, dar BMW-urile astea îs tare complicate.
Ăsta e momentul in care tu deja scoti portofelul. Posted Image

Edited by ericmario, 18 April 2018 - 20:01.


#8
imasnake

imasnake

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.04.2018

 Darkman48, on 18 aprilie 2018 - 19:58, said:

Cauta pe youtube. E plin de tutoriale. O sa iti trebuiasca un electronist bun dar ca timp nu ar trebui sa dureze nici macar jumatate de zi. Totusi...cum ti s-a zis, nu degeaba au luminile culoarea aia, ca te supara e una, sa vezi ce o sa te supere albul, mai ales noaptea la drum lung Posted Image
Ah, ma scuzati atunci, credeam ca m-a luat peste picior, nu stiam ca, chiar are o legatura si credeam ca este doar o culoare pe marca, asta arata cam cat de bun sunt in domeniu, sunt sub nivelul unui incepator.Poti sa-mi explici de ce a fost aleasa culoarea asta?Macar sa nu mor prost ca cine stie ce autobuz ma loveste maine.
O sa iti ascult sfatul tie si lui ericmario si o sa ma documentez putin, poate imi da curaj sa ma incumet putin in operatiune.

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si pe cand vine randul masinii ssss-o inscrii la '"rabla" vei sti exact ce ai de facut si de ce n-are rost.

#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Chiar daca pune led-uri albe , nu da intensitatea la maxim si atunci nu sunt suparatoare Posted Image

#11
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ideea luminilor de bord este sa nu-ti sara in ochi. gandeste-te cum ar fi sa ai o lanterna care iti bate din acel unghi. nu ma refer sa-ti bata la putere maxima, insa temperatura luminii va fi aceeasi, atunci sa vezi bucuria naibii cand mergi noaptea si mai mult vezi bordul decat strada pe care circuli si eventual peste cine treci ca te-ar fi orbit bordul.

in bord se pun de obicei lumini calde, sa nu-ti oboseasca ochii nici cand te uiti la ele, dar nici sa-ti bata in ochi cand conduci. evident ca sunt si borduri cu lumini albe, dar din fabrica, care au fost calculate deja si temperatura este una ok pt drum. acolo deja este un anume design, nu sunt aruncate ledurile pe unde a nimerit fiecare.

tine minte de la mine, temperatura luminii este mai obositoare decat intensitatea ei. dar deja intram in alte chestii ce tin de fizica si nu e aria pt asa ceva.

#12
imasnake

imasnake

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.04.2018
Am inteles, multumesc mult.
Exact dupa un model de Skoda 2014 m-am orientat, mi-a placut foarte mult bordul luminat alb, clasic si de aceea m-am gandit daca as putea avea si eu la fel insa acum m-ai lamurit.

Edited by Dany_Darke, 18 April 2018 - 20:11.
nu mai cita postarea imediat anterioara


#13
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Uite aici cum se face:
http://forum.e46fana...#/topics/755156



#14
imasnake

imasnake

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.04.2018
Multumesc.

Edited by imasnake, 18 April 2018 - 20:27.


#15
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pe vremuri, toate tractoarele si camioanele aveau becuri albe in bord. Cu timpul, si-au dat seama constructorii ca e mult mai relaxant pt ochi verde, rosu, albastru etc, noaptea la drum lung. Crezi ca de aia le-a pus neamtu' ca nu mai avea beculete albe in magazie?

#16
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Dai o bere că te-am scăpat de o cheltuială?

#17
imasnake

imasnake

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.04.2018
Daca as putea v-as da tuturor ca m-ati oprit din a face o prostie, chit ca aproape ati taiat capul unui biet sarpe, lasa ca va prind eu prin paduri.

#18
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Luminile albastre sunt de "reamintire". De exemplu, ai faza lunga aprinsa.
Cele verzi sunt de informare. Mergi in mod "eco", ai un beculet verde aprins in bord
Cele portocalii/galbene/albe sunt de avertizare, ai o problema dar nu e critica. Exemplu: airbag dezactivat, ABS inactiv, ESP oprit, "engine-check".
Rosu: ai o problema grava si trebuie sa mergi de urgenta in service: probleme de ungere, frana.

Edited by danvlas, 19 April 2018 - 14:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate