Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Probleme Hard Disk Extern TOSHIBA

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
valisfc

valisfc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.11.2011
Salutare,

Inainte de toate v-as fi recunoscator daca se poate muta topicul in aria corecta.
In al 2-a rand, am un Hard Disk Extern, TOSHIBA DTB310 1TB, la care viteza de transfer este foaaarte mica, extrem de mica, undeva sub 1MB, desi cablul este USB 3.0.

Ma puteti ajuta in situatia de fata, pentru ca imi este extrem de greu sa transfer ceva pe el.

Multumesc.

#2
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Ai probat pe diverse mufe USB si/sau pe diverse calculatoare si/sau cu diverse cabluri USB (2 sau 3, nu conteaza momentan) si/sau cu vreun Live CD/USB Linux ?
In acest caz, restringem aria suspectilor.
Asa... ai mult de testat si noi de asteptat rezultatul testelor.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Pot fi mai multe posibile probleme:

1. Computerul (incearca cu altul)
2. Portul USB, icnearca si alte porturi USB 2.0
3. Cablul
4. cutia USB
5. HDD-ul

Eu am o mica banuiala ca de vina e cutia.

#4
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
În majoritatea cazurilor la hdd-urile externe, problema e adaptorul SATA-USB sau chiar conectorul USB.

#5
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 08.03.2004
In general, HDD-urile externe produse de firme consacrate nu au adaptor dedicat SATA-USB. Electronica HDD-ului inglobeaza acest adaptor (daca e cazul). Deci am putea exclude adaptorul din ecuatie.
La fel si in cazul conectorului USB (de pe HDD), e putin probabil ca acestia sa nu fie de calitate , mai ales la un produs care costa in jur de 100 de euro.

Posibile cauze :

- driver-ul pentru controller-ul USB din calculator este o versiune veche/proasta - probabilitate foarte mare (cele care vin prin WU nu sunt intotdeauna stralucite)
- cablul USB 3.0 de calitate proasta- probabilitate mare
- ceva incompatibilitate cu controller-ul USB 3.0 din calculator - putin probabil

Ce windows ai ?  7,8,10 ?

Edited by vldc, 18 April 2018 - 20:22.


#6
valisfc

valisfc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.11.2011
Am Windows 10, dar trebuie sa recunosc ca este destul de vechi PC-ul si functioneaza cam greu :)
Voi incerca sa il probez pe alt USB, la alt PC sau laptop, sa vad daca este problema de la mine sau de la hard.

Ideea este ca, a fost achizitionat din alta tara si cand am ajuns acasa nu il citea PC-ul. L-am dat unei sa vada ce are si acuma totul este ok, cu exceptia vitezei de transfer...

#7
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
N ai specificat (sau nu am observat) daca folosesti cablu obisnuit, cu 2 conectori. daca raspunsul esta afirmativ, te sfatuiesc sa incerci cu un cablu Y. Ramurile superioare ale Y se conecteaza la 2 usb din pc pentru "a pompa" mai mult curent in hdd. Daca pc are usb vechi, curentul furnizat pentru dispozitive externe e posibil sa fie insuficient.

#8
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postvalisfc, on 18 aprilie 2018 - 23:31, said:

Am Windows 10, dar trebuie sa recunosc ca este destul de vechi PC-ul si functioneaza cam greu Posted Image
Voi incerca sa il probez pe alt USB, la alt PC sau laptop, sa vad daca este problema de la mine sau de la hard.
Ideea este ca, a fost achizitionat din alta tara si cand am ajuns acasa nu il citea PC-ul. L-am dat unei sa vada ce are si acuma totul este ok, cu exceptia vitezei de transfer...
Cit de vechi, ce componente are ?
Ce i-a facut cine i-a facut de merge ?
Da, cum a zis si alt coleg mai sus, ai cablu din ala cu 3/4 mufe (2 lipite care intra in hard, 2 USB care intra in calculator) ?

Edited by trollerul_de_serviciu, 19 April 2018 - 11:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate