Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Frigider Arctic face prea multa apa

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
gvrmaria

gvrmaria

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.04.2018
Buna ziua! Am nevoie de ajutor! Am un frigider Arctic, care are congelatorul in partea de sus. De ceva timp, cand deschid frigiderul am apa pe tavan, rafturi, rafturile de pe usa. Gaura de colectare pare libera. Ce as putea face? Care este nivelul optim de racire pentru frigider? Multumesc.

#2
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Verifica garnitura de la usa. Posibil sa fie deteriorata, uscata. Sau usa nu se inchide bine

Edited by bobocul, 18 April 2018 - 15:35.


#3
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013
Sau adio freon si odata cu el frigider. Niciun model de frigider Arctic nu o duce mai mult decat garantia. Nicio persoana de pe forum nu poate inlocui un frigoferist.

Edited by sas1975, 18 April 2018 - 15:50.


#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
ori nu se inchide bine ori e garnitura dusa ori cineva se joaca prea des cu usa.

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
la ce nivel de racire este setat frigiderul ? unde este situat butonul din care face reglarea nivelului de racire ? uneori se poate intampla ca atunci cand pui sau scoti un aliment/ o sticla/ un vas din frigider, sa atingi fara sa vrei acel buton si sa-l rotesti spre o treapta inferioara de racire sau chiar spre zero.
verifica si daca stecherul este bine infipt in priza, poate nu face contact tot timpul si frigiderul ba se dezgheata, ba functioneaza intensiv incercand sa raceasca.
problema a aparut dupa vreo oepratiune de dezghetare completa ? au fost avarii sau intreruperi in furnizarea curentului electric in ultima perioada ?
incearca sa stai mai mult timp in preajma frigiderului sau sa treci pe langa el mai des cand esti acasa, sa observi daca functioneaza non-stop sau are si perioade in care se opreste.
poti face legatura intre momentul aparitiei problemei si umplerea excesiva a frigiderului cu alimente/diverse produse - ca tot au fost sarbatorile de paste si multa lume a gatit in plus fata de o perioada obisnuita sau a cumparat mai multe alimente decat in mod curent ?

#6
gvrmaria

gvrmaria

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.04.2018
Frigiderul este la 2.5, butonul este situat in dreapta sus, se roteste destul de greu deci nu s-ar intampla nimic din greseala cu el. Stecherul este infipt bine in priza, nu am facut niciodata dezghetarea completa, frigiderul este din decembrie si niciodata nu l-am umplut pana la refuz, indiferent de sarbatori sau alte perioade, pastrez mancare atat cat am nevoie. Legat de penele de curent nu stiu sa raspund.
Intr-adevar cred ca este problema cu garnitura, sus in partea de mijloc nu se inchide ermetic. Din fericire este in garantie si mai departe o sa rezolv cu cei de la care l-am cumparat.
Va multumesc tuturor pentru sfaturi si ajutor, o zi frumoasa!

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

Quote

Niciun model de frigider Arctic nu o duce mai mult decat garantia.

Zici ?

Au avut ai mei un Arctic din ăla mare și alb Posted Image .

Avea 30 de ani. REPET 30 de ani.

Nu mai făcea frig. L-au chemat ai mei pe tehnician. A venit omul a băut o cafea și zice:
Bun și acum... Unde e frigiderul ?

Ai mei zic:Ăsta e ...

El: Lasă domne ăsta, unde e ăla vechi de... Ăla stricat ?
S-a convins până la urmă că ăla e.
L-a reparat. A mers perfect încă ț timp până le-am luat alor mei unul nou clasă A etc.
Și l-am dat la schimb pentru o reducere... ca să nu ne mai cărăm cu el la țară.
Dar el tot mergea perfect...

Edited by exceswater, 18 April 2018 - 16:24.


#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
usa se mai poate regla din balamale.
eu am patit cu un frigider artic vechi care mergea excelent, dar pentru care nu am gasit nicaieri o garnitura buna, aia de la magazine le aruncau una peste alta si toate erau strabe si deformate, dupa 3 incercari (la fiecare am luat-o pe cea mai buna din magazin) am luat hotararea ca la primere reduceri sa schimbam frigiderul.

#9
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Spalã bine garnitura ce face contact cu marginea frigiderului cu detergent de vase, clãtește, pînã simți cã rãmîne lipitã ușa....
Verificã sâ nu fie gãuritã garnitura pe partea balamalelor.
Urcã la peste jumãtate din numerele de pe butonul de temperaturã
Verificã sã ai silicon la intrãrile agregatului în cutie, dacã intrã aer....nasol.

#10
gvrmaria

gvrmaria

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.04.2018

View Postsarac.lipit, on 18 aprilie 2018 - 16:41, said:

Spalã bine garnitura ce face contact cu marginea frigiderului cu detergent de vase, clãtește, pînã simți cã rãmîne lipitã ușa....
Verificã sâ nu fie gãuritã garnitura pe partea balamalelor.
Urcã la peste jumãtate din numerele de pe butonul de temperaturã
Verificã sã ai silicon la intrãrile agregatului în cutie, dacã intrã aer....nasol.

Am sa incerc, multumesc!

#11
Sunny220

Sunny220

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 30.08.2014
Bagi in frigider sticle cu lichide fara dop, borcane fara capac, oale fara capac, sau fierbinti ? Asta este in general cauza.

Edited by Sunny220, 18 April 2018 - 17:15.


#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postsas1975, on 18 aprilie 2018 - 15:49, said:

Niciun model de frigider Arctic nu o duce mai mult decat garantia.
Pe bune?
Înseamnă că al meu K3862 are peste 10 ani garanție. Posted Image

#13
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Verificat canalul de scurgere apa cu o sarma de 2,5 (sarma de cupru de instalatii electrice), se introduce pe acea gaurica pana ajunge jos deasupra motorului
Verificat garnitura de etansare , daca prezinta deformari se poate remedia cu un uscator de par pe maxim
Radiatorul de racire freon prea aproape de zidul din spate sau plin de praf- se trage frigiderul si cu o perie de haine moale se sterge usor , cu aspiratorul se trage praful rezultat, toate acestea cu frigiderul scos din priza.
Dupa verificari si remedieri se spala frigiderul si se repune in functiune .
Orice aparat electric functioneaza optim la jumatatea gradatiei de maxim , adica daca ai 1...8 se pune la 4

Edited by ldpe, 18 April 2018 - 18:28.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate