Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Sfat in privinta unui psiholog.

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
jabble

jabble

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.04.2018
Sunt in depresie de aproape jumatate de an si sanatatea mea e precara. Maine ma voi duce la doctorul de familie pentru o trimitere la niste analize medicale. In principiu, nu cred ca am nimic grav, dar trebuie totusi sa aflu in ce stare sunt.

Este insa evident ca trebuie sa caut si ajutorul unui psiholog. Am probleme in special in relationarea cu femeile, am avut prietene in trecut, dar nu de ceva timp. Cred ca am si disfunctie erectila desi am doar 23 de ani. Avand in vedere acest aspect, credeti ca ma pot deschide complet fata de un psiholog barbat, sau fata de o femeie? Sau acest aspect nu este relevant? Pot sterge imediat postarea daca nu respecta regulile sau nu se incadreaza la categoria potrivita.

Multumesc anticipat

#2
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 jabble, on 18 aprilie 2018 - 14:44, said:

Sunt in depresie de aproape jumatate de an si sanatatea mea e precara. Maine ma voi duce la doctorul de familie pentru o trimitere la niste analize medicale. In principiu, nu cred ca am nimic grav, dar trebuie totusi sa aflu in ce stare sunt.

Este insa evident ca trebuie sa caut si ajutorul unui psiholog. Am probleme in special in relationarea cu femeile, am avut prietene in trecut, dar nu de ceva timp. Cred ca am si disfunctie erectila desi am doar 23 de ani. Avand in vedere acest aspect, credeti ca ma pot deschide complet fata de un psiholog barbat, sau fata de o femeie? Sau acest aspect nu este relevant? Pot sterge imediat postarea daca nu respecta regulile sau nu se incadreaza la categoria potrivita.

Multumesc anticipat
Poti sa ii specifici medicului de familie faptul ca suferi de depresie, insa te va intruma la aia de la stat.cauta in oras un psiholog si mergi si vorbeste cu el.Barbat, sau femeie, tu alegi, depinde cat de usor gasesti sa vorbesti cu fiecare.Disfunctia erectila poate fi foarte bine din cauze psihice, la varta pe care o ai.

#3
jabble

jabble

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.04.2018

 fqx, on 18 aprilie 2018 - 14:50, said:

Poti sa ii specifici medicului de familie faptul ca suferi de depresie, insa te va intruma la aia de la stat.cauta in oras un psiholog si mergi si vorbeste cu el.Barbat, sau femeie, tu alegi, depinde cat de usor gasesti sa vorbesti cu fiecare.Disfunctia erectila poate fi foarte bine din cauze psihice, la varta pe care o ai.
Multumesc pentru raspuns! Eu sunt din Iasi, unde gasesc destui psihologi priceputi. Daca voi fi indrumat la un psiholog de la stat, acela este cumva gratuit? Crezi ca cei de la stat nu sunt la fel de buni ca cei de la privat? Nu insinuez nimic, intreb in totala necunostinta de cauza.

#4
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
@ 'jabble'

Usor de zis dar mult mai greu de facut:

Cauta sau gaseste o activitate, orice fel, care sa-ti faca placere si uita de problemele pe care ti le faci inutil mental (depresia si disfunctia ...).

Edited by poadol, 18 April 2018 - 14:58.


#5
jabble

jabble

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.04.2018

 poadol, on 18 aprilie 2018 - 14:57, said:

@ 'jabble'

Usor de zis dar mult mai greu de facut:

Cauta sau gaseste o activitate, orice fel, care sa-ti faca placere si uita de problemele pe care ti le faci inutil mental (depresia si disfunctia ...).
Obisnuiam sa fac sport, dar acum am un stil de viata extrem de sedentar, abia ce ma pot da jos din pat din cauza depresiei. Mi-e frica sa nu fac febra musculara daca ies, dar va trebui s-o fac si pe asta intr-o buna zi. In rest, alte activitati precum jocurile pe calculator le evit pentru ca nu sunt productive. Am lucrat ca ITist timp de 2 ani dupa ce am terminat facultatea, dar mi-am dat demisia din cauza ca nu mai faceam fata sanatatii mentale si stresului. Daca voi fi inteles si indrumat de un psiholog, cu siguranta imi voi gasi motivatia sa ma apuc de activitatile care-mi ofereau placere mai demult, acum, tot ce vreau e sa treaca inca o zi pierduta...

#6
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 jabble, on 18 aprilie 2018 - 14:55, said:

Multumesc pentru raspuns! Eu sunt din Iasi, unde gasesc destui psihologi priceputi. Daca voi fi indrumat la un psiholog de la stat, acela este cumva gratuit? Crezi ca cei de la stat nu sunt la fel de buni ca cei de la privat? Nu insinuez nimic, intreb in totala necunostinta de cauza.

 jabble, on 18 aprilie 2018 - 15:01, said:

Obisnuiam sa fac sport, dar acum am un stil de viata extrem de sedentar, abia ce ma pot da jos din pat din cauza depresiei. Mi-e frica sa nu fac febra musculara daca ies, dar va trebui s-o fac si pe asta intr-o buna zi. In rest, alte activitati precum jocurile pe calculator le evit pentru ca nu sunt productive. Am lucrat ca ITist timp de 2 ani dupa ce am terminat facultatea, dar mi-am dat demisia din cauza ca nu mai faceam fata sanatatii mentale si stresului. Daca voi fi inteles si indrumat de un psiholog, cu siguranta imi voi gasi motivatia sa ma apuc de activitatile care-mi ofereau placere mai demult, acum, tot ce vreau e sa treaca inca o zi pierduta...
Cauti pe google psiholog iasi, sigur gasesti o gramada.Ce pot eu sa iti spun, psihologul iti poate spune anumite lucruri, te poate invata cum sa procedezi, cum sa gandesti, insa nu iti poate rezolva problemele.Depresia e ca o reactie in lant.Ai renuntat la locul de munca, ai intrat si mai tare in depresie.Jocurile, chiar daca nu sint productive, daca iti fac placere, poti sa joci, 1-2 ore pe zi.In rest, cauta sa iti identifici problemele si incepe sa le rezolvi.Fa zilnic cateva dusuri, iesi la plimbare, ia lucrurile pas cu pas, cu pasi mici.daca vrei mai multe informatii/ajutor, da un pm.

#7
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

 jabble, on 18 aprilie 2018 - 15:01, said:

abia ce ma pot da jos din pat din cauza depresiei.
Cum adica nu te poti da jos din pat ?

Quote

pentru ca nu sunt productive. Am lucrat ca ITist timp de 2 ani dupa ce am terminat facultatea, dar mi-am dat demisia din cauza ca nu mai faceam fata sanatatii mentale si stresului.
Cel mai probabil acel job era toxic pentru tine, dece nu ti-ai dat demisia si sa te angajezi  in alta parte ?

#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006
Eu ma indoiesc de aptitudinile psihologilor. Am un var care a luat diploma de la distanta, iar acum are cabinet.

Am in plan sa fac o urcare pe turnul combinatului, hai in vizita in Baia Mare si iti trece sigur depresia.

#9
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015

 jabble, on 18 aprilie 2018 - 15:01, said:

Obisnuiam sa fac sport, dar acum am un stil de viata extrem de sedentar, abia ce ma pot da jos din pat din cauza depresiei. Mi-e frica sa nu fac febra musculara daca ies, dar va trebui s-o fac si pe asta intr-o buna zi. In rest, alte activitati precum jocurile pe calculator le evit pentru ca nu sunt productive. Am lucrat ca ITist timp de 2 ani dupa ce am terminat facultatea, dar mi-am dat demisia din cauza ca nu mai faceam fata sanatatii mentale si stresului. Daca voi fi inteles si indrumat de un psiholog, cu siguranta imi voi gasi motivatia sa ma apuc de activitatile care-mi ofereau placere mai demult, acum, tot ce vreau e sa treaca inca o zi pierduta...
Adica  ai  suferit  de  fenomenul de  ''burn out  '''... destul de frecvent....
De obicei un psiholog se alege  dupa  recomandari.
Un sfat de  baza : alege  o persoana ( indiferent  barbat / sau femeie ) cu supraspecializare  si  in sexologie.
Si  cu varsta  peste  40 de ani....daca se poate...
Cum poate  de exemplu o fatuca de  25  - 28  de ani sa dea sfaturi de viata, de familie, de relationare etc.  fara  o experienta de  viata  corespunzatoare ?Posted Image

Succes  si sanatate deplina !

#10
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
Fii antena la tata ce iti spune!
Nu pierde timpul si banii cu toti prostii!
Cumpara un berbecut fatat asta iarna!
Pune mana pe cutit taie berbecutul si transeaza toata carnea.
Dupa ai pune mana si fa de mancare din el cateva feluri principale!
In timp ce faci de mancare bea ceva si când e gata mâncarea cheama prietenii mancati beti si veseliti-va!

#11
jabble

jabble

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.04.2018

 WinstonMontana, on 18 aprilie 2018 - 15:15, said:

Cum adica nu te poti da jos din pat ?

Cel mai probabil acel job era toxic pentru tine, dece nu ti-ai dat demisia si sa te angajezi  in alta parte ?
Pur si simplu nu gasesc motivatia sa mai fac ceva. Noroc ca mai am cativa prieteni care ma mai scot din casa. Jobul intr-adevar era toxic cu presiune foarte mare, am decis ca mai bine pentru moment sa fac freelancing de acasa, dar nu am gasit puterea sa ma apuc de asa ceva. Ideea de serviciu 9 ore pe zi, fie si in alta parte, nu imi suna bine momentan. Asta vreau sa fac, freelancing pe IT, dar momentan trebuie sa-mi rezolv problemele de alta natura.

 Mizu, on 18 aprilie 2018 - 15:17, said:

Eu ma indoiesc de aptitudinile psihologilor. Am un var care a luat diploma de la distanta, iar acum are cabinet.

Am in plan sa fac o urcare pe turnul combinatului, hai in vizita in Baia Mare si iti trece sigur depresia.
Si eu am fost foarte reticent cu privire la aptitudinile psihologilor, dar trebuie sa incerc si asta. Nu mai am alta varianta, eu ma bazez ca va functiona si autosugestia, plus presiunea progresului pe care o impune un psiholog.

 Adrexx, on 18 aprilie 2018 - 15:19, said:

Adica  ai  suferit  de  fenomenul de  ''burn out  '''... destul de frecvent....
De obicei un psiholog se alege  dupa  recomandari.
Un sfat de  baza : alege  o persoana ( indiferent  barbat / sau femeie ) cu supraspecializare  si  in sexologie.
Si  cu varsta  peste  40 de ani....daca se poate...
Cum poate  de exemplu o fatuca de  25  - 28  de ani sa dea sfaturi de viata, de familie, de relationare etc.  fara  o experienta de  viata  corespunzatoare ?Posted Image

Succes  si sanatate deplina !
Multumesc mult pentru sfaturi, sunt binevenite! Le voi urma. Si da, m-am mai informat si eu si, intr-adevar, cred ca de burn out este vorba. Dar e ca o reactie in lant cum zicea cineva mai sus, esecul de la serviciu m-a facut sa realizez ca pe niciun plan nu stau bine si asta m-a adancit si mai tare...

 owl1960, on 18 aprilie 2018 - 15:21, said:

Fii antena la tata ce iti spune!
Nu pierde timpul si banii cu toti prostii!
Cumpara un berbecut fatat asta iarna!
Pune mana pe cutit taie berbecutul si transeaza toata carnea.
Dupa ai pune mana si fa de mancare din el cateva feluri principale!
In timp ce faci de mancare bea ceva si când e gata mâncarea cheama prietenii mancati beti si veseliti-va!
Suna bine, va fi primul lucru pe care-l fac dupa ce reusesc sa-mi pun sanatatea pe picioare

Edited by jabble, 18 April 2018 - 15:28.


#12
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

 jabble, on 18 aprilie 2018 - 14:55, said:

Multumesc pentru raspuns! Eu sunt din Iasi, unde gasesc destui psihologi priceputi.
Iti zic eu unul super-tare: Calistrat Chifan , manastirea Vladiceni Iasi.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hfdNfGv3xRA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/As1jZP52O5A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
jabble

jabble

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.04.2018

 WinstonMontana, on 18 aprilie 2018 - 15:28, said:

Iti zic eu unul super-tare: Calistrat Chifan , manastirea Vladiceni Iasi.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hfdNfGv3xRA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/As1jZP52O5A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Multumesc, nu sunt foarte credincios, insa am sa-i dau o ascultare.

#14
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 jabble, on 18 aprilie 2018 - 15:01, said:

Daca voi fi inteles si indrumat de un psiholog, cu siguranta imi voi gasi motivatia sa ma apuc de activitatile care-mi ofereau placere mai demult, acum, tot ce vreau e sa treaca inca o zi pierduta...
Psihologul poate face foarte putin spre deloc in privinta motivatiei de a te apuca de o viata activa, indiferent in ce fel, "activitatile care-mi ofereau placere mai demult" sau altele noi, poate chiar mai interesante decat cele vechi, fie si cea neproductiva de a te juca pe calculator. Numai tu poti face "miracolul" revenirii la o viata normala sau cat se poate de normala.

Edited by poadol, 18 April 2018 - 16:08.


#15
jabble

jabble

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.04.2018

 poadol, on 18 aprilie 2018 - 16:07, said:

Psihologul poate face foarte putin spre deloc in privinta motivatiei de a te apuca de o viata activa, indiferent in ce fel, "activitatile care-mi ofereau placere mai demult" sau altele noi, poate chiar mai interesante decat cele vechi, fie si cea neproductiva de a te juca pe calculator. Numai tu poti face "miracolul" revenirii la o viata normala sau cat se poate de normala.
Asa e, dar am nevoie de un punct de plecare. Mi-am mintit familia si prietenii cu privire la ce am facut in ultimele luni, ca sa ii protejez. Nu prea le pot spune adevarul, acela ca nu pot face nimic si sunt neputincios, nu ar reactiona bine. Am nevoie sa imi revin, ca sa arat ca si cum nimic gresit nu s-a intamplat in ultimele luni.

#16
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 jabble, on 18 aprilie 2018 - 16:18, said:

Am nevoie sa imi revin, ca sa arat ca si cum nimic gresit nu s-a intamplat in ultimele luni.

Aproape sigur asta e prima problema. Orgoliul e normal, minciuna nu.

#17
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

 jabble, on 18 aprilie 2018 - 16:18, said:

Nu prea le pot spune adevarul, acela ca nu pot face nimic si sunt neputincios, nu ar reactiona bine. Am nevoie sa imi revin, ca sa arat ca si cum nimic gresit nu s-a intamplat in ultimele luni.
Pai asta un semn al depresiei: sa nu comunici cu altii dintr-o mandrie prosteasca care nu iti aduce nimic de castigat, din contra te sapa in continuare. Mergi la Calistrat si o sa vezi ce bine o sa-ti fie sau roaga-te la Sfantul Efrem Cel Nou.
Semnat: Senior Software Engineer

Edited by WinstonMontana, 18 April 2018 - 16:29.


#18
jabble

jabble

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.04.2018

 WinstonMontana, on 18 aprilie 2018 - 16:28, said:

Pai asta un semn al depresiei: sa nu comunici cu altii dintr-o mandrie prosteasca care nu iti aduce nimic de castigat, din contra te sapa in continuare. Mergi la Calistrat si o sa vezi ce bine o sa-ti fie sau roaga-te la Sfantul Efrem Cel Nou.
Semnat: Senior Software Engineer
Am comunicat cu doi prieteni care stiu foarte bine in ce situatie sunt, dar nu pot fi sincer cu absolut toata lumea, s-ar intoarce impotriva mea. In fine, multumesc pentru sfaturi si o zi buna, o sa fie bine intr-o zi cu siguranta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate