Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Plata impozit la masina transcrisa

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
filipac

filipac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 06.09.2011
Buna,

Am luat recent un Touran de la cineva din alt judet. Tipul si-a inmatriculat masina pentru prima data in Romania in ianuarie anul asta. Apoi a decis sa o vanda.

Am fost la ghiseu la primarie cu fiscalul lui dar nu am platit decat 20 de lei, nu mi-a cerut impozitul pe tot anul.

Am fost si la politie si azi imi vin numerele mele de Arad.

Intrebarea mea este: dupa ce iau numerele mai trebuie sa merg undeva sa o inscriu pentru impozit? Sau oare pentru ca el a platit impozitul pe anul curent eu nu mai trebuie sa platesc numai de la anul?

Asta e nedumerirea mea, daca trebuie sa mai merg la Anaf sau undeva dupa ce primesc numerele.

#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
De ceva timp e treaba asta. Cand bagi masina la impozit, platesti impozit pe tot anul in curs. Deci ala a platit deja. Tu vei plati incepand cu 2019.
Dupa ce primesti numerele, le pui sus, bagi carburant si....calatorie frumoasa. Nu mai trebuie sa mergi nicaieri. Odata ce ai inscris-o la primarie si ai numerele e cam gata.

Edited by dan1980_25, 18 April 2018 - 13:07.


#3
filipac

filipac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 06.09.2011

View Postdan1980_25, on 18 aprilie 2018 - 13:05, said:

De ceva timp e treaba asta. Cand bagi masina la impozit, platesti impozit pe tot anul in curs. Deci ala a platit deja. Tu vei plati incepand cu 2019.
Dupa ce primesti numerele, le pui sus, bagi carburant si....calatorie frumoasa. Nu mai trebuie sa mergi nicaieri. Odata ce ai inscris-o la primarie si ai numerele e cam gata.

Deci nu are legatura cu faptul ca el a platit in alt judet? Ca cineva mi-a zis ca s-ar putea sa trebuiasca platit daca sunt judete diferite.

#4
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
nu are treaba

#5
filipac

filipac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 06.09.2011

View Postdan1980_25, on 18 aprilie 2018 - 13:12, said:

nu are treaba

mersi mult :)

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,263
  • Înscris: 01.12.2001
Cine are masina pe 1 ianuarie plateste impozitul pe tot anul.

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ca regula generala: cand cumperi ceva ce trebuie declarat la Fisc (masina sau casa/teren), plata impozitului o face cel care l-a prins 01.01 cu acel ceva. Asa mi s-a intamplat mie si cu masina (cumparata in iulie) si cu casa (cumparata in ianuarie).

#8
balauru23

balauru23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 17.08.2008
Impozitul se datoreaza cu 1 ianuarie a anului urmator inmatricularii in Romania.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdorin_2k, on 18 aprilie 2018 - 13:17, said:

Cine are masina pe 1 ianuarie plateste impozitul pe tot anul.
O fi constitutional sa datorezi impozit pe ceva ce nu iti apartine  ?

Edited by pasilla, 18 April 2018 - 13:52.


#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,996
  • Înscris: 07.11.2006
In Romania lui Dragnea&Co totul este constitutional si nu se admit intrebari care pun la indoiala acest lucru,intrebarile reprezentand defaimare de tara.

Edited by adisz, 18 April 2018 - 13:56.


#11
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

View Postadisz, on 18 aprilie 2018 - 13:56, said:

In Romania lui Dragnea&Co totul este constitutional si nu se admit intrebari care pun la indoiala acest lucru,intrebarile reprezentand defaimare de tara.
...desi prevederea e din codul fiscal care a intrat in vigoare la 1 ianuarie 2016 adica in timpul guvernului Ciolos.
Vina psd e ca nu au scos tampenia asta.
Asa ca dupa parerei lui "madam" Ciolos si lui "madam" dragnea, e ok sa platesti impozit pe ceva ce nu e al tau.

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdan1980_25, on 18 aprilie 2018 - 14:34, said:

...desi prevederea e din codul fiscal care a intrat in vigoare la 1 ianuarie 2016 adica in timpul guvernului Ciolos.
Vina psd e ca nu au scos tampenia asta.
Asa ca dupa parerei lui "madam" Ciolos si lui "madam" dragnea, e ok sa platesti impozit pe ceva ce nu e al tau.
E vorba despre Codul Fiscal Ponta.

Edited by pasilla, 18 April 2018 - 15:08.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate