Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Port ochelari de vedere, dar in fisa medicala nu scrie

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

 mihai-mihail-10, on 18 aprilie 2018 - 12:38, said:

Buna ziua. Daca nu postez in aria corespunzatoare, rog un moderator sa mute topicul. Ideea este urmatoarea: Sunt programat pentru sustinerea examenului auto, proba practica, categoria B pe data de 29 iunie. Cand am facut fisa medicala, m au pus sa citesc niste cifre si m au declarat apt. Problema este ca eu port ochelari de vedere. Intrebarea este : Pot sustine examenul cu ochelari de vedere la ochi, in conditiile in care in fisa medicala nu este mentionata vreo restrictie?P.S.; Intentionez sa fac un consult de specialitate, daca obtin acte care certifica faptul ca am nevoie de ochelari de la un alt medic este in regula?
nu cred ca se uita nimeni.

#20
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Eu am -5. Cu ochelari, vad perfect pana la ultimul rand la oftalmolog. Fara ochelari nu conduc. Probleme?

#21
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Daca ai -0,5 nu ai nevoie de ochelari ca sa sustii examenul auto .

#22
mihai-mihail-10

mihai-mihail-10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 06.06.2015

 JurasikMan, on 18 aprilie 2018 - 17:24, said:

Daca ai -0,5 nu ai nevoie de ochelari ca sa sustii examenul auto .
Am 0,5, dar fără ei nu prea mă descurc in trafic. Având în vedere că sunt mulți ani de când n am mai fost la control, poate s a mai modificat acest 0,5 zic și eu.

 Pololica, on 18 aprilie 2018 - 15:43, said:

Cand ai facut controlul medical (pentru carnet)? Mie mi-au trecut in carnet (purtam ochelarii cand m-au tras in poza si cred ca si in fisa, n-am bagat de seama din moment ce oricum ii aveam la bord).

Daca nu ai avut probleme cu vederea in socala, eu zic sa nu ii porti la examen. Daca ai nevoie de ei, poti spune politistului, daca intreaba de ce ii ai, ii spui ca ai avut protectia muncii si ti-au recomandat o pereche temporara.
am făcut cam pe la jumătatea lui ianuarie controlul. Adică m a pus sa citesc 3 cifre de pe ultimul rand și gata.eu am ochelari cu -0.5 , dar sunt prescriși de ani de zile, foarte probabil s a mai agravat. Iar fără ei aveam probleme in școală.

#23
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 dorin_2k, on 18 aprilie 2018 - 12:52, said:

Stiu pe unu ce si-a pus ochelari cu zero dioptrii doar "sa para destept"

Posted Image

#24
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Mihai , daca citesti de pe ultimul rand nu ai nevoie de ochelari ca sa dai examen auto .

#25
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Desi sunt chior de meserie, la examenul oftamologic mi-a scris: apt cu ochelari. Eu nu purtam ochelari in acea vreme, ii aveam la mine pentru cazuri extreme. La poze pt permis am fost fara. La examen m-am dus cu ochelarii, i-am pus pe bord si sa pun centura apoi am plecat fara. Dupa ce am fost admis m-am intors la politist si l-am intrebat daca nu stie unde is ochelarii mei :)) Soarta a fost sa dau iara examenul, care la fel, fara ochelari in poza/ in buletin, numai pe foaie, doar ca ii aveam cu mine si nu ii foloseam. La fel apt. In schimb la sora-mea scrie acolo pe permis, apt doar cu ochelari (si ea e chioara, mostenire de familie :) Adevarul e, ca ce o scris aia in fisa medicala, trebuia sa cauti descifratori (sau cum se numesc aia de incearca sa citeasca egipteana din piramide)

#26
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 04.11.2016

 elbjorn, on 18 aprilie 2018 - 12:50, said:

Eu aveam scris pe fisa medicala, si tot nu mi-au trecut ochelarii la mentiuni in carnet. Tara lui papura voda!

Verifica permisul. La pctul 12 trebuie sa ai codul 01.01.

#27
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Evita sa te uiti fix la politist, politistii de pe masinile de examen au implanturi oculare tip scanner medical care le permite sa detecteze problemele de sanatate ale examinatilor si codurile de bare la supermarket.
Revenind seriosi, -0.50 este cam la limita intre porti sau nu ochelari. Prin studentie mi se parea ca nu vad bine la distanta, am fost la control si mi-a pus -0.50, insa la inceput m-au intrebat daca nu cumva vreau ochelari sa fiu mai interesant. Le-am spus ca nu, chiar eram convins ca am nevoie. Dupa 15 ani, timp in care i-am purtat ocazional la calculator, la un control de medicina muncii mi-au spus ca nu e cazul sa-i port, e vorba de o falsa miopie, in conditiile in care ei si faceau ochelari si ar fi fost in interesul lor sa vanda o pereche.
Comparativ cu alte persoane sigur am o acuitate vizuala mai scazuta, se pare insa ca nu e miopie.

#28
mihai-mihail-10

mihai-mihail-10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 06.06.2015

 logy, on 19 aprilie 2018 - 02:07, said:

Desi sunt chior de meserie, la examenul oftamologic mi-a scris: apt cu ochelari. Eu nu purtam ochelari in acea vreme, ii aveam la mine pentru cazuri extreme. La poze pt permis am fost fara. La examen m-am dus cu ochelarii, i-am pus pe bord si sa pun centura apoi am plecat fara. Dupa ce am fost admis m-am intors la politist si l-am intrebat daca nu stie unde is ochelarii mei :)) Soarta a fost sa dau iara examenul, care la fel, fara ochelari in poza/ in buletin, numai pe foaie, doar ca ii aveam cu mine si nu ii foloseam. La fel apt. In schimb la sora-mea scrie acolo pe permis, apt doar cu ochelari (si ea e chioara, mostenire de familie :) Adevarul e, ca ce o scris aia in fisa medicala, trebuia sa cauti descifratori (sau cum se numesc aia de incearca sa citeasca egipteana din piramide)
bun. Și cum aș putea să fac sa fie in regulă daca la mine în fișa medicală nu scrie "apt cu ochelari" , ci doar "apt" deși eu port ochelari?

#29
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 mihai-mihail-10, on 19 aprilie 2018 - 13:27, said:

Și cum aș putea să fac sa fie in regulă
Pai esti in regula, ti-am detaliat ieri (postul #10).

#30
mihai-mihail-10

mihai-mihail-10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 06.06.2015

 Karhu, on 19 aprilie 2018 - 13:54, said:

Pai esti in regula, ti-am detaliat ieri (postul #10).
pai aia e ca nu sunt sigur ce dioptrii mai am acum, sau daca am si alte probleme. 0.5 aveam ultima data la control, adica acum ceva ani

 danvlas, on 18 aprilie 2018 - 17:11, said:

Eu am -5. Cu ochelari, vad perfect pana la ultimul rand la oftalmolog. Fara ochelari nu conduc. Probleme?
Si la tine in fisa medicala scrie ceva de ochelari? respectiv cod pe permis la rubrica 12: 01.01?

#31
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Da, am mentiunea respectiva in permis. In fisa medicala nu mai tin minte ce scria, a fost acum peste 20 ani.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate