Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Card cumparaturi raiffeisen

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
WindyZ

WindyZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 15.08.2013
Salut !

La un card de cumparaturi ( strandard sau “EMAG”) de la raiffeisen, cand sunt platite dobanzi?
Sa zicem ca eu am card “EMAG”, cumpar ceva de la emag in valoare de 1200 de lei pe care trebuie sa il platesc in 12 luni.
Asta ar veni 100 de lei pe luna.

Pe site scrie ca suma minima de rambursat pe luna e 5% din suma utilizata ( 5% din 1200= 60 lei)
Se aplica dobanda daca Platesc 60 de lei si nu 100 cat era de fapt “ rata “ ?
Sau  se aplica si pun inapoi pe card aia 100 de lei pe luna ?


Daca eu am 5000 de lei pe cardul de cumparaturi, achitionez ceva de 1200 de lei pe care trebuie sa ii rambursez in 12 luni, nu se ia nicio dobanda daca eu lunar pun 100 de lei pe card, nu ?


Am vazut asta la ei pe site si nu am inteles.
Attached File  80D0D088-2566-4884-84F0-CA0A636B5E56.png   563.09K   127 downloads

#2
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
In principiu nu platesti nimic in plus daca platesti la timp. Ei se bazeaza ca o sa uiti, mai ales daca ai mai multe rate sigur le incurci si la un mom dat te taxeaza de te satura.
Plus taxa de administrare de 40 de ron pe an.

#3
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,235
  • Înscris: 19.08.2005
Daca platesti rata de 100 lei pe luna, totul e ok. Atentie, mai sunt si alte taxe, eu mai dau si 1,5 lei lunar. Daca mai e asigurare, mai e si ea de platit. De obicei primesc SMS ca la data de x trebuie sa platesc suma de x lei.
Ca sa nu uit, ca sunt batran, am activat debitare directa si banca imi ia suma scadenta din cardul de salariu. Grija mea e sa am bani acolo.

Edited by danyel61, 18 April 2018 - 12:43.


#4
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 15.05.2010

View PostWindyZ, on 18 aprilie 2018 - 12:34, said:

Se aplica dobanda daca Platesc 60 de lei si nu 100 cat era de fapt “ rata “ ?
Sau  se aplica si pun inapoi pe card aia 100 de lei pe luna ?


Daca eu am 5000 de lei pe cardul de cumparaturi, achitionez ceva de 1200 de lei pe care trebuie sa ii rambursez in 12 luni, nu se ia nicio dobanda daca eu lunar pun 100 de lei pe card, nu ?

Attachment 80D0D088-2566-4884-84F0-CA0A636B5E56.png

Sunt mai multe intrebari, asa le luam pe rand:
1. Da, daca rambursezi mai putin decat suma ratei lunare se aplica dobanda.
2. Daca rambursezi suma exacta din rata lunara nu se aplica dobanda (asta in cazul in care ai cumparat de ex de la emag in 12 rate lunare...asta e un exemplu).

Pe langa asta trebuie sa stii ca exista si alte costuri lunare si anuale la astfel de carduri, standard sau emag. 40 lei pe an sau 60 de lei...plus 1,5 lei pe luna taxa de serviciu.

#5
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,235
  • Înscris: 19.08.2005

View PostKroghy, on 18 aprilie 2018 - 12:40, said:

In principiu nu platesti nimic in plus daca platesti la timp. Ei se bazeaza ca o sa uiti, mai ales daca ai mai multe rate sigur le incurci si la un mom dat te taxeaza de te satura.
Plus taxa de administrare de 40 de ron pe an.

Daca ai "zero tot" nu platesti acei 40 lei.

#6
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007
Daca ii rambursezi la timp e 0(zero) dobanda !

#7
WindyZ

WindyZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 15.08.2013
Ok. M-am lamurit.


Am zero simplu, nu stiu daca ajuta cu ceva. De acea taxa de 40 de lei anual citisem.


Multumesc pentru raspunsuri !

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostWindyZ, on 18 aprilie 2018 - 12:34, said:

Pe site scrie ca suma minima de rambursat pe luna e 5% din suma utilizata ( 5% din 1200= 60 lei)
Se aplica dobanda daca Platesc 60 de lei si nu 100 cat era de fapt “ rata “ ?
Sau  se aplica si pun inapoi pe card aia 100 de lei pe luna ?
Daca eu am 5000 de lei pe cardul de cumparaturi, achitionez ceva de 1200 de lei pe care trebuie sa ii rambursez in 12 luni, nu se ia nicio dobanda daca eu lunar pun 100 de lei pe card, nu ?

Ca sa nu platesti dobanda trebuie sa achiti in perioada de gratie (pana in 25 a lunii urmatoare) totalul ratelor din luna care intra in extrasul lunii incheiate + total utilizat din luna incheiata.
Deci nu te lua dupa suma minima de plata din extras ca nu e aia suma la care nu platesti dobanda ci cea rezultata din calculul de mai sus.

Sa spunem ca ai in aprilie ai luat un produs in 12 rate si ai prima rata de 100 de lei in luna + un utilizat lunar de 350 lei.  Pana la finalul perioadei de ramburasare (25 ale lunii mai) trebuie sa depui la loc pe card 100+350 lei.

"Suma minima de plata" e o suma fixa calculata de ei, care include si dobanda, fixata cat sa fie comod de achitat pentru omul comun care nu vrea sa se complice cu calculele. Practic platesti mai mult dar in "rate convenabile" cum se spune.

La cardul Raif de cumparaturi daca reusesti sa gestionezi gratia.. ai 40 lei pe an comision anual si 1.5 lei pe luna comision lunar.

Edited by rosix, 18 April 2018 - 17:14.


#9
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Ca sa nu platesti dobanda trebuie ca lunar sa platesti intreg rulajul din luna anterioara expus pe extrasul de cont. Adica rata de 100 lei + ce ai mai consumat in luna anterioara la cumparaturi.
Daca platesti suma aceea minima de 5-10% din rulaj, atunci incep sa se calculeze dobanzile, care nu sunt mici la cardurile de credit, sunt de aprox 25% pe an.
Oricum la cardurile de credit cat timp esti cinstit si bun platnic nu platesti nici o dobanda sau comision in afara comisionului de administrare anual care in functie de banca poate fi de la 20 lei in sus pe an, adica un nimic pentru confortul de a folosi un card, chiar daca nu il folosesti decat la cumparaturi fara plata in rate.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Atentie la Raiffeisen:

Au inceput sa amestece doua luni distincte intr-un singur ciclu de tranzactionare respectiv, in loc ca ciclul de tranzactionare sa inceapa pe 01 ale lunii si sa se termine in 30 sau 31 ale lunii, cum ar fi normal, au inceput sa le seteze dupa cum le convine lor adica 03.04-02.05, spre exemplu, astfel incat o plata facuta in 01.05 sa fie prinsa in extrasul curent, in loc de cel urmator, cum ar fi normal (e un furt la perioada de gratie) - nu are de ce o plata facuta in luna mai sa intre in acelasi extras cu platile din aprilie.

Prin aceasta manevra Raiffeisen ciuguleste zile din perioada de gratie - la cumparatura din 01.05 care nu ar avea ce sa caute in extrasul de aprilie.  In mod normal acea cumparatura din 01.05 ar trebui sa aiba scadenta in 25 iunie, deci 55 zile de gratie. Prin includerea acesteia in ciclul curent, are doar 24 de zile de gratie.

Daca ii suni in call-center sa soliciti ciclu de tranzactionare 01-30 iti raspund ca nu se poate.

Niste golani. Nu recomand Raiffeisen.

Edited by rosix, 10 May 2018 - 09:44.


#11
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Poti sa atasezi ultimele 2 extrase din care sa rezulte lucrul asta? Pe extras trebuie sa se regaseasca : perioada de tranzactionare, data scadenta, etc.
Cat despre modificare dupa dorinta clientului, normal ca nu se poate, este un lucru unitar la orice card de credit indiferent de banca, nicaieri nu exista posibilitatea sa-l modifici.

Edited by TheGrudge, 10 May 2018 - 12:47.


#12
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
Eu am ciclul de tranzactionare din 15 in 15 cu data scadentei in 9 si este asa din 2005 de cand il am.

#13
corespondentul

corespondentul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.05.2009
La taxa anuală de administrare de 60 de lei se adaugă o asigurare obligatorie lunară de 1.5 lei x 12 luni = 18 lei, în total 78 de lei cheltuiți anual pentru administrarea cardului.
La multe comenzi eligibile nu am primit punctele promise decât după sesizări / reclamații la emag. La unele comenzi eligibile nu am primit deloc punctele de loialitate, nici măcar după sesizările făcute (care nici n-au primit răspuns). Deci dacă reușești să primești de la Emag 78 de puncte/lei într-un an, merită :)

#14
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
Am solicitat un card emag, a venit, dar intre timp nu-l mai doresc si nu m-am dus sa-l ridic de la banca. Ce se va intampla? In cat timp se anuleaza automat? Daca nu semnez de ridicare a lui si ramane acolo, au voie sa-mi ia comision de administrare pt el?

#15
george_c_ro

george_c_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 06.04.2012
Comisionul de administrare se va incasa doar la activarea cardului adica atunci cand se va utiliza pt cumparaturi la POS ( cu PIN) sau online cu activarea din call-center ; la prima tranzactie.
Daca doar ridici cardul din agentie nu se considera activare deci nu se incaseaza comisionul.
Daca nu ridici cardul , acesta se va pastra 6 luni ( aprox. ) in agentia de destinatie dupa care va fi anulat si trimis spre distrugere fara nici o obligatie din partea titularului .



#16
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007

 george_c_ro, on 05 ianuarie 2019 - 20:21, said:

Comisionul de administrare se va incasa doar la activarea cardului adica atunci cand se va utiliza pt cumparaturi la POS ( cu PIN) sau online cu activarea din call-center ; la prima tranzactie.
Daca doar ridici cardul din agentie nu se considera activare deci nu se incaseaza comisionul.
Daca nu ridici cardul , acesta se va pastra 6 luni ( aprox. ) in agentia de destinatie dupa care va fi anulat si trimis spre distrugere fara nici o obligatie din partea titularului .


Multumesc mult, 6 luni e o perioada mare, cred ca ma duc sa-mi inchid acel cont de tot.

Edited by Dari@, 08 January 2019 - 16:02.


#17
aLLLx

aLLLx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 15.07.2006
Am și eu card de cumpărături eMag. Data scadenței a fost 18.06.2019, am platit pe 18 ratele ce le aveam de plătit până atunci. Pe 19.06.2019 am am mai cumpărat ceva. Acum din ce îmi arată pe aplicația lor as avea de plătit 2 rate intr-o luna și nu înțeleg de ce.
E vorba de rata de 139.19 lei.

Attached Files


Edited by aLLLx, 03 July 2019 - 22:45.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate