Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Impozit pentru card salariu . Este sau nu este ?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Pai poti sa-ti faci. La contul curent - cel de salariu se pot adauga si conturi de economi, la termen. Alea au dobanda. E mica dar mai iei cativa lei decat nimic.
Se vireaza banii dintr-un cont in altul si fiind aceeasi banca si acelasi titular nu se percep comisioane.
Ba daca activezi internet banking poti sa-ti faci sau sa desfiintezi conturi de-acasa, de la calculator.

#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostZweipfoten, on 18 aprilie 2018 - 12:32, said:

Deci nu vreau nimic, nici dobanda sau ceva, strict sa se adune acolo ceva de o boala, un doctor, un popa doamne fereste, o casatorie la copii si de genul . Necazuri sau bucurii, ca sa zic asa .

Daca banca iti bonifica o dobanda la contul curent, oricat de mica ar fi aceasta, ea iti va percepe impozitul de 10% si il va vira la buget... Nu ai nicio obligatie declarativa in acest sens... suma e nesemnificativa.  Deci nu exista impozit la card ci exista impozit la dobanda bonificata de banca la contul curent (nu stiu daca mai exista, inainte era - acum a fost inlocuita cu anularea comsionului lunar daca faci rulaj minim lunar pe cont).

View PostPololica, on 18 aprilie 2018 - 13:35, said:

  • Daca salariul e venit (transferat) de la firma din Romania (ai contract de munca in Romania), nu platesti nimic la ANAF in afara de 16% din dobanda primita de la banca (daca primesti asa ceva).

E 10% impozitul din 2018

Edited by rosix, 18 April 2018 - 14:16.


#21
Zweipfoten

Zweipfoten

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 376
  • Înscris: 18.03.2018
Domnilor sunteti admirabili .Sunt placut surprins si va multumesc din suflet . Dau si o bere doua daca vad banii astia in mana, cui e mai aproape de La Jonquera ! Posted Image

Edited by Zweipfoten, 18 April 2018 - 14:22.


#22
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
aaa, si pe doamne nu le cinstesti ? glumesc, stai linistit, sa-ti fie de folos informatiile.

#23
Zweipfoten

Zweipfoten

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 376
  • Înscris: 18.03.2018
Le cinstesc fara nici o problema,  desigur .Posted Image

#24
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Nu vreau sa fiu alarmist dar iata ce am citit de curand:

https://www.avocatne...i-sanatate.html

Eu am inteles ca d0na respectiva a fost somata sa plateasca sigurari de sanatate pentru venituri din dobanzi.

#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
In cazul ala cred ca problema e ca mai mult ca sigur nu a platit impozit la banii obtinuti din vanzarea casei.
Si cum a virat la banca toata suma - peste 10.000 de euro, banca a notificat ANAF-ul.

#26
Zweipfoten

Zweipfoten

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 376
  • Înscris: 18.03.2018
Am fost acum in persoana la sediul fizic . O fatuta de la ghiseu nu stia nimic dar nu credea ca trebuie fisc ca nu a auzit, alta mai la o varsta stia si spuse ca nu trebuie mers la fisc pentru sumele din contul de card de salarii . Doar daca obtin venituri din chirii, persoana fizica autorizata,  si alte chestii de care am uitat, dar ca in mod certamente n-am treaba EU cu ei . Doar daca ar fi masina mea si eu as face curse cu ea ar trebui mers si declarat venitul .
Acum zic ca asa este,  ca mi-ar fi spus .Suplimentar au mai zis ca trebuie sa ma prezint cu act de identitate si fireste, suma .
Cam asta e pe moment si va multumesc inca o data tuturor . I-as fi transformat in euro, dar tot pe acasa trebuiau tinuti .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate