Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Impozit pentru card salariu . Este sau nu este ?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Zweipfoten

Zweipfoten

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 376
  • Înscris: 18.03.2018
Buna ziua . Nu reusesc sa inteleg nimic de pe net in domeniu  si ma adresez dvs in speranta ca poate cineva din domeniu poate sa lamureasca problema.
Am un card la o banca romaneasca in care este atasat din cate stiu si un cont bancar . Cardul Maestro .
Ma intreb,  daca se aduna sa spunem o suma, pana in 10.0000 de exemplu, ca sa fie rotund trebuie sa platesc ceva la ANAF, sau exista un impozit sau alta plata pe care e necesar sa o fac ?
Nu inteleg deloc termeni astia pe site si nici nu am avut vreodata de a face cu acest domeniu si cer scuze daca gresesc in exprimari .
Deci nu vreau nimic, nici dobanda sau ceva, strict sa se adune acolo ceva de o boala, un doctor, un popa doamne fereste, o casatorie la copii si de genul . Necazuri sau bucurii, ca sa zic asa .

Edited by Zweipfoten, 18 April 2018 - 13:00.


#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,472
  • Înscris: 17.04.2006
Nu ai ce impozit sa platesti. S-a platit impozitul cand a luat statul jumatate din salariu.

#3
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008
Impozit doar pe dobanda aferenta si cum dobanda tinde spre 0 si impozitul la fel.
Cardul este o optiune cu avantaje si dezavantaje, daca nu il folosesti aduce costuri inutile.
Atentie si la costurile cu contul in sine sa nu fie suma finala mai mica ca depunerea.

#4
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Nu mai bine ii scoti si-i tii la saltea ?

#5
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013

View Postdanyel61, on 18 aprilie 2018 - 12:48, said:

Nu mai bine ii scoti si-i tii la saltea ?
La cate zerouri a pus acolo, trebuie o saltea maricica :D

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View PostZweipfoten, on 18 aprilie 2018 - 12:32, said:

Buna ziua . Nu reusesc sa inteleg nimic de pe net in domeniu  si ma adresez dvs in speranta ca poate cineva din domeniu poate sa lamureasca problema.
Am un card la o banca romaneasca in care este atasat din cate stiu si un cont bancar . Cardul Maestro .
Ma intreb,  daca se aduna sa spunem o suma, pana in 10.0000 sa spunem,  ca sa fie rotund trebuie sa platesc ceva la ANAF, sau exista un impozit sau alta plata pe care e necesar sa o fac ?
Nu inteleg deloc termeni astia pe site si nici nu am avut vreodata de a face cu acest domeniu si cer scuze daca gresesc in exprimari .
Deci nu vreau nimic, nici dobanda sau ceva, strict sa se adune acolo ceva de o boala, un doctor, un popa doamne fereste, o casatorie la copii si de genul . Necazuri sau bucurii, ca sa zic asa .

cel mai bine ar fi sa te duci la banca respectiva si sa ceri aceste detalii, sa nu pleci de acolo pana nu esti lamurit pe deplin; eventual noteaza-ti toate nelamuririle si intrebarile, sa ti le explice consilierul de vanzari punct cu punct. fiecare banca are propriile taxe si comisioane.
alta varianta ar fi sa suni la banca, la serviciul de relatii cu clientii, sa afli detalii si informatii.

unele banci au un produs asemanator unui depozit, dar la care poti adauga si retrage sume oricand, fara sa pierzi din dobanda la termen, cum se intampla in cazul depozitelor clasice.
bancile calculeaza, opresc si vireaza la anaf impozitul de 16% pe venitul din dobanzi. deci tu nu trebuie sa mai platesti nimic. si cum dobanzile sunt mici, atunci impozitul pe acest venit este si el mic.
uite un exemplu, dar e recomandat sa ai activat si serviciul de on-line banking - te-ai putea descurca cu asa ceva ? :
https://www.raiffeis...bari-frecvente/

pe de alta parte este bine sa stii ca in caz de ceva urgent, daca banca e inchisa si tii banii in contul la care ai si card atasat, nu poti retrage de la ATM sume foarte mari, unele banci au un plafon privind suma maxima scoasa pe zi. sau pe tranzactie si nu mai mult de cateva tranzactii maxime pe zi.
prin fanta atm-ului incap maxim 40 de bancnote - ma refer la atm-urile clasice, nu la cele mai moderne cum au cei de la ing bank de exemplu. asa ca daca ai nevoie de mai multi bani, trebuie sa faci mai multe retrageri de numerar de la atm, daca banca e inchisa.

#7
Zweipfoten

Zweipfoten

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 376
  • Înscris: 18.03.2018
Deci impozit pe dobanda daca inteleg . Si trebuie sa fac eu declaratie undeva sau va vira banca sau cum ?. Suma inca nu  o am dar ma interesez din timp, cred ca in doua saptamani o sa iau ceva pe aproape,  si cu ce am lasat pana acum cred ca e posibil sa fie cam 100 mil. vechi .
Dar daca e harababura sa merg eu pe la aia pe acolo pe la finante  ma las  pagubas si ii tin pe undeva . Dar voiam pe card ca ii pot imediat utiliza si la  ori ce ora nu mai stau pe la ghisee.

Edited by Zweipfoten, 18 April 2018 - 13:09.


#8
Htngf

Htngf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 27.11.2017
Tu zici cum era legea aia că dacă ai sume în banca să trebuiască să plătești la stat?

#9
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014
Nu platesti decat comisioanele pentru card, care difera in functie de banca. La contul de card dobanda e zero. N-are statul treaba cu tine.

#10
Zweipfoten

Zweipfoten

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 376
  • Înscris: 18.03.2018
Bine era daca ar fi fost intre banci sa nu am eu treaba dar asa lucreaza executorul  judecatoresc, la toti colegii mei le-a virat prin el banii la o banca iar noi avem carduri la alta banca diferit a,  le-au dat lichizi nu prin banca sau cont .Am avut un proces cu firma si ne vireaza esalonat la cativa pe luna .Insa lichizi .

View PostHtngf, on 18 aprilie 2018 - 13:06, said:

Tu zici cum era legea aia că dacă ai sume în banca să trebuiască să plătești la stat?
Da, da . Nu stiu nimic de asta intreb . Nu am inteles absolut nimic pe internet, iar termenii sunt si mai de neinteles in papucii mamei ei de treaba . Adica cine e de meserie ii vine usor . Colegii stau si ei  cu banii acasa de frica sa nu ne i-a si din bruma asta de bani tot statul .Ne-am  judecat  doi ani cu firma si ne-au uscat tribunalele pe munca noastra si acum tot sa dam din ei, tot saracul care lucreaza ? Daca nu ar fi suma mare  de dat la banca, cum spune doamna corina daniela ar fi bine in card,  corect .

Edited by Zweipfoten, 18 April 2018 - 13:17.


#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Nu se plateste impozit dcat la dobanda. Tu la contul curent la care ai si cardul atasat ai dobanda 0. Deci impozit la 0 e ZERO.
Daca iti faci la o parte din ei cont la termen abia atunci vei avea dobanda. Iar la dobanda aia va opri banca impozitul in numele tau.

Daca ala e cont de salariu si primesti banii prin virament bancar nu e nicio problema.

Daca vrei sa depui tu la ghiseu o suma mai mare  ( 10.000 de euro parca era ) atunci trebuei sa dovedesti provenienta banilor - asta cere statul ptr a preveni fraudele - banciel notifica statul cand se face o asemenea depunere.

In rest singura ta problema pot fi comisioanele bancii - in functie de ce banca e vorba - poate fi comision de administrare cont, de retragere, etc..

#12
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Good financial practice:
Nu tii niciodata bani multi pe cardul de salariu. Acolo e locul unde intra salariul si in cazul fericit se intampla urmatoarele:
1. Se platesc facturile mari ce nu pot fi platite cu cardul (creditul ipotecar sau alte credite daca exista, chirie, etc)
2. Se achita datoria la cardul de credit (de ce e bine sa folosesti cardul de credit si sa nu platesti dobanda niciodata + sa iti iei mile, puncte, rebate-uri si sa inveti ce inseamna autocontrolul e un subiect separat)
3. Se muta in contul de economii ce ramane, minus o suma disponibila pentru urgente.
4. Se scoate cash pentru nevoile curente (bacsis la restaurant, plata la spalatorie daca nu se poate cu cardul, etc)

Cardul de salariu trebuie sa stea aproape gol mai tot timpul. Daca tii bani multi acolo de fapt pierzi bani lunar, pentru dobanda la contul de salariu, daca exista, e mai mica decat inflatia.

#13
Zweipfoten

Zweipfoten

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 376
  • Înscris: 18.03.2018
Eu atunci daca alt raspuns nu mai vine, va multumesc si m-am mai linistit in cazul asta . Cand urmeaza acum pe 27 dosarele noastre sa iasa de la Curtea de Apel si trimise la domnul executor ii iau si bag la card . E ok, am inteles corect ? Mai dam si acolo cate 120 lei, inca 20 la Taxe si impozite, si am dat deja 300 la experta contabila si cate 300 la domnul avocat 740 de om . E bine, altfel nu mai vedeam noi banii in veci .Au facut o multime de recursuri si paraexpertize, dar daca legea a fost cu noi, pa !

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View PostZweipfoten, on 18 aprilie 2018 - 13:05, said:

Deci impozit pe dobanda daca inteleg . Si trebuie sa fac eu declaratie undeva sau va vira banca sau cum ?. Suma inca nu  o am dar ma interesez din timp, cred ca in doua saptamani o sa iau ceva pe aproape,  si cu ce am lasat pana acum cred ca e posibil sa fie cam 100 mil. vechi .
Dar daca e harababura sa merg eu pe la aia pe acolo pe la finante  ma las  pagubas si ii tin pe undeva . Dar voiam pe card ca ii pot imediat utiliza si la  ori ce ora nu mai stau pe la ghisee.

nu platesti tu impozit pe venitul din dobanda, banca iti calculeaza, opreste (retine la sursa) si vireaza la finante acest impozit. asta daca vorbim despre contul de economii sau depozit bancar.

daca vei tine banii in contul curent, cel care are card atasat, atunci nu primesti dobanda pentru ei (deci nu ai de platit nimic la finante), in functie de banca mai ai de platit (sau nu) comision lunar intretinere cont, comision retragere numerar de la ATM sau ghiseu.

sfatul meu este sa mergi totusi la acea banca sa ceri informatii, eventual roaga pe cineva apropiat si de incredere, mai priceput in chestiunile bancare, sa te insoteasca, sa fie atent la discutie, sa puna intrebari, apoi sa-ti explice mai clar daca mai ai nelamuriri.

#15
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
  • Daca salariul e venit (transferat) de la firma din Romania (ai contract de munca in Romania), nu platesti nimic la ANAF in afara de 16% din dobanda primita de la banca (daca primesti asa ceva).
  • Daca salariul e venit de la o firma din afara, va trebui sa te uiti pe codul fiscal din ambele tari si daca se aplica masurile de evitare a dublei impuneri (adica sa te taxeze si in afara, unde lucrezi, si in Romania)
  • Daca ai venituri (altele decat salariul, de genul chirii, venituri din jocuri de noroc, etc), va trebui sa completezi un formular specific si sa il trimiti la ANAF.
In principiu, daca banii care ii depui in cont sunt deja impozitati, nu mai platesti nimic la Stat, cu exceptia dobanzii primite de la banca (daca primesti). Banii respectivi vor fi retinuti si virati de catre banca, nu trebuie sa faci nimic privind plata celor 16% ca impozit pe venituri din dobanzi.

#16
Zweipfoten

Zweipfoten

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 376
  • Înscris: 18.03.2018
Da doamna Daniela, nu am de economii , e de salariu. Ce economie ? Posted Image

#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
da, am inteles. felicitari pentru victoria in procesul cu fostul angajator. si pentru faptul ca va puteti recupera banii munciti si la care aveati dreptul.

#18
Zweipfoten

Zweipfoten

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 376
  • Înscris: 18.03.2018
Am inteles . Firma e de Romania si ei ne platesc .Cursele sunt pe comunitate plus Elvetia, masinile ale firmei, doar semiremorcile sunt ale spaniolului si tot el da cursele dar prin dispeceratul romanesc .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate