Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Potențială teapa?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
Salut!
Am făcut un mic serviciu pt cineva online iar în legătură cu plata m-a întrebat inițial dacă am BT Pay. Nu am conturi la Transilvania, dar are prietena asa ca am pus-o pe ea sa instaleze aplicația, a adăugat cardul și numărul de telefon, după care i-am spus tipului ca poate face plata prin BT pay către numărul respectiv. Acum mi-a cerut și IBAN-ul, aparent asa nu ar fi nevoie de comision. Am devenit puțin suspicios. Știu ca nu poți face nimic doar cu IBAN-ul, dar în combinație cu nr de telefon asociat contului ar putea să-l acceseze cumva via BT Pay? (nu cunosc aplicația și nici sistemul)

Merci

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,262
  • Înscris: 01.12.2001
Doar sa primesti bani de la el. Asa ca e OK.

#3
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Salut!

În ghidul de utilizare al aplicației nu se menționează folosirea IBAN-ului. Ai un link aici: http://intreb.bancat...licatia-bt-pay/

Folosesc aplicații similare ale altor bănci, niciodată nu am avut nevoie de IBAN. Ca fapt divers, un individ care a luat contact cu tine nu are numai numărul tău de telefon, ci și adresa de e-mail, numele tău complet, de aici și numele prietenei, vârsta, adresa fizică (ușor de aflat). Îți recomand să întrebi la ce îi trebuie alte date, dacă a ales să plătească prin BTPay.

Edited by A10Warthog, 18 April 2018 - 13:09.


#4
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
la Touch 24 de la BCR stiu ca e necesar IBAN ul daca vreau sa trimit bani in alte conturi, asta nu e tot ceva de genul?

Edited by newbie13, 18 April 2018 - 13:09.


#5
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Cel mai rapid testezi trimițând o sumă mică unui prieten. Nu trebuie să finalizezi tranzacția, doar vezi dacă îți cere IBAN.

Folosesc vreo cinci aplicații de genul, niciuna nu cere IBAN-ul destinatarului. Ăsta e de fapt rolul lor, să reducă detaliile tranzacției la număr de telefon și sumă. Posted Image

Edited by A10Warthog, 18 April 2018 - 13:17.


#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,213
  • Înscris: 05.06.2002
cu toate ca nici cu IBAN-ul nu prea vad ce poate sa faca frauduros...

#7
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007
Pe toate facturile apar IBAN-uri, nume, adrese, numere de telefon... Tocmai aia e ideea, sa putem plati.

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 newbie13, on 18 aprilie 2018 - 12:17, said:

. Știu ca nu poți face nimic doar cu IBAN-ul, dar în combinație cu nr de telefon asociat contului ar putea să-l acceseze cumva via BT Pay? (nu cunosc aplicația și nici sistemul)

Merci

Nu va putea .. deci faptul ca ai dat cuiva numele si IBAN_u prin telefon sau internet, sa-ti trimita niste bani nu e nicio problema.
BT Pay este o aplicatie de telefon pe care o foloseste titularul de card, pentru a plati la POS, la fel cum plateste cu cardul... n-are de ce sa trebuiasca unei persoane straine care vrea sa trimita niste bani si care are nevoie doar de nume si IBAN.

Edited by rosix, 18 April 2018 - 14:45.


#9
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

 newbie13, on 18 aprilie 2018 - 12:17, said:

Salut!
Am făcut un mic serviciu pt cineva online iar în legătură cu plata m-a întrebat inițial dacă am BT Pay. Nu am conturi la Transilvania, dar are prietena asa ca am pus-o pe ea sa instaleze aplicația, a adăugat cardul și numărul de telefon, după care i-am spus tipului ca poate face plata prin BT pay către numărul respectiv. Acum mi-a cerut și IBAN-ul, aparent asa nu ar fi nevoie de comision. Am devenit puțin suspicios. Știu ca nu poți face nimic doar cu IBAN-ul, dar în combinație cu nr de telefon asociat contului ar putea să-l acceseze cumva via BT Pay? (nu cunosc aplicația și nici sistemul)

Merci
IBAN nu e periculos daca il afla, insa vezi sa nu mai ceara altceva.

#10
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Is multe anunturi cum doneaza aici , nr telefon, nume, iban. Fara iban si nume nu ai cum sa donezi, numarul de telefon e optional. Daca se puteau face smecherii intrau acolo hackerii, nu la tine :)))

Mai cunosc pe cineva sceptic care tot asa, eu nu bag cardul de salar pe internet, daca mi-l fura, eu am facturi de platit, ce mai mananc in luna aia ? Dar voi nu stiti o chestie, in caz ca te-a furat cineva, banca te acopera. Iti primesti toti banii inapoi. Acuma sa nu iti vina idei si sa mergi in alt oras sa golesti cardul, si sa primesti banii inapoi de la banca, dar direct anunta politia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate