Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Huawei P20 Lite vs. Samsung A8

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#37
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostKroghy, on 18 aprilie 2018 - 13:08, said:

P20 Lite fata de A5 are ecran mai mare, procesor mai bun


Posted Image  asta ai zis.

Exyons are Samsung, Kirin are Huawei... Posted Image

#38
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Pai am vazut ca procesorul de la P20 Lite are frecvente net superioare, ambele fiind 8 core si toate sunt A53
4 x 2.36 + 4 x 1.7 la P20 Lite vs 8 x 1.9 la A5 2017.
E mai bun procesorul de la A5?

Edited by Kroghy, 18 April 2018 - 17:53.


#39
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu conteaza numai frecventa.

http://prntscr.com/j6yrxb

Iar ca performante sunt cam tot pe acolo din cate vad, poate sa fie kirinul cu 10-15% mai puternic in anumite teste fata de exynosul de pe a5 2017.

Edited by TruculMagic, 18 April 2018 - 17:55.


#40
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Deci cam tot pe acolo.
Unul din telefoane va inlocui un J5 2017 al fetei. Daca nu ma impac cu al meu atunci il dau baiatului care are tot J5 2017.
Fata de J5 2017, P20 Lite e net superior.

Edited by Kroghy, 18 April 2018 - 17:59.


#41
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.11.2006
Ce rău o să îți pară că nu ai luat A8-ul...

Dacă e peste lite, atunci nu mai sta pe gânduri că o să își pară rău că nu ai dat diferența. Acum pare mare, dar în timp (aka 2-3 luni) o să zici bogdaproste că ai luat A8 - ul.
Nu sunt fanboy, doar realist (Stan pățitul) Posted Image

#42
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Te cred. De ani buni numai Samsung am avut dar as incerca si Huawei ca prea multi le lauda si oferta asta de -120 euro la P20 Lite ma atrage.
Cea mai mare reticenta a mea e ecranul care nu e amoled, nu stiu daca o sa ma impac cu el.
Daca nu-mi place, il dau baiatului si peste 3 luni mi se elibereaza alte 2 abonamente pt. fidelizare si cumpar Samsung, pana atunci sigur apare A6 sau J5

Edited by Kroghy, 18 April 2018 - 18:00.


#43
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,851
  • Înscris: 27.09.2008
Cumpără și tu o dată altceva, adică profita de ofertă și recomanzi și tu altceva în afară de Samsung! Mai schimbă aerul!

#44
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Ips ul daca e bine construit e la fel de bun că amoled. Reda culorile normale, nu suprasaturate ca la amoled. Amoled are culori vii dar suprasaturate după părerea mea.

#45
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014

View Postheinz, on 18 aprilie 2018 - 18:26, said:

Ips ul daca e bine construit e la fel de bun că amoled. Reda culorile normale, nu suprasaturate ca la amoled. Amoled are culori vii dar suprasaturate după părerea mea.
Total fals, AMOLED-urile la care poti modifica profilul de culoare din setari pot fi si extrem de color accurate sau foarte saturate. Utilizatorul decide.

Nu mai e ca pe vremea lui S2 sau S3, documentati-va putin. Ca un fapt divers, Note 8, S8, S9 au toate display-uri "perfecte" din punct de vedere al culorilor, dar care evident au si moduri cu culori mai saturate.

Edited by AstroNut98, 18 April 2018 - 19:33.


#46
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.11.2006
La Note 8 între WQHD și FHD+ ochiul meu nu vede diferența (apropo, nici dacă îl dau la HD+ nu văd vreo diferență) , decât de luminozitate (pixeli, alea alea, nici vorbă) și totuși stau bine cu vederea :)
Am trecut de la Samsung Note 4, la Huawei, Iphone 6s și apoi la Asus zenfone 3 și atunci am realizat că totuși Samsung (chiar dacă e mai scump) îmi oferă ceea ce vreau.Posted Image Alegerea e a ta.

#47
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Va rog sa va abtineti de la postari offtopic, raspundeti-i initiatorului strict legat de alegerea unui telefon mobil!
Intotdeauna parerile oamenilor sunt subiective si fiecare are gusturi si nevoi diferite, justificandu-si intr-un fel sau altul aspectele negative si cele pozitive ale alegerilor facute.

@Kroghy, ia-ti telefonul care nu ai sa regreti ca l-ai luat, mai ales ca ai avut ocazia sa le compari.
Daca ai buget pentru Samsung si cum esti fan Samsung, ia-ti Samsungul, altfel vei tot regreta ca ai luat Huawei-ul, cautand intotdeauna sa-i gasesti defecte chiar daca nu exista, asta pe langa cele existente, caci nimic nu e perfect.
Totodata, daca esti dispus sa faci o incercare, constient ca peste aproximativ 2 ani ai sa iti schimbi telefonul, indiferent de modelul ales acum, poti incerca Huawei-ul, e un telefon ok.

Edited by Ciubex, 19 April 2018 - 08:14.


#48
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003
man hai sa iti explic, huawei P20 lite are un procesor comparabil cu Snapdragon 625 care vine pe telefoane de 6-700 lei. In afara de design poti sa il compari cu un xiaomi redmi note 4 care vine si cu o baterie mai mare la un pret de vreo 700 lei. Samsung A8 in afara de design si waterproof e si mai varza ca se vinde in aceeasi bani, varianta de 32 giga.
De banii de huo mei si hamsung iti iei un telefon cu snapdragon 835 care e gen ferari fata de logan. Aici ai 2 variante ori xiaomi mi6 ori daca vrei sa fi mai fitos si sa iei de firma nokia 8.
Dar balariile alea 2 la care te gandesti merg doar daca ti le da cineva gratis, moca, degeaba, si in cazul ala se justifica ca e doar un telefon ordinar fara nimic sa iasa in evidenta, niste copii facute dupa telefoane reusite. Samsungul il copie pe s8/s9 si huo ala pe apple. Preferi sa iei o copie sau sa iei originalul.
Si mai lasati odata fitele cu designul, daca erai femeie intelegeam ca te uiti la culoare, nu la ce e sub capota.

#49
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postunpuisor, on 19 aprilie 2018 - 09:25, said:

Preferi sa iei o copie sau sa iei originalul.
Si mai lasati odata fitele cu designul, daca erai femeie intelegeam ca te uiti la culoare, nu la ce e sub capota.

Copie, original, ce ? Posted Image

As lua Huawei doar pentru ca e aproape moca + ca daca nu esti multumit o sa-l vinzi si iesi mai bine in castig decat daca ai vinde A8-ul. + ca ai ocazia sa traiesti o experienta noua, oricum intre a5 2017 si a8 2018 nu  o sa fie diferente semnificative.

#50
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Si alegerea finala este in poza.

Attached Files



#51
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
2 ti-ai luat ? sa revi cu impresii

#52
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Copie, original, ce ?
Pai huawei p20 lite e copie/wanna be dupa iphone x cu notchul ala enervant. Iar A8 de la samsung vrea sa fie copie dupa samsung din seria S gen S8/S9.

Quote

As lua Huawei doar pentru ca e aproape moca
Cum adica e moca, platesti 18 iepuroi pe luna la abonament probabil 2 ani. Adica de 2 ori cat face telefonul.

De aceea nu sunt fan de abonamente. Ori strangi bani si dupa un an sau 2 iti iei un telefon bazat, ori iti faci un card din ala fara dobanda si iar iti iei telefon bazat si folosesti cartela preplatita nu abonament. La abonament se dau telefoane supracotate si cu un pret de 3-4 ori cat fac. Trebuie sa calculezi pe toata perioada nu pe luna ca tot banii aia ii dai.

#53
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

View PostTruculMagic, on 19 aprilie 2018 - 12:50, said:

2 ti-ai luat ? sa revi cu impresii
Da, am luat doua, la pretul asta... am dat 55 de ron pe doua telefoane de 1700 ron bucata.
Dupa cateva ore de folosire ma declar multumit, imi place. Are plusuri si minusuri fata de Samsung dar per tota sunt multumit (deocamdata).

Edited by Kroghy, 19 April 2018 - 14:41.


#54
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postunpuisor, on 19 aprilie 2018 - 14:07, said:

Pai huawei p20 lite e copie/wanna be dupa iphone x cu notchul ala enervant. Iar A8 de la samsung vrea sa fie copie dupa samsung din seria S gen S8/S9.


Cum adica e moca, platesti 18 iepuroi pe luna la abonament probabil 2 ani. Adica de 2 ori cat face telefonul.

De aceea nu sunt fan de abonamente. Ori strangi bani si dupa un an sau 2 iti iei un telefon bazat, ori iti faci un card din ala fara dobanda si iar iti iei telefon bazat si folosesti cartela preplatita nu abonament. La abonament se dau telefoane supracotate si cu un pret de 3-4 ori cat fac. Trebuie sa calculezi pe toata perioada nu pe luna ca tot banii aia ii dai.


Primesti si niste servicii de banii aia, nu numai telefonul. E ca si cum l-ai lua in rate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate