Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Huawei P20 Lite vs. Samsung A8

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#19
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Eu zic ca daca tot e sa iei ceva, macar sa fie upgrade de la A5. Iar P20 Lite e orice dar nu upgrade.

Nici A8 nu e "wow", dar macar are procesor mai bun, n-are notch, are display mai bun si camera tot cam pe acolo, parca o idee mai buna.

#20
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006

View PostAstroNut98, on 18 aprilie 2018 - 12:54, said:

Eu zic ca daca tot e sa iei ceva, macar sa fie upgrade de la A5. Iar P20 Lite e orice dar nu upgrade.
P20 Lite fata de A5 are ecran mai mare, procesor mai bun, ram mai mult, stocare mai mare, Android 8 si cel mai important upgrade e la design.
A5 2017 poate fi comparat cu P10 Lite fata de care e clar mai bun, dar fata de P20 Lite se vede ca e model vechi.

View PostAstroNut98, on 18 aprilie 2018 - 12:54, said:

Nici A8 nu e "wow", dar macar are procesor mai bun, n-are notch, are display mai bun si camera tot cam pe acolo, parca o idee mai buna.
A8 fata de P20 Lite are ecran mai mic, aceleasi butoane pe ecran, dimensiuni mai mare si greutate mai mare desi ecranul e mai mic. Plus pretul.

Edited by Kroghy, 18 April 2018 - 13:11.


#21
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008
Eu zic sa alegi Samsung. E marca buna. De-asta e si mai scump.

#22
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Personal as lua Huawei-ul..
Poate si ptr ca am un 8Lite ptr care n-am dat nimic. Si se misca foarte bine, n-am avut probleme cu el intr-un an jumate de cand il am.

Oricum, oricare ai lua va trebui curatat serios de aplicatiile de la vodafone si mai ales de chiosc-ul lor care instaleza si alte aplicatii cand da de internet - trebuie oprit sa mai ruleze, ca de dezinstalat nu se poate.

#23
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014

View PostKroghy, on 18 aprilie 2018 - 13:08, said:

A8 fata de P20 Lite are ecran mai mic, aceleasi butoane pe ecran, dimensiuni mai mare si greutate mai mare desi ecranul e mai mic. Plus pretul.
-Da, ecran mai mic cu 5,5 centimetri patrati, pe care oricum ii pierzi daca ascunzi notch-ul. In plus, nu stiu cum calculeaza astia, dar daca din suprafata teoretica a ecranului lui P20 n-au scazut si notch-ul ramai cu si mai putin.
-"aceleasi butoane pe ecran" ?? Asta e un minus? Cam toate telefoanele de la un nivel in sus au acum butoane pe ecran.
-dimensiuni mai mari? Te-ai uitat macar la cote? P20 Lite e cu 0.6mm mai scund, dar cu 0.6mm mai lat. Daca tu simti mai putin de un milimetru in mana eu ma fac popa.
-Si da, e mai greu. Dar ma rog, e prea mult sa tii in mana greutatea unei ciocolate si trei sferturi?

Dar de rezistenta la apa nu zici? De AMOLED cum nu zici nimic, tu, Kroghy? De procesorul ceva mai puternic de pe A8 iar, nimic?
Daca tie ti s-a pus pata pe P20 Lite ok, dar A8 e telefonul obiectiv mai bun, oricat as fi de Samsung hater.

Pana acum Samsung era cel mai bun, restul niste gunoaie infecte. Acum o sa iti iei Huawei, parca vad cum bati toba pe aria asta cum Huawei rulz si Samsung suge... Ma rog. :)

#24
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006

View PostAstroNut98, on 18 aprilie 2018 - 13:30, said:

-Da, ecran mai mic cu 5,5 centimetri patrati, pe care oricum ii pierzi daca ascunzi notch-ul. In plus, nu stiu cum calculeaza astia, dar daca din suprafata teoretica a ecranului lui P20 n-au scazut si notch-ul ramai cu si mai putin.
Nu pierzi, ascunderea doar face fundalul negru dar tot beneficiezi de suprafata afisata pt. ceas, baterie, notificari, etc. Deci oricum o dai, tot e mai mare ecran.

View PostAstroNut98, on 18 aprilie 2018 - 13:30, said:

-dimensiuni mai mari? Te-ai uitat macar la cote? P20 Lite e cu 0.6mm mai scund, dar cu 0.6mm mai lat. Daca tu simti mai putin de un milimetru in mana eu ma fac popa.
Ma refer la grosime de care multi se plang la A8.

View PostAstroNut98, on 18 aprilie 2018 - 13:30, said:

De AMOLED cum nu zici nimic, tu, Kroghy? De procesorul ceva mai puternic de pe A8 iar, nimic?
Aici da, ai dreptate, lipsa ecranului amoled e o mare dilema, nu stiu daca o sa ma pot obisnui. Procesor nu am nevoie, poate sa-l si scoata, J5 e deja mult prea puternic pt. mine.

Edited by Kroghy, 18 April 2018 - 13:37.


#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostKroghy, on 18 aprilie 2018 - 13:35, said:

Procesor nu am nevoie, poate sa-l si scoata, J5 e deja mult prea puternic pt. mine.

La ce mai trebuie si procesor nu ?

PS: Eu unul as incerca un P10 pro sau S8.  Chiar daca s-a ratacit si un procesor pe acolo...

Edited by Dany_Darke, 18 April 2018 - 14:10.


#26
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016

View PostKroghy, on 18 aprilie 2018 - 11:22, said:

Sa iau P20 Lite?
Nu.

#27
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
Eu personal nu as lua nici unul din telefoanele alea. Sunt supracotate.
Apoi cine mai ia telefon la abonament? La abonament platesti de 3 ori cat face telefonul. Iti iei cartela de 3-5 euro si iti iei orice telefon vrea muschiul tau. WTF sa mai dai 160 euro plus 18 pe luna? Adica 160 + 432 iepuroi? Ce e ala aifone? Ba voi ati baut ciorba de gaina zapacita?

#28
creative_guy

creative_guy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 11.04.2018

View PostKroghy, on 18 aprilie 2018 - 11:53, said:

... P20 Lite chiar arata bine.

Doar atat...in rest e praf...bateria extrem de slaba,in casca se aude "cam ciudat" ( ca sa nu zic,infect),semnalul pe modem este extrem de slab,etc.
Am schimbat doua exemplare pana acum,ambele luate de la reprezentanta Huawei.

#29
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Galaxy A5 2017 e un mid-range actual, are sens sa faci upgrade doar daca e vreo oferta la un model high-end: Huawei P10/Honor 9, Nokia 8, HTC U11...

#30
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006

View Post159, on 18 aprilie 2018 - 16:58, said:

are sens sa faci upgrade doar daca e vreo oferta la un model high-end: Huawei P10/Honor 9, Nokia 8, HTC U11...
Nu ma intereseaza high-end pentru ca nu folosesc telefonul decat rar deci nu simt nici o diferenta intre low end si high end inafara de design.
P10 in nici un caz pentru ca arata antic.

Edited by Kroghy, 18 April 2018 - 17:09.


#31
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,580
  • Înscris: 11.02.2016
Hai, ia odată huawei-ul, o sa-ti placa! E cel puțin la fel de bun că un Samsung din aceeași categorie de preț.

#32
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006

View Postheinz, on 18 aprilie 2018 - 17:12, said:

Hai, ia odată huawei-ul, o sa-ti placa! E cel puțin la fel de bun că un Samsung din aceeași categorie de preț.
M-a pus pe ganduri colegul creative_guy mai sus dar totusi multa lume e multumita de Huawei-uri deci nu cred ca poate fi asa de nasol cum spune el.

#33
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,580
  • Înscris: 11.02.2016
Și de Samsung se zice multe...și e firma buna, o știe aproape toată lumea, e numărul 1, singura problema sunt preturile, mult prea mari, telefoane supraevaluate care nu prea primesc update uri(mai ales cele ieftine). Dar sunt bine construite și rezistente. Huawei e la fel, însă la un preț ceva mai mic.
Daca telefonul are lag cum spun unii nu e ok la prețul ăla dar mai mult că sigur va primi update-uri care sa rezolve problema. Nu-l lasă ei ... neterminat :D

#34
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,457
  • Înscris: 07.01.2011
@kroghy cred ca ai recomandat samsung pana acum de 50 de ori minim,erai in stare sa recomanzi samsung si la un versus rottwailer-doberman,iar acum intrebi tu de un versus samsung-huawei? Banii fac pamantul sa se invarta.
E mai bun samsungul,dar nu cat sa dai diferenta aia,mai ales daca nu pui pret asa mare pe un smartphone.

Edited by silviu03, 18 April 2018 - 17:35.


#35
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Exynos 7880 Octa mai slab ca Kirin 659 ? Posted Image

#36
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006

View PostTruculMagic, on 18 aprilie 2018 - 17:43, said:

Exynos 7880 Octa mai slab ca Kirin 659 ?
In ce limba vorbesti?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate