Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Sony XE85/90 vs LG C7 vs Samsung Q7F

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,879
  • Înscris: 14.08.2007
Stiu ca e usor sa faci rost de content "la negru", eu ma "plang" ca e foarte greu sa faci rost de content-ul dorit in mod oficial, desi am abonamente la Netflix, Amazon, HBO Go. Adica cei din industrie se plang de piraterie dar pe de alta parte stau foarte prost cu accesul la o gramada de content mai vechi, care n-ar fi foarte scump (nu prea sunt eu mare fan al filmelor noi, de aia nici nu ma omor cu torrentele). Ideea e ca desi as fi dispus sa platesc legal pentru filmele preferate, foarte putine sunt disponibile in Romania (online sau pe blu-ray, etc), iar in 4K sunt chiar rare.

Mersi oricum de informatie, am vazut ca este XBMC si alte aplicatii, n-am prea avut vreme sa butonez inca televizorul foarte mult ca are abia vreo luna (si oricum l-am mutat in camera mai mare unde se uita mai mult nevasta-mea la TV, eu am ramas cu "ala vechi" care e model 2015 si are WebOS).

O chestie "naspa" care e activata implicit pe Sony-urile astea e generarea de cadre intermediare, care la filme arata ciudat ... deci Sara, daca ti se pare ca imaginea e prea fluida cand te uiti la un film si arata filmele ciudat, sa stii ca se poate dezactiva si pune pe mod Movie (LG-ul nu face chestia asta - are upscale 4K si alte chestii dar nu m-a deranjat niciodata "fluiditatea" filmelor). Eu l-am calibrat cum zic ei acolo pe rtings (pe unul dintre Custom mode-uri), nu sunt convins totusi ca e optima setarea lor, i-am mai facut niste modificari ca sa fie mai pe placul meu si probabil inca o sa-l mai schimb cand am vreme sa-l mai butonez. In rest cand se uita nevasta-mea la TV il las pe modul ala mai viu colorat :)

Edited by utopium, 19 April 2018 - 13:45.


#20
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,962
  • Înscris: 25.04.2016
Pentru (discutii despre) aplicatii pe sony android tv, poti accesa si topicul asta : https://forum.softpe...-TV---SERIA-W80

Edited by MMike, 19 April 2018 - 13:51.


#21
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,962
  • Înscris: 25.04.2016
Ar mai fi de adaugat pentru initiatorul acestui topic, pentru cazul in care se hotaraste sa ia un tv sony, ca la seria de tv care e scoasa anu asta, sony a anuntat ca vor schimba procesorul pentu partea de smart android tv cu unul mai potent pentru upgrade-urile viitoare de nivele de android tv.
Anul asta sony scoate seria XF. Unele dintre modele vor fi xf90, xf85 cu mentiunea ca la seria xf85 vor apare si diagonale mai mici de 55 inch, 43 si 49 inch,deci si un pret mai scazut.
Deci exista si varianta in care se mai poate astepta putin cu achizitia pentru varianta de tv sony.

Edited by MMike, 19 April 2018 - 14:09.


#22
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016

View Postutopium, on 19 aprilie 2018 - 13:20, said:

Oricum, am luat 55" pentru camera asta de vreo 11 mp si mi s-a părut prea mare, dupa 2 săptămâni tot prea mare mi se parea asa ca l-am schimbat cu LG-ul de 49" din alta camera. Deci da, intr-o camera mica 55" poate fi prea mare, intr-un fel era fain, dar parca prea disproportionat.

Am pus ruleta deasupra comodei pe diagonala de 55" in camera de ~12mp si zau mi se pare mare.
49" (125cm) cred ca e suficient ...daca simteam nevoie sa intorc capu citind subtitrarea, cred ca ma orientam spre proiector.

Desi vaz un pret foarte bun pe 55XE93 pe un magazin care e plin de bube in review'uri, parca as lua un 49XF90 cinstit, eventual mai astept nitel fiind scoase recent, poate mai coboara pretul. Dat fiind faptul ca foarte posibil sa-l folosesc si pe post de monitor, merg pe LCD Sony pentru ca momentan nu vreau sa risc cu OLED, am tot citit si vizualizat testele de pe rtings si va multumesc pentru sursa inca o data Posted Image de real folos.

@MMike asta analizam, la ele am ramas cu gandul. merci.
https://www.rtings.com/tv/reviews/sony

Edited by Sara_28, 19 April 2018 - 15:00.


#23
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Din pacate nu te uiti unde trebuie si faci o mare greșeală dacă tii la imagine. Riscul nu este cu OLED ul ci cu LCD ul.
Succes

Edited by AndreiNR, 19 April 2018 - 15:00.


#24
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Trombon sau e pe bune? Posted Image Nu mai inteleg. OLED este expus la Burn-in, m-am uitat la cele doua teste
https://www.rtings.c...ed-burn-in-test
https://www.rtings.c...urn-in-lcd-oled

Panelul VA in cazul de fata un Samsung KU6300 a suferit cel mai putin prin comparatie cu OLED (cel mai afectat), cum rezulta din testul din urma.Gresesc? :)

View PostAndreiNR, on 18 aprilie 2018 - 14:02, said:

Dacă e folosit pe post de monitor sau cu sesiuni foarte lungi de jocuri cu HUD uri fixe, în special HDR, atunci nu m-as încurca cu un OLED.

Asta spuneam ca iau in calcul si utilizarea ca monitor si undeva la 6-8 ore /zi posibil sa se simta sau altfel spus, e un risc pe care nu mi l-as asuma :)

Edited by Sara_28, 19 April 2018 - 15:27.


#25
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,879
  • Înscris: 14.08.2007

View PostSara_28, on 19 aprilie 2018 - 14:57, said:

Am pus ruleta deasupra comodei pe diagonala de 55" in camera de ~12mp si zau mi se pare mare.
49" (125cm) cred ca e suficient ...daca simteam nevoie sa intorc capu citind subtitrarea, cred ca ma orientam spre proiector.
Eu teoretic am gandit mobila pentru un 55", dar cand l-am pus in mobila mi-am dat seama ca e prea masiv pentru camera (si ca totusi gandisem si mobila prea la limita). 49" mi se pare foarte ok in camere de astea mai mici.

#26
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013

View PostSara_28, on 19 aprilie 2018 - 15:07, said:

Trombon sau e pe bune? Posted Image Nu mai inteleg. OLED este expus la Burn-in, m-am uitat la cele doua teste
https://www.rtings.c...ed-burn-in-test
https://www.rtings.c...urn-in-lcd-oled

Panelul VA in cazul de fata un Samsung KU6300 a suferit cel mai putin prin comparatie cu OLED (cel mai afectat), cum rezulta din testul din urma.Gresesc? Posted Image



Asta spuneam ca iau in calcul si utilizarea ca monitor si undeva la 6-8 ore /zi posibil sa se simta sau altfel spus, e un risc pe care nu mi l-as asuma Posted Image
MI-a scapat asta cu monitorul. Oricum nu e recomandat tv pe post de monitor. Si oricum slabe sanse sa arzi un panou de oled folosit normal. Insa pentru linistea ta mergi pe LCD.

#27
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View Postutopium, on 19 aprilie 2018 - 13:43, said:

Eu l-am calibrat cum zic ei acolo pe rtings (pe unul dintre Custom mode-uri), nu sunt convins totusi ca e optima setarea lor,
Ar insemna ca acesti rtings sunt "mai buni" ca si producatorul LG, daca setarea afisata de ei pe site, pare a fi una mai buna Posted Image  Referinta o obtii doar dupa o calibrare individuala a display-ului, nu dupa setari copiate.

#28
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Mai precis, la asa ceva ma refer

Attached Files


Edited by Calin_fdx, 20 April 2018 - 08:54.


#29
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,879
  • Înscris: 14.08.2007
Da, la rtings e vorba de setarile recomandate de ei ca sa fii cat mai aproape de "optim" ... nu stiu ce presupune calibrarea de care zici, poate ne spui mai multe despre proces.

#30
spheedy

spheedy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 28.08.2007
oled , 65" e must ... no going back

#31
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View Postutopium, on 20 aprilie 2018 - 13:11, said:

Da, la rtings e vorba de setarile recomandate de ei ca sa fii cat mai aproape de "optim" ... nu stiu ce presupune calibrarea de care zici, poate ne spui mai multe despre proces.
E nevoie de prea multe fraze intr-un post pentru a descrie atat procesul in sine cat si rezultatele obtinute dupa. Atasez aici topicul dedicat calibrarilor TV la nivel de Romania https://forum.softpe...i-2-in-romania/ si doua clipuri sugestive in ceea ce priveste procesul de calibrare
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LfmtSNyt6V4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/M3VX7-MMkp0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#32
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Ca tot a venit vorba de calibrare, este insuficient daca facem o calibrare cu Colormunki Display folosind softul cu care vine sau alt soft? Ma refer la TV LED (XF90 spre exemplu)

Edited by Sara_28, 20 April 2018 - 14:34.


#33
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View PostSara_28, on 20 aprilie 2018 - 14:31, said:

Ca tot a venit vorba de calibrare, este insuficient daca facem o calibrare cu Colormunki Display folosind softul cu care vine sau alt soft? Ma refer la TV LED (XF90 spre exemplu)
N-are nici o treaba Posted Image E ca si stasul cu parastasul...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Gu6ffG1u2H8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Calin_fdx, 20 April 2018 - 15:02.


#34
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Nu poti face autocalibrare decât cu soft special (calman enthousiast/prof/business, Lightspace) si tv care suportă direct control cal si /sau LUT intern(LG C8 în sus,Pana ez1000)sau un procesor video extern care suportă LUT uri.

Edited by AndreiNR, 20 April 2018 - 15:12.


#35
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gcwKetJNhug?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#36
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Cu tot respectul pentru cei ce fac treaba asta si sunt autorizati dar cred ca e si marketing la mijloc. De ce spun asta? Pai daca la un monitor folosit pe un PC avem un reper (un print vizualizat in anumite conditii de lumina) si incercam ca prin calibrare sa aducem ambele surse (monitor/print) la un numitor comun, la TV nu cumva treaba asta este in functie de ce crede nenea calibratorul ca e ok? Cine da "tonul" ?

In conditiile astea, de ce nu as putea face eu acest lucru (manual daca TV-ul nu permite automat sau sa primeasca modificarile in Look-up table), daca ajung la un pachet de setari ce sunt pe gustul meu? Mai mult, toate softurile la final ar trebui ca pe undeva sa genereze acelasi rezultat, nu putem masura in termeni de "mai bun", "mai bine" daca nu definim exact ce face unul in plus fata de celalalt in raport cu ceva anume. Probabil ca de la un punct incolo diferentele oricum sunt neglijabile, parerea mea; daca exista argumente, sunt bucuroasa sa le aflu Posted Image

Ce presupune calibrarea in mare, rularea/citirea unor secvente pe diverse tonuri de culori si setarea WB-ului tot prin redare/citire, afisarea valorilor de corectie sau corectarea automata prin implementarea profilelor (unde e cazul).

Cred ca fiecare domeniu peste un nivel are gogosile lui, asa cum in audio se vand cabluri tratate cu "ulei de sarpe" cum le numesc "cunoscatorii" , la mii de euro metru, asa si in video cred ca de la un prag in sus, e mai mult "Mos Craciun" ...pentru cine mai crede in el.

oarecum off-topic dar cred ca e bine-venita discutia.

Edited by Sara_28, 20 April 2018 - 16:01.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate