Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Clasele de consum ale electrocasnicelor: adevărate sau țeapă?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009

View Postaltuser09, on 18 aprilie 2018 - 04:12, said:

Produse noi???
Economice???
Asa a fost si cu painea. Cand s-a scumpit, ca sa nu se bage de seama, a scazut gramajul, pretul a ramas acelasi. Am sesizat si la bere, inainte gaseai sticla de 0,33 l rar, doar la cea de import. Acum s-au inmultit cele de 0,33 l. Au acelasi pret cu vechea sticla de 0,5 l.
Banii economisiti prin consumul redus, sunt inclusi (chiar multiplicat) in pretul produsului respectiv. Parerea mea este ca pentru utilizatorul de rand nu este rentabila trecerea la aparatura electrocasnica cu consum redus. Doar in cazul defectarii celei vechi  care necesita inlocuire. Nu mai spun ca aparatele vechi (+20 ani), din proiectare, permitea repararea. Acum se merge pe inlocuire.
Ganditi-va ca si aici se merge pe principiul modei vestimentare. Se schimba cate ceva pentru a creste vanzarile, productia. Pe gigaproducatorii din China, SUA, nu ii deranjeaza deloc incalzirea globala, poluarea, etc.  
Personal, folosesc in casa becuri cu incadescenta si voi folosi pana cand nu voi gasi pe piata. Singurele exceptii sunt baia si bucataria.
Va rog sa adaugati erata: permitea / permiteau. in fraza:"Nu mai spun ca aparatele vechi (+20 ani), din proiectare, permitea repararea".
Initial am scris aparatura, am schimbat cu aparate. De aici dezacordul, va cer scuze.

#20
Htngf

Htngf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 27.11.2017
Economice și slabe. Am o mașină de spălat și este economică,  model nou...doar că nu prea spala,  rămâne dero pe haine...

#21
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,871
  • Înscris: 16.04.2007
Din ce am observat eu ( ma refer aici, strict la masinile de spalat ) clasa A urmata de multe + este valabila doar pentru un singur program de spalare.
Spre exemplu, masina noastra de spalat. are un program ECO de 20 de minute ( este cel mai scurt program de spalare ). Din datele din manualul de utilizare, acesta este singurul cu un consum redus de watti si apa. Celelalte au consumuri mult mai mari.
Asa ca, din punctul meu de vedere, este țeapă.

#22
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002
merita sa pui in balanta clasa de consum la aparatele care au o pondere insemnata in consumul general al locuintei, la cele folosite ocazional si pe perioade scurte consumul nu ma intereseaza.

#23
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostHtngf, on 18 aprilie 2018 - 07:58, said:

Economice și slabe. Am o mașină de spălat și este economică,  model nou...doar că nu prea spala,  rămâne dero pe haine...
Asta este si economia, la urmatoarea spalare nu mai trebuie sa pui iar detergent Posted Image

#24
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Nu stiu cat de reale sunt, insa se simte la factura o diferenta, nu mare, de cativa lei.
Am schimbat frigiderul cuiva ce avea un frigider de prin 2000, dupa aia mi-a spus ca ii vine factura cu peste 25% mai mica.
Apoi i-am schimbat si masina de spalat, si aia tot de prin 2000, ca au fost luate toate in acelasi timp. La fel, a observat o diferenta destul de mare la facturi.
Deci e ceva realitate, ca nu o fi cum mint ei pe etichete, aia e foarte posibil, ca in lumea asta nimic nu corespunde cu ce spune oficial compania.

#25
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,878
  • Înscris: 14.08.2007
Un televizor Panasonic CRT de 28" pe care il aveam acum vreo 10 ani consuma cu 50% mai mult decat un Sony 4K de 55" actual (deci cu un ecran cu o suprafata de 4 ori mai mare si calitate si functionalitate incomparabila). Becurile LED pe care le folosesc acum consuma de aproximativ 8 ori mai putin decat echivalentele lor de atunci. Laptopurile actuale consuma de X ori mai putin decat un desktop semnificativ mai slab de atunci. Sigur, exista si domenii unde nu s-au facut optimizari prea mari, motorul de la masina de spalat de 1000 W consuma tot 1000 de W, doar ca e folosit in mod mai inteligent eventual - mai putin timp la putere maxima, ciclul de spalare e mai bine optimizat, etc.

Edited by utopium, 18 April 2018 - 09:53.


#26
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002
masina de spalat face ceva economie prin folosirea de mai putina apa la spalat. daca reusesti sa speli rufele cu jumatate din apa care o folosea o masina veche -> ai sa folosesti jumatate din energia care o folosea masina veche sa incalzeasca apa, iar asta are o pondere insemnata la consumul pe ciclu de spalare. frigiderele sunt mai bine izolate si au motoare de tip inverter unele dintre ele. la iluminat nu mai vorbim.

#27
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
becul de il am in frigider consuma mai mult decat cel din sufragerie, cam asta este eficienta

#28
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
@ utopium : la C.R.T.-ul ăla mare parte din energie se ducea în bobinele de deflexie.

#29
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postrosix, on 17 aprilie 2018 - 20:45, said:


Pai e ca si la cauciucurile de iarna. Diferenta de 10% la distanta de franare, nu merita in niciun caz investitia in ele si deranjul inlocuirii lor de 2 ori pe an.

Nici nu-ti dai seama cat conteaza diferenta intre clase la anvelope... , nu e ca la masina de spalat...

#30
Htngf

Htngf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 27.11.2017
Marketingul.

#31
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Dacă energia electrică s-a scumpit de câteva ori în ultimii 10 ani, cum naiba vă mirați că deși aveți toate electrocasnicele A+++, plătiți aceeași factură ca acum 10 ani ??? Nu cumva unii din voi trăiți într-o mare eroare și de fapt tocmai consumurile reduse ale electrocasnicelor cu motoare de tip inverter, led-uri, oled, plite inducție etc. vă păstrează facturile de energie la nivelul consumului de acum 10 ani, doar că unii dintre noi și-au triplat nr. de consumatori ??? Nu există marketing s-au țeapă, doar în mintea unor cârcotași există acest lucru, dar pe ăștia nu-i mulțumești nici dacă le dai moka” !!!  Posted Image

Edited by Viorelsolar, 19 April 2018 - 09:19.


#32
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

View Postrosix, on 17 aprilie 2018 - 20:45, said:


Pai e ca si la cauciucurile de iarna. Diferenta de 10% la distanta de franare, nu merita in niciun caz investitia in ele si deranjul inlocuirii lor de 2 ori pe an.  Daca intre A si A++ e o diferenta de consum de 10%, pe de o parte nici n-o vezi in factura, pe de alta parte ea e inclusa deja in pret - adica economia la factura de energie de 10 lei intr-un an inmultita cu 5 ani durata de viata a produsului, e compensata printr-un pret la produsul nou cu 500 lei mai mult decat daca n-ar fi A++ (adica au producatorii si comerciantii grija sa nu te scoti).
aiurea! daca tocmai pe aia 10% se afla sotia cu fiica ta de mina, inseamna al dracu' de mult!

View Postdygey, on 18 aprilie 2018 - 01:14, said:

50 : 0.62 = ~80kW/luna

Al dracu' tv si receiver...in stand by amandoua 80 de kW si asta
luand pretul per kW cel mai mare, fara oferte si balarii, de furnizor
de ultima instanta. plm, eu consum 100-120 de kW lunar, nefacand
deloc economie, intr-un apartament de doua camere. frigider cu 2
compresoare, becuri cu LED, router always on, 2 decodoare, 2 tv-uri,
masina de spalat odata la 2-3 zile, PC, laptop, uneori si aeroterma
pe vremea asta, ca RADET nu mai impinge. si pe unde trec zici ca-s
camionul coca-cola, aprind toate becurile si uit sa le mai sting. am
zis de aspirator? Electrolux, 1600w, saptamanal, folosit in draci.

Daca socoteam aia 50 de lei la oferte mai bune per kW, ieseau si
mai multi kW consumati de amaratele alea de electronice, dar am
zis sa nu fiu rau...

Mda, afurist tv...pe lampi. IMAX chiar, cu becuri cu arc in xenon si
decodor cu sursa de invertor de sudura...
era o compunere educativa, moralizatoare. nu trebuie luata ad litteram!

View Postconexiuni2007, on 18 aprilie 2018 - 07:12, said:

vorbesti din necunostinta , diferentele sunt mari intre A si A+++
crede-ma pe cuvant ,am totul in casa clasa A+++ , de la televizor , masina spalat , lada frigorifica , frigider , centrala termica etc.
traiesc off grid ( nu am acces reteaua de  curent electric ) doar cu panouri fotovoltaice , si fac fata cu brio la consumul de electricitate
ia explica-ne tu, in cunostinta de cauza cum devine problema! cu cifre nu cu litere!

View PostFane, on 18 aprilie 2018 - 09:59, said:

masina de spalat face ceva economie prin folosirea de mai putina apa la spalat. daca reusesti sa speli rufele cu jumatate din apa care o folosea o masina veche -> ai sa folosesti jumatate din energia care o folosea masina veche sa incalzeasca apa, iar asta are o pondere insemnata la consumul pe ciclu de spalare. frigiderele sunt mai bine izolate si au motoare de tip inverter unele dintre ele. la iluminat nu mai vorbim.
toate chestiile aste nu pot compensa agentul frigorific, mult mai prost decit freonul folosit acum 30 de ani!

View PostViorelsolar, on 19 aprilie 2018 - 09:13, said:

Dacă energia electrică s-a scumpit de câteva ori în ultimii 10 ani, cum naiba vă mirați că deși aveți toate electrocasnicele A+++, plătiți aceeași factură ca acum 10 ani ??? Nu cumva unii din voi trăiți într-o mare eroare și de fapt tocmai consumurile reduse ale electrocasnicelor cu motoare de tip inverter, led-uri, oled, plite inducție etc. vă păstrează facturile de energie la nivelul consumului de acum 10 ani, doar că unii dintre noi și-au triplat nr. de consumatori ??? Nu există marketing s-au țeapă, doar în mintea unor cârcotași există acest lucru, dar pe ăștia nu-i mulțumești nici dacă le dai moka” !!!  Posted Image
Nu! majoritatea sintem alfabetizati si comparam Kwh nu lei!

#33
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View Posttytysor, on 19 aprilie 2018 - 11:17, said:

era o compunere educativa, moralizatoare. nu trebuie luata ad litteram!
compunere nu inseamna doua randuri si trei cuvinte. sa nu intram in dex.

si nu am luat nimic ad litteram, am luat-o matematic, la nivel de clasa a IV-a.
apoi, am luat-o fizic la nivel putin mai elaborat. in ambele cazuri, mi-a dat cu
virgula. dar sa nu intram nici aici in detalii.

View Posttytysor, on 19 aprilie 2018 - 11:17, said:

toate chestiile aste nu pot compensa agentul frigorific, mult mai prost decit freonul folosit acum 30 de ani!
aaa...nenea...vezi ca mai suntem si frigotehnisti p-aci...daca esti amabil,
explica-mi rogu-te, de ce R12 e mai bun decat R134a sau de ce R22 e
mai smecher decat R404a sau R407 sau R410a. detaliat daca se poate,
cu comparatie, cifre, etc. poate ne spui, daca vrei si poti, cum e mai bine,
cu astai noi sau cu aia vechi si de ce. si pentru natura si pentru aplicatiile
tehnice.

View Posttytysor, on 19 aprilie 2018 - 11:17, said:

Nu! majoritatea sintem alfabetizati si comparam Kwh nu lei!
n-ai inteles ce vrea sa zica, dar are dreptate. mai citeste odata, zic.

Edited by dygey, 19 April 2018 - 15:18.


#34
conexiuni2007

conexiuni2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 21.03.2008

View Posttytysor, on 19 aprilie 2018 - 11:17, said:

aiurea! daca tocmai pe aia 10% se afla sotia cu fiica ta de mina, inseamna al dracu' de mult!


era o compunere educativa, moralizatoare. nu trebuie luata ad litteram!


ia explica-ne tu, in cunostinta de cauza cum devine problema! cu cifre nu cu litere!


toate chestiile aste nu pot compensa agentul frigorific, mult mai prost decit freonul folosit acum 30 de ani!


Nu! majoritatea sintem alfabetizati si comparam Kwh nu lei!
vad ca stii sa folosesti net-ul, gasesti datele tehnice la electrocasnice clasa A+++
iti spun doar la centrala termica Candle care consuma doar 10w ( pompa)
si apropo........ vad ca strugurii sunt acri !

#35
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006
ceasul meu de mina consuma miliwatts! si?
vezi ca aia sint wati piriti, probabil 10w consuma cind nu se invirte!

#36
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Centrala aia e un cazan pe lemne, nici nu are pompa interna.
Probabil incerca si el sa faca o reclama mititica.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate