Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Problema useri windows 10!

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Salut,
Am o saptamana de cand am trecut la win10, iar de curand mi-a aparut din senin un alt user, dar nu cu acces de admin, se pot folosi doar optiunile cu acces doar la fisiere de pe partitia cu windows, am intrat in setari, l-am sters, insa imediat dupa ce dau restart sau redeschid laptop-ul apare iar. Nu inteleg de unde, imi aduc aminte ca la instalare am scris pe undeva acel nume de utilizator dar cu siguranta nu e cel principal.
Cum scap de userul ala?
Multumesc anticipat!

#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ori este o forma de malware ori ai instalat vreo aplicatie care are nevoie de un cont distinct de utilizator pe care si l-a creat singura.
Cum se numeste contul de utilizator? Verifica la User Accounts...

Poti face vizibil contul Administrator sau activa un cont Guest (destul de greu pe versiunile recente de Windows 10). In rest, Windows-ul nu-si creaza singur conturi de utilizator.

#3
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 _-_, on 17 aprilie 2018 - 19:51, said:

Ori este o forma de malware ori ai instalat vreo aplicatie care are nevoie de un cont distinct de utilizator pe care si l-a creat singura.
Cum se numeste contul de utilizator? Verifica la User Accounts...

Poti face vizibil contul Administrator sau activa un cont Guest (destul de greu pe versiunile recente de Windows 10). In rest, Windows-ul nu-si creaza singur conturi de utilizator.
Multumesc de raspuns, imi apare ca fiind local account, coincidenta sau nu a inceput sa apara dupa ce am schimbat numele laptop-ului in windows, din oficiu el a pus la nume: desktop urmat de un set de cifre, insa n-are nici o legatura cu numele contului care apare din senin....

#4
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Cred ca stiu acum de unde a aparut, am activat functia antifurt in nod32 si a trebuit sa-mi fac cont la ei pe site si sa activez din eset functia antifurt. Ar fi singura explicatie si sper ca asta sa fie explicatia.....

#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Probabil ca aceasta este cauza. Sunt discutii pe aceasta tema si pe forumul lor: https://forum.eset.c...hantom-account/
Pagina de suport pentru eliminarea contului fantomatic este aici: https://support.eset.com/kb3622/

#6
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 _-_, on 18 aprilie 2018 - 07:41, said:

Probabil ca aceasta este cauza. Sunt discutii pe aceasta tema si pe forumul lor: https://forum.eset.c...hantom-account/
Pagina de suport pentru eliminarea contului fantomatic este aici: https://support.eset.com/kb3622/
Multumesc de info, acum am intrat in contul eset, am schimbat acel cont fantoma, si s-a schimbat si in windows. Inca o problema vad ca apare la update-uri, tot primesc notificari ca n-au reusit sa instaleze ultimele update-uri si cere restart, ii dau restart dar mesajul e acelasi, update-urile nu le poate instala.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Update-urile la Windows ? Daca de alea e vorba, cred ca va trebui sa scoti antivirusul de tot, sa ramana doar cel din 10, sa dai un Disk Cleanup cu curatarea System files si apoi sa rulezi un Troubleshooter ptr update-uri.

#8
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 eiffel, on 18 aprilie 2018 - 08:47, said:

Update-urile la Windows ? Daca de alea e vorba, cred ca va trebui sa scoti antivirusul de tot, sa ramana doar cel din 10, sa dai un Disk Cleanup cu curatarea System files si apoi sa rulezi un Troubleshooter ptr update-uri.
Da, de update-urile din windows vorbesc, poi Windows Defender e mai bun decat nod32 eset internet security? Te poti baza doar pe windows defender? Pe win7 cu acelasi antivirus n-am avut probleme cu update-urile.....

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Din ianuarie incapand au fost probleme cu update-urile - s-a schimbat kernel-ul din cauza vulnerabilitatilor Specter si Meltdown din procesoare.
Update-urile de windwos cereau intai un update la antivirus - daca antivirusul nu era updatat nu se facea update-ul.
Luna asta s-a scos cerinta in 10 considerand ca se ruelaza ultimele versiuni de antivirusi third-party, dar unii antivirusi third-party fac ei probleme in continuare. Defapt exceptand Bitdefender care lucreaza se pare foarte bine cu Microsoft cam toti celilalti producatori au avut probleme sau au creat probleme in 10 in ultimul timp.

Daca te poti baza doar pe Defender ? Cam da. Din decembrie incoace e pe primul loc la detectie in teste. Ce-i drept firewall-ul din windwos e mai slab inca decat solutiile third party, dar Defender configurat corespunzator isi face treaba cu brio.

Fa ce ti-am zis mai sus si vezi daca se updateaza. Dupa care poti reinstala Eset daca asta il vrei - dar asigura-te ca e ultima versiune, nu alta mai veche.

#10
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 eiffel, on 18 aprilie 2018 - 10:01, said:

Din ianuarie incapand au fost probleme cu update-urile - s-a schimbat kernel-ul din cauza vulnerabilitatilor Specter si Meltdown din procesoare.
Update-urile de windwos cereau intai un update la antivirus - daca antivirusul nu era updatat nu se facea update-ul.
Luna asta s-a scos cerinta in 10 considerand ca se ruelaza ultimele versiuni de antivirusi third-party, dar unii antivirusi third-party fac ei probleme in continuare. Defapt exceptand Bitdefender care lucreaza se pare foarte bine cu Microsoft cam toti celilalti producatori au avut probleme sau au creat probleme in 10 in ultimul timp.

Daca te poti baza doar pe Defender ? Cam da. Din decembrie incoace e pe primul loc la detectie in teste. Ce-i drept firewall-ul din windwos e mai slab inca decat solutiile third party, dar Defender configurat corespunzator isi face treaba cu brio.

Fa ce ti-am zis mai sus si vezi daca se updateaza. Dupa care poti reinstala Eset daca asta il vrei - dar asigura-te ca e ultima versiune, nu alta mai veche.
Am dezinstalat nod32, am rulat troubleshoot, a downlodat iar update-urile, doar ca nu vrea sa le instaleze. Naiba sa-l ia de windows10, de asta nici nu vroiam sa schimb la win10 pentru ca inca are bug-uri, nu stiu de ce le trebuie asa multi ani sa puna la punct un sistem de operare. Am fost nevoit sa trec la windows10 pt ca dell nu are drivere cu suport pt win7 ca altfel stateam pe 7

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate