Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Nelămurire credit ipotecar.

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
bo00om

bo00om

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 09.02.2012
Bună ziua, situatia sta cam asa, eu și logodnica mea locuim în chirie, amândoi suntem la medicina, facultate de cel puțin 6 ani încă 5 si un pic rămași. Părinți ei au venit cu propunere unui credit ipotecar pentru un apartament, vreo 35 000€, pe care sa îl plătim împreună, eu jumătate de  rata, ei jumătate pentru ca la final sa rămâna al nostru. Ideea în sine pare destul de buna, având în vedere ca pentru următorii 5 ani am avea de dat oricum vreo 15 000€ pe chirie. Ideea e ca eu pot plăti fata nici o problema jumătate din rata, doar ca nu am venituri în alb. Cam ce procedura legala ar fi de urmat ca în urma acestui împrumut apartamentul sa ne revină în procent egal 50/50. Practic, tatăl ei va face creditul, eu voi împărți rata cu el, iar la final apartamentul sa ajungă atât pe numele meu cât și pe al ei. Nu îmi convine sa plătesc 50% și la final sa primesc un șut în fund, și ei sunt perfect de acord cu asta.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Cat timp el va fi in acte va exista o sansa sa ramai cu buza umflata indiferent ce hartii (ce nu atesta proprietatea) ati face impreuna.
Dar daca relatia va merge si nu vor fi probleme din perspectiva asta, nu-ti vor trage ei presul!

Edited by neagu_laurentiu, 17 April 2018 - 18:51.


#3
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,956
  • Înscris: 03.12.2005
Ia in calcul si sa aduci ca si coplatitor in acel imprumut o ruda apropiata a ta, poate parinte, frate, cineva de incredere. El plateste rata, tu ii dai banii.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbo00om, on 17 aprilie 2018 - 18:35, said:




Imi cer scuze ca sunt offtopic si sper sa nu te superi ca te intreb, dar tu o iubesti, ea te iubeste?

#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postsebulbus, on 17 aprilie 2018 - 18:48, said:

Ia in calcul si sa aduci ca si coplatitor in acel imprumut o ruda apropiata a ta
Coplătitorul ar trebui să fie și coproprietar ca să aibă o minimă siguranță.

În afară de un contract de împrumut (chitanță de mână) între voi doi, de fiecare dată când îi dai bani, nu văd cum ai putea să te asiguri că nu-i vei pierde. La data scadentă puneți anul și luna următoare celei în care se achită integral creditul.
La final, dacă totul e bine și faceți transferul de proprietate, vine fiecare cu exemplarul lui din contract și le distrugeți :) O fi sunând amuzant sau fantezist, dar eu nu văd altă modalitate de a-ți conserva bănuții. Dacă sunt probleme pe parcurs măcar știți clar cât ai dat.

Am căutat un model, acesta e ok.

View PostMembruAnonim, on 17 aprilie 2018 - 19:10, said:

Imi cer scuze ca sunt offtopic si sper sa nu te superi ca te intreb, dar tu o iubesti, ea te iubeste?
Eu te-aș scuza dacă aș înțelege de ce întrebi. Creditul e pe cinci ani, gurile rele spun că dragostea ar dura trei... nu văd ce importanță are ce simt ei acum :)

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postalthea, on 17 aprilie 2018 - 19:11, said:




Eu te-aș scuza dacă aș înțelege de ce întrebi. Creditul e pe cinci ani, gurile rele spun că dragostea ar dura trei... nu văd ce importanță are ce simt ei acum Posted Image

Ah, m-ai mirosit :)))

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Măcar atât, că în celălalt mesaj am scris de câteva ori că nu văd :D

#8
bo00om

bo00om

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 09.02.2012

View Postalthea, on 17 aprilie 2018 - 19:11, said:


Coplătitorul ar trebui să fie și coproprietar ca să aibă o minimă siguranță.

ĂŽn afară de un contract de Ă®mprumut (chitanță de mână) Ă®ntre voi doi, de fiecare dată când Ă®i dai bani, nu văd cum ai putea să te asiguri că nu-i vei pierde. La data scadentă puneți anul și luna următoare celei Ă®n care se achită integral creditul.
La final, dacă totul e bine și faceți transferul de proprietate, vine fiecare cu exemplarul lui din contract și le distrugeți :) O fi sunând amuzant sau fantezist, dar eu nu văd altă modalitate de a-ți conserva bănuții. Dacă sunt probleme pe parcurs măcar știți clar cât ai dat.

Am căutat un model, acesta e ok.


Eu te-aș scuza dacă aș Ă®nțelege de ce Ă®ntrebi. Creditul e pe cinci ani, gurile rele spun că dragostea ar dura trei... nu văd ce importanță are ce simt ei acum :)
Aven 5 ani de când suntem împreună, ne iubim, dar am zis totuși sa fie și ceva official la mijloc, știu relații încheiate și după 10, 12 15 ani.

View Postsebulbus, on 17 aprilie 2018 - 18:48, said:

Ia in calcul si sa aduci ca si coplatitor in acel imprumut o ruda apropiata a ta, poate parinte, frate, cineva de incredere. El plateste rata, tu ii dai banii.
Asta e problema, ca nu prea am pe  cine, ai mei sunt divorțați, tata nu tine legătura cu mine, maica-mea lucrează în afara cu contracte destul de complicate și pe perioada limitata de timp. Eu ma gândeam la ceva act notarial în care îmi asum sa plătesc 50% din valoarea creditului și la final el sa își asume sa îmi dea act de vânzare-cumpărare pentru 50% din imobil. E posibil asa? 🤔

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Te insori :)

#10
bo00om

bo00om

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 09.02.2012

View Postpasilla, on 17 aprilie 2018 - 19:43, said:

Te insori :)
Tot nu are rost, creditul tot pe socru va fii.

#11
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,525
  • Înscris: 16.03.2007
N-ai ce face daca este pe numele lui. Oricum, destepti parinti... se asigura ca nu le lasi fata cu ochii-n soare.

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postbo00om, on 17 aprilie 2018 - 18:35, said:

Bună ziua, situatia sta cam asa, eu și logodnica mea locuim în chirie, amândoi suntem la medicina, facultate de cel puțin 6 ani încă 5 si un pic rămași. Părinți ei au venit cu propunere unui credit ipotecar pentru un apartament, vreo 35 000€, pe care sa îl plătim împreună, eu jumătate de  rata, ei jumătate pentru ca la final sa rămâna al nostru. Ideea în sine pare destul de buna, având în vedere ca pentru următorii 5 ani am avea de dat oricum vreo 15 000€ pe chirie. Ideea e ca eu pot plăti fata nici o problema jumătate din rata, doar ca nu am venituri în alb. Cam ce procedura legala ar fi de urmat ca în urma acestui împrumut apartamentul sa ne revină în procent egal 50/50.

Casatoria, in prealabil, apoi apartamentul dobandit ca bun comun... Dupa care va priveste cum il platiti - cu tata, cu mama, cu bunica, cu ce vreti voi. Veti aparea amandoi in actele de cumparare si tot amandoi in instanta la un eventual partaj.

Edited by rosix, 17 April 2018 - 21:01.


#13
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

View Postrosix, on 17 aprilie 2018 - 20:54, said:

Casatoria, in prealabil, apoi apartamentul dobandit ca bun comun... Dupa care va priveste cum il platiti - cu tata, cu mama, cu bunica, cu ce vreti voi. Veti aparea amandoi in actele de cumparare si tot amandoi in instanta la un eventual partaj.
Se pare ca nu intelegi principiul creditului ipotecar.
Apartamentul o sa fie trecut pe numele celui care ia creditul. Tatal fetei o sa ia creditul, deci cum sa il treaca pe numele lor?

#14
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Eu vad asa situatia: daca 'socru' face imprumutul si plateste rata, sigur el va deveni proprietar la sfarsitul creditului. Apoi va face contract de vanzare cumparare cu voi, care , ideal pentru bunul mers al afacerii, veti fi deja casatoriti atunci. Chiar daca nu veti plati nici un leu pe el, cred ca va trebui sa platiti taxele la notar pentru tranzactie. Apartamentul va deveni bun comun.

Dupa cum vezi sunt destule conditionalitati pentru ca totul sa decurga bine.

Cred ca, pentru cazul in care 'socrul' se va razgandi la sfarsitul perioadei creditului, poti ca tu sa-i virezi in fiecare luna jumate din valoarea ratei prin cont bancar. Asta si cu 2 martori asupra intelegerii voastre cu apartamentul ar trebui sa fie destul intr-o instanta in cazul in care se razgandeste.

Fiecare face cum crede, insa sentimentele intuneca ratiunea. Daca esti indragostit ai pus-o - vei lua decizia cea mai proasta! Posted Image

Edited by Batranelul, 17 April 2018 - 21:38.


#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostBatranelul, on 17 aprilie 2018 - 21:38, said:

Daca esti indragostit ai pus-o - vei lua decizia cea mai proasta! Posted Image
Daca a deschis acet topic, se pare ca nu e "luat de minti".

#16
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
Cea mai buna solutie ! propune-i socrului (mare sarpe veninos :D joke)

sa plateasca el integral creditul , iar pana la sfarsit sa strangi tu partea ta de bani si ii dai atunci cand va trece apartamentul pe numele vostru

pfff ce-i in mana nu-i minciuna , relatia sau viata nu stii unde te duce ;)

#17
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Pune-ti partea ta de rata intr-un cont, socrul achita rata intreaga si la final, cand luati in primire apartamentul socrul va primi banii din acel cont deschis de tine.
Poate va fi de explicat la ANAF de unde ai banii din acel cont, dar foarte bine s-ar putea sa nu.

#18
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară şi îmi place aşa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nu merge sa fiti coprpopietari? 50/50 in acte? Adica fiecare are cota parte 50% din apartament. Iar tu semnezi ca esti de acord sa ipotechezi si partea ta pentru creditul lui?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate