Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Multiple locuri de munca simultan?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 Ann0nyym0us, on 17 aprilie 2018 - 13:17, said:

Sunt in urmatoarea situatie:

Ma aflu in training pentru un viitor loc de munca, si in acelasi timp am primit oferta pentru un internship. Daca niciuna dintre companii nu imi cere exclusivitate prin clauza de contract, si nu depasesc 40 de ore de lucru pe saptamana, este legal sa desfasor activitate in ambele locuri?
da ! ...
dar daca vei depasi cele 40 de ore pe saptamana, pana la urma vei reusi ! ...
sa fi cel mai bogat din tot cimitiru' !

#20
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
nobilule!
cică munca 'nnobilează...

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu nu mă pricep la legislație.Pur ți simplu mie mi-a fost foame.
Secundarul mi-a cerut adeverință că sunt în concediu când am solicitat să mă ponteze 8 ore.
La principal se roagă de mine să rămân săptămânal la revizia utilajelor.2 ore.
Se mai roagă schimburile după mine să rămân cât pot că n-au oameni în producție.
Iar cu impozit nu te lua după ăștia care cântă după ureche! Fiecare angajator reține la sursă contribuțiile și le virează unde trebuie.

#22
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005
Eu am două joburi de 8h. Perioada nedeterminata pentru ambele. Joburi identice.


#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cum,doamne ajută?
Ca io mă rog de ei să lucrez și cică nu-i lasă legea să mă ponteze mai mult de 4 ore la secundar.
O să întreb ce lege le interzice să lucrez secundar mai mult de 4 ore,...

Edited by sloimi, 17 April 2018 - 16:32.


#24
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
În Codul Muncii NU se menționează interdicție ca o persoană să aibă mai multe contracte de muncă la un singur angajator sau mai mulți; deasemenea nu se face referire la durata programului de lucru dacă sunt 2 sau mai multe contracte fiecare contract la alt angajator - deci poți să ai program integral(8ore) la 2 angajatori; totuși se menționează că un contract cu timp parțial(<8 ore/zi) trebuie să precizeze expres că angajatul nu poate presta ore suplimentare(altfel se consideră contract cu normă intreagă -> nasoale pentru că de obicei salariu-parțial < sal.minim  și e ilegal) iar mai nou trebuie menționat în contract-cu-timp-parțial intervalul orar în care trebuie să fie la program.

Edited by jobist, 17 April 2018 - 16:35.


#25
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,328
  • Înscris: 14.04.2010

 sloimi, on 17 aprilie 2018 - 16:15, said:

Iar cu impozit nu te lua după ăștia care cântă după ureche! Fiecare angajator reține la sursă contribuțiile și le virează unde trebuie.

Angajatul trebuie sa declare functia de baza la primul loc de munca,iar pentru cel de-al doilea ca nu are functia de baza in a doua societate. Pentru cel de-al doilea loc de munca intrucat nu are functia de baza atunci,nu beneficiaza de deducere personala.La venitule realizate se calculeaza toate contributiile salariale (somaj,CAS,sanatate,impozit).

Pentru cel de-al doilea loc de munca nu se beneficiaza de deducere personala, si ca atare impozitul pe salar care se retine de la salariat este mai mare.

#26
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 Engineer_xxl, on 17 aprilie 2018 - 16:36, said:

Pentru cel de-al doilea loc de munca nu se beneficiaza de deducere personala, si ca atare impozitul pe salar care se retine de la salariat este mai mare.
să înţeleg că la al treilea loc de muncă, plăteşti contribuţiile cu primele două salarii? sau mai împrumuţi ceva?

#27
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,328
  • Înscris: 14.04.2010

 sarac.lipit, on 17 aprilie 2018 - 18:25, said:

să înţeleg că la al treilea loc de muncă, plăteşti contribuţiile cu primele două salarii? sau mai împrumuţi ceva?

:D La al 3 lea loc de munca probabil nu vei trai sa iei salariul... cel mai fericit caz probabil va fi o sationare la spitalul de nebuni.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate