Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Configuratie PC

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Da, la memoria ddr4-3000Mhz sunt intre 3 si maxim 20 (si ceva !) de FPS-uri mai multe dar "insesizabile de un user care nu se joaca" ori cand jocul e static  :)
Deci cine nu cumpara procesor si placa de baza sa faca Overclock, nu are rost sa cheltuie bani in plus pe RAM cu Frecventa mai mare de 2133.
Dar ghici ce ?! eu nu ma joc, nu sunt gamer si totusi am putut sa vad in clip diferenta dintre 2133 si 3000Mhz  Posted Image
PLM ! oi avea ochi de vultur si d-aia.

#38
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,856
  • Înscris: 06.01.2008
Diferentele pot sa apara si din alte cauze. In momentele cand sunt diferente asa mari incarcarea pe nucleu era mult mai mica la unele dintre cele nuclee cand a testat memoria la 2133Mhz.
Comparatia trebuie facuta intr-o instanta de joc single-player ca sa fie fair-play sau chiar in partea de benchmark a jocului, daca are asa ceva (de ex. Tomb Raider, Assassin's Creed Origins, etc.).

Edited by Hider141, 18 April 2018 - 14:22.


#39
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Corect !
Ideea principala e ca eu l-am sfatuit pe @OP sa cumpere RAM cu Frecventa maxima vazuta de procesorul i5-8600K, 2667Mhz.
Dar @AwkwardMe si @Dany_Darke au sarit sa imi spuna ca "de ce il sfatui sa dea o caruta de bani pe Ram mai mare de 2133 ?"
Cand de fapt sunt mai scumpe modulele cu 3000Mhz decat 2667 si 2133.

Opinia mea   Posted Image

#40
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,555
  • Înscris: 15.06.2004
Degeaba discutati de frecventa daca nu luati in considerare si latentele modulelor.
In general cele cu frecventa mai mare au latenta mai mare. Frecventa conteaza doar la latente egale. Altfel e posibil ca o memorie care ruleaza la o frecventa ceva mai mica sa performeze mai bine decat un al o frecventa un pic mai mare. Si sa dai bani degeaba pe ea.

#41
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
super8 - ma vezi ca tac si nu-ti replic, dar ma fortezi sa o fac prin atitudinea ta. postarile sunt needitate si le poti reciti oricand, nu am scris nicaieri sa cumpere 2133, am zis doar ca ce este mai mare de 2666 cat stie procesorul, nu ar avea rost sa dea banii. insinuezi prea multe si tot pui accent pe asta, iar judecarea pe rastalmacirea exprimarii este cu atat mai grava, pt ca elimina neatentia si invoca intentia.

eu aici am incheiat subiectul acesta. initiatorul este destul de mare cat sa inteleaga ce am scris noi aici vizavi de ce ar trebui sa cumpere. de asemeni este liber sa intrebe in continuare daca nu este lamurit.

si ca sa inchei la subiect, dupa cum zice si colegul eiffel si astfel sa va lamuriti si voi ce inseamna mai in profunzime ceea ce tot scriem aici vizavi de frecventa:   Keep in mind that DDR4-3200 is the only speed rating above DDR4-2666 that does not require an odd 125MHz strap. That's because 2133MHz uses an 8x multiplier, 2666MHz uses a 10x multiplier, and 3200MHz uses a 12x multiplier. But running RAM at 3200MHz taxes this platform so heavily that loose timings are necessary, and the RAM simply does not perform better than low-voltage 2666MHz sticks at tighter timings.

#42
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013

Quote

Dar @AwkwardMe . . .imi spuna
Poți să ma citezi? eu îmbătrânesc și nu mai am memoria bună.

Smart money sunt pe memoriile în dual channel pe platformele noi, nu pe frecvențe cât mai mari. Sigur, când bugetul permite nu stăm să ne încurcăm în MHz.

#43
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostDany_Darke, on 18 aprilie 2018 - 15:19, said:

super8 - ma vezi ca tac si nu-ti replic, dar ma fortezi sa o fac prin atitudinea ta.
Da, ai dreptate.
Retractez tot ce l-am sfatuit pe @OP pt. ca e gresit absolut tot ce am scris pana acum.

Plus de asta

View PostDany_Darke, on 18 aprilie 2018 - 15:19, said:

@initiatorul este destul de mare cat sa inteleaga ce am scris noi aici vizavi de ce ar trebui sa cumpere. de asemeni este liber sa intrebe in continuare daca nu este lamurit.
Asadar si eu inchei subiectul acesta  Posted Image

#44
Alex217

Alex217

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 14.04.2018
O sa merg pe rami cu frecventa de 2666 Mhz si impac pe toata lumea sper :)) .Multumesc tuturor pentru sfaturile utile oferite de toti.Salut!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate