Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Zoom murdarit pe interior

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Zilele trecute am iesit sa fac niste poze cu ocazia soarelui aici in nord (scump la vedere pe timpul iernii) si in timp ce incadram mirobolantul subiect am observat in lentila frontala (cu razele soarelui batand in obiectiv) niste punctulete ca si cum ceva ar fi stropit obiectivul. Am pus mana pe microfibra si, spre suprinderea mea, nu se duceau, fiind "in spatele sticlei".

Am incercat sa surprind detaliul seara asta (un macro shoot cu obiectivul wide :S ) ...

Attached File  DSC09374.JPG   107.29K   100 downloads

Ce parere aveti? Imi poate afecta claritatea in anumite cadre? Sa il las asa sau sa il duc la curatat (banuiesc ca o sa ma incarce binisor pentru asta aici la mine - Suedia)?
Care ar fi cele mai naspa lucruri care ar putea aparea in imaginile capturate?

Mersi.

Edited by ro_explorer, 16 April 2018 - 22:03.


#2
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Am vazut exemple de ciuperca, lens fungus, care arata similar cu ce ai tu acolo. Este o problema progresiva, care afecteaza tot mai mult pe masura trecerii timpului. Acum nu stiu daca afecteaza, tu stii, ceea ce imi e clar este ca daca pozezi contra soarelui, obiectivul nu se va descurca la fel de bine ca inainte.

#3
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Multumesc de raspuns. Nu am auzit in viata mea de "lens fungus" ... dar banuiesc ca pot invata ceva nou in fiecare zi.
Obiectivul are 4 ani de utilizare in regim de amator entry-level (cumparat nou, din magazin) ... are o calitate deosebita pentru un zoom (bine, nu se apropie de un prime dar ca "all-around" este excelent). Banuiesc ca o sa imi calc pe inima si am sa il duc la un centru foto care se ocupa cu asa ceva (mai ales daca spui ca e ceva progresiv). Unul nou e vreo 700USD asa ca financiar merita, dar mi-e teama sa nu il buseasca mai tare.

Edited by ro_explorer, 16 April 2018 - 22:13.


#4
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Vezi la IOR daca esti din Bucuresti.

#5
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Da, era o treaba daca as fi fost in Bucuresti (am plecat de acolo acum cativa ani Posted Image )... poate am sa dau o tura acolo sau la F64 cu prima ocazie cand am sa ajung in tara (daca nu il fac pana atunci).
Poti sa imi dai detalii unde anume in IOR?

Cu ajutorul informatiei de mai sus (lens fungus) am descoperit niste filmulete pe youtube cu niste sfaturi interesante. Unul din ele spunea ca de obicei fungusul mic de pe primul element al obiectivului este 0 in cadre cu focala mai mare de 50mm si ca este posibil sa se vada ceva daca acumularea e mai mare dimensional doar in focale mici. Zoomul asta e 18-200 (pe un Sony APS-C, deci crop factor de 1.5), asadar am un 28-300 in 35mm echivalent, asa ca nu sunt afectat inca (de asta probabil nici nu am vazut probleme in cadre). Tot in filmuletele cu pricina spunea ca poti omora ciuperca daca lasi obiectivul in soare vreo 20 min ... deci e timpul de un gratar in weekendul care urmeaza Posted Image.

Edited by ro_explorer, 16 April 2018 - 22:33.


#6
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Au un departament de service, am gasit pe sit-ul lor pentru repararea binoclurilor.
Au facut ei si obiective Pentacon pe vremuri si nu cred sa fie vre`o problema sa`l deschida si curete pa asta.

#7
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
Pare intr-adevar a fi fungus. Insa, fiind pe primul element, impactul asupra fotografiilor este mimim. In expunere directa catre soare vei putea observa o scadere usoara a contrastului.
Din pacate, fiind viu (ca de fapt e o ciuperca/mucegai) se va extinde, asa ca trebuie stopat +/- curatat.
Daca lucrezi/ai cunostinte care lucreaza cu UV poti expune obiectivul la astfel de radiatii. Sigur stopeaza fungusul mai repede decat expunerea in lumina directa a soarelui. Am folosit metoda la inceputul anilor 2000 pe un obiectiv manual (l-am lasat cam 20 min la 30cm de lampa uv) si de atunci il folosesc fara sa se mai extinda fungusul.
Alternativa, daca esti priceput in mecanica fina, e sa deschizi obiectivul (gasesti tutoriale pe youtube) si sa cureti lentila afectata cu solutii comerciale anti mucegai.

#8
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Nu recomand lasatul in soare, mult mai buna e o lampa UVC germicida(raze ultraviolete tip C), dauneaza mult mai putin la coating-ul intern si nici nu apare fenomenul de dilatare datorat incalzirii produse de Soare.

#9
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Ia un bec de iluminat cu mercur, din ala alb, oval, are el si o alta denumire populara da o lasam momentan deoparte.
Spargi invelisul exterior si acuma vine surpriza, daca e din ala fara drosell, are filament de bec in interior, trebuie sa iei un drosell de neon de
vreo 63W si`l alimentezi asa. Daca e fara filament ii pui drosell-ul.
Nu te uiti in el si in perioada aia e bine sa pleci din camera.
Pot sa`ti spun timpii si distanta pentru stergerea memoriilor EPROM dar pentu mucegai nu.

#10
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Ok ... update: mi-am luat inima in dinti si am comandat un tool de deschis lentile si m-am pus pe treaba (azi a ajuns).
Cu ocazia asta am aflat 4 lucruri:
1. inelul frontal al acestei lentile nu este un metal insurubat (desi asa pare) ci e un inel din plastic lipit cu dublu-adeziv.
2. baioneta este din plastic (inclusiv filetul)
3. lentila este ermetic etansa in tubul obiectivului (cu garnituri), deci nu are cum sa intre praf in interior (nici spori, ca tot vorbim de ciuperci aici).
4. petele cu pricina nu sunt nici pe fata interioara a lentilei frontale ci in interiorul lentilei (in masa ei). Asta ma duce cu gandul ca ce se vede sunt imperfectiuni/degradari ale adezivului folosit pentru a lipi 2 elemente optice pentru a obtine lentila frontala cu caracteristicile necesare obiectivului.

Asta e ... stau cu el asa pana cand o sa vad efectiv ceva degradare in poze ... daca o sa apara eventual.

Edited by ro_explorer, 26 April 2018 - 17:34.


#11
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 27.03.2010
Eu am avut ceva asemanator si am folosit un tub cu aer comprimat. Nu mi-am pus mari sperante, dar spre surprinderea mea s-a curatat, nu a fost nevoie sa-l desfac.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate