Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Nokia X

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017

View Postheinz, on 29 aprilie 2018 - 17:37, said:

86% e prea mult...
Realizezi ce ai scris?
Asta spun site-urile de profil. Apple a avut profit si mai mare de 86%, din vânzările de smartphone-uri la nivel mondial.
"Apple are o lungă istorie în rolul de lider al pieței smartphone, atrăgând în vremurile de glorie peste 90% din profitul generat de această industrie. Chiar dacă în prezent veniturile sunt distribuite ceva mai uniform, Apple rămâne lider de piață, cu vârful de gamă iPhone X obținând peste 35% din profitul generat la nivel global". Acum intelegem de ce multi producători de smartphone-uri copie "bretonul" de la iPhone X. Asa cred ei ca o sa facă profit.

#20
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View Postsenzanome, on 29 aprilie 2018 - 17:50, said:

Acum intelegem de ce multi producători de smartphone-uri copie "bretonul" de la iPhone X. Asa cred ei ca o sa facă profit.
E vorba de utilitate, iar bretonul ala nu e inventat de apple asa cum cred unii ca pana si adam si eva au fost inventati de apple.

#21
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

View PostKroghy, on 29 aprilie 2018 - 17:46, said:

Asta inseamna ca apple da teapa vanzand mult mai scump decat valoreaza produsul. De parca nu ar sti toata lumea asta.
In acelasi timp cei de care zici tu ca au profit mic dau telefoane bune la pretul corect, de ex. Nokia dupa ce a fost cumparat de chinezi.
Nokia NU A FOST CUNPARATA DE CHINEZI!!!
HMD e o firma finlandeza cu un acționar cu origini franțuzești , Jean Francois și cum l-o mai chema. Uită-te pe pagina lor de Wikipedia și pe site-ul lor. Că sunt produse în china e partea a 2a... Da' ce nu e produs in China acu'...

View Postsenzanome, on 29 aprilie 2018 - 17:50, said:

Asta spun site-urile de profil. Apple a avut profit si mai mare de 86%, din vânzările de smartphone-uri la nivel mondial.
"Apple are o lungă istorie în rolul de lider al pieței smartphone, atrăgând în vremurile de glorie peste 90% din profitul generat de această industrie. Chiar dacă în prezent veniturile sunt distribuite ceva mai uniform, Apple rămâne lider de piață, cu vârful de gamă iPhone X obținând peste 35% din profitul generat la nivel global". Acum intelegem de ce multi producători de smartphone-uri copie "bretonul" de la iPhone X. Asa cred ei ca o sa facă profit.
Arata o sursa credibilă.
Și mai citește odată ce ai scris. Daca adunam(sau scădem, cum vrei s-o iei) și pierderile altor producători (aka HTC, lg, Sony) poate că da cifra asta.

#22
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017

View PostKroghy, on 29 aprilie 2018 - 17:54, said:


E vorba de utilitate, iar bretonul ala nu e inventat de apple asa cum cred unii ca pana si adam si eva au fost inventati de apple.
Apple a folosit artificiul de design "breton", ca sa integreze senzorul pentru "Face ID". Nici unul dintre smartphone-urile cu Android OS care au copiat "bretonul", nu suporta functia "Face ID".
http://m.go4it.ro/te...iitor-17073298/

#23
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View Postsenzanome, on 29 aprilie 2018 - 18:13, said:

Apple a folosit artificiul de design "breton", ca sa integreze senzorul pentru "Face ID".
Te corectez eu, au pus breton ca sa integreze difuzor, camera foto, senzor de proximitate, la cel ca si restul telefoanelor, diferenta e ca la iphone acel breton e foarte mare in timp ce la Nokia X bretonul e mult mai finut si elegant si ramane mai mult spatiu util pt. notificari.

#24
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017

View Postheinz, on 29 aprilie 2018 - 18:02, said:

Arata o sursa credibilă.
Și mai citește odată ce ai scris. Daca adunam(sau scădem, cum vrei s-o iei) și pierderile altor producători (aka HTC, lg, Sony) poate că da cifra asta.
http://m.go4it.ro/te...-2017-17134211/

#25
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017
Deci un telefon de €1350 s-a vandut ca painea calda in 29 milione de exemplare... Si te mai intrebi cum naiba sa nu faca atat de multi bani Posted Image
Mase manipulabile= 100% succes

Uite aici tabelu' cu profiturile...

Attached Files


Edited by sSorsy, 29 April 2018 - 19:56.


#26
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Aici este vorba si de marketing, unde Apple baga multi bani. Apple si Samsung au campanii agresive de marketing si acest lucru se vede in profitul celor doua companii.

#27
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Se pare ca va fi lansat pe 16 mai (X sau X6).
Concurs organizat in China cu premiu acest telefon:

Attached Files



#28
CalinMc

CalinMc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 05.01.2016
Am tot urmărit în ultima vreme telefoanele mid range nou-lansate.
Zenfone 5
Nokia 7 plus
MI 6x, Astept si Xiaomi Mi A1 (cu android one)
Si acest Nokia x (x6) care ma atrage cel mai mult datorita mărimii nu foarte mari, îl poti utiliza cu o mână. Celelalte telefoane, sunt cam mari, dar mai astept comparatii între camere /performante/baterii
Voi ce spuneti, sincer? Fără sa fiti fanboy al acestui model, care ar merita cel mai mult cumpărat, deocamdată ?

Edited by CalinMc, 12 May 2018 - 09:29.


#29
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 07.08.2003
Pai încă nu l-a văzut nimeni. Nu avem cum spune dacă merita.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate