Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

De unde stim ca a fost bula in 2007-2008 ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#73
cald

cald

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.02.2014
Eu cred ca Clujul este EXAGERARE si nu inteleg de unde au aia bani care cumpara. Sa apara unii care au legatura cu lumea REALA din imobiliare sa explice cum este in realitate ca eu nu cred ca se vand EXAGERARILE alea de pe internet si nu cunosc pe nimeni din Cluj. Sa spuna ce preturi cer vanzatorii care vor sa vanda, cei care au vecini care au vandut si la ce preturi au vandut. Nu cred ca TOT Clujul este mai scump ca nordul Bucurestiului sau centrul.

Sa apara unul si sa spuna - am vandut cu suma x in zona y ap. de 2-3 camere (nu case) sau ca are un vecin care a vandut. Si fara minciuni sau vise luate de pe internet.

Edited by cald, 26 April 2018 - 22:30.


#74
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Nordul Bucureștiului este la >3000 euro / mpu, deci nu vad de unde surprinderea. Clujul are o mulțime de corporații care au venit și au generat un număr semnificativ de oameni care câștigă individual, lejer peste 1k de euro net. Majoritatea 2k.

Statistic, salariul mediu nu face nici cât o ceapa degerata, mai ales în perioade cum e asta. Statistica relevanta e distribuirea procentuala pe intervaluri de venit, dar e greu sa faci asa ceva în 2018... Nu mai zic ca orice discuție despre salariu ii lasă în afara statisticilor pe cei care dețin firme, pe medici (cei mai mulți fiind angajați cu PFI în privat), pe bugetari, care au o căruță de sporuri care nu-i prinsa în salariu, pe PFA și mai tot sunt.

#75
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007

View PostUn_om_normal, on 26 aprilie 2018 - 21:40, said:

500 euro pe luna adica 2350 lei/luna credit e foarte usor accesibil poate pentru tine, care nu-ti muncesti banii si freci duda la terase toata ziua, lucrand altii pentru tine.
Ce aberatii vorbesti. Statisticile alea de salarii medii exista si pe municipiul Cluj-Napoca, nu doar pe intreg judetul. Coboara de pe craca, ca visezi uitandu-te la norisori.

Salariul mediu pe Cluj-Napoca e de doar vreo 570 euro adica media pe familie e 1140 euro/luna. Stii? Se numeste abilitate sa cauti pe gugal "salariu mediu net cluj napoca", sa dai un click, sa cauti salariu mediu si sa imparti suma aia in lei la cat e euro.

Ia zii-ne noua drept, cate apartamente ai de le inchiriezi sau vrei sa le vinzi? Ia sa vedem, stii sa vinzi? Poate-ti cumpar unul daca ma convingi ca face atata.
INS nu calculeaza media salariala pe oras, iar alta institutie care sa faca astfel de calcule eu nu stiu. Insa nu e asa de greu sa faci o estimare pentru cat ar putea fi salariile in judet, in afara Clujului ... Turda, Campia Turzii, Dej, Gherla, Huedin, Jucu, etc nu au o economie care sa fie orientata catre munci bine platite ci e multa industrie low-cost (fabrici cu salarii apropiate de salariul minim, gen Fujikura, DeLonghi, Trelleborg, etc), deci e foarte probabil ca media salariala acolo e ca si in judetele vecine, adica pe la 2.000 de lei sau chiar sub. Chiar ieri a aparut statistica teritoriala pe februarie, media salariala in judetul Cluj e 2.800 de lei. Asa ca daca tii cont de asta si de numarul de angajati din judet vs resedinta de judet, poti face o estimare cat de cat realista pentru cat e media in Cluj ... oricum o faci, media iese intre 650 si 700 de euro. Deci o familie cu doi angajati cu salarii medii va avea venituri de 1.300-1.400 de euro. O rata la un credit de 50.000 de euro e doar 250 de euro/luna, nu 500 de euro ... cu 500 de euro deja accesezi un credit de 100.000 de euro. O familie cu venituri medii nu are in mod normal de ce sa ia credite de 100.000 de euro, dar daca doreste neaparat, la venituri de 1.400 de euro poate sa ia si un credit care are rata de 500 de euro pe luna (desi eu nu le-as recomanda la venituri de 1.400 de euro sa aiba rata de 500 de euro, ci undeva pe la maxim 350 de euro).

Cat despre mine, eu sunt angajat, nu lucreaza nimeni pentru mine din pacate. Din fericire castig semnificativ peste salariul mediu din Cluj si as putea sustine si un credit de 300.000 de euro daca ar fi cazul si inca sa-mi ramana mai mult de doua salarii medii clujene pe langa rata acelui credit, dar asta e o alta discutie. Si tot din pacate nu am decat un apartament in care locuiesc, deci nimic inchiriat. Si nici n-am vreo intentie sa-l vand prea curand, abia l-am cumparat de vreo 3 ani. E prea putin relevant pentru mine daca acum apartamentul meu valoreaza 125.000 de euro sau 150.000 de euro cat timp n-am vreo intentie sa-l vand in urmatorii 10 ani. Sigur, nu ma supar daca va valora 200.000 de euro peste 10 ani, dar asta inseamna ca si restul pietei va fi mai scumpa, iar daca eu doresc sa fac un "upgrade" inseamna ca ma va costa mai mult ... deci nu e neaparat in interesul meu sa creasca preturile, dar e o realitate pe care nu o putem nega ca preturile cresc si vor creste in continuare.

#76
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016
E interesanta dezbaterea salarii versus preturi / mp ,
dar
cred ca nu putem trage concluzii , in nici un chip, pentru ca nu avem cifre concrete nici despre distributia veniturilor pe transe de venit (media e trasa mult in sus de primii 1% ca venituri - ori si ceilalti 99% trebuie sa locuiasca undeva , dar piata nu are cum sa fie facuta de top 1%), nici despre intentia posesorilor de venituri de a a cumpara (degeaba are cineva 10.000 euro pe luna, daca are deja 4 apartamente si nu il intereseaza alte achizitii ) si nici despre numarul de proprietati efectiv aflate la vanzare (intr-un fel e pretul atunci cand sunt mai multe proprietati decat intentii, si in alt fel cand sunt mai multe intentii versus proprietati).

Edited by alex1vasile, 27 April 2018 - 10:31.


#77
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Voi nu v-ati pus niciodata intrebarea de ce naiba nu suntem si noi in stare sa avem statistici utilizabile in tara asta? Sa dai doua clickuri si sa poti afla cati oameni dintr-un anumit spatiu geografic castiga peste o anumita suma? Sa poti afla ce apartamente s-au vandut in zona ta si la ce bani? Gen, nu v-ati intrebat de ce totul e asa opac?

#78
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007

View Postcald, on 26 aprilie 2018 - 22:14, said:

Eu cred ca Clujul este EXAGERARE si nu inteleg de unde au aia bani care cumpara.
Mai mult, majoritatea tranzactiilor sunt cash ... asta a fost si pentru mine o surpriza, pentru ca eu am multi prieteni in IT cu ani buni de experienta si deci salarii mari (10.000+ lei majoritatea) dar nu cumpara imobiliare cash, toti au credite, de obicei intre 50 si 200.000 de euro, in functie de ce si-a cumparat fiecare si cat a avut avans.

View Postfigo1988, on 27 aprilie 2018 - 11:09, said:

Sa poti afla ce apartamente s-au vandut in zona ta si la ce bani? Gen, nu v-ati intrebat de ce totul e asa opac?
Primaria Cluj publica un raport cu tranzactiile imobiliare ... de acolo am aflat ca majoritatea platesc cash in Cluj (ma rog, deja auzisem asta zis si de agentii, dar raportul ala confirma ca e asa).

Edited by utopium, 27 April 2018 - 11:14.


#79
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postutopium, on 27 aprilie 2018 - 11:16, said:

Primaria Cluj publica un raport cu tranzactiile imobiliare ... de acolo am aflat ca majoritatea platesc cash in Cluj (ma rog, deja auzisem asta zis si de agentii, dar raportul ala confirma ca e asa).

Ai un link la indemana? Bravo lor. In Bucuresti mai asteptam, cred ca ne mai trebuie o companie a primariei duamnei Firea. Eu oricum ma refeream la ceva mai informatizat, cum e in UK, unde platformele online preiau informatia si iti spun tot: istoricul de vanzare al proprietatii, ce imobile asemenatoare s-au mai vandut in zona etc.

#80
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007
Asta e ghidul publicat in 2017 (cu datele pentru 2016), anul asta nu a aparut inca ghidul: http://www.primariac...apoca_2016 .pdf

Din ce vad acolo in 2016 au fost 7.377 de tranzactii imobiliare, din care 6.208 cu finantare proprie si 1.169 cu finantare bancara. E destul de detaliata situatia, pe cartiere, cu apartamente, case, terenuri, moduri de finantare, suprafete, vechime, preturi medii pe zone, etc.

Asta e situatia pe municipiu, insa in Cluj sunt foarte multe alte tranzactii in zonele peri-urbane, in primul rand in Floresti, dar si in Baciu si Apahida.

#81
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Si e facut de primarie, bravo voua, sincer!

#82
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007

View Postfigo1988, on 27 aprilie 2018 - 12:52, said:

Si e facut de primarie, bravo voua, sincer!
Da, e facut de primarie si e gazduit pe site-ul primariei ... 2013 a fost primul an raportat se pare si de atunci apare in fiecare an. Si eu zic ca e foarte bun un astfel de raport, doar ca cel din 2016 nu il prea ajuta la mare lucru pe cineva care vrea sa cumpere acum, preturile au crescut chiar mult de atunci ... dar sa zicem ca asta a fost o perioada cu cresteri mai alerte decat in mod normal ...

Edited by utopium, 27 April 2018 - 12:59.


#83
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
De unde ştim? Că dacă în 4 ani au crescut de 3-4 ori preţurile, ce altceva putea să fie? Dublat, să zicem că s-ar fi încadreat la o scumpire naturală.
Oricum, se ajunsese la o mare dileală atunci... cam orice prostie se construia, se şi vindea. Ziceai că eşti la coadă pe vremea lu' Ceaşcă.

#84
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Acu te pasionează și topicurile vechi???
Dacă da, noi restul, am cam pus'o...

#85
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020

View Postunbrutus, on 16 aprilie 2018 - 19:01, said:


Aici sint diferentele intre 2008 si 2018:

- in 2008, salariul minim in Ro era de vreo 3 ori mai mic ca acum
- in 2008, abia intrasem in UE, acum sintem cica o tara europeana, nivelul de trai a crescut, salariile au crescut
- in 2018, se vorbeste de "salarii comparabile" in Ro cu cele din occident in anumite domenii si zone, in general in Cluj, in domeniul IT. Evident si preturile incep sa devina comparabile
- in 2018 nu se vand totusi terenurile din camp cu preturile nebune din 2008

Cam astea ar fi diferentele identificate de mine, astept si opiniile altora

Idenficat de mine strict pt intrebarea din titlu:
- in 2007 abia gasisem sa inchiriez 2 camere, nemobilat dar renovat/varuit, bloc vechi cu 400eur. Jale!
- apoi a scazut constant si a devenit .. vreo 250 eur (acelasi ap) prin 2009 si pe acolo a ramas urmatorii ani

Deci cam 1 an am dat dublu pt un serviciu care facea de fapt jumate. Asta i bula, cand platesti cat nu face si timpu iti arata ca ai fost prost.

Ca apa in desert ajunsesera ap in buc in 2007 … nu te mai intelegeai cu nimeni. Oamenii erau hipnotizati… intram inue/nato si visau toti ca vin englezii si francezii sa cumpere in buc ca ‘ie mai ieftin’ ca la ei :)) a fost invers, romanii i au luat cu asalt :))

F f f putini au castigat - cativa au bagat la matz chiria crescuta aia 1-2 ani si apoi au revenit la realitate (asta cand nu le a batut vantul prin proprietate ca tineau la pret)

Pt 2007/2008 majoritatea au vandut scump si au cumparat scump. Stiu destui cu teapa vietii primu credit CHF sau ap cu pret jumate in 2 ani (se mirau altii dupa cativa ani .. cum, chiar ai dat 90k pe o garsoniera in militari?)

Bula din 2007 a fost documentata aici: http://balonul-imobi...ogspot.com/?m=1

Azi m am uitat de curiozitate pt alt topic si vad chirii de 400-450eur la 3 camere, centrala, loc de parcare  :)) parfum! Flori de portocal!

“se ofera spre inchiriere apartament format din 3 camere complet mobilate si utilate, 2 bai, dotat cu centrala termica proprie si loc de parcare inclus in pret. Situat la o distanta de 5 min. fata de metrou,”

https://www.anuntul....he-eaQomL#PjnrE

https://www.anuntul....he-ZzQW4G#PjnrE

Sa plangi sau sa razi? Pt exact aceeasi bani pare ca ai conditii de locuit mai bune decat in 2007 :)) cu toata inflatia si cresterile de salariu mediu etc

Pt cine isi imagineaza imbogatire dublari, triplari.. eh pare se cam fasaie visele de marire mai ales daca sunt pe banii bancii. Cand rata creste cu 50% platesti cat nu face pt acelasi lucru..

cu sperante ca vor creste preturile, vor scadea iar dobanzile la 0.xx, vor veni capsunarii cu banii la punga sa i verse la tine, se inghesuie pachistanezii si chiriile vor creste in ritmul dobanzilor. Viitorul suna bine, bafta tuturor

Edited by slx29, 22 April 2023 - 09:05.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate