Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Declaratia veniturilor

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Starcraft11

Starcraft11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 19.04.2017
Help!

Obtin niste venituri lunare (din cand in cand,adica nu chiar in fiecare luna) peste media salariului de minim pe economie,dintr-o profesie liberala, banii incasati sunt din afara tarii noastre

Cum ?? sa declar aceste venituri la ANAF prin declaratia 201 cand in declaratie specifica : Data inceperii activitatii si Data incetarii activitatii cand eu nu primesc acesti bani la un interval regulat de timp ,sau o luna ii primesc,trei luni nu,dupa iar...

Si odata de ce ii declar sa zicem,o sa platesc taxe 16% din valoarea lor , ii incasez direct in contul personal al bancii din Romania , o sa-mi retraga automat ANAF-ul din ei ca impozit sau trebuie sa ma deplasez eu personal la ANAF sa-l platesc?

Si odata declarate aceste venituri , poate banca romaneasca (orice banca) sa-mi acorde un imprumut??,ca e Prima Casa,Prima masina etc.. nu cont..
Ei cer sa ai min 1 an in campul muncii ,si verifica veniturile pe ultimele 6 luni, o sa se ia in considerare si aceste venituri din moment ce platesc taxe pt ei?

Posted Image

Edited by Starcraft11, 16 April 2018 - 12:46.


#2
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Declaratia 212 - studiaza - anul asta estimezi cat castigi si platesti taxe, anul viitor spui cat ai castigat real si se regularizeaza;  o sa mergi tu singurel sa platesti in functie de ce ai declarat acolo, nu iti ia ANAFul bani din cont, doar daca te certi cu ei. Oricum greu cu creditele daca ai PFA, intreaba o banca.

#3
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.01.2014
Pentru ultima întrebare, da, se iau în considerare orice venituri din ultimele 6 luni, nu contează că e salariu sau nu.

Nu știu cum funcționează exact sistemul de credite, dar poate ar fi o variantă să încerci să creditezi contul respectiv în fiecare lună cu o sumă cât de cât constantă. Adică, ori faci o convenție cu partea de la care primești veniturile, să-ți plăteacă eșalonat în fiecare lună (dacă e posibil), ori faci transfer eșalonat dintr-un cont de PayPal, de exemplu.

E doar o idee, poate altcineva are o variantă mai bună Posted Image

Edited by pexCom, 16 April 2018 - 12:58.


#4
Starcraft11

Starcraft11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 19.04.2017

View PostSethNY, on 16 aprilie 2018 - 12:54, said:

Declaratia 212 - studiaza - anul asta estimezi cat castigi si platesti taxe, anul viitor spui cat ai castigat real si se regularizeaza;  o sa mergi tu singurel sa platesti in functie de ce ai declarat acolo, nu iti ia ANAFul bani din cont, doar daca te certi cu ei. Oricum greu cu creditele daca ai PFA, intreaba o banca.

Nu am PFA

Sunt angajat cu salar de minim pe economie doar ca mai incasez si alti bani inafara de salariul actual

View PostpexCom, on 16 aprilie 2018 - 12:55, said:

Pentru ultima întrebare, da, se iau în considerare orice venituri din ultimele 6 luni, nu contează că e salariu sau nu.

Nu știu cum funcționează exact sistemul de credite, dar poate ar fi o variantă să încerci să creditezi contul respectiv în fiecare lună cu o sumă cât de cât constantă. Adică, ori faci o convenție cu partea de la care primești veniturile, să-ți plăteacă eșalonat în fiecare lună (dacă e posibil), ori faci transfer eșalonat dintr-un cont de PayPal, de exemplu.

E doar o idee, poate altcineva are o variantă mia bună Posted Image

Degeaba incerc eu sa creditez  contul respectiv cu bani, am rulat in cont destui bani,dar cand am fost sa cer un imprumut,au luat in considerare doar ce era legal de la ANAF,adica salariul de minim pe economie si atat;

Edited by Starcraft11, 16 April 2018 - 12:59.


#5
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Decl. 201 nu mai exista, se depune 212. Te incadrezi tu undeva  ...
Daca stai in Romania si iti vin bani din afara nu prea se considera venituri realizate in strainatate, ca vad ca 201 despre asta e.

Edited by SethNY, 16 April 2018 - 13:08.


#6
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.01.2014

View PostStarcraft11, on 16 aprilie 2018 - 12:58, said:

Degeaba incerc eu sa creditez  contul respectiv cu bani, am rulat in cont destui bani,dar cand am fost sa cer un imprumut,au luat in considerare doar ce era legal de la ANAF,adica salariul de minim pe economie si atat;

Da, ai dreptate, eu mă refream doar la ultima înterbare din postul tău.
Dacă și banii ăștia ar fi impozitați de ANAF, probabil s-ar lua în considerare pentru credit.

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostStarcraft11, on 16 aprilie 2018 - 12:58, said:

Sunt angajat cu salar de minim pe economie doar ca mai incasez si alti bani inafara de salariul actual

Veniturile respective se declara anual in noua declaratie unica (estimativa pana la 15,07.2018, apoi finala pana la 15,03,2019). Impozitul este de 10%, iar contributiile se platesc in functie de plafonul minim, daca il depasesti platesti, daca nu-l depasesti nu platesti.  Data de inceput a activitatii o declari cum vrei - poti s-o declari 01,01.2018 daca e vorba numai de venituri pe 2018. Daca ai obtinut si pe 2017, se declara separat pe 2017.

Pentru imprumuturi se declara la banca veniturile - banca insa nu prea ea in considerare venituri sporadice la calculul scoringului de credit.

#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ce-ar fi sa stai tu pe curul tau ? Cand ANAF-ul imi va oferi posibilitatea sa-mi deduc cheltuielile pe persoana fizica , o sa ii declar si venituri pe persoana fizica. Deci , cumpar o masina de 10.000 euro ....se strica , bag in ea 1000 euro ,o tin un an , se devalorizeaza cu 10 % , o vand in pierdere cu 9900 ( in cazul fericit ) si dupa aia declar venituri de 9900 si platesc 16 % ....".mu'e_anaf " . Ati citit , acoperitilor ....mu'e si voua . Adica , duceti-va in Marea Uniune Europeana ...si ramaneti acolo .

Edited by JurasikMan, 17 April 2018 - 07:04.


#9
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
Deci... cind vinzi masina personala ANAF n-are treaba cu tine.
Altfel exemplul e prost - ai pretentia sa vinzi masina, dupa ce ai folosit-o un an, cu mai mult decit ai dat pe ea? In ce univers merge asa?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate