Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Pareri e90 318 i

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Nicu32

Nicu32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 21.05.2017
Salutare .De cateva zile sunt posesorul unui BMW E90 318 i n46 ce parere aveti de acest motor n 46 masina este anul 2006 .asi dori sa stiu probleme des intalnite

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Nu era mai bine sa intrebi inainte sa iei masina (asta in cazul in care nu o ai cadou)? Motorul e destul de fiabil, dar depinde ince stare e (mai bine zis in ce conditii si in ce mod a fost folosit).

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu aș merge la un mecanic care se pricepe la acest model.
Și ar remedia tot ce are acum problemă + aș preveni eventualele defecțiuni.

Cred că e mai sănătos așa.

#4
Nicu32

Nicu32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 21.05.2017
Eu locuiesc in germania masina am cuparato de aici masina are 170000 km carte service etc facturi cu ce a schimbat pe la ia pe una din facutri scrie ca a reglat lantul de distrbutie.masina arat foarte bn nu da cu fum nu are pierderi de ulei.doar ca vroiam sa aflu si alte pareri

Am sa ajung cu ia si la un mecanic .dar inainte de mecanic vroiam sa aud si alte pareri cred ca nu am deranjat pe nimeni ca am deschis acest subiect.va multumesc

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
De deranjat nu deranjezi, ca de asta e forum. Doar ca e putin ciudat (cel putin pentru mine) ca ai cumparat mai intai masina si apoi ceri pareri despre ea si nu invers.

#6
Nicu32

Nicu32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 21.05.2017
Da inteleg la ce te referi dar am gasito la pret bun si nu am mai stat sa ceri pareri pt ca aici cand gaseti o masina ok la pret bun de la privat trebuie luata imediat ca altfel o iau samsari si o pune la vanzare cu un pret mult mai mare.masina am luato de la un batranel mai invarsta

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
170.000 km mi se pare destul de mult indiferent de modul de exploatare. Ţinând cont de vechimea maşinii vs. acest rulaj (12 ani), n-ar fi exclus ca nu motorul să pună probleme, ci suspensia şi caroseria. N-ai de unde să ştii câte ploi au căzut pe maşină, câte gropi a luat (Germania nu e atât de lină pe cât se crede aici, în România).
Nu-mi place modul în care "scri" şi cum pui problema. Ceva nu e în regulă cu speţa descrisă de tine. Totuşi, e bine că bătrânelul nu era tânăr, ci mai în vârstă; asta îl poate recomanda ca şofer ponderat, deşi nu ştii cum conducea pe vremea când era mai tânăr acest bătrânel.
Iarăşi un aspect ciudat: ce înseamnă pentru tine preţ OK? Un preţ mic, sau un preţ justificat tehnic?
Ai cerut istoricul reparaţiilor, ai consultat baza de date a reprezentanţei ca să vezi ce s-a remediat cât maşina a fost în garanţie?

Edited by calinkgb, 16 April 2018 - 16:10.


#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Hai sa nu mai fim carcotasi. Deja 170.000km sunt prea multi, ba cateodata sunt prea putini, vad ca trolati in functie de tipul de masina, altceva mai bun de facut nu aveti ce face ? M-am saturat sa vad plin de moralisti , e treaba lui ce a cumparat. Am mers cu masini de peste 300.000km si nu au nici o problema, nu va tot manifestati atata ca nu sunt din plastic, sunt motoare moderne si merg milionul de km daca le ingrijesti, la 170.000km e o nimica toata daca a fost ingrijit corespunzator.

@initiator: intra pe forumul BMW acolo o sa vezi daca sunt probleme specifice. Eu nu inteleg de ce nu ai luat 320i care e acelasi motor parca si ai putere mai mare. Tinand cont ca esti in Germania , ai facut o alegere buna luand un model pe benzina, deaorece dieselurile euro 4 nu sunt vazute prea bine acolo de cand tot baga diverse restrictii, insa sa o vinzi in tara va fi greu sau imposibil :)

#9
Nicu32

Nicu32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 21.05.2017
TruculMagic multumesc pt informati deja au bagat restricti in unele orase.stuttgardt munchen etc

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Tare imi e ca voi ajunge din nou la Logan nou euro 6 pe benzina Posted Image
Din ce am inteles in Germania sunt ok benzinarele de la euro 3 in sus si diesel de la euro 4/5 in sus. Restul sunt scoase.

#11
Nicu32

Nicu32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 21.05.2017
La disel in germania in unele orase este permis numai daca ai euro 6

#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Păi și tu pe unde mergi cu ea ?

#13
Nicu32

Nicu32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 21.05.2017
Eu merg peste tot ca am benzina si la benzina nu este restrictie

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate