Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Ce se învață la un curs de electrician?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Ma intereseaza sa fac un curs de electrician si am retinere pe partea teoretica, adica pe teren stiu sa trag un traseu, stiu cablurile, de cat sa fie, cum se trag, in practica is un fel de "legator" cum s-ar zice si ma intereseaza partea teoretica.

Gen electrician interetinere stiu sa fac.

Intrebarea mea este cum arata un curs de electrician? In mare cam ce contine partea teoretica? Poate si practica.

Ma intereseaza cei care au terminat un asemenea curs, cum arata? In ce consta?

#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Du-te.

#3
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Meseria de electrican nu presupune doar trasul si legatul firelor. Mai ai si diagnosticarea si repararea instaltiilor mai mult sau mai putin complexe. Si pentru astea ai nevoie de partea teoretica impreuna cu cea practica.
Sa fac o instalatie electrica intr-o casa ma descurc si eu. Dar de acolo pana la electrician mai e mult.

Cam ca la meseria de mecanic auto. La schimbat distributia si piese pe la directie toti sunt mecanici. Dar cand ai o defectiune reala acolo se vede dierenta dintre aia toti si adevarati mecanici.

Edited by PoeOvidiu, 16 April 2018 - 09:32.


#4
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Citește mai întâi cartea asta. Toată, din scoarță-n scoarță, ca pe un roman.
Apoi ia câteva foi și scrie ce-ți mai amintești din ea. Dacă umpli 10 foi A4 și pe față și pe dos, poți face cursul și poate ajungi electrician.
Eu n-am ajuns!

http://faculty.dyndn...electrician.pdf

Edited by Mircel, 16 April 2018 - 10:08.


#5
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Cum sa nu te curentezi.

#6
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Eu din cauza asta intreb pe cei care au urmat un asemenea curs, stiu ca si electrian este pe trepte, categorie, exista electrician de baza, adica electrician intretinere si electrician care  are o cu totul alta calificare.

#7
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 Mircel, on 16 aprilie 2018 - 10:01, said:

Citește mai întâi cartea asta. Toată, din scoarță-n scoarță, ca pe un roman.
Apoi ia câteva foi și scrie ce-ți mai amintești din ea. Dacă umpli 10 foi A4 și pe față și pe dos, poți face cursul și poate ajungi electrician.
Eu n-am ajuns!

http://faculty.dyndn...electrician.pdf
buna recomandarea, dar eu as face si mentiunea ca 20-30% din ea e inutil,
fiind depasit in ziua de azi, dpdv al practicii si al normativelor. cat despre ce
ai editat...sa-l vad io p-ala care e in stare sa umple macar o coala A4 dupa
lectura. bine, hai 2. dupa principiul asta, n-am mai avea electricieni...

#8
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
In teorie de baza, cum se preda la liceu.

Daca e curs organizat pe fonduri publice (stat/UE) la astea e mai mult cu prezenta, ca ceva util nu inveti. Scopul e sa se incaseze banii, toata lumea trece si primeste diploma.

Sa nu te miri daca ai "profesor" pe unul care nu a schimbat nici un bec in viata lui, si nici mari studii in domeniu nu are.

#9
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007
http://manualul.info...talatii_XII.pdf

#10
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 r_murphy, on 16 aprilie 2018 - 10:53, said:

Și acest manual, ca și cel al cărui link l-am pus eu, se adresează inginerilor.

Edited by Mircel, 16 April 2018 - 11:24.


#11
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007
pe coperta scrie MANUAL PENTRU CLASA A XII - A, PENTRU LICEE INDUSTRIALE SI SCOLI PROFESIONALE Posted Image Posted Image D .. se deducem ca inginerii de acum sunt la nivelul unui elev de clasa a 12-a din iepoca? Posted Image
trai-ti-ar pe cinspele tau :D

Edited by r_murphy, 16 April 2018 - 11:55.


#12
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Asta e "materia" la cursuri, nu difera deloc de materia din liceu.

#13
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Din pacate vad des pe santiere "electricieni" care nu depasesc nivelul meu de cunostinte in instalatii electrice. Adica nu e chiar zero dar nici departe. Un curs daca e cat de cat OK ar trebui sa te ajute sa salti putin peste nivelul asta. Pe urma te apuci ca inveti. Un curs ar trebui macar sa te invete unde sa cauti informatia si cum sa o folosesti. Daca te invata doar diferenetele intre circuit inchis/deschis si serie/paralel e inutil. Dar aceste cunostinte sunt suficiente pentru realizarea unei instalatii electrice simple in care ai doar becuri si prize monofazice. Iar pentru asta nu iti trebuie curs, inveti prin clasele 5-8 la fizica. Partea buna ea acum sunt firele colorate si sunt usor de descalcit.

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

 Argent, on 16 aprilie 2018 - 09:07, said:

Ma intereseaza sa fac un curs de electrician si am retinere pe partea teoretica, adica pe teren stiu sa trag un traseu, stiu cablurile, de cat sa fie, cum se trag, in practica is un fel de "legator" cum s-ar zice si ma intereseaza partea teoretica.

Gen electrician interetinere stiu sa fac.

Intrebarea mea este cum arata un curs de electrician? In mare cam ce contine partea teoretica? Poate si practica.

Ma intereseaza cei care au terminat un asemenea curs, cum arata? In ce consta?

Daca sti sa aplici tot ce scrie in biblia electricianului,te poti considera electrician.Nici nu ai nevoie de vreun curs.
Normativ I7:
http://spitaldeva.ro...TIV_I7_2011.pdf

Dar ca sa fii legal electrician,adica autorizat,ai nevoie de studii de specialitate,practica in meserie si apoi de autorizare ANRE.

Edited by adisz, 16 April 2018 - 12:26.


#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Argent, on 16 aprilie 2018 - 09:07, said:

Ma intereseaza sa fac un curs de electrician si am retinere pe partea teoretica, adica pe teren stiu sa trag un traseu, stiu cablurile, de cat sa fie, cum se trag, in practica is un fel de "legator" cum s-ar zice si ma intereseaza partea teoretica.

Gen electrician interetinere stiu sa fac.

Intrebarea mea este cum arata un curs de electrician? In mare cam ce contine partea teoretica? Poate si practica.

Ma intereseaza cei care au terminat un asemenea curs, cum arata? In ce consta?
Ce intelegi tu prin "electrician"? Doar un cineva care sapa santuri in pereti, trage si inoada firele in doze si le fixeaza cu ipsos? Da´ de ala care monteaza retele de inalta, ce meserie crezi ca practica? Da´ ala care lucreaza intr-o centrala  care produce curent? Si ar mai fi cateva din astea.....

#16
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Parerea mea e ca aceste cursuri de calificare sunt egale cu zero. Sudez de cand ma stiu dar voiam sa fac si un curs ca sa imi insusesc si bazele teoretice si eventual sa obtin o  diploma. Asta pana cand am aflat ca un vecin preda un curs de perfectionare sudorilor de la el de la serviciu.
  Pai cum predai sudura sudorilor cu ani de experienta in spate in conditiile in care tu nu stii sa sudezi?
  Pai eu stiu suda, dar numai teoretic. Practic nu am tinut niciodata un cleste de sudura in mana.  

Si tu vrei sa ma inveti pe mine sa sudez?

Asa ca am renuntat, mi-am cautat materiale si am inceput sa invat singur partea teoretica. Astfel am reusit sa ma perfectionez singur deoarece tot ce citeam incercam sa aplic imediat in practica. Si exersam o data, de doua ori de 10 ori pana iesea fix ca in teorie. Practic in ultimii 2 ani mi-am schimbat radical felul in care sudez de 20 de ani.


Si cred ca la fel sunt 70% din cursuri. Nu te invata nimic. Sunt bune daca stii deja meseria dar ai nevoie si de o diploma . De invatat si perfectionat tot singur trebuie sa o faci.

Daca intri pe topicul de sudura mai mult de jumatate dintre noi nu suntem sudori de meserie dar o practicam, unii chiar la un nivel destul de inalt.

Edited by PoeOvidiu, 16 April 2018 - 13:55.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate