Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Alegeri FRF, 18 Aprilie

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
110 replies to this topic

#37
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

 onlyviu, on 18 aprilie 2018 - 13:43, said:

Pay-for-shit. Ce se joaca in Romania e o mizerie.

Unde nu sunt bani, totul e mizerie, de la sport până la învăţământ. Şi unde e mizerie se acuză unul pe altul că sunt hoţi, penali, corupţi.

Noi vrem "ca statul să ne dea", iar noi dacă se poate să nu dăm nimic şi totuşi să avem performanţe apropiate de cei care dau mult.

Ia să se bage vreme de 10 ani pay-pe-view ! În Anglia, din asta, campioana primeşte 600 de milioane de euro, iar ultima, care şi retrogradează, cam 120 de milioane. Din pay-per-view !

La noi ar fi bine dacă ar fi şi numai 10 % din suma asta, şi tot ar fi ceva ! Însă nu: noi vrem multe dar să dăm puţine ! Aşa nu merge !

Edited by lupini, 18 April 2018 - 14:04.


#38
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,199
  • Înscris: 02.09.2014

 lupini, on 18 aprilie 2018 - 13:57, said:

Unde nu sunt bani, totul e mizerie, de la sport până la învăţământ. Şi unde e mizerie se acuză unul pe altul că sunt hoţi, penali, corupţi.

Noi vrem "ca statul să ne dea", iar noi dacă se poate să nu dăm nimic şi totuşi să avem performanţe apropiate de cei care dau mult.

Ia să se bage vreme de 10 ani pay-pe-view ! În Anglia, din asta, campioana primeşte 600 de milioane de euro, iar ultima, care şi retrogradează, cam 120 de milioane. Din pay-per-view !

La noi ar fi bine dacă ar fi şi numai 10 % din suma asta, şi tot ar fi ceva ! Însă nu: noi vrem multe dar să dăm puţine ! Aşa nu merge !
Boss, aia din Anglia chiar joaca fotbal, nu turca precum ai nostri. Am locuit si muncit afara, nu m-a deranjat niciodata sa platesc pentru un produs de calitate, dar, sorry, fotbalul romanesc nu cred ca este asa ceva.....

#39
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

 Costel2014, on 18 aprilie 2018 - 14:08, said:

Boss, aia din Anglia chiar joaca fotbal, nu turca precum ai nostri.

Şi uite-aşa, s-a şi ivit scuza pentru a nu da bani, dar...noi pretindem ca restul să fie...eficienţi.


Pentru a juca fobal, e nevoie de bani foarte mulţi, ori cum banii nu cresc în pomi, e nevoie de ani de acumulări, şi banii să vină de undeva.
Astfel de acumulări, în cazul de faţă, se fac din pay-per-view în lumea dezvoltată. Cine vrea să cumpere un meci să-l privească la TV, o face, cine nu...nu.  La noi, se va da vina pe preşedintele federaţiei că e hoţ, penal şi corupt din cauză că nu-l lasă să se uite la TV la un meci "gratuit", dar să ajungem în sferturile Ligii Campionilor, fără bani !

Asta vrem noi: să nu dăm nimic dacă se poate, dar cerem multe de la alţii. Posted Image E cea mai grea moştenire a comunismului: vrem totul de la alţii, fără ca noi să contribuim aşa cum o fac cei care au performanţe. Dacă e ceva de schimbat, mentalitatea asta trebuie schimbată !

Edited by lupini, 18 April 2018 - 14:30.


#40
dmx85

dmx85

    antrenor dã jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,253
  • Înscris: 06.01.2009
Desi imaginea per ansamblu a fotbalului de la noi este deplorabila, dupa un mandat Burleanu se poate lauda cu o calificare la Euro 2016, cu regula unui jucator U21 in fiecare echipa din L1 si mai ales cu faptu' ca echipele U17, U19 si U21 incep sa joace din ce in ce mai bine dupa vreo 20 de ani de intuneric total.

In Lupescu mi-am pierdut orice incredere cand vad ce indivizi are in spate (nu ca as fi avut vreodata o parere prea buna despre el)

#41
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,199
  • Înscris: 02.09.2014

 lupini, on 18 aprilie 2018 - 14:27, said:

Pentru a juca fobal, e nevoie de bani foarte mulţi, ori cum banii nu cresc în pomi, e nevoie de ani de acumulări, şi banii să vină de undeva.
Astfel de acumulări, în cazul de faţă, se fac din pay-per-view în lumea dezvoltată. Cine vrea să cumpere un meci să-l privească la TV, o face, cine nu...nu.  La noi, se va da vina pe preşedintele federaţiei că e hoţ, penal şi corupt din cauză că nu-l lasă să se uite la TV la un meci "gratuit", dar să ajungem în sferturile Ligii Campionilor, fără bani !

Asta vrem noi: să nu dăm nimic dacă se poate, dar cerem multe de la alţii. Posted Image E cea mai grea moştenire a comunismului: vrem totul de la alţii, fără ca noi să contribuim aşa cum o fac cei care au performanţe. Dacă e ceva de schimbat, mentalitatea asta trebuie schimbată !
Echipele din campionatul nostru primesc destui bani din drepturile de difuzare a meciurilor la televizor. Ti se pare normal ca bugetul unei echipe sa fie alcatuit aproape exclusiv din acesti bani? Mie nu! E inadmisibil sa avem echipe in campionat care traiesc exclusiv din banii de la televiziiuni. Nu sunt investitii din banii "patronilor", nu bani din merchandising, nu bani din transferuri, din biletele si abonamentele vandute suporterilor (care suporteri?), ei traiesc doar din pomana primita de la televiziuni. Ti se pare normal acest lucru? Tu spui" plateste si apoi o sa vezi fotbal romanesc de calitate". Cred ca lucrurile stau tocmai invers: livreaza-mi intai calitate si apoi eu platesc pentru ea. Altfel, e ca si cum mi-ai spune: "da-mi niste bani si o sa construiesc o masina/casa/whatever foarte buna". Nu! Intai investeste si fa acea masina si apoi, daca eu consider ca este buna, vin si o cumpar. Asa vad eu lucrurile.

Edited by Costel2014, 18 April 2018 - 14:37.


#42
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008

 lupini, on 18 aprilie 2018 - 14:27, said:

Şi uite-aşa, s-a şi ivit scuza pentru a nu da bani, dar...noi pretindem ca restul să fie...eficienţi.


Pentru a juca fobal, e nevoie de bani foarte mulţi, ori cum banii nu cresc în pomi, e nevoie de ani de acumulări, şi banii să vină de undeva.
Astfel de acumulări, în cazul de faţă, se fac din pay-per-view în lumea dezvoltată. Cine vrea să cumpere un meci să-l privească la TV, o face, cine nu...nu.  La noi, se va da vina pe preşedintele federaţiei că e hoţ, penal şi corupt din cauză că nu-l lasă să se uite la TV la un meci "gratuit", dar să ajungem în sferturile Ligii Campionilor, fără bani !

Asta vrem noi: să nu dăm nimic dacă se poate, dar cerem multe de la alţii. Posted Image E cea mai grea moştenire a comunismului: vrem totul de la alţii, fără ca noi să contribuim aşa cum o fac cei care au performanţe. Dacă e ceva de schimbat, mentalitatea asta trebuie schimbată !
Fotbalul e un produs. Daca vrei bani buni pe el, fa-l sa fie de calitate. Asa functioneaza economia.

#43
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,199
  • Înscris: 02.09.2014

 onlyviu, on 18 aprilie 2018 - 14:37, said:

Fotbalul e un produs. Daca vrei bani buni pe el, fa-l sa fie de calitate. Asa functioneaza economia.
Asta incerc si eu sa ii explic colegului...

#44
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

 onlyviu, on 18 aprilie 2018 - 14:37, said:

Fotbalul e un produs. Daca vrei bani buni pe el, fa-l sa fie de calitate. Asa functioneaza economia.

Pentru asta e nevoie de investiţii. Însă şi aici..avem nevoie de şeicii din Qatar, de chinezi, de taiwanezi, ruşi...şi aşa mai departe. Calitatea vine numai din investiţii. Să ne uităm la echipele ruseşti de frunte: acolo sunt mulţi miliardari care bagă bani, şi se vede: campionatul Rusiei dă în fiecare an 3 echipe în Liga Campionilor, două direct şi una la baraj.

La noi doar un singur om mai bagă cât de cât bani, însă foarte puţini din cauză că bogăţia lui e mai mult din vorbe decât din realităţi concrete. Becali, despre el e vorba.

În Occident se apelează la pay-per-pe-view, la asiatici, sau la ruşi, pentru a câştiga bani.

Însă cum spuneam: prima dată trebuie ca cineva să inveastească dacă vrem calitate. Noi cetăţenii nu vrem să investim. Altcineva s-o facă ! Noi vrem numai calitate, că dacă nu..."huoooo, hoţii, corupţii, penalii !"





 Costel2014, on 18 aprilie 2018 - 14:40, said:

Asta incerc si eu sa ii explic colegului...

Eu când cumpăr ceva, dintre mai multe produse, aleg pe cele cu calitate mai ridicată. Dar asta nu înseamnă că toate produsele au calitate mare. Nu. Eu aleg ce vreau şi ce nu.

Aşa şi în fotbal: nu trebuie să fie nimeni obligat să cumpere meciuri la TV pentru a le urmări. Dacă nu e calitate, nu se va uita lumea, şi gata, fotbalul va dispărea în mod natural, aşa cum se întâmplă într-o economie liberă: cerere şi ofertă. Ce e bun rezistă, ce nu...dispare. În asta constă evoluţia.

Edited by lupini, 18 April 2018 - 14:54.


#45
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,199
  • Înscris: 02.09.2014

 lupini, on 18 aprilie 2018 - 14:42, said:

Pentru asta e nevoie de investiţii. Însă şi aici..avem nevoie de şeicii din Qatar, de chinezi, de taiwanezi, ruşi...şi aşa mai departe. Calitatea vine numai din investiţii. Să ne uităm la echipele ruseşti de frunte: acolo sunt mulţi miliardari care bagă bani, şi se vede: campionatul Rusiei dă în fiecare an 3 echipe în Liga Campionilor, două direct şi una la baraj.

La noi doar un singur om mai bagă cât de cât bani, însă foarte puţini din cauză bogăţia lui e mai mult din vorbe decât din realităţi concrete. Becali, despre el e vorba.

În Occident se apelează şi la pay-per-pe-view, şi la asiatici sau ruşi, pentru a câştiga bani.

Însă cum spuneam: prima dată trebuie ca cineva să inveastească dacă vrem calitate. Noi cetăţenii nu vrem să investim. Altcineva s-o facă ! Noi vrem numai calitate, că dacă nu..."huoooo, hoţii, corupţii, penalii !"
Nu te supara, dar tu ai un fix cu "pay-per-view"? Ai citit ce am scris eu mai sus? Banii se pot face in fotbal si din multe alte surse, ti le-am enumerat deja. Gigi Becali, Hagi, ala de la SEPSI, ala de la Colentina, ala de la CFR Cluj de ce isi mai spun "patroni" sau "finantatori' daca nu investesc bani? Ce vrei tu e sa le dam bani de pomana...iar asta nu o s-o faca nimeni niciodata...

#46
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

 Costel2014, on 18 aprilie 2018 - 14:35, said:

Echipele din campionatul nostru primesc destui bani din drepturile de difuzare a meciurilor la televizor. Ti se pare normal ca bugetul unei echipe sa fie alcatuit aproape exclusiv din acesti bani? Mie nu! E inadmisibil sa avem echipe in campionat care traiesc exclusiv din banii de la televiziiuni. Nu sunt investitii din banii "patronilor", nu bani din merchandising, nu bani din transferuri, din biletele si abonamentele vandute suporterilor (care suporteri?), ei traiesc doar din pomana primita de la televiziuni. Ti se pare normal acest lucru?

Aşa funcţionează economia capitalistă: prin ofertă variată şi cumpărarea de produse pe care le dorim.

Asta e "normalitatea" cea mai "normală": dacă cineva vrea să se uite la un meci TV, să plătească bilet. Dacă nu, să nu plătească. E cea mai curată şi mai bună metodă de finanţare.

Necazul nostru e o moştenire a gândirii comuniste: să ne dea statul ! Sau dacă nu statul, să ne dea altcineva, că noi nu vrem să dăm, dar cu toate astea, pretindem calitate.

Edited by lupini, 18 April 2018 - 15:01.


#47
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,199
  • Înscris: 02.09.2014

 lupini, on 18 aprilie 2018 - 15:00, said:

Aşa funcţionează economia capitalistă: prin ofertă variată şi cumpărarea de produse pe care le dorim.

Asta e "normalitatea" cea mai "normală": dacă cineva vrea să se uite la un meci TV, să plătească bilet. Dacă nu, să nu plătească. E cea mai curată şi mai bună metodă de finanţare.

Necazul nostru e o moştenire a gândirii comuniste: să ne dea statul ! Sau dacă nu statul, să ne dea altcineva, că noi nu vrem să dăm, dar cu toate astea, pretindem calitate.
Boss, am zis eu in postarile mele de aici asa ceva: "sa ne dea statul"?! Nu! Am zis sa investeasca patronii echipelor, sa gaseasca alte surse de finantare, nu sa astepte doar pomana de la televiziuni.....Daca nu ai inteles lucrul asta inseamna ca mi-am racit gura degeaba....

#48
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

 Costel2014, on 18 aprilie 2018 - 14:52, said:

Nu te supara, dar tu ai un fix cu "pay-per-view"? Ai citit ce am scris eu mai sus? Banii se pot face in fotbal si din multe alte surse, ti le-am enumerat deja. Gigi Becali, Hagi, ala de la SEPSI, ala de la Colentina, ala de la CFR Cluj de ce isi mai spun "patroni" sau "finantatori' daca nu investesc bani? Ce vrei tu e sa le dam bani de pomana...iar asta nu o s-o faca nimeni niciodata...

Am fix cu pay-per-pe view, pentru că ar aduce bani.




 Costel2014, on 18 aprilie 2018 - 14:52, said:

Gigi Becali, Hagi, ala de la SEPSI, ala de la Colentina, ala de la CFR Cluj de ce isi mai spun "patroni" sau "finantatori' daca nu investesc bani? Ce vrei tu e sa le dam bani de pomana...iar asta nu o s-o faca nimeni niciodata...

Investesc ei, dar nu sunt bogaţi aşa cum se laudă. Au şi ei nişte bănuţi, şi vor să facă ceva, ca să nu zică lumea că stau. Posted Image




 Costel2014, on 18 aprilie 2018 - 14:52, said:

Ce vrei tu e sa le dam bani de pomana...iar asta nu o s-o faca nimeni niciodata...

La fel cum dăm bani de pomană producătorului de îngheţată, de parfum, de haine, de mâncare...de orice cumpărăm. De câte ori cumpărăm un lucru, dăm bani "de pomană" celui care l-a produs. Dacă nu vrem să dăm, nu dăm. Iar dacă tot mai mulţi nu dau, producătorul va da faliment, deoarece lumea nu-i apreciază produsul.

Aşa şi cu produsul numit "fotbal". Dacă vrem să vedem un meci, fie dăm bani pe bilet mergând pe stadion, fie dăm bani (mai puţini), pe un bilet virtual, uitându-ne la TV. Cu cât mai multă lume va dori să vadă o echipă, cu atâta acea echipă are un management mai bun şi deci e apreciată şi-i vom da bani. Cele care nu sunt apreciate, vor retrograda sau se vor desfiinţa.

Aşa merge treaba peste tot în lumea dezvoltată. Asta e economia de tip cerere-ofertă.

Edited by lupini, 18 April 2018 - 15:16.


#49
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Oricum și din cauza noastră, sau mai mult a voastră, a spectatorilo se joacă un căcat în România. Păi eu când văd că lumea încă mai susține FECE FECESEBE și pe analfabetul ăla de Gigi care este unul din distrugătorii fotbalului, mor...

#50
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

 Costel2014, on 18 aprilie 2018 - 15:07, said:

Boss, am zis eu in postarile mele de aici asa ceva: "sa ne dea statul"?! Nu! Am zis sa investeasca patronii echipelor, sa gaseasca alte surse de finantare, nu sa astepte doar pomana de la televiziuni.....


În Occident, marea majoritate a cluburilor aşteaptă bani de la TV. De fapt toate ! Sigur, clubul care vrea să fie "bogatul bogaţilor", mai cheamă alături şi un prinţ din Kuweit, Qatar, un rus, un chinez, şi aşa mai departe. Dar de ăia care au miliarde, nu de ăştia de la noi, care au doar milioane.

Edited by lupini, 18 April 2018 - 15:12.


#51
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,199
  • Înscris: 02.09.2014

 lupini, on 18 aprilie 2018 - 15:12, said:

În Occident, marea majoritate a cluburilor aşteaptă bani de la TV. De fapt toate ! Sigur, clubul care vrea să fie "bogatul bogaţilor", mai cheamă alături şi un prinţ din Kuweit, Qatar, un rus, un chinez, şi aşa mai departe. Dar de ăia care au miliarde, nu de ăştia de la noi, care au doar milioane.
Gresit! In Occident cluburile fac bani si din alte surse (le-am enumerat deja), nu doar asteapta banii de la TV. Am fost acum un an in Germnaia la Hamburg. Un prieten neamt m-a invitat la un meci de liga a 10 a, de amatori. Am platit 1 euro pentru a asista la meci si am primit si un"program de meci" pe o foaie A4.

Edited by Costel2014, 18 April 2018 - 15:23.


#52
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

 Costel2014, on 18 aprilie 2018 - 15:23, said:

In Occident cluburile fac bani si din alte surse (le-am enumerat deja), nu doar asteapta banii de la TV.


Cea mai mare parte a banilor vin de la TV. Iar cluburile care sunt vechi şi cu brand renumit, câştigă bani din vânzarea acestui brand. Însă pentru asta e nevoie de cluburi vechi, şi cu trecut glorios. Dar banii în principal vin de la TV.

#53
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,199
  • Înscris: 02.09.2014
Un articol foarte scurt, dar la obiect, despre alegerile de azi de la FRF gasiti aici:   https://cetin.ro/und...t-cine-voteaza/

Concluzia articolului: "Fotbal feminin, AJF, fusal și copii plus juniori au majoritatea simplă. Practic, destinele celor din Liga 1, singurii care chiar contează, nemaivorbind de 2 și 3, sunt decise de conducerea de la feminin și copii cu juniori." Pentru ca asa e sistemul, aberant!

#54
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

 Costel2014, on 18 aprilie 2018 - 15:23, said:

Am fost acum un an in Germnaia la Hamburg. Un prieten neamt m-a invitat la un meci de liga a 10 a, de amatori. Am platit 1 euro pentru a asista la meci si am primit si un"program de meci" pe o foaie A4.

Posted Image

Ai pomenit de Hamburg. Echipa mea favorită din 1.Bundesliga e SV Hamburg, pentru că e singura ce nu a retrogradat niciodată până acum din 1.Bundesliga, din 1963 de când aceasta există.  Posted Image

Nu a retrogradat până acum, că anul ăsta...e gata, va merge probabil în zweite. Şi asta din cauza unui "Becali" german, pe numele lui Klaus-Michael Kühne, care a dat bani mulţi, pe jucători cu valoare mică.

Edited by lupini, 18 April 2018 - 15:42.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate