Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Cat gunoi produceti?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,549
  • Înscris: 16.03.2004

 Bursul, on 16 aprilie 2018 - 07:58, said:

De exemplu mai sunt cazuri cand n-am chef sa spal un borcan pe jumate plin cu sos mucegait si atunci merge direct la gunoi.

Mi se pare normal, apa și detergentul folosit costă aproape cât borcanul.

#38
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
O pubela de 200 sau 250l nu sunt sigur exact cat are, pe saptamana, e colectata in fiecare marti. O cam umplu mereu.
Nu reciclez, insa acum 5 zile am vazut un domn la kaufland care venise cu o camioneta cu prelata plina de pet-uri si efectiv a rupt aparatul automat de te plateste pt peturi. Nu am avut rabdare sa vad cat incaseaza, banuiesc ca nu cine stie ce, dar gestul conteaza ))

#39
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

 Aldulescu, on 16 aprilie 2018 - 10:12, said:

Pai sunt si saci mai grosi, rar daca mi s-a rupt unul, doar daca am pus prea multe in el, dar atunci mai folosesc inca un sac si s-a rezolvat problema, cred ca din anii '90 nu am mai dus gunoiul cu galeata, era si un cantec pe atunci, "Violeta" cu versurile:
Violeta duce galeata la gunoi
Raspandind aroma dragostei
Violeta duce galeata la gunoi...

Dar tinerii din ziua de azi, nu mai stiu ce inseamna sa duci galeata la gunoi...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KlE81sWDDTI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Stiu ca sunt saci mai grosi...ca doar muncesc intr-un super-market,dar din aia folosesc de un timp...de la Lidl. Sunt si ieftini si nu dau mai mult pe aia grosi.

#40
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

 arg, on 16 aprilie 2018 - 12:10, said:

apa,
desi la iesirea din statia tratare e ok, desi in mare parte reteaua e din tevi de plastic, apa la robinet tot nu e ok.
ai ramine mirat!

#41
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005

 Aldulescu, on 16 aprilie 2018 - 08:51, said:

Inca mai duci gunoiul cu galeata?Posted Image

Asta te mira pe tine? Faptul diferite resturi alimentare stau in ea o saptamana e in regula?

#42
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Am prelevat personal apa de la mine si de la alta firma din oras, iar aia sunt pe o retea veche, au iesit foarte bune buletinele de analiza la ambele puncte. Nu stiu prin alte orase, dar la mine, in Calarasi, apa e ok.

La cealalta firma le fac anual pe apa potabila, si n-au fost niciodata probleme.

Orasele foarte mici si comunele au probleme, pentru ca aia au facut niste retele pe niste proiecte prost gandite, din care fiecare a furat ce-a putut. In orasele mai mari, in general, nu sunt probleme.

Eu unul nu beau apa la bidon, dar tare curios as fi sa fac un buletin de analiza si pe aia...

#43
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
La 3 persoane, un sac de 35l la 2-3 zile, si un sac plin cu chestii reciclabile (in special doze si PET-uri goale) pe saptamana. Le pun la tomberonuil special, nhu stiu ce se intampla mai departe cu ele, dar atata timp cat nnu e un efort supraomenesc sa le separ, vreaui mcacar sa cred ca in timp vor incepe si altii sa le separe.

Ar fi o idee sa se plateasca diiferentiat taxa de salubritate in functie de caty de mult se recicleaza. Dar e aproape imposibil de facut in cartierele de blocuri.

#44
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Cam 2-3 saci de 25l, 5 persoane

Pe zi

Edited by argentum, 17 April 2018 - 02:12.


#45
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,515
  • Înscris: 30.10.2003
Pe zi?!?!?!

#46
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
La mine, o persoana - 1 sacosa(din aia de lidl) pe saptamana. Intr-o perioada le-am tot separat in vederea reciclarii insa dupa ce-am vazut ca toate merg in aceeasi masina de gunoi am renuntat.

#47
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
De aproape un an, am o pubela, special pentru reciclare, la comun hartie/pet/metale. Acum imi dasu seama cad de multe astfel de materiale ajungeau la gunoi. Acum in aproape 2 saptamani, umplu pubela si nu e deloc mica.

#48
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 Bursul, on 17 aprilie 2018 - 05:57, said:

Pe zi?!?!?!

pe zi. cam 2 pubele pline ochi pe saptamana.
ieri am dus gunoiul. azi, iarasi 2 pungi plus 2 cutii mari de carton (le'am desfacut fireste, sa intre)

Edited by argentum, 17 April 2018 - 17:42.


#49
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,555
  • Înscris: 15.06.2007
Am vazut ca sunt scari de bloc care au doar doua tomberoane repartizate pentru toate apartamentele si nu cred ca se ridica gunoiul zilnic.

Eu am doua tomberoane, unul nou in care sta sacul  cu reciclabile, si cel vechi in ncare  bag ce consider ca este biodegradabil.  
In cele mai multe cazuri deseurile menajere  sunt depasite de cele reciclabile in proportie de 1:4 sau 1:3.
Mai umplu tomberonul cu deseuri cand tund iarba, scot buruienile din gradina.  

PS betigasele alea mici cu vata la capete, pe care lumea le foloseste la diverse chestii, unde se arunca? La reciclabile sau menajer?
Pe mine asta ma deranjeaza, ca nu se considera reciclabil ceva daca este "contaminat". De exemplu, cartonul de la pizza daca e patat cu grasime se considera nereciclabil.. plm.

 danyel61, on 16 aprilie 2018 - 08:59, said:

Interesant.
Deci suntem mari producatori.... de gunoi...
Pai nu stiai? Cam asta e rolul omului pe pamant. Sa umple de gunoi. Cam asta ramane dupa fiecare. O casa plina de gunoaie pentru urmasi. Daca demolezi si casa, te alegi cu basculante pline de moloz.

#50
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,515
  • Înscris: 30.10.2003
Eu arunc betisoarele la gunoi menajer.

#51
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,555
  • Înscris: 15.06.2007

 Bursul, on 19 aprilie 2018 - 10:03, said:

Eu arunc betisoarele la gunoi menajer.
Pai si betisoarele sunt din plastic. Nu se vor biodegrada in veci.  Eu consider ca daca un deseu contine parti non biodegradabile, atunci ar trebui aruncat la reciclabile.  Inclusiv molozul. Sa-l sorteze si sa-l bage in beton ca umplutura.

#52
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Nu conteaza daca se biodegradeaza sau nu, ci daca materialul poate fi refolosit.
Betisoarele sunt mult prea mici pt sortat si apoi, nu orice plastic se poate recicla.

#53
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,555
  • Înscris: 15.06.2007

 argentum, on 19 aprilie 2018 - 14:38, said:

Nu conteaza daca se biodegradeaza sau nu, ci daca materialul poate fi refolosit.
Betisoarele sunt mult prea mici pt sortat si apoi, nu orice plastic se poate recicla.
Si arderea cu folos este reciclare. Mai bine decat sa ajunga la groapa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate