Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ne-ati furat viata, copilaria, li...

CFM

Mancarime in ureche

Intre forta si pricepere
 Fisier AC3 sau DTS care sa arate ...

Marfa cumparata de la Arizona Mar...

Slabit la sala?

Tapet textil
 Unde as putea gasi un tutorial In...

Obturatie de canal bine facuta - ...

De ce smartu' se vinde ca pai...

Defilare cu Soimii Patriei la Pit...
 Xiaomi Redmi 5 Plus - pareri?

Stepway/Sandero/C-Elysee/Hyundai ...

Led h4 cu lupa de ceata

Hai sa adunam impreuna toate dove...

Forumul Softpedia folosește "cookies" pentru a oferi utilizatorilor o experiență completă. Vezi detalii sau închide mesaj (x)

Despre "spiritul elvețian" în Transilvania

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

Geometru55

Geometru55

Junior

• Grup: Members
  • ID membru: 1,009,426
Trăiesc pe granița cu Elveția. Merg deseori în țara cantoanelor. Sunt surprins cum germani (bavarezi), francezi, italieni, romanși trăiesc cu un mare respect interetnic. Își învață și prețuiesc limba maternă, tradițiile, dar și celelalte 3  limbi oficiale. Pe de altă au un set foarte riguros de valori și principi comune pe care le respectă. Un profesor francez de istorie spune că Elveția este ca un stat fascist. Dar nu neapărat statul își bagă nasul în viața omului, ci cei din jur, care se comportă ca și cume toți ar fi "colaboratori ai securității". Am văzut pe viu unele chestii, de exemplu am participat la o expunere pe tema "modului de viață elvețian", când au început și românii să aibă drept de muncă (mi se pare că iar e restricționat).

Nu am simțit niciun pericol de apropiere a germanilor elvețienii de germanii germani, a francezilor elvețieni de francezii francezi ... Doar romanșii - 0,6 % - nu au state etnice vecine.

Eu am primit în Ardeal o educație foarte asemănătoare. Mi-aduc aminte când mama m-a avertizat cu asprime că  "și ungurii sunt oameni", chiar dacă susținea la fel de ferm "delimitările" (numai ungurii folosesc verdele, numai ungurii poartă mustață, nu mai vorbesc de respingerea căsătoriilor mixte). În fond și aceste "delimitări" înseamnă nu numai un atașament pentru valorile specifice proprii, dar și refuzul asimilării, prețuirea valorilor specifice ale celorlalți, așa cum sunt ele.

Edictul de la Turda (1568 -https://ro.wikipedia...tul_de_la_Turda ) rămâne primul act european de toleranță religioasă, chiar dacă nu îi privea oficial și pe ortodocșii români. Dar este un fapt, că au fost tolerați multe sute de ani, nu li s-a perceput zeciuiala pentru biserica catolică, chiar dacă li s-a împiedicat promovarea social-economică în perioada medievală. Mă interesează o discuție în perspectivă istorică, de ce nu există mai mult "spirit elvețian" în Transilvania -  ca "Elveție Estică".  Dacă există suficient, chiar neexprimat, ce șanse are să crească?  Până când ne vor umili cei din afara Carpaților pentru respectul nostru interetnic?

Oare cum ar fi arătat Moldova și Muntenia, dacă nu îi asimilau masiv pe evrei, respectiv pe greci? Cred că mai bine. Lecția Moldovei și Munteniei nu este convingătoare. Cred că era mai bine pentru românii din Valahia dacă țyganii nu ar fi ajuns să se considere români. Mai degrabă este o pledoarie de tipul "așa nu" pentru viitorul Europei.

Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

Senior Member

• Grup: Senior Members
  • ID membru: 955,962
  • Locație: Bucuresti
Corecteaza titlul ca am crezut ca e subiect de Gastronomicus

Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

Guru Member

• ID membru: 100,047
Ai gresit titlul. Nu stiam eu ce vrei cu shpritzul ala :)

unbrutus

unbrutus

Active Member

• ID membru: 980,615

View PostJammalan-the-Prophet, on 15 aprilie 2018 - 21:24, said:

Corecteaza titlul ca am crezut ca e subiect de Gastronomicus
cred ca numai un moderator poate modifica titlul

cirus6

cirus6

Guru Member

• ID membru: 599,024

View PostGeometru55, on 15 aprilie 2018 - 21:13, said:

... Mă interesează o discuție în perspectivă istorică, de ce nu există mai mult "spirit elvețian" în Transilvania -  ca "Elveție Estică".  Dacă există suficient, chiar neexprimat, ce șanse are să crească?
oooh, intrebarea ta e simpla, un spirit nationalist timpit, dezvoltat de propagandele nationaliste, din partea ambilor.
de ex io cu cunoscutii mei la o bere ajungem la discutii din astea, romanii im spun "da-te-l plm ca tii cu ungurii", iar maghiarii "poi da, normal ca tii cu romanii ca doar esti roman"( discutiile sunt de genul, ardealul ar trebui sa apartina uneia din tari, iar je le spune ca ar trebui sa fie autonom).
nu are nici o sansa.

Edited by cirus6, 15 April 2018 - 22:01.

loock

loock

Unas

• ID membru: 71,611
  • Locație: Bucuresti
Cand mai mergi vezi mai atent ca elvetienii francofoni nu ii suporta (in general) pe elvetienii germani, si oarecum si invers.

Altfel, legat de RO, exista desigur particularitati locale, ca la elvetieni.
Fiecare se considera mai cu motz decat ceilalti.
Oltenii au impresia ca sunt precum scotienii pt. englezi ( din gura unor olteni auzit, insa sper sincer ca nu credeau 100% pt ca intre scotieni si englezi chiar e o diferenta serioasa...
In zona actualei Oltenii a fost ocupatia asa-zis romana care era de fapt plina de evrei - si asta cica ar explica si justifica pretentia oltenilor...
Insa romanii au exploatat (cu localnici) si  minele de aur si argint care surpriza sunt in Transilvania...
Or fi luat ei aur aluvionar si din Olt, dar minele din Apuseni au fost baza de unde au strans si dus la Roma peste 500 tone de aur si 950 tone de argint, care cu dobanda vremii de 1% din vremea lor si pana in 2018 ar face de mii de ori toata masa monetara globala acum - un motiv rezonabil pt care romanii pot sa ceara despagubire lumea toata...
Asa ca mergeti in lumea larga si luati tot, si de la italieni si de la toti.

Edited by loock, 15 April 2018 - 22:35.

Wotan

Wotan

Veteran member

• ID membru: 2,132
  • Locație: Arad

View Postloock, on 15 aprilie 2018 - 22:08, said:

Cand mai mergi vezi mai atent ca elvetienii francofoni nu ii suporta (in general) pe elvetienii germani, si oarecum si invers.
Cu siguranta, de aceea reusesc sa traiasca impreuna de sute de ani, pentru ca se urasc reciproc... ;)
Daca e asa cum zici tu, Elvetia nu ar fi ramas neutra in timpul razboaielor intre francezi si germani, ci s-ar fi rupt in bucati dupa simpatiile etnice. Dar uite totusi ca elvetianul francofon prefera pe cel german in fata altor francofoni...Posted Image

Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

my ride is yermom

• ID membru: 921,808
Pai, puneti mana si construiti natiunea trans-etnica ardeleneasca. Vorbiti si cu aia din Harcov, ziceti-le sa renunte la autonomia etnica, etc.

Asa ca la elvetieni.

Piscopescu

Piscopescu

Junior

• Grup: Junior Members
  • ID membru: 1,010,049

Oltenii au impresia ca sunt precum scotienii pt. englezi ( din gura unor olteni auzit, insa sper sincer ca nu credeau 100% pt ca intre scotieni si englezi chiar e o diferenta serioasa...
In zona actualei Oltenii a fost ocupatia asa-zis romana...

Mie, intotdeauna dar in special dupa lectura celor "3 muschetari", mi-a facut impresia ca oltenii sunt mai aproape de...gasconi Posted Image. La fel, proveniti dintr-o regiune parlita de soare si fara prea multe resurse naturale, prevazuti cu "soft skills" de comunicare si "coate" care-i duc mai mereu spre posturi de conducere - in acelasi timp, fiind perceptati ca fiind increzuti si fanfaroni, dotati in paralel cu complex de inferioritate in stare grava Posted Image

Edited by Piscopescu, 15 April 2018 - 23:22.

avenirv

avenirv

Active Member

• ID membru: 453,034

Trăiesc pe granița cu Elveția. Merg deseori în țara cantoanelor. Sunt surprins cum germani (bavarezi), francezi, italieni, romanși trăiesc cu un mare respect interetnic. Își învață și prețuiesc limba maternă, tradițiile, dar și celelalte 3  limbi oficiale. Pe de altă au un set foarte riguros de valori și principi comune pe care le respectă. Un profesor francez de istorie spune că Elveția este ca un stat fascist. Dar nu neapărat statul își bagă nasul în viața omului, ci cei din jur, care se comportă ca și cume toți ar fi "colaboratori ai securității". Am văzut pe viu unele chestii, de exemplu am participat la o expunere pe tema "modului de viață elvețian", când au început și românii să aibă drept de muncă (mi se pare că iar e restricționat).

Nu am simțit niciun pericol de apropiere a germanilor elvețienii de germanii germani, a francezilor elvețieni de francezii francezi ... Doar romanșii - 0,6 % - nu au state etnice vecine.

Eu am primit în Ardeal o educație foarte asemănătoare. Mi-aduc aminte când mama m-a avertizat cu asprime că  "și ungurii sunt oameni", chiar dacă susținea la fel de ferm "delimitările" (numai ungurii folosesc verdele, numai ungurii poartă mustață, nu mai vorbesc de respingerea căsătoriilor mixte). În fond și aceste "delimitări" înseamnă nu numai un atașament pentru valorile specifice proprii, dar și refuzul asimilării, prețuirea valorilor specifice ale celorlalți, așa cum sunt ele.

Edictul de la Turda (1568 -https://ro.wikipedia...tul_de_la_Turda ) rămâne primul act european de toleranță religioasă, chiar dacă nu îi privea oficial și pe ortodocșii români. Dar este un fapt, că au fost tolerați multe sute de ani, nu li s-a perceput zeciuiala pentru biserica catolică, chiar dacă li s-a împiedicat promovarea social-economică în perioada medievală. Mă interesează o discuție în perspectivă istorică, de ce nu există mai mult "spirit elvețian" în Transilvania -  ca "Elveție Estică".  Dacă există suficient, chiar neexprimat, ce șanse are să crească?  Până când ne vor umili cei din afara Carpaților pentru respectul nostru interetnic?

Oare cum ar fi arătat Moldova și Muntenia, dacă nu îi asimilau masiv pe evrei, respectiv pe greci? Cred că mai bine. Lecția Moldovei și Munteniei nu este convingătoare. Cred că era mai bine pentru românii din Valahia dacă țyganii nu ar fi ajuns să se considere români. Mai degrabă este o pledoarie de tipul "așa nu" pentru viitorul Europei.

asa ceva va fii doar cand nu se va ma gandi asa:

1. "Cred ca era mai bine pentru românii din Valahia daca ?yganii nu ar fi ajuns sa se considere români."
2.  "Edictul de la Turda (1568 -https://ro.wikipedia...tul_de_la_Turda ) ramâne primul act european de toleran?a religioasa, chiar daca nu îi privea oficial ?i pe ortodoc?ii români. Dar este un fapt, ca au fost tolera?i multe sute de ani, nu li s-a perceput zeciuiala pentru biserica catolica, chiar daca li s-a împiedicat promovarea social-economica în perioada medievala." nu va mai fii considerat un fapt pozitiv
3. evreii si grecii NU au fost asimilati in tarile romane. evreii au fost exterminati sau au plecat. grecii care au putut sa plece in Grecia au plecat si ei, deci nu prea au fost asimilati

nu uitati, elvetienii in jurul inceperii primului mileniu i-au batut pe austrieci si pe burgunzi. elitele, cu ajutorul recunoscut al taranimii (furcoaiele de strans fanul al taranilor au facut minuni impotriva sarjelor cavalerie blindate), au infrant acele armate considerate mult superioare.
romanii s-au tradat unii pe altii, au platit cu carute cu pungi de aur portii otomane sa fie unsi domni iar ultimul Musatin a oferit si cedat Moldova imperiului rus (deci rusii au tot drep[tul sa vrea moldova). pana si intemeietorii din muntenia au fost cumani, nu localnici. de asemenea fanariotii au distrus ce mai ramasese din boierime locala. ce natie or fii fost fanariotii aceia ?

situatia intr-o tara ca Romania era mult mai complicata decat cea din elvetia care profita de relief si pozitie.
si in istoria elvetiei au fost comise crime oribile intre religiosi (asta se vede si pe un pod celebru la lucerna).
si acum in romanika se practica acelasi tip de politica. se pare ca in ultimii 2000 de ani romanashii au avut "nevoie" de o putere externa care sa ii "ghideze". niciodata nu au putut sta pe picioarele lor. s-a incercat odata (s-au facut prostii enorme) si s-a terminat cum stim.

Edited by avenirv, 15 April 2018 - 23:38.

terratec

terratec

Senior Member

• Grup: Moderators
  • ID membru: 3,100
  • Locație: Se zice "loc".
Povestile scriitorul Djuvara sunt asimilate si considerate adevaruri istorice. Poate ca adeptii scriitorului ar trebui sa discute ideile acestuia pe aria de Literatura, nu pe Istorie.

enough1453

enough1453

Active Member

• ID membru: 993,655

Cred că era mai bine pentru românii din Valahia dacă țyganii nu ar fi ajuns să se considere români.
SI asa am devenit o natiune de rumuni,
condusa de neamul din Ferentari.

Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

Active Member

• ID membru: 782,622

Vizualizare mesajGeometru55, pe 15 aprilie 2018 - 21:13, a scris:

A? Numai ungurii poarta mustata?
Pai ia sa vedem niste mustati :

Imagine publicată Stefan cel Mare. Unmgir ca ;latfle cum Stefan?

Imagine publicatăNicolae Ursu, zis Horea

Imagine publicată Ion Oargă Cloșca

Imagine publicată Si Domnul Tudor tot ungur?

Imagine publicată Alt ungur?!

Si asta :
Imagine publicată tot ?!!

Geometru55

Geometru55

Junior

Altfel, legat de RO, exista desigur particularitati locale, ca la elvetieni.

Suportabilitatea este destul de mare, devreme ce în partea franceză a Elveției (Romandie)  nu există nici o mișcare separatistă și de alipire la Franța.  Acolo există un interes mare pentru viața politică din Franța și... cam atât. Există reacții urâte reciproce între francezii din Elveția și cei din Franța, la Geneva de exemplu, în conduita rutieră, la restaurante etc.

View PostGhita_Bizonu, on 16 aprilie 2018 - 07:13, said:

A? Numai ungurii poarta mustata?

Posted Image Alt ungur?!

Si asta :
Posted Image tot ?!!
Eu am spus ce credeau oamenii din satele ardelene. Nu trebuie să-ți etalezi ignoranța.

born2lose

born2lose

Senior Member

• ID membru: 22,760
dupa mine, problema e mai simpla - tine de gradul de bunastare. cu cat nivelul de trai e mai bun, cu atat oamenii sunt mai deschisi si mai... acceptanti (nu cred ca e corect termenul, dar altul mai bun nu gasesc, sper sa se inteleaga ideea). pe de alta parte, cand natiunea o duce greu, cauta vinovati, si conducerea nu-si asuma niciodata responsabilitatea pentru asa ceva. e mai simplu sa arati cu degetul catre o minoritate. antisemitismul a aparut in timpul unei crize, pe baza unor antipatii mai vechi.

Geometru55

Geometru55

Junior

După mine cei mai "naționaliști" din punct de vedere etnic din Europa sunt nemții. Ei au învățat din experiențele istorice nefericite din secolul al XX-lea să-și ascundă  naționalismul, nu să renunțe la el în favoarea europenismului, să urmărească doar aspectele practice ale naționalismului (statul german este o uriașă agenție de marketing, de publicitate), fără să 'teoretizeze". Una vorbesc și alta fac.

Elveția este în primul rând anti-germană. În situl arheologic de la Augusta Raurica, nemții sunt prezentați ca niște barbari, care au distrus civilizația de acolo (lângă Basel, acolo era de fapta capitala Germaniei ca provincie romană). Noi știm că există și puncte de vedere că civilizația romană s-a degradat singură.

Edited by Geometru55, 16 April 2018 - 11:37.

criztu

criztu

imbarligator

• ID membru: 1,892

Trăiesc pe granița cu Elveția.

Daca zici ca cunosti Elvetia, spune-mi de faza cu suta de mii de copii facuti sclavi, pana prin anii 1970, mamele lor bagate la puscarie, de a cerut pana la urma nush ce ministru scuze pt asa abominatie de civilizatie si "spirit elvetian". Ar trebui implementata sclavia copiilor si in Romania, ca in Elvetia, poate asa capatam si noi ceva ceva spirit elvetian?

https://www.swissinf...ldren-/35429120

https://en.wikipedia..._in_Switzerland

https://www.thelocal...et-compensation

Edited by criztu, 16 April 2018 - 11:46.

C18

C18

Junior

• Grup: Junior Members
  • ID membru: 1,005,718
În Ardeal, cât a fost Ardealul stat aproape independent și cât a fost parte a Ungariei, națiunea politică a fost cea ungurească. Românii, rumânii mai exact, erau la categoria floră și faună, aveau tot atâta importanță câtă aveau boii de trăgeau la jug. Sașii, ca tot neamțul dintotdeauna, duceau o politică de apartheid sau segregare. Nu se amestecau cu primitivii unguri si români. Și știau ei de ce. Dacă lași primitivul în casă, te lasă pe drumuri. Așa au pierdut nemții toate localitățile create de ei. Nu doar în Ardeal, dar e plină Europa și lumea de orase foste nemțești. Cel mai devreme oraș pierdut în Ardeal a fost Clujul, când au dat voie ungurilor înăuntru. Le-au luat ungurii și orașele, și bisericile, și casele.
Au existat adevarate prăpăstii între neamurile ce locuiau în Ardeal. Nu poate fi facută o comparație cu Elveția.

Anunturi

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

Geometru55