Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Apartament gradina vs fara

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Eu as lua cu gradina. Dar in fine, e chestie personsla. Si cred ca poate fi inchiriat si mai scump. Pur si simplu "vinzi" iluzia unei case pe pamant. Dar geadina amenajata bine. Iarba buna, o pergola ceva, eventual un sistem de colectare a apei pluviale (daca ai de unde), un butoi de 200l in colt, pt udat, ca e apa scumpa, o motocoasa si act la contract ca il pui laplata de Lasa gradina in paragina.
Te vei uita la un anumit tip de chiriasi, incantati sa aibe "luxul" de a sta la casa, la pret de apartament

#20
cristiandb

cristiandb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.04.2018

 flavius18, on 15 aprilie 2018 - 19:38, said:

Mai duce Posted Image.. si sa inteleg ca ti-ai pus speranta in betonul din Popesti Posted Image
...sincer oricum conditiile dintrun bloc nou sunt net superioare...conditiile de trai ma refer

#21
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
in ce tara traim... infractorul care au construit mizeriile alea langa gropile de gunoi, Negoita, e primar, in libertate...

si lumea isi face probleme ce poate face cu un apartament de 2 camere de 43mp... inainte aveam garsoniere la dimensiunea aia.

#22
cristiandb

cristiandb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.04.2018

 unbrutus, on 15 aprilie 2018 - 20:10, said:

in ce tara traim... infractorul care au construit mizeriile alea langa gropile de gunoi, Negoita, e primar, in libertate...

si lumea isi face probleme ce poate face cu un apartament de 2 camere de 43mp... inainte aveam garsoniere la dimensiunea aia.
Nu zici rau, dar...ne adaptam la vremurile astea...

#23
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
E interesant conceptul de apartament cu gradina. Mare atentie! Sa fugi de blocurile vechi (care au prins cutremurul din '77) ca dracu de tamaie!
In rest, rari sunt chiriasii care sa aiba grija de o gradina, fie ea si mica.

#24
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
Si conceptul de alee pe langa geamul tau pe unde trec oamenii dimineata la munca cum iti pare?

#25
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Stiu apartamntele alea din Apolo rezidence cu gradina (improrpiu spus gradina la o pacela de iarba intre blocuri), sincer cred ca acolo au sanse sa inchiriezi unor oameni mai OK,familisti,animal de companie, etc decat la cel de de la un minut de metrou unde vine unul care nu il intereseaza unde sta decat sa urce repede in metrou si sa plece. Apolo ala in primul rand arata altfel e mai civilizat si constructorul mai de inteles comparativ cu mizeriile care s-au facut pe Oituz spre metrou. Ia in considerare si faptul ca in Popesti sunt zone intregi construite de dezvltatori pe langa ti-ar fi frica sa treci noaptea pe strada, totusi unii au curaj sa cumpere cu credit pe 30 de ani de la acei oameni, doar ca aia de la Apolo nu sunt din aceeasi categorie.

#26
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Pentru închiriat, grădina e complet inutila. Locatia contează în primul rând.
Altfel, popești e o mizerie.

#27
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
vezi cu gradina aceea la apartament. acel teren in mod legal e cota indiviza pentru toti din bloc, nu prea se poate vinde unei singure persoane daca altii au ferestrele deasupra
ca unii reusesc e alta poveste...

#28
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Nu neaparat. Cota indiviza poate fi doar terenul strict de sub bloc si aleea de acces. Restul, poate fi dat cu acte altora. La fel cum se da un loc de parcare.


 mihaigerard, on 15 aprilie 2018 - 23:26, said:

Pentru închiriat, grădina e complet inutila. Locatia contează în primul rând.
Altfel, popești e o mizerie.

Ca unul ce am un petec de verdeata, iti pot spune ca face mare diferenta.
Argumentam cu altii pe alte topicuri, ce enuntau ideea ca daca nu ai 1000mp sau mai mult, nu ai nimic.
Eu tocmai ca sunt la ideea ca e bine sa ai un lot mic. In cazul de fata f mic, considerand ca e apartment si nu casa.
Daca e mic, intretinerea e ieftina si usoara, nu cere mult timp.
Si totusi, ai loc unde sa iesi descult, sa fie iarba sub picioare (cum se impaca asta cu vecinii e alta problema, de asta am intrebat, ce intimitate are acolo, ce ferestre dau in gradina lui. Ca daca e un bloc de 2-4 nivele, poate nu e rau).
Ai petecul tau unde sa iesi vara si sa bei un pahar de vin, sa rotesti o tigara. Crede'ma ca isi face toti banii. Chiar si cand e in mediul urban.

#29
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Cine sta in doua camere de 43 mp utili nu  are tabieturi cu baut vin si rotit tigari pe un fotoliu in curte si va aprecia mult mai mult ca nu i se mai adauga 20-30 de minute la naveta zilnica mai ales ca nu vorbim de vreo plimbare prin Herastrau. Popesti e genul de loc unde te muti pentru ca e ieftin si ai metro direct spre Pipera, incerci sa nu te uiti pe geam si cand iesi pe strada cauti prima gaura de metrou in care sa scapi.
Curtea la bloc oricum este o rromie romaneasca.

#30
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017

 nnestor, on 16 aprilie 2018 - 06:09, said:

Curtea la bloc oricum este o rromie romaneasca.
Zi-le asta si alora de aici: https://www.brownsto...ition-features/
Sau de aici: http://www.metropolitan.nu/en
Urat, dom'le, mai bine totul betonat!

#31
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Ce ai pus tu acolo nu prea seamana cu Popestiul, nu crezi? Cladiri cu regim mic de inaltime, fara balcoane care sa iti cada in cap, spatii deschise in spate nu alt bloc de zece etaje lipit de curtea ta.

Curtile la bloc in Romania inseamna spatii ingradite, nu ai doua garduri care sa semene, unii planteaza rosii altii milioane de flori, copertine de toate felurile, banci, fotolii, mese, gratar, alei cu dale, pitici si cam toate rahaturile la reducere la brico. Scandal cu vecinii de deasupra ca li se scurge apa din balcon la ala in curte, sau ca isi scutura unul cuvertura sau fata de masa pe geam. Munca de detectiv continua, de la care din cele o mie de geamuri care dau in curte a aruncat un nesimtit un muc de tigara. Si asa mai departe.

Asta in loc ca putinele spatii libere dintre blocuri sa fie deschise si libere, amenajate uniform cu gazon sau iarba, sa aiba copiii de la bloc un loc pe care sa poata sa isi puna o patura sa se joace.

Edited by nnestor, 16 April 2018 - 06:47.


#32
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 argentum, on 16 aprilie 2018 - 01:25, said:






Ca unul ce am un petec de verdeata, iti pot spune ca face mare diferenta.
Argumentam cu altii pe alte topicuri, ce enuntau ideea ca daca nu ai 1000mp sau mai mult, nu ai nimic.
Eu tocmai ca sunt la ideea ca e bine sa ai un lot mic. In cazul de fata f mic, considerand ca e apartment si nu casa.
Daca e mic, intretinerea e ieftina si usoara, nu cere mult timp.
Si totusi, ai loc unde sa iesi descult, sa fie iarba sub picioare (cum se impaca asta cu vecinii e alta problema, de asta am intrebat, ce intimitate are acolo, ce ferestre dau in gradina lui. Ca daca e un bloc de 2-4 nivele, poate nu e rau).
Ai petecul tau unde sa iesi vara si sa bei un pahar de vin, sa rotesti o tigara. Crede'ma ca isi face toti banii. Chiar si cand e in mediul urban.

Exact ce spune nestor. Spațiul interior e de 2 ori mai mic încât stai cu mobila pe terasa. Logica terasei mi se pare în astfel de cazuri complet neserioasa.

#33
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Ma s dea naiba, si daca e, tot nu e bine pt ca e. Nu,s cum naiba puteti trai fara macar un pelisor, zau asa

#34
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Pe strada masini si betoane, curtile ingradite, copiii unde se joaca? Iesi pe geam, ochiul cauta disperat un petic verde pe care sa isi odihneasca privirea, nu gaseste pentru ca aia care au curti nu se simt bine pana nu asfalteaza niste alei, inghesuie un foisor, trag o copertina.
Spatiile libere din jurul cladirilor, mai ales cand vorbim de zone arhi-agmomerate si sufocate de beton (si in cazul Popesti, noroi) ar trebui sa fie prin lege spatii verzi, adica gazon si copaci, in schimb si ultimul metru patrat e  betonat si transformat in parcare iar unde nu se poate e vandut ca "gradina", iar din astea jumatate tot betonate ajung ca pe iarba nu sta masa drept.

Edited by nnestor, 16 April 2018 - 07:17.


#35
cristiandb

cristiandb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.04.2018
Deci inteleg ca e o covarsitoare majoritate pro cel fara gradina. Inima imi zice gradina, iar portofelul fara:)) of of

#36
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
sa ne spui cand cumperi si sa pui adresa aici. eu vreau in septembrie vreo 3 saptamani.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate