Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

vreau sa investesc la bursa

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
nu are nici un sens sa inchizi inclusiv curentul, prizele exterioare se pot dezactiva de la tablou
oricum ai nevoie de o persoana sa mai viziteze casa

pt imputernicire, te poti duce la ambasada.

totusi, situatia casei ar trebui rezolvata. Sau macar cea a rezidentei. nu uita ca se dau legi noi zilnic si mai nou psd complica treburile cu impozitele de vreme ce tu iti declari rezidenta aici...

in strainatate ar trebui sa ai o facuta de la orice, internet, telefonie... e ciudat sa nu ai facturi nici aici nici acolo

#20
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

View Postvata_pa_batz, on 15 aprilie 2018 - 17:16, said:


Ma rog, tu-ti cunosti strategia. Ca sa investesti cu succes va trebui sa urmaresti stirile in detaliu si sa inveti sa analizezi impactul posibil asupra valorilor tale, chiar si-n cazurile in care aparent nu exista nicio legatura. In Romania va trebui sa urmaresti in plus si toate ordonantele tembele de guvern. Parerea mea e ca ai sanse mari sa ramii in chiloti, inainte sa realizezi ca urmeaza sa ti se intimple

de ce să rămâi în chiloți?ai impresia că sng,tgn se vor închide vreodată?știi că de ex  anul acesta dau peste 10%dividende?

încearcă și la BT capital partners.practic nu are legătura cu factură de utilități fiindcă tu cumperi acțiuni numai când ai banii în contul de tranzacționare

#21
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostEMPP, on 15 aprilie 2018 - 18:57, said:

de ce să rămâi în chiloți?ai impresia că sng,tgn se vor închide vreodată?știi că de ex  anul acesta dau peste 10%dividende?

încearcă și la BT capital partners.practic nu are legătura cu factură de utilități fiindcă tu cumperi acțiuni numai când ai banii în contul de tranzacționare

Am impresia doar ca n-as face experiente, tinind cont ca Romania este condusa de puscariabili

#22
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Copiaza una de pe net . Pune si tu adresa lui Liviu Dragnea ...sau a Olgutei Vasilescu , ca daca pierzi tot , are de unde sa le ia alora ca sa acopere gaurile tale .

#23
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Bursele din Ro sunt cu cantec, tranzactiile in general netransparente iar economia (inclusiv valoarea actiunilor) poate fluctua si cand bate vantul.
Daca iti arde de bursa baga-ti banii prin alea consacrate din afara. Dar si acolo trebuie sa te pricepi bine si riscul e mare.

#24
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Post11metri, on 15 aprilie 2018 - 16:17, said:

De aproximativ 3 ani urmaresc bursa din Romania cat si Forex. am epuizat fonduri pe demo,am facut analize..unde am gresit,sau de ce am iesit pe plus. Acum vreau sa investesc in cont real. Cred ca atractiv si potrivit pentru mine este BVB. Aici intervine intrebarea mea. Eu am serviciu in republica ceha,cont bancar tot aici. Am incercat sa fac cont online. de fiecare data ma lovesc de cererea unei facturi de utilitati. eu sant plecat de 6 ani. nu detin facturi la utilitati. exista alta posibilitate sa pot deschide cont,sau trebuie sa revin in tara si sa deschid cont bancar in tara. vreau neaparat sa deschid un cont la una din firmele de brokeraj de pe BVB. nu agreez dobanda de mizerie a bancilor,si doresc ca lunar jumatate din salariul meu sa fie strict directionat in actiuni romanesti. orice sfat in plus este binevenit. Exclus mirajul Forex. in cazul ala prefer pariuri sportive. doar BVB. Mentionez ca domiciliu stabil este in Romania.

Trebuie cont bancar de Romania, declaratii la ANAF, tot tacamul... nu-i ca la pariuri.  Nu ai ce sa doresti, platile din contul tau bancar propriu si personal le vei face singur catre contul de bursa de la brooker... cati bani vrei sa bagi, atata bagi... ce poftesti sa cumperi si sa vinzi, te priveste.  E bine ca te-ai gandit sa incepi cu BVB, pentru ca esti la inceput. Comisioanele sunt maricele, deci speculatiile nu sunt foarte simple pentru novici... asa ca vei fi investitor pe cca 1-3 luni, sa zicem.

LE:  Nu te lasa descurajat de tot felul de "experti", daca iti doresti sa incerci, incearca.. cu toate riscurile pe care le presupune jocul la Bursa.

Nu uita:  daca toata lumea ar putea sa faca bani la Bursa, n-ar mai munci nici drku.  Nu e un joc usor.

Edited by rosix, 15 April 2018 - 22:41.


#25
11metri

11metri

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.04.2018

View PostA10Warthog, on 15 aprilie 2018 - 17:53, said:

Ești un caz izolat, la care ăștia care au făcut sistemul de înregistrare nu s-au gândit. Dacă vrei să rezolvi ceva scrie un email către [email protected] și respectiv Tradeville, explică-le situația și întreabă-i dacă validarea se poate face și altfel.

Ca fapt divers, dacă în 7 posturi ai început deja să-i faci pe alții cretini, nu cred că o să  ai viață lungă pe Softpedia.
...daca mintea unora ar procesa mai bine,cu usurinta pot observa ca acel CRETIN,e adresat sfintei birocratii romanesti. cat despre rezolvarea problemei ,da am trimis si la tradevile email. raspunsul era ceva de gen...pai stai,pai sa vedeti,aaaaa pai,pai stiti totusi va rugam sa veniti la sediul nostru e cel mai indicat. Asta dupa ce explicasem....inteligentului cat se poate de clar. POT FACE CONT ONLINE,FARA SA DETIN FACTURA. DA sau NU,era asa de greu un raspuns concret. la [email protected] nu am trimis. dar voi incerca si acolo. Dupa cum am observat pentru cont la un broker pe forex,se poate si fara factura.

View PostEMPP, on 15 aprilie 2018 - 18:57, said:

de ce să rămâi în chiloți?ai impresia că sng,tgn se vor închide vreodată?știi că de ex  anul acesta dau peste 10%dividende?

încearcă și la BT capital partners.practic nu are legătura cu factură de utilități fiindcă tu cumperi acțiuni numai când ai banii în contul de tranzacționare
multumesc pentru informatie. voi trimite un email si la ei,sa vedem.

View Postrosix, on 15 aprilie 2018 - 22:39, said:

Trebuie cont bancar de Romania, declaratii la ANAF, tot tacamul... nu-i ca la pariuri.  Nu ai ce sa doresti, platile din contul tau bancar propriu si personal le vei face singur catre contul de bursa de la brooker... cati bani vrei sa bagi, atata bagi... ce poftesti sa cumperi si sa vinzi, te priveste.  E bine ca te-ai gandit sa incepi cu BVB, pentru ca esti la inceput. Comisioanele sunt maricele, deci speculatiile nu sunt foarte simple pentru novici... asa ca vei fi investitor pe cca 1-3 luni, sa zicem.

LE:  Nu te lasa descurajat de tot felul de "experti", daca iti doresti sa incerci, incearca.. cu toate riscurile pe care le presupune jocul la Bursa.

Nu uita:  daca toata lumea ar putea sa faca bani la Bursa, n-ar mai munci nici drku.  Nu e un joc usor.
Ai dreptate...totusi eu sant mai fixist,daca vreau sa investesc la BVB,atunci BVB o sa fie. 2nu ma las descurajat. 3 se pot face bani la bursa,dar nu toata lumea are un minim de educatie financiara,si nu toata lumea se multumeste cu un profit,superior dobanzii bancilor.  Stiu,romanul vrea sa fie bogat peste noapte. pentru mine un profit de 5..10 procente e multumitor.

#26
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Pe forex iti cere factura abia cand ai de retras bani, pana atunci de ce te-ar stresa? Si oricum nu prea retrage lumea de pe forex, doar depune.

Firmele care lucreaza pe bursa au de respectat o legislatie stufoasa care reglementeaza genul asta de investitii, deoarece Tradeville sunt localizati in Romania, nu in Panama sau Belize ca forexurile.

Ma indoiesc ca in Cehia e altfel, poate daca nu ar fi in UE.

#27
allex_inl

allex_inl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 06.07.2007
Eu am cont real la Tradeville de doi ani de zile. Am un randament anualizat de 21.45% si Year to Date de 7.98%. Multi vor zice ca bursele sunt volatile. Asa este si asta e un lucrul cat se poate de bun. Cand bursele scad si toti vand, e un moment foarte bun sa cumperi. Brokeri dubiosi? Or fi. Dar sunt si brokeri seriosi in sistem. Sunt si la BVB destule companii extrem de solide, care au performante foarte bune si care au sanse extrem de mici sa dea faliment.  Singurul meu mare regret este ca nu am inceput sa investesc mult mai devreme.

#28
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011

View PostMizu, on 16 aprilie 2018 - 10:37, said:

Pe forex iti cere factura abia cand ai de retras bani, pana atunci de ce te-ar stresa? Si oricum nu prea retrage lumea de pe forex, doar depune.

Firmele care lucreaza pe bursa au de respectat o legislatie stufoasa care reglementeaza genul asta de investitii, deoarece Tradeville sunt localizati in Romania, nu in Panama sau Belize ca forexurile.
Foarte amuzant.Mai ales aia cu factura doar daca ai de scos :)))
Presupun ca faci parte din categoria aia care nu a ajuns la capitolul "acum avem nevoie de o copie dupa factura dvs"

#29
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Mda, sunt niște proceduri și nu progresează la fel de repede în România ca în alte țări. Încearcă totuși cu adresa din Cehia, nu am altă idee.

#30
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008
Asta cu factura de utilitati face parte din reg europene pt deschidere cont pt stock trading. Zi merci ca nu.ti cer 25k ca in USA.

#31
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008
Eu am iesit din troaca aia de se numeste tranzactionare actiuni in ro pe bvb in decembrie anul trecut. La ce manarii se fac acolo nu merita pt mine. Se misca piata puternic azi si peste 1-3zile vine si stirea. Tu ca un amarat de trader culegi firimiturile ce raman. Analiza tehnica e spre zero in piata din ro. Poti sa analizezi tu cat vrei ca se misca cum vor baietii destepti.
Succes la investit!

#32
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

View Postdrepan, on 17 aprilie 2018 - 11:51, said:

Eu am iesit din troaca aia de se numeste tranzactionare actiuni in ro pe bvb in decembrie anul trecut. La ce manarii se fac acolo nu merita pt mine. Se misca piata puternic azi si peste 1-3zile vine si stirea. Tu ca un amarat de trader culegi firimiturile ce raman. Analiza tehnica e spre zero in piata din ro. Poti sa analizezi tu cat vrei ca se misca cum vor baietii destepti.
Succes la investit!
Dacă tu investești pe bază de știri, normal că ți-o iei. Citește "The Intelligent Investor" de Benjamin Graham ca să vezi pe ce principii se ghidează investitorii adevărați gen Warren Buffet. În rest ce se face e cam speculă, nu investiție.

#33
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008
Nu ai inteles ce am vrut sa spun. Daca ai sa vezi filmul Wall Street ai sa intelegi ce am vrut sa spun.

#34
Calin-Ionut

Calin-Ionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 31.01.2008

View Post11metri, on 15 aprilie 2018 - 16:17, said:

De aproximativ 3 ani urmaresc bursa din Romania cat si Forex. am epuizat fonduri pe demo,am facut analize..unde am gresit,sau de ce am iesit pe plus. Acum vreau sa investesc in cont real. Cred ca atractiv si potrivit pentru mine este BVB. Aici intervine intrebarea mea. Eu am serviciu in republica ceha,cont bancar tot aici. Am incercat sa fac cont online. de fiecare data ma lovesc de cererea unei facturi de utilitati. eu sant plecat de 6 ani. nu detin facturi la utilitati. exista alta posibilitate sa pot deschide cont,sau trebuie sa revin in tara si sa deschid cont bancar in tara. vreau neaparat sa deschid un cont la una din firmele de brokeraj de pe BVB. nu agreez dobanda de mizerie a bancilor,si doresc ca lunar jumatate din salariul meu sa fie strict directionat in actiuni romanesti. orice sfat in plus este binevenit. Exclus mirajul Forex. in cazul ala prefer pariuri sportive. doar BVB. Mentionez ca domiciliu stabil este in Romania.
Salut ! Si eu lucrez de aproape 20 de ani in Italia....si am investitii pe BVB,cu rezultate foarte bune-pana acum.....Te felicit pentru ideea pe care o ai !
Pentru a tranzactiona pe BVB ,trebuie neaparat sa vi in Tara in concediu.Pe baza Cartii de Identitate deschide-ti un cont curent bancar,cu posibilitatea de a face transferuri prin internet banking. Impreuna cu extrasul de cont curent de la banca respectiva si cu cartea de identitate ,dar si cu o adresa de email....mergi ,de exemplu la BCR Broker (unde trebuie sa investesti minimum 10000 de iepuroi,dar au comisioanele cred,cele mai convenabile,daca faci tranzactii de peste 2500 de lei de fiecare data,0,4% ,minimum 10 lei) sau BT Parteners ,al Bancii Transilavania , unde nu am vazut sa-ti ceara altceva decat Cartea de Identitate si extrasul de cont curent,o adresa de email si binenteles,contractul completat si semnat.....
Apoi,din contul curent al tau din Cehia ,trimiti banutii (cred ca cel mai bine direct in Euro ,nu in coroane) in contul tau din Romania.Acolo schimbi banutii in lei si dai ordin de transfer in contul de tranzactionare al brokerului cu care vei face contractul....si apoi .....cumperi ! Dividendele iti vor ajunge direct in contul de tranzactionare impozitate deja cu 5%. Vezi si unde iti este rezidenta fiscala.Daca ai CI romaneasca, dar lucrezi in Cehia ,amandoua tarile considera ca esti rezident fiscal de al lor.Cum acest fapt nu este posibil ,intervin "Acordurile de evitare a dublei impuneri" .....unde primul criteriu este "tara unde ai o locuinta la dispozitie",al doilea "tara in care se afla centru intereselor tale vitale"'al treilea "tara in care stai mai mult de jumatate de an"......Daca cumva,in urma aplicarii acestor criterii esti rezident fiscal ceh,va trebui sa le declari si veniturile din investitii din Romania si sa platesti si acolo un impozit pe dividende ca si cum le-ai fi castigat acolo.....(adica impozitul pe dividende din Cehia -minus cei 5% deja platiti in Romania).....Mult succes !

View Postdrepan, on 17 aprilie 2018 - 11:51, said:

Eu am iesit din troaca aia de se numeste tranzactionare actiuni in ro pe bvb in decembrie anul trecut. La ce manarii se fac acolo nu merita pt mine. Se misca piata puternic azi si peste 1-3zile vine si stirea. Tu ca un amarat de trader culegi firimiturile ce raman. Analiza tehnica e spre zero in piata din ro. Poti sa analizezi tu cat vrei ca se misca cum vor baietii destepti.
Succes la investit!
Salut ! Daca in loc sa fi trader ,adica speculator,ai fi avut o abordare-strategie de investitor ,pe termen lung ,ai fi castigat niste procente de tot respectul pe BVB......randamente chiar si de doua cifre ,coroborate cu un impozit pe dividende de doar 5% ....nu sunt deloc rau !Eu am avut in 2017 un randament de aproape....50% .....incluzand dividendele reinvestite si capital-gain-ul.....Binenteles ca anul acesta sau anul viitor nu cred ca vor mai fi astfel de oportunitati ,dar dividendele sunt inca ,multumitoare.

#35
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008
Merci, dar ma simt mult mai bine tranzactionand pe forex. Eu nu pot sta sa astept cu lunile sa creasca o actiune sau sa mai faca niste smecherii baietii destepti de pe bvb. Volatilitate zero pe bvb. Sa ai mult succes pe bvb iti doresc.

#36
Calin-Ionut

Calin-Ionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 31.01.2008

View Postdrepan, on 01 iunie 2018 - 20:50, said:

Merci, dar ma simt mult mai bine tranzactionand pe forex. Eu nu pot sta sa astept cu lunile sa creasca o actiune sau sa mai faca niste smecherii baietii destepti de pe bvb. Volatilitate zero pe bvb. Sa ai mult succes pe bvb iti doresc.
Binenteles ca fiecare stie cel mai bine ceea ce doreste sa faca cu proprii banuti ! Fiecare isi asuma un grad de risc corespunzator caracterului sau si situatiei financiare personale.
Iti multumesc frumos pentru urare si iti urez ,desigur si tie, mult succes !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate