Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Nevoie de ajutor pentru achiția unui BMW, AUDI sau VW CC

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Virginul

Virginul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.04.2018
Salut,

Nu inteleg de ce forum-ul asta fiind total romanesc are limba engleza setata, pana si politica de confidentialitate o are in engleza. Ma rog... Posted Image)

As vrea sa achizitionez un autoturism in zilele urmatoare si nu sunt hotarat care dintre aceste autorisme ar fi o alegere mai buna. (BMW seria 3 2.0 TDi, Audi A4 sau A5, VW Passat CC), tin sa mentionez ca voi alege varianta SH din anii 2013-2014 dar nu mai mult de 60-70.000 de km. Nu prea ma pricep la mecanica, de fapt nu ma pricep absolut deloc si de aceea cer niste pareri despre fiabilitatea masinilor mentionate mai sus. BMW-urile am inteles ca au o gramada de probleme cu motorul, distributia si ce mai au ele, de VW passat CC 2013 nu prea stiu nimic si de AUDI 5 am auzit la fel ca au ceva probleme. Sunt un pic mai chitros de fel cand e vorba de masini, nu prea imi place sa arunc cu banii pe ele, dar am zis sa schimb un pic volanul de GOLF cu altul. As vrea ca 2, 3 ani sa nu am probleme in afara de partile consumabile( ulei, filtre, etc...). Nu stiu cam cati km anual fac eu, probabil in jur de 20-25.000 de km.

Ma puteti ajuta cu cateva sfaturi, opinii ? V-as fi recunoscator pentru timpul acordat.

Edited by Virginul, 14 April 2018 - 19:51.


#2
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016
Cel mai important aspect pe care nu l-am mentionat este ce buget ai. De aici ne putem da seama de multe alte aspecte.

#3
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 22.05.2011
Nu cred ca o sa gasesti masina din 2013-14 DIESEL cu km aia decat foarte scumpa.
Daca ridici un pic km pe la 130-140k , te sfatuiesc sa incerci un A4 B8.5 , faceliftul a cam rezolvat toate bubele de pe B8.
Acum depinde si ce doresti de la masina, spatiul interior e mai mare la A4 ca la seria 3 sau CC.

#4
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Vise taica vise....
2013 si 70.000 de km...

De fapt sunt o gramada in targ la Vitan. Stii cate babe sunt in Germania? si ce sa vezi? Toate se duc la piata. SI au si multi aviatori car merg cu avionul normal, masina sta in garaj... Dar e le schimba mereu ca asa sunt nemtii, neintelesi.

#5
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
cu vreo 9-15.000 EUR ii schimbi motorul si ai terminat problema cu rulajul indoielnic !

#6
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

View PostVirginul, on 14 aprilie 2018 - 19:44, said:

(BMW seria 3 2.0 TDi

View PostVirginul, on 14 aprilie 2018 - 19:44, said:

Nu prea ma pricep la mecanica,

well, no shit :))

Nu exista masina din 2013 cu doar 70000 km. Tu ai da o masina luata de noua dupa doar mii? Chiar daca or exista cazuri de genul masinile nu ajung prin anunturi pe net ca se gaseste imediat vreo ruda, coleg, prieten sa o cumpere daca e mega combinatie masina.

#7
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Eu am masina din 2005 cu 55.000 km. Istoric la dealer si toate facturile de la toate reviziile. Deci reali. Luata de pe autovit de la primul si unicul proprietar.
Exista masini cu km putini. Dar nu la samsari. Si platesti si pret pe masura pentru ele. Dar trebuie sa cauti si sa fii atent.
Ca fapt divers azi am vazut o astra din 2016 cu  sub 5000 km. Un prim proprietar tampit care a dat-o la buy back pentru o Vitara noua. Nu l-a interesat cat pierde. https://www.autovit....v-ID7GsxwK.html

Edited by uhu10uhu, 14 April 2018 - 20:38.


#8
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Sunt in curs de achizitie un SH. Am studiat si testat mai multe marci, ramasesem la CC. Azi am testat unul, dar omul avea si un A5, asa ca am facut un test si cu el, plus o Mazda CX5. Am renuntat la CC, raman la A4 sau CX5. Ambele pe motorina, la vreo 12.500 euro, din 2014-2015, ceva pe la 170.000 km.
Mergi si vezi mai multe, testeaza-le, vezi ce-ti place, verifica-le macar istoricul, daca nu si pe rampa.

#9
Virginul

Virginul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.04.2018
Salut Claudiu

M-ai bagat un pic in ceata, A4 sau A5 ? :) Spune-mi te rog de ce ai facut alegerea asta, cateva detalii mici...

#10
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

View Postuhu10uhu, on 14 aprilie 2018 - 20:35, said:

Eu am masina din 2005 cu 55.000 km. Istoric la dealer si toate facturile de la toate reviziile. Deci reali. Luata de pe autovit de la primul si unicul proprietar.
Exista masini cu km putini. Dar nu la samsari. Si platesti si pret pe masura pentru ele. Dar trebuie sa cauti si sa fii atent.
Ca fapt divers azi am vazut o astra din 2016 cu  sub 5000 km. Un prim proprietar tampit care a dat-o la buy back pentru o Vitara noua. Nu l-a interesat cat pierde. https://www.autovit....v-ID7GsxwK.html
PAi sunt, nu am zis ca nu sunt, dar nu le gasesti in Germania si nici pe Autovit. Sau daca le gasesti pe Autovit cum e Astra aia e la pret de noua ca e de la dealer si oricum nu are nimeni incredere in dealeri ca are kilometrii aia. Tu ti-ai lua Astra ala sau una noua? Varianta aia e noua 19.000 euro, cu putin noroc, Remat, negociere buna o iei sub 17.000. Eu unul pentru diferenta asta mi-as lua noua nu una cu basini in scaun. Poate daca era sub 12.000 da, alegeam SH-ul.
Am vazut masini chiar de firma cu maxim 20.000 de km dupa 3 ani dar crezi ca alea intra pe circuitul de vanzare? Au fost ale contabilelor si au fost luate de angajati dupa cei 3 ani de leasing.

#11
Virginul

Virginul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.04.2018
Seteh, sunt o gramada, deja am rascolit toate site-urile din europa. Probabil mai sunt si sfintii samsari ce si-au bagat nasul pe la kilometraj, dar e partea a doua asta.

#12
robertcano

robertcano

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.04.2018
Ti-am trimis PM cu acel Nissan.

#13
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Nevoie de ajutor pentru achizitie? Posted Image  Nu cumva ai gresit sit-ul si trebuia sa postezi pe GoFundMe?

#14
Virginul

Virginul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.04.2018
Corina, foarte amuzant...

#15
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

View PostVirginul, on 14 aprilie 2018 - 21:26, said:

M-ai bagat un pic in ceata, A4 sau A5 ? Spune-mi te rog de ce ai facut alegerea asta, cateva detalii mici...
Scuze, A5. La testare m-am simtit cel mai bine in A5, dupa care CX5.
Detalii? Pot fi subiective, gen tinuta de drum, trecerea peste obstacole (sine tramvai), consum urban, comoditate, vizibilitate, dotare etc. etc.
Motiv pentru care cere drive-test, daca tot este sa dai niste bani.

#16
eugentim

eugentim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.12.2015
depinde ce iti place .
cauta cu rabdare si studiaza piata  si daca ai posibilitatea dute in germania sa o cumperi .
nu te astepta la chilipiruri ca nu iti face nimeni cadouri . alege o masina care iti place si pretul in general reflecta calitatea .
toate masinile au ceva probleme si depinde si de noroc care il ai .
trebuie sa te gindesti ca atunci cind o cumperi sa ai 1 000 euro de rezerva pt schimb ulei,filtre ,etc
sfaturi ca BMW e mai bun ca Audi sau invers e aiurea .fiecare isi lauda mirtoaga .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate