Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Recomandare router 200 RON

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005
Ne spui si noua ce intelegi prin "echipamente profesionale" ?
De exemplu , ce echipament de la UBNT  ai mai folosit pana acum si in ce conditii . Cu ce a fost mai profesional decat la altele ?
Ca sa inteleaga lumea despre ce e vorba .

Edited by ndor, 15 April 2018 - 18:35.


#20
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Numa' cumpăraț poncnitori, scoateț banu' de la saltia!
Luaț Mikrotik, nu cafia!

Edited by gumball3000, 15 April 2018 - 18:35.


#21
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009

View PostTehnicianul1970, on 15 aprilie 2018 - 15:48, said:


ATENTIE: Numai cu firmware de la DD-WRT! Softul original este o mare porcarie din toate punctele de vedere.Eu am unul ce l-am inlocuit cu un MikroTik si numai cu DD-WRT am avut rezultate foarte bune,incomparabile cu infectia de firmware stock! TP-LINK este ok DPDV hardware si "pamant de flori" pe partea soft.TOTI cei ce si-au cumparat TP-LINK si ma cunosc, au trecut pe la mine sa le schimb firmware-ul.Si... bine au facut!
Repet, TP-LINK da dar NU cu firmware stock.
Daca poti fa un efort si ia ceva asa:
https://wifimag.ro/m...2uigs-5hact2hnt

Sincer,fata de ceea ce ti-am recomandat, TP-LINK sunt "glume proaste,extrem de proaste"! Suplimenteaza bugetul si ai sa-mi dai dreptate! Pocnitori,solnite TP-LINK,am avut si mai am unul... dar NU recomand nimanui... retelistica stiu putine firme,le numeri pe dejte... , rapandule fac multi,vezi Tenda,TP-LINK,Serioux... EVITA-LE pe cat posibil.
Uita-te,daca vrei sa ai ceva ca lumea la: Cisco,MikroTik (recomand 100%),Netgear si eventual,repet eventual Asus. Restul construiesc solnite,pocnitori,rapandule,petarde! Fereste-te ca naiba de "brandul" Tenda! Sunt o grava jignire la adresa retelisticii!!! TP-Link, ii urmeaza foarte aproape.

El are buget 200 de lei si tu ii recomanzi Cisco? Ce model ca vreau si eu?

Si tp link fac routere bune, nu petarde. Ai grija la specificatii si au routere bune si tplink. C2, c7, c9 - ultimile 2 depasesc bugetul dar c2 se incadreaza in buget si este foarte bun.

Si recomanzi dd wrt? Stii ca dd wrt nu are suport pentru hardware aceleration?
https://www.dd-wrt.c...1c82dcf8f141502
Asa ca faci o prostie daca pui acest soft pe routerele tp link.
Sa nu uiti sa le spui si acelor prieteni care au venit cu routerele la tine.

Edited by Petrecristi, 15 April 2018 - 18:42.


#22
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Salut!
1 - Routere profesionale, hai sa le numesc din gama "premium", produc firmele ce le-am scris cu negru.Ele nu prea se adreseaza clasei consumer, asa cum se adreseaza TP-LINK de exemplu!
2 -Celor carora le-am schimbat softul,le-am facut un bine la propriu.Oamenii aveau deconectari frecvente,viteze ce se "resetau" la valoarea normala dupa cate un restart la 24 - 48 de ore,instabilitate cand cineva rula un Netflix pe smart-tv si copilul se juca ceva on-line = blocaj subit al routerului. TP-Link-urile au avut si au cele mai mari probleme cu firmware-ul stock.Numai chifle din partea softistilor lor parca ar lucra la "Petarda bubuitoare SRL". Cand le-am instalat DD-WRT,a crescut stabilitatea incomparabil,dovada ca hardware sunt destul de OK acele routere.In primul rand, al meu TL-WR841N ce l-am avut pana ieri in lucru, pana sa "bag" MikroTki-ul,cumparat in februarie 2015 a functionat IREPROSABIL cu DD-WRT. Cand l-am cumparat,aveam mari probleme (bine,le stiam deja de la alte routere doar lucrez in domeniu) cu compatibilitatile legate de smartphone-uri.Dupa o saptamana am trecut pe DD-WRT si de atunci routerul a fost cu totul altul.
3 - In bugetul de 200RON al initiatorului isi poate lua ce vrea "muschiul" lui.Sunt "hectare" de routere,are de unde alege.Toate o apa si-un pamant in bugetul ala!
Macar sa NU aleaga Tenda... ala intrece orice limita a pocnitorilor!!!
Sa-si aleaga macar un model care are review-uri mai bune.NU dau sfaturi la routere consumer,repet... va enervez sau nu cu opiniile mele, toate sunt pocnitori in gama aia de pret!
In 200 RON, nu ai ce pretentii sa emiti... ca nu-ti acopera,ca se deconecteaza,ca nu duce multe device-uri simultan... normal,ce-oi fi vrand de la un router consumer cu un procesor vai mama lui si un soft facut "pe prispa"?

Edited by Tehnicianul1970, 15 April 2018 - 21:34.


#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si totusi cu ce e mai presus Netgear decat Asus, Tplink,etc.. pt ca tot vad ca esti mega incantat de ele?

De exemplu TpLink e foarte ok, fix un fel de RDS: sub pretul pietei, dar cu performanțe peste medie.

Ca sa iti dau un exemplu: am la o curte doua wr842 puse afara si un archer c2 in casa si in afara de cateva porturi arse la ap-urile de afara nu am avut nicio problema (in aproape 4ani)...

Edited by MembruAnonim, 15 April 2018 - 22:47.


#24
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007

View PostTehnicianul1970, on 15 aprilie 2018 - 21:33, said:

Cand l-am cumparat,aveam mari probleme (bine,le stiam deja de la alte routere doar lucrez in domeniu) cu compatibilitatile legate de smartphone-uri.
3 - In bugetul de 200RON al initiatorului isi poate lua ce vrea "muschiul" lui.Sunt "hectare" de routere,are de unde alege.Toate o apa si-un pamant in bugetul ala!
Macar sa NU aleaga Tenda... ala intrece orice limita a pocnitorilor!!!

Scuza-ma ca-ti zic, nu stiu in ce domeniu lucrezi tu, dar in mod cert acel domeniu nu are nicio legatura cu routerele. Pentru ca ai fi stiut faptul ca Tenda AC9, router ce il detin in acest moment, este peste routere ca Archer C2 sau C5, Asus RT-AC66U sau D-Link DIR-850L(si aici vorbesc de routerele pe care le-am folosit in ultimul an de zile) din punct de vedere al vitezei si calitatii semnalului, in special pe partea de 5 GHz. Iar daca tu consideri ca DD-WRT e chintesenta firmware-lor custom, mai uita-te si la un OpenWRT clasic sau un LEDE, pentru ca ai cam ramas in urma cu stirile

Pentru initiatorul topicului: in 200 de lei Tenda AC9 e cel mai bun router. Ba chiar cred ca e cel mai bun router in 400 de lei.

#25
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Exagerezi cu Tenda ala. E bunicel pe wifi pt ca nu respecta norma si cam atat.

#26
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Atata scandal pentru un router de apartament.

#27
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Pe mine m-a surprins... Il luasem sa il pun la tara, pe UPC. Dar calitatea semnalului pe 5GHz si distanta la care bate m-au facut sa reconsider acest router si sa-l aduc in locul Asus-ului la bloc, unde locuiesc. Prin 2 pereti de caramida, la 7 m distanta, am 140 mbps pe Speedtest. Cu Asus-ul nu depaseam 90 mbps, iar cu C2-ul, 70-80mbps.

#28
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Intr-adevar e suprinzator fiindca nu respecta standardele de putere a emisiei si „ii da volti”.Este exact acelasi lucru pentru care Asus a luat amenda in state (nu stiu daca si in Europa) intr-o vreme.

#29
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Nu e niciun scandal, discutam constructiv.

#30
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Ce dre*cu sa caute un router profesional acasa ?!
Crezi ca toata lumea cu net rds de 300/500/1000 chiar si foloseste acest net, la capacitate maxima, 24/7 ?!
Nu cumva majoritatea se vaita ca "de ce nu descarca torentu cu nspe mega pe secunda" sau "de ce am lag pe nu stiu ce pana mea de joc" ?!
Pentru asa ceva trebie echipamente profesioniste ?!
Mikrotik de la emag, 350, 580 si  1150 de lei - se incadreaza in bugetul lui de 200 de lei ?
Si va observa un utilizator mediu/obisnuit vreo diferenta majora/vizibila intre astea si altceva similar (orice altceva "pocnitori" si poate mai ieftine) ?!
Eu nu cred ca isi da seama cineva, utilizator mediu, de asa ceva.

#31
Bavarezu

Bavarezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 24.12.2004
Archer C2 - se incadreaza in buget, are dual band, e gigabit si cunoaste norma AC. Deci e o investitie pentru viitor care nu iti rupe buzunarul. Am instalat acest model in multe locatii. Singura lor problema - trebuie sa le faci update la ultimul soft pentru ca cel cu care vin nu e stabil.

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Parca totusi daca e vorba de buget redus as mai face un efort si as lua un Archer C5 (286ron ultimul pret pe emag) pentru ca are 2x2 MIMO pe AC (866Mbps air rate).

#33
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Archer C2, AC900 e 172 de lei, cu 110 lei mai putin.
MIMO este limitat la doar 3 dispozitive, nu cred ca este de mare folos intr-o situatie relativ medie/uzuala de folosire (adica 2-3-5-.... dispozitive... cite sa ai conectate si download simultan intr-un apartament)?
Nu cred ca este MIMO un punct forte, de nerefuzat.

#34
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Asus AC53U la 140 de lei. Liciteaza cineva mai putin? :D

#35
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Unde e pretul asta ?

#36
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
AirLive 1200UR la 109 lei?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate