Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Românii din diaspora, obligați să justifice sumele de peste 1.000 euro trimise în țară

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
118 replies to this topic

#37
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postandreic, on 15 aprilie 2018 - 00:53, said:

nedeclarare sume prin vama, spalare de bani etc...
ce vama? in avion te poti urca cu pana la 10.000 nedeclarati si cu peste 10.000 daca ii declari

#38
sergiudaniel

sergiudaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 12.01.2008
Eu mai primesc prin transfer bancar din Germania in contul de Romania, cu depunere de la neamt, trebuie declarat si in cazul asta?

#39
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,393
  • Înscris: 28.11.2017
Cred ca in realitate vor sa loveasca in finantarile ONG-urilor care critica pesede. Cetatenilor, particulari nu prea au ce sa le faca, se vor gasi subterfugii pentru transferuri de bani.

#40
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,110
  • Înscris: 04.08.2007

View Postloock, on 14 aprilie 2018 - 18:30, said:

Cine te tine sa faci mai multe transferuri, nu atat in fiecare zi cat in zile diferite.
Daca transferi cate 797, in 26 de zile ( poate ti-e lene duminica...) ajungi la 20722 pe luna.
Daca e prea putin, treci pe criptomonede.
Nu te lasa sa faci mai multe transferuri. Cel putin prin wu

Edited by remvirg, 15 April 2018 - 13:42.


#41
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
iara se apuca astia sa rezolve  marile probleme ale tarii

#42
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,593
  • Înscris: 07.02.2003

View PostKLMN, on 15 aprilie 2018 - 01:28, said:

Eu daca vin din concediu si am 1000 de euro in buzunar, inseamna ca sunt evazionist ? Posted Image
Depinde cum i-ai procurat... in general lumea cheltuie in concediu, nu mai vine cu bani Posted Image

View Postunbrutus, on 15 aprilie 2018 - 01:48, said:

ce vama? in avion te poti urca cu pana la 10.000 nedeclarati si cu peste 10.000 daca ii declari
Acelasi regim este. E de la o suma in sus nu maruntisul.

View Postsergiudaniel, on 15 aprilie 2018 - 11:08, said:

Eu mai primesc prin transfer bancar din Germania in contul de Romania, cu depunere de la neamt, trebuie declarat si in cazul asta?
Nu. E vorba de lichizi.

Edited by andreic, 15 April 2018 - 14:57.


#43
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,501
  • Înscris: 02.09.2006

View Postandreic, on 15 aprilie 2018 - 00:53, said:

nedeclarare sume prin vama, spalare de bani etc...
fara suparare, dar ne poti explica ce ai vrut sa scrii? ce nedeclarare, care spalare de bani?

PS ar fi bine de citit propunerea de act normativ respectiva, nu toate aberatiile emanate de cei care doar au auzit de ea!

si oricum dragnea nu poate sa dea legi care sa fie aplicate pe teritoriul altor state!

#44
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003

View Postandreic, on 15 aprilie 2018 - 14:57, said:

Te prinde cu evaziune, nu e bine.
nedeclarare sume prin vama, spalare de bani etc...
Depinde cum i-ai procurat... in general lumea cheltuie in concediu, nu mai vine cu bani
Nu depinde nimic, e treaba mea cum am procurat 1000 de euro, atata timp cat imi platesc impozitele pe veniturile realizate in tara. Iar eu ma incapatanez sa ma intorc din concediu cu 1000 de euro, ma obliga cineva sa cheltui toti banii in concediu ? Si daca ma intorc cu ei, ce imi face la vama, ii confisca ? @andreic, iti dai seama ca aberezi ? Gandesti cand sustii o prostie ?

Edited by KLMN, 15 April 2018 - 15:20.


#45
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017

View Posttytysor, on 15 aprilie 2018 - 15:08, said:




si oricum dragnea nu poate sa dea legi care sa fie aplicate pe teritoriul altor state!
nu dă dragnea ci chiar cei de la bruxeles fără să ştie prostimea care crede că dragnea e rege

Mai gânditi-vă oleacă de ce vesticii acceptă tot mai mult crypto exchangeurile sunt in majoritate detinute de SUA si vestici, iar tările est europene (din UE, nu rusia belarus că ele sunt pro crypto) inchid propriile exchangeuri si duc o politică de defăimare a crypto si de interzicere.

Dragnea  e interesat să vină multi bani în ţară de oriunde, că altfel se duce naibii comertul si economia aia bazată aproape exclusiv pe comert şi apoi isi ia bobârnace şide la proprii votanti că nu merge economia si nu face ce a zis in camapnie

#46
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,215
  • Înscris: 02.09.2014

View Postandreic, on 15 aprilie 2018 - 14:57, said:

Depinde cum i-ai procurat... in general lumea cheltuie in concediu, nu mai vine cu bani Posted Image


Acelasi regim este. E de la o suma in sus nu maruntisul.


Nu. E vorba de lichizi.
Pai si eu, daca in concediu joc la loto sau la loz in plic si castig? Ce fac, trebuie sa ii declar si de ce? Ca ma impoziteaza o data in tara in care ii castig (daca despre asta e vorba in subsidiar) sau doar ii intereseaza pe ei de unde am eu bani, asa, in general? Posted Image

Edited by Costel2014, 15 April 2018 - 21:12.


#47
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,482
  • Înscris: 30.10.2003
"românii vor fi obligaţi să justifice cu documente sumele trimise în ţară mai mari de 1.000 de euro"

De acum trebuie sa cer saptamanal chitanta de la Soros. Posted Image

#48
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006

Quote

Românii care lucrează peste hotare nu mai trimit acasă sume tot atât de mari ca în urmă cu câțiva ani. Iar situația ar putea să se înrăutățească în mod dramatic dacă va intra în vigoare un proiect de lege aflat pe site-ul Oficiului pentru Prevenirea și Combaterea Spălării Banilor (ONPCSB)...

Ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici, spune că proiectul face parte din transpunerea unei prevederi europene, dar că România nu ar trebui să se grăbească să o transpună.
    

Sursa

Nu stiu care bou s-o fi grabit cu proiectul de lege, dar nu cred ca pesedeii is chiar atat de tampiti sa-si strice singuri prognozele cu PIB-ul (ca oricum ala e doar consum). Pe de alta parte, la cum au "guvernat" pana acum, mai stii?

#49
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005
Oare s-a obosit cineva sa citeasca pina la capat proiectul ?.
La sfirsit zice cu subiect si predicat: "Prezenta lege transpune Directiva (UE) 2015/849 a Parlamentului European si a Consiliului privind prevenirea utilizarii sistemului financiar în scopul spalarii banilor sau finantarii terorismului, de modificare a Regulamentului (UE) nr. 648/2012 al Parlamentului European si al Consiliului si de abrogare a Directivei 2005/60/CE a Parlamentului European si a Consiliului si a Directivei 2006/70/CE a Comisiei, publicata în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene la data de 05 iunie 2015."

#50
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Exact, am avut dreptate.

Deci băbeşte, ce zice neamţu si francezu, ia să nu mai care romulanii şi bulgăroii banii la ei acasă, mai bine să-i lase icişa la noi.

Varianta e clar cea crypto, si deaia au dat din timp foc exchangeurilor româneşti care schimbau crypto direct in lei rapid si simplu.

Si cu finanţarea terorismului, să se uite dracu că nu esticii le-au pus bombe şi nici  ţi ga nii, ci musulmanii pe care ei i-au adus din Siria Libia si din alte părţi.

Edited by babarzotea, 16 April 2018 - 20:28.


#51
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004

View Postactive95, on 16 aprilie 2018 - 16:51, said:

Oare s-a obosit cineva sa citeasca pina la capat proiectul ?.
La sfirsit zice cu subiect si predicat: "Prezenta lege transpune Directiva (UE) 2015/849 a Parlamentului European si a Consiliului privind prevenirea utilizarii sistemului financiar în scopul spalarii banilor sau finantarii terorismului, de modificare a Regulamentului (UE) nr. 648/2012 al Parlamentului European si al Consiliului si de abrogare a Directivei 2005/60/CE a Parlamentului European si a Consiliului si a Directivei 2006/70/CE a Comisiei, publicata în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene la data de 05 iunie 2015."

Să vedem ce o ieşii. Că Românii au obiceiul să interpreteze aiurea...

#52
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,501
  • Înscris: 02.09.2006

View Postbabarzotea, on 15 aprilie 2018 - 20:21, said:

.................

Mai gânditi-vă oleacă de ce vesticii acceptă tot mai mult crypto exchangeurile sunt in majoritate detinute de SUA si vestici, iar tările est europene (din UE, nu rusia belarus că ele sunt pro crypto) inchid propriile exchangeuri si duc o politică de defăimare a crypto si de interzicere.
.................
pentru ca nici o tara europeana nu vrea revolte cind s-o termina cu jocurile piramidale??? si vor face ca cei care au luat credite in franci elvetieni?

#53
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,215
  • Înscris: 02.09.2014
Au difuzat acum la Digi 24 stirea ca suma care trebuie justificata este de 2000 de euro, nu de 1000 cum stiam noi.

#54
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,501
  • Înscris: 02.09.2006

View Postactive95, on 16 aprilie 2018 - 16:51, said:

Oare s-a obosit cineva sa citeasca pina la capat proiectul ?.
La sfirsit zice cu subiect si predicat: "Prezenta lege transpune Directiva (UE) 2015/849 a Parlamentului European si a Consiliului privind prevenirea utilizarii sistemului financiar în scopul spalarii banilor sau finantarii terorismului, de modificare a Regulamentului (UE) nr. 648/2012 al Parlamentului European si al Consiliului si de abrogare a Directivei 2005/60/CE a Parlamentului European si a Consiliului si a Directivei 2006/70/CE a Comisiei, publicata în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene la data de 05 iunie 2015."
ar fi mai interesant de citit exact respectiva directiva, la cit le bese mintea unora, nu putem fi siguri daca au citit si ce aunteles din cele citite!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate