Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Schimbare prenume

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
tabooo

tabooo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.04.2018
Vreau sa imi schimb prenumele. Motivele sunt urmatoarele: este ridicol, daca nu e scris cu diacritice pare de femeie (n-o sa uit niciodata momentul de la o clinica cand dupa ce au fost gata niste hartii, o femeie de acolo a strigat in microfon "sa vina DOAMNA ... sunt gata ..." - imi venea sa intru sub scaun), e din alt secol, e de ciobanas analfabet din varful muntelui, consider ca nu e potrivit pentru mine. Pur si simplu imi este rusine cu el, mi-e jena sa fac cunostinta cu oameni noi. Imi afecteaza viata sociala.
Am 19 de ani.

Pentru cei care lucreaza in domeniu: considerati ce am scris eu mai sus "motive intemeiate"?
Cunoasteti pe cineva care si-a schimbat prenumele? Ce prenume avea?

As mai dori sa imi spuneti unde trebuie sa ma duc si ce trebuie sa fac.
Trebuie sa depun o cerere pe care sa bifez unul sau mai multe motive? daca as putea sa scriu eu de ce vreau sa il schimb si experientele ridicole prin care am trecut sunt sigur ca as putea sa il conving pe cel/cea care se ocupa cu aprobarea sau nu a cererilor.

Apropo, cine se ocupa de asta, primarul :) ?

#2
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Nu te opreste nimic sa folosesti un alt nume in relatiile sociale. Vezi cum merge. Apoi, initiezi procedura de schimbare. Dincolo de motivele enumerate mai sus, aduci si argumentul ca esti cunoscut de fapt sub alt nume, ca nu folosesti prenumele din acte din motivele enumerate etc.

Stii gluma cu vasile ce si'a schimbat numele in ion?


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Trebuie sa mergi la prefectura si sa te interesezi acolo.

Uite aici OG 41/2003:
https://legeaz.net/t...persoane-fizice

Edited by pasilla, 14 April 2018 - 16:26.


#4
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Nu la primarie se face asta. Se face prin decizie judecatoreasca, monitor oficial etc

#5
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018
Eu stiu ca se plateste o taxa, nu-i tocmai mica.
Si eu as vrea sa stiu cat de ciudat e prenumele ca sa merite tevatura asta.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postargentum, on 14 aprilie 2018 - 16:24, said:

Se face prin decizie judecatoreasca, monitor oficial etc

Se face pe cale administrativa:

(1)Cetăţenii români pot obţine, pentru motive temeinice, schimbarea pe cale administrativă a numelui de familie şi a prenumelui sau numai a unuia dintre acestea, în condiţiile prezentei ordonanţe.
(2)Sunt considerate ca întemeiate cererile de schimbare a numelui în următoarele cazuri:
a)când numele este format din expresii indecente, ridicole ori transformat prin traducere sau în alt mod;
b)când persoana în cauză a folosit, în exercitarea profesiei, numele pe care doreşte să îl obţină, făcând dovada cu privire la aceasta, precum şi asupra faptului că este cunoscută în societate sub acest nume;
c)când, din neatenţia ofiţerilor de stare civilă ori ca urmare a necunoaşterii reglementărilor legale în materie, au fost efectuate menţiuni greşite în registrele de stare civilă ori au fost eliberate certificate de stare civilă cu nume eronate, în baza cărora au fost eliberate alte acte;
d)când persoana în cauză are nume de familie sau prenume format din mai multe cuvinte, de regulă reunite, şi doreşte schimbarea acestuia;
e)când persoana în cauză poartă un nume de familie de provenienţă străină şi solicită să poarte un nume românesc;
f)când persoana şi-a schimbat numele de origine străină într-un nume românesc, pe cale administrativă, şi doreşte să revină la numele dobândit la naştere;
g)când părinţii şi-au schimbat numele pe cale administrativă, iar copiii solicită să poarte un nume de familie comun cu al părinţilor lor;
h)când persoana în cauză solicită să poarte un nume de familie comun cu al celorlalţi membri ai familiei, nume care a fost dobândit ca urmare a adopţiei, a menţinerii numelui la căsătorie, a stabilirii filiaţiei ori a unor schimbări de nume aprobate anterior pe cale administrativă;
i)când soţii au convenit cu ocazia încheierii căsătoriei să poarte numele de familie reunite şi ambii solicită schimbarea acestuia pe cale administrativă, optând pentru numele de familie dobândit la naştere de către unul dintre ei ori să revină fiecare la numele avut anterior căsătoriei;
j)când persoana în cauză face dovada că a fost recunoscută de către părinte ulterior înregistrării naşterii, însă, întrucât nu a sesizat instanţa pentru încuviinţarea purtării numelui de familie al acestuia în timpul vieţii, nu există altă posibilitate de dobândire a numelui părintelui decât pe cale administrativă;
k)când prenumele purtat este specific sexului opus;
l)când persoanei i s-a încuviinţat schimbarea sexului prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă şi irevocabilă şi solicită să poarte un prenume corespunzător, prezentând un act medico-legal din care să rezulte sexul acesteia;
m)alte asemenea cazuri temeinic justificate.

Edited by pasilla, 14 April 2018 - 16:31.


#7
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View Posttabooo, on 14 aprilie 2018 - 16:07, said:

As mai dori sa imi spuneti unde trebuie sa ma duc si ce trebuie sa fac.
Te duci la oficiul starii civile (acolo unde se inregistreaza nasterile, casatoriile, decesele) si te lamuresc aia.

#8
tabooo

tabooo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.04.2018
Mda, unu' zice la prefectura altu' la oficiul starii civile...

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostDanielle33, on 14 aprilie 2018 - 16:29, said:

Eu stiu ca se plateste o taxa, nu-i tocmai mica.

Daca numele este format din expresii indecente, ridicole ori transformat prin traducere sau în alt mod se poate cere scutire de taxa si de publicare in MOf

View Posttabooo, on 14 aprilie 2018 - 16:33, said:

Mda, unu' zice la prefectura altu' la oficiul starii civile...
La starea civila si aia trimit mai departe la Prefectura.

Edited by pasilla, 14 April 2018 - 16:37.


#10
tabooo

tabooo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.04.2018
Nu ma intereseaza cat trebuie sa platesc. Stie cineva cat dureaza?

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
maxim 60 de zile.

#12
tabooo

tabooo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.04.2018

View Postpasilla, on 14 aprilie 2018 - 16:36, said:

La starea civila si aia trimit mai departe la Prefectura.
Starea civila se afla in primaria de care apartin :D ?

sau

In primaria fiecarui oras/fiecarei comune etc. exista un ghiseu sau o incapere "stare civila"?

Edited by tabooo, 14 April 2018 - 16:51.


#13
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Am avut coleg care in delegatiile din strainatate i se rezerva camera ca femeie, desi el era barbat.
Il chema Valerie.

#14
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
stop trolatului. deja am premiat pe acest topic. cine mai continua trolatul, va fi de asemeni premiat.

#15
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Schimbarea numelui de familie și a prenumelui

ACTE NECESARE SCHIMBĂRII NUMELUI SAU PRENUMELUI PE CALE ADMINISTRATIVĂ

Edited by gumball3000, 14 April 2018 - 19:02.


#16
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Eu stiu ca la Evidenta Populatiei (Politie) erau astfel de anunturi. Se putea schimba doar numele, avand un motiv serios.

Motivul tau nu e serios, iar tu ai o falsa problema. Fii mandru de prenumele tau, fiind diferit e un avantaj Posted Image


Edit: Sper ca nu te cheama Palmolivu !

Edited by Quantum, 14 April 2018 - 19:20.


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Zicea ca problema ar fi diacriticele. In special ultima litera. Daca contine sau nu caciulita.
Un coleg mai sus spunea ca ar putea fi vorba de Gheorghita. Daca ultimului a ii lipseste caciulita, suna a nume de fata.

Cu toate astea eu nu cred ca este un motiv intemeiat sa ii schimbe numele. Nu exista motiv intemeiat incat sa admita cererea de schimbare.


A reusit sa isi schimbe numele un cunoscut vloger. Insa la el a tinut motivatia ca toata lumea il cunoaste dupa alt nume. Era persoana cunoscuta (cred ca are 1 mil si ceva pe youtube). Ma indoiesc ca initiatorul este "vedeta" astfel incat sa poata motiva la judecatorie. Dar poate sa incerce, n-are nimic de pierdut.

Edited by MembruAnonim, 14 April 2018 - 19:43.


#18
haihuia

haihuia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.04.2018

View PostMembruAnonim, on 14 aprilie 2018 - 19:40, said:

n-are nimic de pierdut.
ba cum sa nu. bani. cel putin cateva zeci de lei

View PostQuantum, on 14 aprilie 2018 - 19:19, said:

Motivul tau nu e serios, iar tu ai o falsa problema. Fii mandru de prenumele tau, fiind diferit e un avantaj Posted Image

https://www.hotnews....mele-rusine.htm
cica o femeie si-a schimbat numele cu motivul ca nu era „prea uzitat”. cred ca ridicolul bate uzitatul

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate