Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Telefoanele chinezesti - un nou viitor

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Observ ca brandurile chinezesti de telefoane incep sa devina din ce in ce mai prezente pe pietele de pe intreg globul. Apar noi modele, fiecare mai apropiat de cerintele pietei. Imi permit sa spun ca au hardware cu mult mai potent(cel putin pe hartie) decat bradurile consacrate Samsung, Iphone, Huawei, LG etc. Si reusesc sa faca asta cu preturi de nimic as spune eu.


Credeti ca viitorul este al chinezilor?


Un mic exemplu:
baterie 6200mAh
dual camera senzor Sony IMX 258 si f/2.0
Helio P23 octa core 2.5GHz
memorii LPDDR4X
GPU Mali G72-MP2
Face ID
6GB RAM
infinity display
6''

pret undeva pe la 200-300 dolari

Edited by MembruAnonim, 14 April 2018 - 14:02.


#2
alex_bv2001

alex_bv2001

    Hell of a member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,157
  • Înscris: 15.12.2013
Cel mai probabil. Huawei a crescut fantastic in ultimul timp, mai ales pe midrange. Am o gramada de cunostinte/prieteni care au P10/P9 lite si par fiabile.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu la Huawei faceam referire. Ci la branduri care sincer acum aud prima oara de ele, Vernee, Koolnee, Leagoo si alte asemenea

Edited by MembruAnonim, 14 April 2018 - 14:03.


#4
CeapaIndustries

CeapaIndustries

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 20.01.2016
Problema e ca multe dintre ele nu au garantie/service-uri la noi in tara deci daca ai vreo problema, esti mancat. Iar alea putine care sunt disponibile la noi prin intermediul anumitor magazine, gen eMag, le umfla preturile de zici ca sunt vandute drept samsung.
Am avut cateva chinezareli noname, au fost chiar ok, fara probleme, am fost norocos. O sa cumpar si in continuare pentru ca sunt cu mult peste branduri din top 10, dar la pret infim daca le iei de pe ebay spre exemplu.
Incerca sa iei un Samsung/iPhone cu aceleasi specificatii care le gasesti la o chinezareala totala, la vreo 300 de euro ..... pai ori nu gasesti cu aceleasi specificatii, ori iti vinzi masina ca sa cumperi unul.
Totusi trebuie sa fii constient ca multe din telefoanele alea merg ca cizma, desi au specificatii foarte bune, deci trebuie sa fii atent ce model cumperi.

Edited by CeapaIndustries, 14 April 2018 - 14:13.


#5
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostMembruAnonim, on 14 aprilie 2018 - 13:54, said:

Observ ca brandurile chinezesti de telefoane incep sa devina din ce in ce mai prezente pe pietele de pe intreg globul. Apar noi modele, fiecare mai apropiat de cerintele pietei. Imi permit sa spun ca au hardware cu mult mai potent(cel putin pe hartie) decat bradurile consacrate Samsung, Iphone, Huawei, LG etc. Si reusesc sa faca asta cu preturi de nimic as spune eu.


Credeti ca viitorul este al chinezilor?


Un mic exemplu:
baterie 6200mAh
dual camera senzor Sony IMX 258 si f/2.0
Helio P23 octa core 2.5GHz
memorii LPDDR4X
GPU Mali G72-MP2
Face ID
6GB RAM
infinity display
6''

pret undeva pe la 200-300 dolari
Helio ăla e de la Mediatek care , probabil , e o mizerie .
6GB RAM dar ştie să îi folosească ?

#6
gmartau

gmartau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.04.2008

View Postgenius, on 14 aprilie 2018 - 14:10, said:

Helio ăla e de la Mediatek care , probabil , e o mizerie .
6GB RAM dar știe să îi folosească ?
Asta e treaba Androidului.

#7
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Am vazut recent un Leagoo T5c cu 400 lei si e beton telefonul, calitate display incredibila, android fluid, etc. Singura problema a chinezariilor e camera, deci ar fi un minus pentru cei care o si folosesc.

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View Postgenius, on 14 aprilie 2018 - 14:10, said:

6GB RAM dar ştie să îi folosească ?
Androidul foloseste si 8 si 12 etc... vorbim oricum in 64 biti.

#9
alex_bv2001

alex_bv2001

    Hell of a member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,157
  • Înscris: 15.12.2013
Ele au specificatii ok, cele mai mari probleme ale lor le consider garantia si softul (exceptand android one).

#10
tuvosip

tuvosip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 20.02.2015
Atat prezentul cat si viitorul e al chinezilor, sunt o forta extrem de ieftina de munca si CALIFICATA.

#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostMembruAnonim, on 14 aprilie 2018 - 13:54, said:

Observ ca brandurile chinezesti de telefoane incep sa devina din ce in ce mai prezente pe pietele de pe intreg globul. Apar noi modele, fiecare mai apropiat de cerintele pietei. Imi permit sa spun ca au hardware cu mult mai potent(cel putin pe hartie) decat bradurile consacrate Samsung, Iphone, Huawei, LG etc. Si reusesc sa faca asta cu preturi de nimic as spune eu.


Credeti ca viitorul este al chinezilor?


Un mic exemplu:
baterie 6200mAh
dual camera senzor Sony IMX 258 si f/2.0
Helio P23 octa core 2.5GHz
memorii LPDDR4X
GPU Mali G72-MP2
Face ID
6GB RAM
infinity display
6''

pret undeva pe la 200-300 dolari
Procesor helio e praf . Pot avea specificatii de mii de Gb ram ca tot petarde sunt , multe dintre ele .

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Huawei e brand 100% chinezesc, cu sediu in Shenzhen si cu fondator si presedinte un chinez nascut in '44, in Zhenning, Anshun, Guizhou, China.

Helio e o porcarie folosita si de Huawei.

Exemplul de specificatii e prost, CPU Helio, GPU Mali G72-MP2 - cu rahatul asta te lauzi in 2018 ???.

Varfurile de gama Huawei care costa cat produsele unor super-firme, au majoritatea tot porcaria de Helio, si chiar daca au GPU cu MP10-12-20-etc. ( nu 1 - 2 !!! ) care teoretic e performant, in practica intra in throttling foarte usor si arata imediat ce porcarie este.

Iar legat de acumulatorul de 6 Ah - unul cu specificatia respectiva reala si care este si fiabil, costa mai mult decat telefonul si inclin sa cred ca unul facut cu tehnologia curenta - repet unul fiabil !!! si cu acea capacitate reala, cantareste iar mai mult decat telefonul cu acumulator cu tot.

Si Qualcomm-Adreno a avut modele care intrau in throttling, de ex. Adreno 320 care dezamageau in practica - cu exceptia cazului in care erau implementate mai atent de producatorul de smartphoneuri, cu un mic downclock si undervolt de la inceput. Altele au fost f. gurmande la modelele performante.
Si unele mai noi mai fac throttling, de ex adreno 506/508 e mai stabil fata de 510/512, si cele cu 510-512 care sunt stabile iar sunt optimizate prin underclock si undervolt avand astfel o performanta mai mica decat cea teoretic posibila, dar totusi rezonabila, cat de cat decenta - nu ca porcaria de Helio cu Mali care face throttling la greu si de abea se misca sau se blocheaza.

Edited by loock, 14 April 2018 - 16:12.


#13
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View Postloock, on 14 aprilie 2018 - 16:00, said:



Varfurile de gama Huawei care costa cat produsele unor super-firme, au majoritatea tot porcaria de Helio,
Dezvolta putin ideea plecand de la faptul ca varfurile de gama Huawei sunt din seria Mate si P.
Restul nu sunt varfuri de gama. Eu de exemplu am Mate 9. Nu are nici un Helio. Mate 10 nici atat. Mate 8 nicht. P8, P9, P10 si P20 nu au Helio.

#14
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 08.01.2007
Sa le foloseasca cine o vrea ca eu m-am fript cu DOOGEE X6 PRO si nu mai imi trebuie chinezarie.
In afara de faptul ca nu putea fi incarcat decat cu incarcatorul lui nici nu prea raspundea touchscreen-ul bine la comenzi pe marginile ecranului.
Ca sa nu mai vorbim ca, dupa nici 6 luni de utilizare, nu a mai vrut sa se incarce: desi simbolul bateriei arata ca s-ar incarca el de fapt nu o facea.

#15
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018
Problema e ca au troieni in ele, direct in hardware, care trimit toate datele personale catre chinezi, asa ca ganditi-va bine inainte sa cumparati de la ei...

#16
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View PostMembruAnonim, on 14 aprilie 2018 - 13:54, said:

Imi permit sa spun ca au hardware cu mult mai potent(cel putin pe hartie) decat bradurile consacrate Samsung, Iphone, Huawei, LG etc.

Sa ma anuntati si pe mine cand o sa apara vreun telefon superior unui Iphone.

Desi nu cred ca o sa apuc sa traiesc evenimentul.

Edited by izometric, 14 April 2018 - 17:26.


#17
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,352
  • Înscris: 28.09.2008
Xiaomi MiA1
https://www.devicesp.../model/4e69458c
https://en.wikipedia...absorption_rate
"Mobile phone SAR testing
When measuring the SAR due to a mobile phone the phone is placed against a representation of a human head (a "SAR Phantom") in a talk position. The SAR value is then measured at the location that has the highest absorption rate in the entire head, which in the case of a mobile phone is often as close to the phone's antenna as possible. Measurements are made for different positions on both sides of the head and at different frequencies representing the frequency bands at which the device can transmit. Depending on the size and capabilities of the phone, additional testing may also be required to represent usage of the device while placed close to the user's body and/or extremities. Various governments have defined maximum SAR levels for RF energy emitted by mobile devices:
    United States: the FCC requires that phones sold have a SAR level at or below 1.6 watts per kilogram (W/kg) taken over the volume containing a mass of 1 gram of tissue that is absorbing the most signal.
    European Union: CENELEC specify SAR limits within the EU, following IEC standards. For mobile phones, and other such hand-held devices, the SAR limit is 2 W/kg averaged over the 10 g of tissue absorbing the most signal (IEC 62209-1)."

Pe toate forumurile de gen din Romania cand s-au cerut sfaturi pt achizitionarea unui telefon cu un anumit buget, majoritatea celor care frecventau forumurile resp. au raspuns la unison ca cea mai buna alegere e Xiaomi MiA1.

Head SAR (EU) pt Xiaomi MiA1 1,75 W/Kg (watts per kilogram)
Daca semnalul la mobil e mai slab atunci si valoarea pt SAR e mai mare.
Daca mai ai si abonament de la Digi care au semnalul mai slab atunci sari lejer de limita de 2 W/Kg.
Nu e o idde prea buna sa cumperi un astfel de telefon pt copil. Poate pt soacra...

#18
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Arati si un test sau banuiesti tu ca sare de 2?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate