Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Mașină de familie

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009
Intr-o tara condusa de PSD si in care nivelul de analfabetism si incultura atinge proportii ingrijoratoare, e normal ca VW sa fie cea mai cumparata masina... Passatul 1.9 te de i (cu i rosu) reprezinta visul umed al oricarui spargator de seminte si mancator de mititei, facuti pe gratar in fata blocului...

Dar sa nu cadem in capcana si sa consideram ca o masina bine vanduta e si o masina de calitate... cum se mai spune, "prosti e multi" si au un comportament de turma.

Volkswagen se traduce prin "masina poporului", pentru nemti VW-ul e cam cum e Dacia la noi...

De banii aia ti-as recomanda o clasa superioara, seria 5, E klasse sau A6(chiar daca e facut tot de pretenasii de la VAG).

Sau... ia VW daca esti masochist! Posted Image

PS: Fa o comparatie intre o masina care nu a avut succes mare la vanzari, gen Citroen C5 (cu sau fara suspensie Hidractive) si apoi urca-te in cotetul de Passat echivalent ca vechime... apoi te vei intreba de ce oare e atat de proasta lumea si cumpara VW cand Citroenul ala e net superior!

Edited by lex2010, 14 April 2018 - 14:06.


#20
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

 Kroghy, on 14 aprilie 2018 - 13:59, said:


Cele mai bune din lume, ajungand pe locul 1. Iar la masini second, VAG are peste jumatate din piata masinilor second din Romania, deci e de departe cea mai buna alegere.


Atunci second, dar ceva bun. Decat o Mazda 6 noua mai bine un Passat, Superb, Mondeo second. O premium de clasa medie ar fi ideal, adica 3-er, C sau A4. Ce spui tu de 5-er si E sunt cu o clasa mai sus de Mazda 6, Passat, Mondeo.
HUD și cruise adaptiv abia acum încep să apară pe clasa compact (3, passat etc).

Și dacă ar fi second hand prefer clasa superioară (gen seria 5). Piesele sunt mai de calitate (din surse sigure).

#21
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,694
  • Înscris: 23.04.2007

 blotunga, on 14 aprilie 2018 - 13:55, said:

Automată preferabil cu mod secvențial la volan.
E o mica neintelegere ... eu de fapt intrebam - masina aia la care "frânează până la 30 după care se oprește (cruise control, nu mașina)" are cutie automata sau manuala ?
Ca tu preferi automata ... aici nu comentez... fiecare cu preferintele lui Posted Image

Edited by adrian_r5, 14 April 2018 - 14:10.


#22
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

 adrian_r5, on 14 aprilie 2018 - 14:09, said:


E o mica neintelegere ... eu de fapt intrebam - masina aia la care "frânează până la 30 după care se oprește (cruise control, nu mașina)" are cutie automata sau manuala ?
Ca tu preferi automata ... aici nu comentez... fiecare cu preferintele lui Posted Image
Automată.

Și mie personal îmi plac cutiile manuale. Dar le văd limitările în cazul de față, și cu schimbător la volan mi se par un compromis bun și cele automate.

#23
cris26

cris26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 08.03.2015
O sa ti fie greu sa treci de la seria 3 la Mazda, cauta tot premium de un an cu garantie ..

#24
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 blotunga, on 14 aprilie 2018 - 14:07, said:

HUD și cruise adaptiv abia acum încep să apară pe clasa compact (3, Passat etc).

Și dacă ar fi second hand prefer clasa superioară (gen seria 5). Piesele sunt mai de calitate (din surse sigure).

Aoleo, ce surse? Care piese sunt mai de calitate?:))) Normal ca un seria 5 e mai de calitate decat un 3-ar, dar ca si fiabilitate tot aia e.

#25
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

 cris26, on 14 aprilie 2018 - 14:19, said:

O sa ti fie greu sa treci de la seria 3 la Mazda, cauta tot premium de un an cu garantie ..
Nu e. Mazda 6 full e mai dotat decât 3ul meu. Și e oarecum ok cu la mers.

#26
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,694
  • Înscris: 23.04.2007

 blotunga, on 14 aprilie 2018 - 14:18, said:

Automată.
Ciudata treaba ... nu-mi dau seama de ce intimpla asa ... o fi din ratiuni tehnice sau de siguranta rutiera ... sau pur si simplu asa a vrut proiectantu' :(

#27
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

 cavaliere, on 14 aprilie 2018 - 14:19, said:



Aoleo, ce surse? Care piese sunt mai de calitate?:))) Normal ca un seria 5 e mai de calitate decat un 3-ar, dar ca si fiabilitate tot aia e.
Nu e aceeași calitate. Au alt nivel de fiabilitate de ppm (parts per million). Nu intru în detalii dar 5arul are alți furnizori și piese mai de calitate.

 adrian_r5, on 14 aprilie 2018 - 14:22, said:


Ciudata treaba ... nu-mi dau seama de ce intimpla asa ... o fi din ratiuni tehnice sau de siguranta rutiera ... sau pur si simplu asa a vrut proiectantu' :(
Cred că limitare a radarului. Trebuie lidar sau radar mai performant pentru stop&go automat.

Edited by blotunga, 14 April 2018 - 14:31.


#28
cris26

cris26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 08.03.2015
Blind spot si ACC e bine sa le testezi inainte de utilizare, nu le vad utilitatea in traficul din Romania, distantele prevazute is oricum prea mari pt "jungla" de la noi ... anu trecut in 30 35 mii cautam si eu ...testat Passat, mondeo, Mazda ...pana m am urcat intr un a4 si interiorul m a furat. E misto si mazda 6 da tre sa treci peste vopsea, insonorizare, portbagaju ala mai cheap ...etc la 4, 5 mii euro devalorizare pe an e pacat sa nu iei premium ... nush daca BMW dau garantie inca 4 ani ca Audi ..bafta

#29
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

 cris26, on 14 aprilie 2018 - 14:49, said:

Blind spot si ACC e bine sa le testezi inainte de utilizare, nu le vad utilitatea in traficul din Romania, distantele prevazute is oricum prea mari pt "jungla" de la noi ... anu trecut in 30 35 mii cautam si eu ...testat Passat, mondeo, Mazda ...pana m am urcat intr un a4 si interiorul m a furat. E misto si mazda 6 da tre sa treci peste vopsea, insonorizare, portbagaju ala mai cheap ...etc la 4, 5 mii euro devalorizare pe an e pacat sa nu iei premium ... nush daca BMW dau garantie inca 4 ani ca Audi ..bafta
Vrei să zici că Bose e de kkt :D (hint: e). Oricum, ca nivel de dotare/preț dacă vreau nouă, Mazda e cel mai ok. Dacă vreau second, probabil merg pe seria 5.

Și la trafic bară la bară mi se pare chiar ok acc cu stop&go.

A și mașina ar fi mai mult și pentru drumuri lungi spre afară...

Edited by blotunga, 14 April 2018 - 15:06.


#30
cris26

cris26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 08.03.2015

 blotunga, on 14 aprilie 2018 - 15:01, said:


Vrei să zici că Bose e de kkt :D (hint: e). Oricum, ca nivel de dotare/preț dacă vreau nouă, Mazda e cel mai ok. Dacă vreau second, probabil merg pe seria 5.

Și la trafic bară la bară mi se pare chiar ok acc cu stop&go.

A și mașina ar fi mai mult și pentru drumuri lungi spre afară...
La bara la bara parca i "traffic jam assist", daca merci mult pe autostrazi cu viteze 130 + in mazda crek te suiera ceva mai mult vantu ... pt asta exista harley davidson

#31
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

 cris26, on 14 aprilie 2018 - 15:16, said:


La bara la bara parca i "traffic jam assist", daca merci mult pe autostrazi cu viteze 130 + in Mazda crek te suiera ceva mai mult vantu ... pt asta exista harley davidson
La 130 e ok, cu mai mult n-am mers cu mașina de teste. Handlingul e oarecum decent, dar era tracțiune față. 4x4 sper să fie mai bun.

Ar mai fi o variantă și seria 3 din 2015 aprox, cu puțini kilometri. În afară de scaune care sunt de stofă și de obicei fără memorie, e cam la fel la dotări.
La seria 5 dacă am noroc mai pot prinde cu night vision. Mă întreb cât de mult ajută.

#32
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Night vision... Te ajuta sa te lauzi la prieteni..la ce altceva..

Cauta un SH premium cu garantie. Nu te axa pe dotari pe care nu le folosesti niciodata. Gandeste-te sincer la masina pe care o ai acu' cate din dotari folosesti cu adevarat.

Eu zic ca in afara de aer conditionat, pilot si senzor ploaie..restu' nu le atingi decat cand le arati altora ce bengoasa e masina. Cazul meu.
Si da...am pe masina ACC,LANE ASSIST si alte prostii pe care in RO nu le poti folosi mai mult de 1 minut.

#33
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

 mariovrs, on 14 aprilie 2018 - 15:41, said:

Night vision... Te ajuta sa te lauzi la prieteni..la ce altceva..

Cauta un SH premium cu garantie. Nu te axa pe dotari pe care nu le folosesti niciodata. Gandeste-te sincer la masina pe care o ai acu' cate din dotari folosesti cu adevarat.

Eu zic ca in afara de aer conditionat, pilot si senzor ploaie..restu' nu le atingi decat cand le arati altora ce bengoasa e masina. Cazul meu.
Si da...am pe masina ACC,LANE ASSIST si alte prostii pe care in RO nu le poti folosi mai mult de 1 minut.
La premium cu garanție e extra cost și la service. Că cel puțin la BMW au niște scoruri la manoperă de te îndoaie. Cam triplu față de alții.

#34
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 blotunga, on 14 aprilie 2018 - 15:58, said:

La premium cu garanție e extra cost și la service. Că cel puțin la BMW au niște scoruri la manoperă de te îndoaie. Cam triplu față de alții.

La bmw e manopera la fel ca la Merc sau Audi. Daca compari cu marci mai low cost, e posibil sa fie cum zici tu de 3 ori mai mult.
Cat despre ce ziceai cu alti furnizori la seria 5, e fals. Motor si cutii de viteza sunt identice, la fel multe din subansamble ce tin de frane. Cauta pe realoem sa vezi ca acelasi serial number al piesei apare la 10 variante 3,5,5 gt, 3gt, uneori si 1.
Eu zic ca in afara de scaunele sport,incalzire scaune, xenon/led, o sonorizare decenta ( adica minim hi fi sau harman kardon, ca aia basic la Bmw e un gunoi incredibil), cutia auto si motor, restul de dotari sunt fite si mofturi.
Eu i-am luat nevestei recent un 3-ar care in configuratie costa 59 k euro insa am prins un super pret, in afara de buton portbagaj are absolut tot, dar multe sunt niste rahaturi pt care nu ai da banii respectivi. Aia cu camera 360 este cu adevarat utila la borduri sa nu belesti jantele mai ales ca astea de m pack  sunt o galagie de bani, dar in rest hud nu mi se pare branza, padelele volan iar nu sunt cu adevarat utile.
Daca iei 5-ar, cauta sa fie cu edc, altfel e destul de barca.

#35
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Xenon/Led : De cate ori intrun an mergi noaptea ( in afara localitatii ) ?

Eu...de 2-3 ori daca am vreo nunta.. M-as descurca si cu halogen fara probleme..

Ideea e sa nu dublam pretul masinii cu prostii.. E aceiasi masina..

Edited by mariovrs, 14 April 2018 - 16:26.


#36
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

 mariovrs, on 14 aprilie 2018 - 16:25, said:

Xenon/Led : De cate ori intrun an mergi noaptea ( in afara localitatii ) ?

Eu...de 2-3 ori daca am vreo nunta.. M-as descurca si cu halogen fara probleme..

Ideea e sa nu dublam pretul masinii cu prostii.. E aceiasi masina..
Obișnuisem foarte des. Probabil că o voi mai face.

 cavaliere, on 14 aprilie 2018 - 16:11, said:



La BMW e manopera la fel ca la Merc sau Audi. Daca compari cu marci mai low cost, e posibil sa fie cum zici tu de 3 ori mai mult.
Cat despre ce ziceai cu alti furnizori la seria 5, e fals. Motor si cutii de viteza sunt identice, la fel multe din subansamble ce tin de frane. Cauta pe realoem sa vezi ca acelasi serial number al piesei apare la 10 variante 3,5,5 gt, 3gt, uneori si 1.
Eu zic ca in afara de scaunele sport,incalzire scaune, xenon/led, o sonorizare decenta ( adica minim hi fi sau harman kardon, ca aia basic la Bmw e un gunoi incredibil), cutia auto si motor, restul de dotari sunt fite si mofturi.
Eu i-am luat nevestei recent un 3-ar care in configuratie costa 59 k euro insa am prins un super pret, in afara de buton portbagaj are absolut tot, dar multe sunt niste rahaturi pt care nu ai da banii respectivi. Aia cu camera 360 este cu adevarat utila la borduri sa nu belesti jantele mai ales ca astea de m pack  sunt o galagie de bani, dar in rest hud nu mi se pare branza, padelele volan iar nu sunt cu adevarat utile.
Daca iei 5-ar, cauta sa fie cu edc, altfel e destul de barca.
Motor da, sunt la fel, dar multe altele sunt diferite. Am mai zis, cam știu ce și de unde ajunge pe bmw.
Legat de service, dacă nu e în garanție, nu văd de ce ai duce la reprezentanță. Același schimb de ulei costă triplu.

Ai testat hud de nu ți se pare mare brânză, că eu am testat și e fain.

Edited by blotunga, 14 April 2018 - 16:37.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate