Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Mașină de familie

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Mă tot gândesc să schimb mașina cu ceva mai încăpător (break adică). Criterii obligatorii: cruise control adaptiv (inclusiv la sub 30 la oră), blind spot detection, head-up display, tracțiune integrală.
Momentan oscilez între 520-525xd din 2012-13, km cam 120k și Mazda 6 (Revolution Top) nou (aștept modelul 2018 că la cel din 2017 cruise controlul se dezactivează la sub 30km/h).
Orizont 5 ani, buget 30k pe 5 ani (depreciere + casco, impozit * 5). Ambele se încadrează bine, BMW e mai ieftin dacă nu apar neprevăzute imense.
Audi nu-mi place, E Klasse n-am luat în calcul. La producători mai de "buget", VW Passat și Opel Insignia s-ar încadra ca cerințe, dar Mazda e mult mai ieftin. Alte idei, păreri?

Edited by blotunga, 14 April 2018 - 12:12.


#2
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

 blotunga, on 14 aprilie 2018 - 12:07, said:

BMW e mai ieftin dacă nu apar neprevăzute imense.
Si daca apar? Daca tot ai bani ia ceva nou in 30k te incadrezi fara probleme. Intre Opel Insignia si Mazda 6 as opta pentru Mazda.

#3
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,694
  • Înscris: 23.04.2007

 blotunga, on 14 aprilie 2018 - 12:07, said:

la cel din 2017 cruise controlul se dezactivează la sub 30km/h
e adaptiv ?

#4
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
De ce nu iti iei o masina noua la banii astia?

#5
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Sau poți lua ceva de un an sau doi încă în garanție și kilometri puțini și reali. Acum, până nu te sui tu în ele, de unde vrei să știm ce ți se potrivește?

#6
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,146
  • Înscris: 15.05.2008
ti-o vei lua ca ai avut tupeul sa spui ca nu-ti plac cerculetele

#7
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Nu lua Mazda 6 care va fi scoasa in curand de pe piata pentru ca va fi greu cu service si pretul de revanzare va fi jalnic, asa cum s-a intamplat cu Accord si Avensis.
Cumpara o masina care-si pastreaza pretul mult mai bine, Passat, Superb, Mondeo, Insignia.
Vezi ca seria 5 si E sunt cu o clasa mai sus si din categoria premium deci practic compari mere cu pere.

Edited by Kroghy, 14 April 2018 - 12:45.


#8
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

 adrian_r5, on 14 aprilie 2018 - 12:18, said:


e adaptiv ?
E adaptiv, frânează până la 30 după care se oprește (cruise control, nu mașina). Ei zic că pe noul model va merge și în trafic stop & go.

 ceanu1980, on 14 aprilie 2018 - 12:31, said:

ti-o vei lua ca ai avut tupeul sa spui ca nu-ti plac cerculetele
Chestie de gust. Am avut serii 3 toată viața, acum parcă aș urca o treaptă.

 Kroghy, on 14 aprilie 2018 - 12:44, said:

Nu lua Mazda 6 care va fi scoasa in curand de pe piata pentru ca va fi greu cu service si pretul de revanzare va fi jalnic, asa cum s-a intamplat cu Accord si Avensis.
Cumpara o masina care-si pastreaza pretul mult mai bine, Passat, Superb, Mondeo, Insignia.
Vezi ca seria 5 si E sunt cu o clasa mai sus si din categoria premium deci practic compari mere cu pere.
Nu, compar mere vechi cu pere noi. Cum am zis, aștept noul model Mazda 6, cel vechi s-a autoeliminat. Oricum prețul va fi comparabil. Și Mazda 6 combi, 4x4, dotat la maxim e preț de listă cam 35k cu motorul de 175 diesel (4x4), cutie automată dar are și schimbător la volan (cu care e chiar fain de condus, altfel cutia e cam puturoasă).
Insignia, Passat iese cam la 42-45k la același nivel de dotare. Ford e no-go. Skoda superb e cam la fel ca Passat la preț.

Mazda noua pierde cam 23000 la preț în 5 ani, seria 5 (veche de 5 ani) cam 13-15000. Casco la mazda e 866 eur/an, la 5-ar cam 1750. Și fără casco e riscant la ce scoruri sunt la piese.

#9
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 blotunga, on 14 aprilie 2018 - 13:23, said:

E adaptiv, frânează până la 30 după care se oprește (cruise control, nu mașina). Ei zic că pe noul model va merge și în trafic stop & go.


Chestie de gust. Am avut serii 3 toată viața, acum parcă aș urca o treaptă.


Nu, compar mere vechi cu pere noi. Cum am zis, aștept noul model Mazda 6, cel vechi s-a autoeliminat. Oricum prețul va fi comparabil. Și Mazda 6 combi, 4x4, dotat la maxim e preț de listă cam 35k cu motorul de 175 diesel (4x4), cutie automată dar are și schimbător la volan (cu care e chiar fain de condus, altfel cutia e cam puturoasă).
Insignia, Passat iese cam la 42-45k la același nivel de dotare. Ford e no-go. Skoda superb e cam la fel ca Passat la preț.

In primul rand chiar compari mere cu pere. Pai ce legatura are mazda 6 cu 175 de cai cu un 525 xd? Cel mai sigur iei ceva premium de 1 2 ani vechime cu km putini si garantie. E absurd sa dai 35 k euro pe o mazda pe care peste 5 ani o dai cu 10 mii. :))

#10
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,694
  • Înscris: 23.04.2007

 blotunga, on 14 aprilie 2018 - 13:28, said:

E adaptiv, frânează până la 30 după care se oprește (cruise control, nu mașina).
cutie automata sau manuala ?

#11
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Dacă-l bagi in seamă pe kroghy, ți-ai lua un VW.
Nici un om normal la cap nu ar face asa ceva, dar el incă crede in Moș Crăciun...

#12
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004

 Kroghy, on 14 aprilie 2018 - 12:44, said:

Nu lua Mazda 6 care va fi scoasa in curand de pe piata pentru ca va fi greu cu service si pretul de revanzare va fi jalnic, asa cum s-a intamplat cu Accord si Avensis.
ai si vreo sursa? nu de alta, dar mazda 6 se vinde mai bine ca niciodata in europa. poate ar fi cazul sa mai scoti nasul din bula aia in care traiesti cu impresia ca grupul vag inca face masini bune...   :)

on-topic, in bugetul ala, masina noua. pentru ca gasesti masini foarte ok si eu n-as subestima valoarea garantiei (desi ce-i drept, nu se poate masura in bani s-o incluzi in calcul).

#13
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

 cavaliere, on 14 aprilie 2018 - 13:29, said:



In primul rand chiar compari mere cu pere. Pai ce legatura are Mazda 6 cu 175 de cai cu un 525 xd? Cel mai sigur iei ceva premium de 1 2 ani vechime cu km putini si garantie. E absurd sa dai 35 k euro pe o mazda pe care peste 5 ani o dai cu 10 mii. :))
Premium de 1-2 ani are deja mulți km. Mă aștept că trebuie schimbat lanțul, DPF etc. Mazda are 5 ani garanție. Apropo Mazda e singurul producător ce am văzut că se adaptează puterii de cumpărare. Mazda 6 revolution top de 35000 la noi e 43000 în Austria. Fix aceleași dotări.

 adrian_r5, on 14 aprilie 2018 - 13:47, said:


cutie automata sau manuala ?
Automată preferabil cu mod secvențial la volan. La cruise adaptiv oricum e mai comod cu automată.

#14
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

 ericmario, on 14 aprilie 2018 - 13:52, said:

Dacă-l bagi in seamă pe kroghy, ți-ai lua un VW.
Nici un om normal la cap nu ar face asa ceva, dar el incă crede in Moș Crăciun...
Cea mai vanduta masina din Europa si cel mai mare producator la nivel mondial. Un om sanatos la cap cumpara o masina testata si ras testata.

#15
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

 born2lose, on 14 aprilie 2018 - 13:52, said:


ai si vreo sursa? nu de alta, dar Mazda 6 se vinde mai bine ca niciodata in europa. poate ar fi cazul sa mai scoti nasul din bula aia in care traiesti cu impresia ca grupul vag inca face masini bune...   :)

on-topic, in bugetul ala, masina noua. pentru ca gasesti masini foarte ok si eu n-as subestima valoarea garantiei (desi ce-i drept, nu se poate masura in bani s-o incluzi in calcul).
Mda, problema e cu lista mea de must have. Puține noi se încadrează.

#16
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

 born2lose, on 14 aprilie 2018 - 13:52, said:

ai si vreo sursa? nu de alta, dar Mazda 6 se vinde mai bine ca niciodata in europa. poate ar fi cazul sa mai scoti nasul din bula aia in care traiesti cu impresia ca grupul vag inca face masini bune...  
Cele mai bune din lume, ajungand pe locul 1. Iar la masini second, VAG are peste jumatate din piata masinilor second din Romania, deci e de departe cea mai buna alegere.

 blotunga, on 14 aprilie 2018 - 13:57, said:

Mda, problema e cu lista mea de must have. Puține noi se încadrează.
Atunci second, dar ceva bun. Decat o Mazda 6 noua mai bine un Passat, Superb, Mondeo second. O premium de clasa medie ar fi ideal, adica 3-er, C sau A4. Ce spui tu de 5-er si E sunt cu o clasa mai sus de Mazda 6, Passat, Mondeo.

#17
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Kroghy, on 14 aprilie 2018 - 13:56, said:

Cea mai vanduta masina din Europa si cel mai mare producator la nivel mondial. Un om sanatos la cap cumpara o masina testata si ras testata.
Cea mai urîtă și banală mașină din Europa.

Căt de banal poți fii intr-o singura viață?

#18
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

 Kroghy, on 14 aprilie 2018 - 13:56, said:


Cea mai vanduta masina din Europa si cel mai mare producator la nivel mondial. Un om sanatos la cap cumpara o masina testata si ras testata.
La Vag mi se pare că-s căcănari. Adică să ceri 30 de euro extra pentru isofix în 2018, mi se pare de toată jena. Seria 3 venea cu el în serie din 99.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate