Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Egalizator Fiio X1 II

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Salut.

Am fost in ultima vreme prin showroomuri sa-mi fac upgrade la sistemul audio portabil. Credeam ca veriga slaba sunt castile, niste Roland RH-A7-BK, dar dupa multe alte casti probate mi-am dat seama ca nu acolo e buba.

DAC-ul din telefonul meu e, am un Orange Yumo. Dupa ce am probat un Fiio X1 II a fost ca si cum as fi trecut de la un mp3 de 128kbps la flac. Asa ca urmatorul pas e sa-mi iau un player. Mi-a placut mult Fiio X1 II, doar ca egalizatorul e limitat la doar 7 benzi, la care am incercat sa fac un fine tuning dar nu prea am avut cu ce lucra, ar fi fost frumos macar un 10 benzi, doar e un player dedicat audio si doar cu asta se ocupa, macar sa se ocupe bine pana la capat.

E vreun soft third party sau ceva sa pot lucra macar cu 10 benzi ? Stiu ca urmatorul din lista, Fiio X3 MarkIII are 10 benzi, dar costa aproape dublu si nu-mi convine sa dau atat doar pentru 3 benzi in plus. (bine, si un plus la calitatea audio, dar acolo ma multumeste X1, nu simt nevoia de mai mult).

Edited by BG_183, 14 April 2018 - 06:19.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Daca nu iti iei X7 ( nu stiu de noul X5 III care vine si el cu Android ), nu-ti bate capul cu egalizatoarele la celelalte.

Nu sunt egalizatoare reale, de-asta nu-ti iese ce vrei. In momentul in care le activezi sunetul e atenuat din start cu 6dB. Ca sa ai acelasi nivel de sunet ca inainte ar trebui sa duci toate cursoarele la maxim pe +. Practic e o egalizare prin atenuare. Si din pacate intai atenuand si pe urma ridicand semnalul se pierd microdetaliile.

#3
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Am reusit ceva ceva din egalizator doar ca fiind atat de putine benzi nu prea am cum sa selectez frecventele pe care vreau sa le ridic sau sa le cobor. Macar de avea doar 7, dar era parametric si tot era bine. Daca din telefon am egalizat software si am fost multumit de rezultat, pe un player banui ca e macar la fel de eficient. Daca nu-mi reglez eu sunetul cum imi place degeaba m-am mai apucat, am eu un fix.

Volumul stiu ca scade automat cu 6db cand activez eq, asta nu-i problema. S-or pierde microdetalii cand ridic semnalul, dar dintre sunet cu eq sau fara eq aleg la orice ora prima varianta. Ar mai fi o varianta sa egalizez doar prin atenuare si sa ridic dupa semnalul din amp, un Fiio A5, merge asa ?

X7 nu-mi permit. Alte modele, de la alti producatori ?

#4
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
nu prea merge si ieftin si bun. preturi mai bune gasesti prin state (sa-ti aduca cineva de acolo sau te duci tu sa-ti cumperi).
eu iti recomand sa-ti iei un telefon cu un dac ok si impusti 2 iepuri de-odata. dac-uri bune au de obicei flagshipurile: lg v30, samsung (s7, s8, s9), htc (u11, 10), etc.. cauti pe net ceva de genul asta.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Asta e si unul din motivele ptr care unele pesoane prefera sa-si imperecheze playerele cu castile.
Unele casti suna intr-un fel, altele in altfel, playerele la fel...

#6
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Banui ca pana la urma tot la Fiio X3 Mark III ajung. Nu vreau sa recurg la un telefon, tot aici pe site parca am citit ca playerele dedicate sunt mult peste telefoane.

Si X3 Mark III il pot folosi si ca DAC la PC, cred ca e mai bun decat ce am acum.

Edited by BG_183, 15 April 2018 - 18:35.


#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Si ala cred ca tot cu atenuare are egalizatorul. Eu am un X5 II si nu am putut face nimic cu egalizatorul incorporat.
Mi-am luat alte casti care sunau bine pe el si gata.

#8
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

View Posteiffel, on 16 aprilie 2018 - 10:38, said:

Eu am un X5 II si nu am putut face nimic cu egalizatorul incorporat.

In ce sens ?


Eu mi-am cumparat X3 MarkIII-ul azi si am avut cateva ore sa-l butonez. Sa incep cu aspectele pozitive: se aude la ani lumina fata de telefon, calitativ, iar volumul la fel - la ani lumina, este mult peste ce ma asteptam chiar si eu eq activat, se aude suficient de tare incat nu mai am nevoie de amp. Daca stiam astea mai demult...

Dar punctele slabe il trag in jos atat de mult incat incep sa ma intreb daca per total ies mai castigat trecand de la tel la player dedicat ? Controalele sunt jalnice, toate functiile au un delay/lag de minim o secunda, unele chiar doua. Practic apas si astept sa vad daca a luat comanda sau nu. Si sa misc cursorul pe barele de la equalizer imi ia o vesnicie, de exemplu daca vreau la o frecventa, 250Hz sa zicem, sa ma duc de la -3 la +6db trebuie sa trec prin toti pasii intermediari: -3, -2, -1, 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6 -> 9 pasi care imi iau cam 9 secunde, si asta doar pentru o banda de frecventa, in total sunt 10 benzi, si daca mai adaug si lagul imens deja am indoieli in privinta IQ-ului inginerilor de soft de la Fiio. Ma rog, sunt prea aspru, poate erau beti morti sau ceva, altfel nu-mi explic.

Baiatul de la care am cumparat playerul zice ca a bagat ultimul firmware, sa vad, incep sa sap acum pe net sa vad cum pot rezolva. Bine, cel testat la avstore avea acelasi lag, sper ca urmatorul firmware sa rezolve asta.

Edited by BG_183, 16 April 2018 - 17:54.


#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
In sensul ca orice as fi facut nu puteam sa scot mai mult pe bas si sub-bas decat scoate si fara egalizator.
Orice setare am facut nu facea decat sa scada detaliile pe inalte si atat.

Da, playerele ieftine de la FiiO au lag. Indiferent de firmware-ul folosit. Nici X7 nu e fantastic dar acolo mai exista si un mod exclusiv, care bypaseaza android-ul. Se pierd niste facilitati, dar se misca decent.
Sunt playere facute sa asculti muzica, nu sa le butonezi la setari in permanenta. Le-ai setat odata si asa raman pe vecie. Din cauza asta nu au cine stie ce procesoare pe ele.

Sa nu uitam ca cei de la FiiO au venit cu conceptul de player ieftin si cu sunet de calitate. Inainte gaseai similar la preturi de la 700 USD in sus.

Bine ca n-ai incercat sa butonezi un M3...

#10
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Aia cu incapacitatea de a adauga bass e si pe al meu. Chiar si cu sliderele de bass pe +6db si restul pe -6db, adaosul de bass e aproape inexistent.

De-aia car si A5-ul dupa mine, ca macar ala are functie de bass care chiar merge si rezolva cat de cat problema. Ca in rest n-as avea nevoie sa car vreun amplificator.

Edited by BG_183, 18 April 2018 - 18:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate