Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Garantia acopera aparitia unui miros emanat de unitate ?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
victor_c

victor_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 28.12.2010
O sa trimit eventual ceva mailuri cu intrebarea asta la diverse firme producatoare, dar sunt curios daca cineva stie despre asta.
Acopera garantia aparitia unui miros ? Presupun ca probabil nu, dar totusi daca mirosul apare in foarte scurt timp si casa si aparatul sunt curate, atunci vina ar cam fi a aparatului, nu ?
Cu atit mai mult cu cat un alt aparat de aer conditionat nu manifesta mirosul, desi e in aceasi casa.

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
orice aparat nou are niste "uleiuri" de protectie din procesul fabricatiei, plastice specifice, etc. de obicei orice produs nou are diferite mirosuri la inceput.

se intampla chiar sa miroasa a ars, insa in acele cazuri, pt cineva care a si citit manualul aparatului si nu a considerat ca este doar un prilej de bucurie ca a mai adunat ceva maculatura de reciclat, citeste si faptul ca producatorul avertizeaza de diferite mirosuri ce apar pt o perioada si care vor dispare dupa anumite ore sau cicluri de functionare.

in acest caz, ce treaba mai are garantia? ca se intampla asa cum a zis producatorul?

daca sunt mirosuri cu totul altele decat cele ... normale, atunci sa-ti faci probleme. oricum, asigura-te ca nu ai ceva stricat prin zona care este vanturat de acel aer din aparat, ori ca ai filtrele curate, etc. carcasa apratului o fi curata, dar in interiorul lui nu e un spatiu gol, e o intreaga instalatie, iar microbilor le place al naibii sa sta in zonele umede si temperaturi cat mai placute.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 victor_c, on 14 aprilie 2018 - 04:11, said:

O sa trimit eventual ceva mailuri cu intrebarea asta la diverse firme producatoare, dar sunt curios daca cineva stie despre asta.
Acopera garantia aparitia unui miros ? Presupun ca probabil nu, dar totusi daca mirosul apare in foarte scurt timp si casa si aparatul sunt curate, atunci vina ar cam fi a aparatului, nu ?

Binenteles ca nu. Ce ar insemna la o masina noua, unde mirosurile interioare (tapiterie, vopsea, plastice) persista luni bune.. sa mearga lumea cu mansina inapoi la dealer?
Ar da capitalistii auto faliment in secunda doi.

Edited by rosix, 14 April 2018 - 05:18.


#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Exista microorganisme, mucegai, care se dezvolta in instalatiile de aer conditionat, atat in casa, cat si in masina, din cauza umezelii si racorii. Exista spray pt asta, din cand in cand trebuie intretinute.

#5
victor_c

victor_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 28.12.2010
Cred ca nu am fost suficient de clar asa ca adaug detalii.
S-a intamplat deja de 2 ori in doua case diferite, sa cumpar aparat aer conditionat si sa dezvolte un miros de mucegai sau miros ud cumva dar neplacut.
A doua oara a fost cu un aparat destul de scump, a fost peste 3000 ron. Si in aprox o luna sau mai devreme, a aparut acel miros. Nu era ulei sau ceva miros de nou. Initial nu miroasea a nimic, mirosul apare dupa cateva saptamani sau o luna. Si o data ce se instaleaza acel miros, nu mai poate fi curatat. Adica il curat cu multiple solutii cu succes, mirosul dispare complet dar din pacate reapare in aproximativ 4 zile. Aia ar insemna sa curat aparatul o data la 4 zile si sa nu intru in camera 2 zile pina dispar mirosurile chimice de curatare. Ceea ce ar fi o nebunie.
Si exista relatari f asemanatoare pe internet, pare ca nu sunt singurul.

Alt aparat vechi si relativ stricat dar care merge totusi asa mai scartait, ala nu are nici un fel de miros.. desi e vechi de multi ani. Deci nu e ceva de la mediu sau de la casa.
Asta inseamna ca anumite aparate noi pe care le-as cumpara, ar avea sanse sa dezvolte acel miros de necuratat in vreo cateva saptamani, in timp ce alte aparate nu ar dezvolta acel miros, dupa cum nu are nici aparatul meu vechitura. Dar cum imi dau seama ce aparat sa cumpar ?
Pentru ca nu in mod normal nu ai cum sa testezi aparate noi de aer conditionat. Poti testa multe aparate electrice in general si le poti trimite inapoi in 30 de zile daca manifesta o problema, dar cu aparatele de aer conditionat nu cred ca poti face asta.
Care ar fi solutia mea aici ? Ce ar trebui sa fac ?

Edited by victor_c, 14 April 2018 - 06:42.


#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,027
  • Înscris: 24.02.2006
nu, garantia nu acopera asa ceva.

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Omule, am zis clar si citet, exista spray special pt asta, nu dai cu domestos, mr muscolo,sau ce reclame vezi la tv. Degeaba cureti pe dinafara, cand mucegaiul e in interior, in tubulatura, unde nu ai acces cu mopul. Umiditatea, condensul, poate diferi f mult, in aceiasi casa, camere diferite. Cum lafel poate diferi f mult timpul de functionare.

#8
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Pune-l pe încălzit cîteva ore (chiar dacă n-ai nevoie) cu geamul deschis.

#9
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Fara gluma,daca acel miros provine de la bacterii care s-au dezvoltat in aparat,e foarte posibil ca locatarii (macar unii) sa se imbolnaveasca de viroza,sau chiar pneumonie in cel mai rau caz!...Pus pe incalzire si tratat cu solutii speciale impotriva acelor bacterii...E posibil sa fi venit cu ceva bacterii din depozitele in care a fost tinut,iar la punerea in functiune,acestea sa se fi dezvoltat. Mirosul de la bacterii e unul neplacut,poate fi asemanat cu cel de mortaciune sau de goange de bucatarie (alea mici,maronii).

#10
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Albastru de metilen de la veterinari (e ieftin), nu miroase, nu e toxic, se dă și pe amigdalele inflamate, este în septazulen, etc., pus pe filtre. Nu mai crește nimic dintre ciuperci sau mucegaiuri. (Off. Truc pentru bărbați, dați AdM între degetele de la picioare, vor arăta oribil, dar nu vor mai mirosi, dacă e cazul).

Edited by silverflower, 14 April 2018 - 09:33.


#11
victor_c

victor_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 28.12.2010

 rumegus, on 14 aprilie 2018 - 08:18, said:

Omule, am zis clar si citet, exista spray special pt asta, nu dai cu domestos, mr muscolo,sau ce reclame vezi la tv. Degeaba cureti pe dinafara, cand mucegaiul e in interior, in tubulatura, unde nu ai acces cu mopul. Umiditatea, condensul, poate diferi f mult, in aceiasi casa, camere diferite. Cum lafel poate diferi f mult timpul de functionare.

Omule cred ca am spus si eu destul de clar, dar poate nu destul de citet :) Asa ca incerc sa mai tot adaug detalii. Nu am dat niciodata cu nici un mr musculo sau detergente de vase. Am cumparat nenumarate spray-uri speciale pt aer conditionat. Care miroseau super toxic vreo 2 zile si pe care le goleam complet pe radiator. Si vreo alte cateva zile mirosul disparea, semn ca acele sprayuri si-au facut datoria si au omorat ce era acolo, total sau partial.
Insa din pacate pe langa ca am suportat mirosul toxic de spray chimic vreo 2 zile, dupa cateva zile mirosul a revenit in forta inapoi.
Dupa aia am incercat sa dau cu ceva solutii puternice recomandate chiar aici pe forum. De oameni care spuneau ca la ei au mers bine mersi si toata vara nu au mai avut probleme. La mine in schimb revenea inapoi dupa cateva zile. Dupa aia tot aici pe forum am gasit o recomandare, ulei arbore ceai Melaleuca alternifolia. Asta parea chiar mai puternic decat sprayurile de aer conditionat. Costa si mai scump si mirosea si mai toxic dar asta macar tinea cam o saptamana aerul curat. Dupa o saptamana mirosul revenea.
   Cu celalalt aparat pe care l-am folosit acum cativa ani si care avea exact acelasi miros, dar in alta casa, l-am desfacut complet si am stat o zi cu el sa curat complet radiatorul pe dinauntru. Efort complet inutil. Zi pierduta degeaba. In timp ce al treilea aparat pe care il am nu are acel miros. Fara sa aiba nevoie de sprayuri si nici macar curatare.

De asemnea am incercat sa il las pe caldura la maxim timp de o ora. Mai mult de o ora nu am putut pt ca a facut casa si camera fierbinte in mijlocul verii si a avut zero efect. Poate nu se ridica la temperatura necesara cat sa omoare alea, nu stiu.

In schimb ar fi foarte interesant daca ar functiona albastru de metilen si daca nu ar avea acel miros toxic.

Pina atunci am comandat un aparat generator de ozon care am inteles ca omoara tot, chiar daca e riscant si nu e recomandat.

Si tot as fi curios cum ma pot asigura ca un alt aparat scump si nou pe care l-as cumpara nu ar dezvolta o problema de nerezolvat ?

#12
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Probabil nu ai dat cu spray ca lumea, sau era un tub prea mic, pt masini mici. Nu stiu ce ai nimerit tu, dar majoritatea se lauda ca sunt parfumate. Si in masina trebuie sa bagi un tub intreg, maricel, in mai multe locuri, apoi cu geamurile inchise, pe recirculare, lasi macar  jumatate de ora, sa se absoarba spuma si sa-si faca efectul. Ce firma de spray/sprayuri ai folosit? Sigur erau pt clima, ca mai exista si pt mucegaiul de pe pereti. Facea spuma?  Cu alte substante nu am incercat, sprayurile si faceau treaba pt cativa ani. Eventual, vorbeste cu cei de la firma care produce aparatul tau, vezi ce, cat si cum recomanda ei.

#13
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Poate scapă freon (sau altceva)? Mă gîndesc că poate are ceva micropori pe la vreo încheietură, iar cînd ai dat cu indiferent ce soluții, se astupau temporar sau mirosul era mascat.
Any kind of exhaust smell is cause for alarm since it could indicate a potential refrigerant leak from within the unit.

Edited by silverflower, 14 April 2018 - 20:13.


#14
victor_c

victor_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 28.12.2010
Da, erau spray-uri pt curatat AC la masina. Nu am gasit spray-uri speciale pt unitati de casa. Erau cu spuma si am cumparat cateva modele. Nu mai tin minte care, ca a fost acum 2 ani. Vara trecuta am trecut pe acel ulei de arbore ceai care a avut un efect mai bun, plus initial am crezut ca va avea un miros mai bun si va fi mai putin chimic si toxic fiind natural. Dar de fapt mirosea la fel de toxic si din cate am citit e foarte otravitor, chiar si asa obtinut natural direct de la un copac. Plus era mai scump decat acele spray-uri.

Interesanta idea si cu scapat de freon. Dar nu cred, ca povestea mea se potriveste cu povestea altora gasita pe internet. Plus mirosul e cumva ud sau metalic si neplacut. Nu stiu cum miroase freonul. Si mai interesant, nu miroase absolut deloc atita vreme cat se aude unitatea de racire cum functioneaza. In clipa in care unitatea de racire se opreste pt ca incaperea a ajuns la temperatura dorita, incepe sa miroasa cam intr-un minut. Presupun ca nu miroase cand radiatoru intern raceste pt ca radiatoru e acoperit cu apa sau poate pt ca radiatoru fiind foarte rece impedica chestia care degajeaza mirosul sa activeze.

Asta e mesajul trimis lui Daikin Romania. Sunt curios ce o sa-mi raspunda :

Am inteles ca firma Daikin are o reputatie foarte buna in privinta sprijinului sau suportului clientilor. Daca as cumpara un aparat Daikin, as vrea sa stiu cum as beneficia de garantie sau sprijin in caz ca aparatul ar dezvolta o problema ?
De exemplu daca ar dezvolta un miros care nu ar putea fi inlaturat de o firma profesionista autorizata sau recomandata. Si daca mirosul respectiv ar aparea in aproximativ cateva saptamani de la cumparare, adica aparatul fiind inca relativ nou si curat.
Si daca nu ar fi o problema de mediu si casa ar fi perfect curata si fara umezeala si daca alt aparat de aer conditionat vechi si in aceasi locuinta sau chiar aceasi camera, nu ar avea aceeasi problema.
In aceste conditii cum ar fi sprijinul sau suportul Daikin ?
In caz ca aveti un model mai potrivit si mai protejat pt bacterii sau mucegai (poate cu suprafata antibacteriana sau suprafata radiatorului intern tratata) as dori de asemenea sa-mi recomandati un asemenea model split Daikin de 12000 btu sau mai mare.

#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
cum cuantifici tu mirosul? sa luam cazul ca tu spui ca miroase de-ti stramba nasul, vin cei de la service si spun ca nu miroase nimic. anpc-ul are un aparat care sa masoare nivelul mirosurilor si cat de placute sau neplacute sunt?

eu am senzatia ca nu-i tehnologia asa evoluata ca sa-ti ofere ce vrei tu. aer conditionat presupune ca aerul sa fie trecut printre niste lamele racite pe care are loc in mod natural condens. umiditatea si cu praful din casa pot duce la aparitia unor bacterii / mirosuri. poate ar fi mai bine sa folosesti un ventilator. sau cauta unul care sa aiba radiatorul de racire din argint....

Edited by Fane, 23 April 2018 - 09:19.


#16
victor_c

victor_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 28.12.2010
Stiu ca argintu ca si cupru sunt antibacteriene. Dar eventual as putea cauta o varianta in care argintu sa fie sfintit. Sa alunge si spiritele rele. Si asa impusc 2 iepuri, sau mai bine zis impusc si o bacterie si o fantoma :D
Nu stiu daca raspunsu tau a fost serios sau o incercare nereusita de comedie. Dar daca serios, atunci repet ca unele aparate puse in aceasi conditii nu au problema asta.
  Nu stiu ce e asa de greu de crezut. Pot pune aici linkuri pt referinta cu alti utilizatori cu exact aceasi problema.
  Daca un om ajunge acasa cu iphonu nou si ii explodeaza bateria inseamna ca minte sau nu stie sa-si foloseasca telefonu ? Sau inseamna ca ala e tipu ghinionist unu la 20 de mii caruia i-a luat foc telefonu ?
De aia avem garantii. Nu pt cazurile in care totu merge conform specificatiilor din fabrica, ci pt cazu ala ciudat unu la nu stiu cate.
  Asta ma intrebam si eu, ce facem in situatia in care aparatul e o lamaie ?
Poate lamaie nu e chiar corect spus, dar in situatia in care mirosu a intrat in materialu poate poros si nu mai iese afara chiar si curatat de firma.

Cu mirosurile ai dreptate, am citit de cazuri in care omu firmei a mers acasa la client si a sustinut ca nu simte nici un miros. Si asta pt ca mirosu nu e unu foarte puternic care iti muta nasu, gen miros de benzina, ci e un miros de mucegai sau ud. Cu toate astea e un miros simtit de oricare persoana pe care am intrebat-o. Si e usor de reprodus si e usor sa fac sa apara si sa dispara.

Edited by victor_c, 23 April 2018 - 18:58.


#17
victor_c

victor_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 28.12.2010
Am primit un raspuns rapid de la Daikin. Printre altele au spus ca "partenerul Daikin de la care a fost achizitionat echipamentul ofera sprijin pentru orice situatie neplacuta aparuta" . Si referitor la situatia particulara descrisa de mine, in cazul in care o problema este catalogata ca fiind iremediabila de catre Partenerul Autorizat Daikin, unitatea respectiva va fi inlocuita.
Ma intreb oare asta e un raspuns standard dat de mai toate firmele producatoare ? Sau doar Daikin ar oferi nivelu asta de sprijin ?

Dar presupun ca mi-am primit raspunsul la intrebarea initiala.

Bineinteles aici se ridica alte intrebari. Cum ar fi daca unitatea respectiva e inlocuita cu un model identic care ar dezvolta aceasi problema.. si etc.
In alte situatii gasite de mine, dar prin america, problema a trecut doar cand firma le-a montat un alt tip de radiator. Dar alea erau AC-uri fixe pt case mari.. unde cred ca se preteaza mai usor schimbarea doar a radiatorului.
Din cele cititite si gasite de mine pe internet, dupa cum am mai spus, am inteles ca problema ar aparea in anumite cazuri din cauza noilor radiatoare care au lamelele mult mai apropiate ca sa aiba eficienta energetica sporita si suprafata mai mare. De asemenea unele modele au un aluminiu care poate fi mai poros si capta mai multe bacterii.

#18
AndreiCV

AndreiCV

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.03.2018
Salut. Intampin o problema asemanatoare cu un aparat Samsung Maldives. Aparatul este nou, a fost montat acum cateva zile. Doar atunci cand este pe ventilatie si pe auto-clean are un miros neplacut, intepator. Din ce am mai citit pe forumuri, asta e un miros dat de anumite bacterii, dar mie imi pare ceva chimic care aduce mai mult a silicon, dar na... mirosul e ceva subiectiv(nu, nu s-a folosit silicon la instalare).  Sunt curios, ce marca este aparatul care iti face probleme? Am un alt aparat in sufragerie, un Yamato vechi de 8 ani, care nu a mirosit niciodata.

In acelasi timp, am gasit si topicul asta, unde e vorba tot de un Samsung.

https://forum.softpe...tia-auto-clean/

Cei de la Samsung sustin ca nu sunt constienti de o asemenea problema, iar cei care mi-au facut instalarea sustin ca e imposibil ca pb sa fie de la montaj.

Cel mai probabil mirosul este de la vaporizator, insa ce miroase mai exact si de ce, nu reusesc sa inteleg. Din nou, vorbim de un aparat nou.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate