Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Dulciurile copilariei

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
175 replies to this topic

#37
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pfff facea fabrica Feleacul , pe vremuri niste batoane de ciocolata , fistic  de te lingeai pe bot 2 ore dupa ce il infulecai . Mi-aduc aminte ca era 4 lei si 25 de bani unul !
Mai bagam la " ghiozdan " si cate o sharlota , la cofetarie de se intrebau ai mei de ce nu mi-e foame , cand ajungeam acasa de la scoala ... ( inainte de 89 ) .

Edited by Baxon, 13 April 2018 - 18:10.


#38
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,059
  • Înscris: 30.04.2007
in primul rind HALVITZA, care nu se mai produce din lipsa de nu stiu ce "ingredient secret" - extract de nalba parca, un emulsifiator - zaharul kandel, ala pe sfoara, ciocolata cu lapte, aia cu cana rosie cu puncte albe si bomboanele sticlutza cu cognac

https://etimpu.files...lapte.jpg?w=587

Edited by r_murphy, 13 April 2018 - 18:22.


#39
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 21.04.2009
Si mai era tot inainte de revolutie, niste jucarii (buzdugane parca ) si al demontai iar in interiorul manerului, era un baton de ceva dulce, ce semana cu salamul de biscuiti ca aspect da nu ca gust . :) Cum se numea ?

#40
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014

 adisz, on 13 aprilie 2018 - 17:32, said:

Nici macar dulciurile nu mai sunt ce au fost.
Auzi la el,sa numeasca pufuletii dulciuri.
Se vede ca esti mai "carlan", adica mai tinerel. Pe vremea lui Ceasca si chiar cativa ani dupa Revolutie existau pufuleti dulci! Aratau tot ca cei sarati.

 stefanionutmarius, on 13 aprilie 2018 - 18:30, said:

Si mai era tot inainte de revolutie, niste jucarii (buzdugane parca ) si al demontai iar in interiorul manerului, era un baton de ceva dulce, ce semana cu salamul de biscuiti ca aspect da nu ca gust . Posted Image Cum se numea ?
Nu mai stiu cum se  numea, dar mai tin minte plasticele alea in forma de arma -- batonul din maner parca era ceva intre salamul de biscuiti si prajitura "cartof".

Edited by Bibulus, 13 April 2018 - 18:34.


#41
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Bibulus, on 13 aprilie 2018 - 18:30, said:

Se vede ca esti mai "carlan", adica mai tinerel. Pe vremea lui Ceasca si chiar cativa ani dupa Revolutie existau pufuleti dulci! Aratau tot ca cei sarati.
carlan :)))))

#42
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Eu vreau ciocolata chinezeasca cu albinuta ! Daca gasesc cumpar 5 baxuri.

#43
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014

 JurasikMan, on 13 aprilie 2018 - 18:35, said:

Eu vreau ciocolata chinezeasca cu albinuta ! Daca gasesc cumpar 5 baxuri.

Chiar daca mai gasesti ceva asemanator, la gust n-o sa mai fie ca atunci. S-a schimbat enorm procesul de fabricatie la tot ce inseamna dulciuri -- acum se da gustul cu chimicale ca e mai ieftin, ingredientele naturale aproape au disparut din dulciurile produse industrial.


Patit recent cu o marca de gem in care mai gaseai bucati de fruct --- ultimele dati am primit o peltea fada fara urma de fruct.

Edited by Bibulus, 13 April 2018 - 18:38.


#44
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

 stefanionutmarius, on 13 aprilie 2018 - 18:30, said:

Si mai era tot inainte de revolutie, niste jucarii (buzdugane parca ) si al demontai iar in interiorul manerului, era un baton de ceva dulce, ce semana cu salamul de biscuiti ca aspect da nu ca gust . :) Cum se numea ?
Doamne, uitasem cu totul e ele, daracum mi le amintesc perfect. Buzduganul, continutul nu

 Bibulus, on 13 aprilie 2018 - 18:30, said:


Se vede ca esti mai "carlan", adica mai tinerel. Pe vremea lui Ceasca si chiar cativa ani dupa Revolutie existau pufuleti dulci! Aratau tot ca cei sarati.


Nu mai stiu cum se  numea, dar mai tin minte plasticele alea in forma de arma -- batonul din maner parca era ceva intre salamul de biscuiti si prajitura "cartof".
daaa!

Prin '87-88 tin minte ca, in disperare de cauza, nemaigasindu-se nimic nici prin laboratoare, ajunsesera la niste inventii, pfff!! am vazut cu ochii mei tarte cu mazare si sfecla! Jur. Coaja de tarta, crema gabena de vanilie si boabe de mazare sau cubulete mici de sfecla. Incredibil! :))

Mai erau niste napolitane bune, nu alea Danut, altele, ambalate individual. Delia, emilia, asa ceva

Edited by irina2014, 13 April 2018 - 18:53.


#45
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Bombonele cip ....

#46
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Zahar candel, pe sfoara a prins careva? Rulada cu cacao? Ciocolata de casa? Caramele cu fructe? Suc..Cico si Bem-Bem sau Deit? Niste marmelada la kg? Mentosane? Pufuleti cu cioco?

Edited by arab, 13 April 2018 - 19:02.


#47
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Profiterolul de la Casata, si inghetata Casata, cred ca era un fel de semifreddo

Ma ducea duminica dimineata maica-mea. Si la Capsa, la cofetarie.



 arab, on 13 aprilie 2018 - 19:00, said:

Zahar candel, pe sfoara a prins careva? Rulada cu cacao? Ciocolata de casa? Caramele cu fructe? Suc..Cico si Bem-Bem sau Deit?
imi amintesc de ceva care se numea rulada ponY, cu Y! Cioco de casa faceau mamele, versiunea din lapte praf. Cico (bunicel) si oroarea aia de quick cola.

#48
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

 SpeedDemon, on 13 aprilie 2018 - 16:59, said:


Mai erau cornurile Chipicao redenumite Pokemon, cred ca sunt 7days de fapt.


Crezi gresit. Sunt produse diferite, disponibile inca pe piata.

#49
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

 irina2014, on 13 aprilie 2018 - 18:50, said:

Mai erau niste napolitane bune, nu alea Danut, altele, ambalate individual. Delia, emilia, asa ceva

Carmen... Posted Image


[ https://etimpu.files.wordpress.com/2011/01/napolitane-carmen.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://4.bp.blogspot.com/-e-yCXBDtS9Q/T1LFH2gxsKI/AAAAAAAAAWs/kD-Yxw1-6R8/s1600/napolitane-carmen.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://4.bp.blogspot.com/-e-yCXBDtS9Q/T1LFH2gxsKI/AAAAAAAAAWs/kD-Yxw1-6R8/s1600/napolitane-carmen.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://4.bp.blogspot.com/-e-yCXBDtS9Q/T1LFH2gxsKI/AAAAAAAAAWs/kD-Yxw1-6R8/s1600/napolitane-carmen.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://4.bp.blogspot.com/-e-yCXBDtS9Q/T1LFH2gxsKI/AAAAAAAAAWs/kD-Yxw1-6R8/s1600/napolitane-carmen.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#50
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
În anii '90: ouăle <<Kinder>>. Dulce cu suprize.

#51
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016
Cand mergeam la scoala mancam uneori niste biscuiti cu cacao deliciosi, Tismana .

#52
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
În Bucureşti prăjituri bune se mâncau la Cofetăria "Bucureşti" de la hotelul cu acelaşi nume. Cu toate schimbările mizere de nume făcute după privatizări nici nu ştiu cum îi mai zice acuma.

#53
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014

 arab, on 13 aprilie 2018 - 19:00, said:

Zahar candel, pe sfoara a prins careva? Rulada cu cacao? Ciocolata de casa? Caramele cu fructe? Suc..Cico si Bem-Bem sau Deit? Niste marmelada la kg? Mentosane? Pufuleti cu cioco?
In afara de zahar candel, care a disparut probabil in primii ani din comunism, aproape toate celelalte erau si spre sfarsitul epocii de aur. Existau deci si in ultimii din comunism (eu aveam vreo 5 ani la revolutie), si unele chiar si dupa '89 cativa ani, dar nu prea le mai cumpara nimeni ca se umpluse piata cu dulciuri straine, in special turcesti.

Imi mai amintesc din comunism de: grisine groase, caramele patrate cu cacao (de cele mai multe ori tari ca piatra), batonul omniprezent, inghetata de la toneta si niste mini-ciocolate din Alimentara -- unele patrate, moi si bune, altele ca niste jumatati de ou, in poleiala, cu o compozitie alba, gretoasa, si o pojghita de ciocolata, tari si astea, de-ti rupeai dintii in ele..


 irina2014, on 13 aprilie 2018 - 18:50, said:

Prin '87-88 tin minte ca, in disperare de cauza, nemaigasindu-se nimic nici prin laboratoare, ajunsesera la niste inventii, pfff!! am vazut cu ochii mei tarte cu mazare si sfecla! Jur. Coaja de tarta, crema gabena de vanilie si boabe de mazare sau cubulete mici de sfecla. Incredibil! Posted Image)
In ce oras?

Edited by Bibulus, 13 April 2018 - 19:51.


#54
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
@ bibulus: bucuresti

LE: eram deja la liceu,  tin minte si unde le-am vazut. Daca nu ma insel sau nu cumva imi induc amintirea, nu le-am vazut prea mult timp in vitrina

Edited by irina2014, 13 April 2018 - 20:03.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate